Elektro gitara kaç yaşında başlanır?

heves ettiğin an başla... bir yere gelir misin o senin azmine, disiplinine, bilinçli çalışmana, yeteneğine, imkanlarına ve şansına kalmış

Death Angel ilk albümünü çıkardığında grubun bazı üyeleri reşit olmadığı için barlarda çalamıyordu, öte yandan Lars gibi 60 yaşına gelip hala davul çalmayı öğrenmeden dünyanın en "büyük" grubunda da çalabilirsin ... takılma yaş kısmına.

Ayrıca grupta çalmak adı üstünde grup... senin performansın kadar gruba uyumunla da alakalı, kendini teknik virtüöz haline getirip yine de çalamayabilirsin ya da temel bir düzeye gelip grup olarak harika işler de yapabilirsin...

Lars gibi 60 yaşına gelip hala davul çalmayı öğrenmeden dünyanın en "büyük" grubunda da çalabilirsin ... takılma yaş kısmına.

Bulursam buraya eklerim. Bu dediğini birebir Twitter'da bir Megadeth fanı Dave'e söylüyor. Dave'in yanıtı "sen hiç Battery şarkısını dinledin mi?" şeklindeydi. Tamam bi Ginger Baker değil ama o kadar da değil.

17 yaşındayım yeni başlayacağım, ilerde bir grupta çalabilecek seviyeye gelirmiyim yoksa geç mi kaldım?
Ne için geç kalmış olabileceğinizi düşünüyorsunuz tam olarak?
Not:Gerçekten gitar çalmak isteyeni kimse durduramaz, her yaşta başlar. "Acaba geç mi kaldım?" filan gibi kaygılar varsa boş verin zaten. Bu iş öyle hesap kitapla olmaz.

Son düzenleme:
Bulursam buraya eklerim. Bu dediğini birebir Twitter'da bir Megadeth fanı Dave'e söylüyor. Dave'in yanıtı "sen hiç Battery şarkısını dinledin mi?" şeklindeydi. Tamam bi Ginger Baker değil ama o kadar da değil.
çok tartışıldı sonu yok... girmeyelim bir kere daha.... ben severim Metallica bakma sen ama Lars da bir snare bir hi-hat'e ya Allah vurarak kariyer yaptı... Hoglan, Bostaph, Benante gibi dönemdaşlarına, Gartska, Adler, Cruz gibi yeni adamlara bakarsan battery iyi şarkı olsa da davulcu olarak dünyaya pek bir katkısı yok Lars'ın...

misal ... Dave baba idareten katıldığı zamanda Lars'tan iyi çalmış :)

Yalnız Dave'in ruh halinin nasıl oynak olduğunu unutmamak lazım. "Lars iyi bir davulcu bile değil, bunu herkes biliyor" şeklinde laflar ettiği röportajın videosuna daha bir kaç ay önce denk geldim:) Birden Lars'ı savunası gelmiş:)

Capture.JPG

Ben de sana su soruyu sorarim, gitarda ne calacaksin?
Enstruman ogrenmenin yasi yoktur. Bilissel ve fiziksel yeterliligin oldugu surece 15 dakika 3 akorlu bir sarkiyi bile hic bir sey bilmeden calabilirsin.

Ama bazi gercekler var. Bir shred gitaristi olacaksan kondusyon lazim. Klasik muzik gitaristi olacaksan repertuvara sistemli calismaya ihtiyacin var.
Ama en onemlisi bunlari yapabilecek ZAMANA!

'yok abim ben sadece para kazanmak istiyorum' diyorsan pazarlama yeteneklerinin olmasi lazim. O bende yok ne yazik ki. Ama zaten gitar calmanada gerek yok :)

Eger birisi 17 yas gec falan derse sacmalar. Hayatta hicbir seyi ogrenmenin yasi yoktur ki enstrumanin olsun!!

Bu Metallica nasıl bu kadar iyi grup olmuş 🙂

Kirk wah-wahçı,
Lars davul bilmez,
James riff basamaz ama sevdiğimiz en iyi 10 albümü sayalım desek Lightning ya da MoP'un en az bir tanesini yüksek ihtimal sayarız.
Hetfield için "riff çalamaz" geyiği bombaymış yalnız. 80'lerin sonundan ilk 3-4 albümün sıkı hayranı, son 30 senede (Siyah albümden bu yana) ise sıkı Anti-Metalikacı olarak böyle bir saçmalığı ben ne hayal etmiş, ne de duymuştum. Mustaine mi demiş acaba? 🤣
Metallica 80'lerde, konser boyunca 200 bpm civarlarında çatır çatır yardırarak çalan psikopat bir grup olduğu dönemde, Kirk ve Lars da takdir edilirdi.
Bugün ise yeteneğinden şüphe edilmeyecek tek adam Hetfield'dır. Ne yerine bir başkası gelebilir, ne de Metallica diye bir grup onsuz olabilir. Vokalinin tınısını hiç sevmem, ama öyle riffler çalıp bir yandan öyle vokaller yapabilmek gerçekten tartışılmaz yetenek ve beceridir.

