Gitarı iyi çalanlara bir danışmak isterim..

metalcafe, economy, bahsettiğim Frank Gambale tekniğine örnekti.

Sweeple aralarında da yeteri kadar fark var aslında :)

Benim zamanında çalışıp da kullanmadığım bir teknik. Soundunu beğenmiyorum, çok yumuşatıyor.

Evet işte millet sweep diyip geçiyor aslında economyde içine katıyorlar o zamanda bir anlaşmazlık oluyor :D Yoksa sweep alterneti geriletmez sweepte alternate gibi bi süre sora her gitariste lazım. Tabi bende o teknik yok daha :D Anca Pual Gilbertten izler halime yanarım XD

Sana bir sorum daha var abi. Şimdi tamam temiz çalmak için düşük metronomda çalışmak lazım. Ama peki temiz çalmakta zamanla olacak iş değil mi. Yani yeni öğrendiğimiz bir parçayı biraz kirli çalmak normal değil mi. Zamanla klavyeye el alıştıkça daha da temiz olmaz mı? Yoksa daha ilk çalışta temiz mi çıkması gerekiyor. Mesela sen gitarda çalamadığın ama çalmayı çok istediğinn ve daha sonra çıkardığın parçayı ilk çaldığın zamanlar şimdi ki çalışın aynı kalitedemi olur? Yoksa şimdi daha sağlam mı çalıyorsun. Yani bazı şeyler zamanlarmı. Çünkü zorlandığım parçalar temiz çıkmıyor ve çok moralim bozuluyo. Korkum acaba hep böylemi olacak. Gerçi zaman geçtikçe ben o parçayı çaldıkça daha da düzgün çaldığımı hissediorum ama senin fikrin ne acaba?

Sonuçta virtüöz olmadığımızdan ve her tekniği belki hakkıyla yapmadığımızdan, bu sorun oluyor.

Evet bende de oluyor, özellikle ritm gitar tekniklerini çalışmayı azalttığımda, zor grupların parçaları, ilk zamanlarda tatmin edici olmuyor. Zamanla düzeliyor.

Fakat bunun için önerim de, şarkının içindeki her önemli riffi ve bulunduğu tekniği ayrı ayrı çalarak çalışman. Ve aynı zamanda yavaş metronomla.

Atıyorum, ilk riff palm mute mu? Palm mute etüdlerini yap, şarkının riffini yavaş metronomla başlayarak çalış.

İkinci riff inside ve outside giden alternate picking teknikli ritm mi? Onun etüdlerini yap sonra düşük metronomla şarkıdaki partiye çalış.

Daha sonra sadece şarkıyı birleştirirken zaman harcayacaksın. Ama ilk başta kirli çalma olayı olması bir süre için doğal :)

Ya bide power chordlarda kullanmadıgım diger telleri kapatıyorum temiz gelsin diye ama sanırım o teknik tam oturmadı ondan kirli geliyo bide

Ben gamlardaki notaları karıştırıyorum ya. Mesela minör gamı kullanmam gereken yerde araya majör gamın seslerini ekliyorum. Yanlışlıkla oluyor bu ve pek hoş olmuyor. Zaten bu ara acayip doğaçlama sıkıntısı yaşıyorum. Çaldıklarım hiç bir halta benzemiyor:). Soğudum gitardan neredeyse...

Armoniye yeni başlayıp, gamları yeni öğrenmeye çalışıyorsan, özellikle gitar üzerinde, doğaçlama sıkıntısı çekmen çok normal :)

Bir süre sonra geçecektir büyük ihtimalle.

Monster_YGT demiş ki:
Ben gamlardaki notaları karıştırıyorum ya. Mesela minör gamı kullanmam gereken yerde araya majör gamın seslerini ekliyorum. Yanlışlıkla oluyor bu ve pek hoş olmuyor. Zaten bu ara acayip doğaçlama sıkıntısı yaşıyorum. Çaldıklarım hiç bir halta benzemiyor:). Soğudum gitardan neredeyse...

aynı sorunu bende yaşıyorum ama ben bayadır uğraşıyom gene de pek iyi olmuyor. :LOL: yaratıcılığım da gelişir umarım. ancak izlediklerime göre hiç kimse tam olarak standart gam üzerinde gezinmiyor bir anlık gam haricine çıkarak sonra tekrardan gam ana notalarına dönerek kulağa hoş ezgiler çıkıyor. ben de bunu hiç ama hiç beceremiyorum.