Aşkın, sevginin(müzik ve enstrüman aşkı olmalı bence icracıda), irade, disiplin ile birleştiği noktada bu yaşlardaki bir gencin başaracağı şeylerin sınırını ancak sahip olduğu genetik özelliklerin kapasitesi belirler.
Bu tarz soruları genelde, alınmaca gücenmece yok ama, maymun iştahlı insanlar soruyor çoğunlukla. Zaten kendisine hedef koymuş insanın önünde bir takım sayılar, sosyal dayatmalar, toplum yapısı vs duramaz.
Hedef küçükten başlar. Önce enstrüman çalmanın en basit yönlerini öğrenmeyi hedef koyun kendinize, sonrası çorap söküğü gibi gelir.

Hetfield için "riff çalamaz" geyiği bombaymış yalnız. 80'lerin sonundan ilk 3-4 albümün sıkı hayranı, son 30 senede (Siyah albümden bu yana) ise sıkı Anti-Metalikacı olarak böyle bir saçmalığı ben ne hayal etmiş, ne de duymuştum. Mustaine mi demiş acaba? 🤣
Metallica 80'lerde, konser boyunca 200 bpm civarlarında çatır çatır yardırarak çalan psikopat bir grup olduğu dönemde, Kirk ve Lars da takdir edilirdi.
Bugün ise yeteneğinden şüphe edilmeyecek tek adam Hetfield'dır. Ne yerine bir başkası gelebilir, ne de Metallica diye bir grup onsuz olabilir. Vokalinin tınısını hiç sevmem, ama öyle riffler çalıp bir yandan öyle vokaller yapabilmek gerçekten tartışılmaz yetenek ve beceridir.
Riff basamaz diyenler haddini aşanlar. Normalde o şekilde dil uzatanların dilini Hetfiel gitarına tel diye bağlar, Ankara'nın Bağlarını çalar.

Bugün yan yana 2 konser alanının birinde Hetfield, diğerinde ise grubun kalanları konser verse Hetfield tıkabasa dolar ama yan taraf Hetfield'tan taşanlara kucak açar ancak.

Bu arada Hetfield'ın sesini ben yaşalandıkça daha çok beğenmeye başladım. Oldukça iyi kontrol ediyor sesini. Hatta bir iddia koyayım ortaya, Hetfield hem gitar çalıp hem vokal yapanlar arasında dünyanın açık ara en iyisi. O rifleri 20lik delikanlı gibi basıp ve seyirci ile iletişimi maksimum seviyede tutup detonesiz haykırmak. Gerçekten saygı duyuyorum. Büyük adam Hetfield.

Enstrüman öğrenmenin yaşı yok. Hani illa profesyonel bir kariyer hedeflemeye gerek yok. Bu işten ekmek yeme hedefi koymaya da gerek yok. Öncelikle çıtayı düşük koyacaksın ki, öğrenme aşamasında yılma. Sen hobi olarak başla. İlerleyen zamanda enstrümana uyum sağlarsan ve seversen bu işi, zaten kendini ileri seviyede geliştirmeye odaklarsın.

Riff basamaz diyenler haddini aşanlar. Normalde o şekilde dil uzatanların dilini Hetfiel gitarına tel diye bağlar, Ankara'nın Bağlarını çalar.

Bugün yan yana 2 konser alanının birinde Hetfield, diğerinde ise grubun kalanları konser verse Hetfield tıkabasa dolar ama yan taraf Hetfield'tan taşanlara kucak açar ancak.

Bu arada Hetfield'ın sesini ben yaşalandıkça daha çok beğenmeye başladım. Oldukça iyi kontrol ediyor sesini. Hatta bir iddia koyayım ortaya, Hetfield hem gitar çalıp hem vokal yapanlar arasında dünyanın açık ara en iyisi. O rifleri 20lik delikanlı gibi basıp ve seyirci ile iletişimi maksimum seviyede tutup detonesiz haykırmak. Gerçekten saygı duyuyorum. Büyük adam Hetfield.
Kendi kulvarında bence de; yani old school metal mi diyelim, thrash mi diyelim artık... Yoksa tabii spektrum çok geniş.
Ama Mustaine de açık ara çok daha iyi gitaristtir şimdi. Biraz da neye yatırım yaptığına bağlı kişinin. Hetfield gerçekten de "chest" veya "belt" tabir edilen tınıyla zaman içerisinde çok daha iyi hale geldi.
Tabii yine de öyle Dio Tribute içerisinde "Kill the king" söylemek filan gibi şeyler yapmamalı, ona girmeyeceğim 🤣

Lars gibi 60 yaşına gelip hala davul çalmayı öğrenmeden dünyanın en "büyük" grubunda da çalabilirsin
Haha forumda okuduğum en komik şey bu oldu :D

Soruna gelirsek 17 yaş bana kalırsa ideal. Grupta çalmak bir yana profesyonel bir müzisyen bile olabilirsiniz sadece gerekli emeği harcayıp pes etmeyin. Gerçekten isteyip de müzik işinde başarısız olan tek bir kişi görmedim.

Geri