OdenMuzik demiş ki:
Armoniye yeni başlayıp, gamları yeni öğrenmeye çalışıyorsan, özellikle gitar üzerinde, doğaçlama sıkıntısı çekmen çok normal :)

Bir süre sonra geçecektir büyük ihtimalle.

İnşallah geriye kalan küçük ihtimal vurmaz bana :D

Ama şöyle bir durum var önceden çıkardıklarımı beğeniyordum :D Bu aralar hoşuma gitmiyor :D Doyumsuzmuyum acaba ben :LOL:

ornapsen demiş ki:
Monster_YGT demiş ki:

aynı sorunu bende yaşıyorum ama ben bayadır uğraşıyom gene de pek iyi olmuyor. :LOL: yaratıcılığım da gelişir umarım. ancak izlediklerime göre hiç kimse tam olarak standart gam üzerinde gezinmiyor bir anlık gam haricine çıkarak sonra tekrardan gam ana notalarına dönerek kulağa hoş ezgiler çıkıyor. ben de bunu hiç ama hiç beceremiyorum.

Zaten sürekli gamdaki notaları kullanacağız diye bir kural yokki. Gamın dışına çıkmak normal birşey bence. Gitar dersi alırken hocam söylemişti bunu. Yani herkes yapıyormu bilmiyorum ama ben genellikle gam dışındaki notalarıda kullandığımı belirteyim. :)

kuralları sınırları zartı zurtu unutun arkadaşlar. Bu iş metodlarlada olmaz benden söylemesi. Onlar sadece ticari amaçlı cıkan bilgi yığınları. Gitar bir müzik enstrumanidir ve müziğin ruhu ile güçlenir kontorlü, birinden duyduğun kelime yada bir kağıttan okuduğun yazı ile bir yol katedilemez.

Şarkıları çalarak gelişmekte fayda var. Çeşitli gitaristlerin videolarini izleyeren neyi nasil yaptıklarını derledikten sonra onları karıştırarak yada size en uygun olanini belirleyerek ilerleyebilirsiniz.

video izlemek dinleyerek çalmak kesinlikle çok faydalı ama kişinin ne çaldığını ne duyduğunu bilmesi anlaması açısından bahsettiğim şeyler önemlidir.ticari amaçlı bilgi denilen şey müziğin matematiği olan armoni değildir umarım.......modern armoni denilen birşeyde vardır jazz armoniside.bunlar mutlak öğrenilmeli demiyorum,bazı şeyleri çaldığınız duyduğunuz şeyleri anlamanız daha rahatlaşır.bu şekilde bir yerde takılabilir insan bir takım şeyleri bilmek her zaman artıdır ve kolaylık sağlar.bu benim fikrimdir tabi.....

nathrizarri, insanları yanlış yönlendirebilecek şeyler diyorsun.

Armoni konusundan sonra kuralları unutun, müziğin ruhu canınız nasıl isterse öyle çalın vs..vs.. diyerek, armoninin gereksizliğinden bahsediyorsun. Kusura bakma ama, imkansız.

Müziğin ruhu muhu tarzı konulara girmeyin, müzik müziktir, her sanat dalı gibi tarihi ve teknikleri vardır.

ne yazıkkı mesajlarımı okumayarak cevaplamışsın ve aslında armoniden bahsetmedigimi method kitaplari hakkında konuştugumu kaçırmışsın.

abi baya haklsın da ben sadece sunu demek istiyorum

gitar teknikleri aslında cok basit nota bilgisinin yanında teknikleri bir şekilde geçiyosun ama nota kullanmak gerçekten zor ki armoni flan oy oy..

ve herşey den once dogru solo atmak şiir yazmak gibi ruhundan nasıl geliyorsa oyle ama duzgun bir şiir yazmak için de bazı kurallar var . kafiyesi olur redifi olur kelime sayısı olur ... he bunlarsız da şiir var. armonisiz de solo cumleler var ama emin ol armoni gam mod vs.vs. kullanılanlar cok daha guzel yani "odenmuzik" abimizin dedigi gibi

armoni olmadan doğru bi muzik yapmak imkansız :)

he bunun dısında :

OdenMuzik demiş ki:
dimeisgod demiş ki:
metalcafe demiş ki:
Bir ara ekonomi pickinge bulaştım ama alternate picking geriledi. Alternate en iyi en düzenlisi

speed pick. ve turevleri alternate i mahvediyo abi ya aman bende speed pick sayesinde mahvettim ...hala toparlayamadım yani aman dikkat :)

Hiç bir teknik bir diğerini mahvetmez. Özel teknikler dışında.

Sadece alternate ile gitaristlik olmaz diye düşünüyorum. Tüm şarkılar o şekilde gitmiyor.

Alternate'in yanında legato var. Kullanılır, kullanılması gereken yerler olur. Sweep var ki, dillere destan bir tekniktir, alternatein veremeyeceği tatlar verir.

Frank Gambale'nin tekniği bir tek, alternate pickingi değiştiren bir tarzdır o da kendine hastır, evet açıkçası o bir süre bozabilir.

Fakat her teknik çalışılması gerekir.

abi ben econmy calıstıgımda alternate picking ime zarar verdi en azından bende boyle oldu eminim. ama tabikide duzelebilecek bişey di bunu sebebide şuydu ben 1 hafta dogru duzgun alternate picking calısmadım haliyle 1 hafta ne demek yahu 1 hafta her gitar caldııgımda economy miş legatoymuş pull of hammer on muş bunlarla uğrastım.

ben normalde 2 gün gitar calmıyınca kotu olan bi insanım 1 hafta alternate dogru duzgun yapmayınca ne hala gelirim. he legato yapınca alternate yavaşlar demiyorum zaten abi :)

bunun dısında kesinlikle katılıyorum mesela su anda two handed tapping calısıyorum harika bir teknik cok bambaşkabir tat veriyo ki sweep veya tapping veya sweep+tapping ler de cok harika teknikler speed pickin olsun ,economy olsun :)

ve abi gercekten de haklısın her teknigi calısmak gerekiyor hepsini ne bulursan .. :)

Şuan Troy'un metodunuda grupla çıkardığımız ve çıkaracağımız repertuarıda bir köşeye koydum. Metallica - Orion parçasını tamamen çıkarmayı düşünüyorum. Çünkü parçada çok farklı şeyler var ve bileğimi çok geliştireceğini düşünüyorum. Zaten hastasıda olduğum bir parça. Metronomla dikkatli bir şekilde çalışıyorum. Sabır yok bende ama burda çok sabırlı olmam lazım yoksa temiz çıkmaz temiz çıkmasada bir anlamı olmaz. Herşey bir yana bir yerden sonra kendi tekniğin biraz oturdumu parça çalışmak en mantıklısı. Baymıyorda. 2 ay sonra tekrar gitar çalışmaya başladım mesela. Her ne kadar dunde 2 yahut 3 saat bile olsa en azından bugunde çalışmadım diyip kendimi yemiyorum.

Metallica'nın özellikle ilk albümlerdeki hemen her şarkısı mükemmel ritm gitar metodlarıdır :)

Ayrıca, teknik farkı için;

http://www.youtube.com/watch?v=2RCh3R359TE

Bu mal benim arkadaşlar evet. Timo Tolkki abimiz, alternate picking ve modes manyağı bir abimizdir, onun parçasını çaldım.

Alternate speed gitarda en kolay tekniklerdendir. Bu şarkıyı çalarken rahattım, amma velakin;

Jason Becker - Air adlı parçayı çalmayı maçam henüz yemiyor, zira, apayrı ve çok daha kombine teknikler içermekte. Stratovarius evet çok daha hızlı ama, Jason Becker bu parçada ritmik gitmesine rağmen, pozisyonların anasını ağlatıyor...

Olmuyor, çalışmak her boş anda çalışmak lazım geliyor :)

Stratavarius parçalarınıda çalmaya çalışmak lazım ama onlar için bana erken gibi. Evet gitar hastalık gibi bişey her boş anda çalışmak lazım. Ama işte boş zamanlar çok az. Tüm boş zamanlarıda gitara ayırırsam çok feci assosyal olurum eskisi gibi. Ama işte düzenli olarak 2 satte 2 saattir :D Orion biterse sıradaki hedef Master Of Puppets tam ve temiz çalmak olacak. Sonra diğer thrash gruplardan parçalar seçicem.

Geri