7 Telli Akort Sistemi ve Tel Kalınlığı

Merhaba.7 telli elektro gitar almak istiyorum.Çalmak istediğim şarkılar B standart ve drop G arasında genelde. Ben bu 2 akort sistemini arasındakiler dahil olmak üzere aynı gitarda kullanabilir miyim? Tel kalınlığı nasıl olmalı? Tel kalınlığı hakkında hiçbir bilgim yok.

25.5 skalalarda genelde 10/56 7 tel seti kullanılıyor. Drop A’yı kaldırsa da Drop G’de bu skalada fazla gevşek olabilir, yine de zevk meselesi.

10/46 + 7. Tel .59 başlangıç için güzel olabilir.

Alacağınız gitar schecter gibi 26.5 skala olursa gerginliğe katkısı olur, fakat bu sefer alt tellerin salınımı azalacağından daha cansız duyulur diğerine göre. Ya da multiscale girersiniz 27/25.5 gibi.

Alternatifler mevcut.

Selamlar,

B standard ve Drop G arasında kalan diğer diyez/bemol sistemler de dahil bir dolu akort düzeni mevcut. Bunların hepsi için tek bir tel seti muhtemelen işinizi görmeyecektir, bir noktada tellerin gerilimi sebebiyle yukarıda @LuciferioN 'un da bahsettiği gibi farklı alternatiflere yönelmek durumunda kalabilirsiniz. En maliyetli (ve zahmetli) opsiyon olarak tel kalınlığınızı kullanacağınız her farklı akort sistemine göre değiştirmek, bariton veya multiscale gitar modellerine bakınmak gayet mantıklı seçenekler.

Bunların haricinde ise yıllarca farklı setlere ve tekli tellere olmayacak paralar verdikten sonra benim de tercih etmeye başladığım bir yöntem daha var; o da akort sistemini gerekli pedal veya yazılımlar ile düşürmek. Çoğunlukta ev ortamında ve sistem bakımından yeterli bir bilgisayar başında çalacaksanız 25.5" bir 7 telli için tercih ettiğiniz tel kalınlığında gitarı drop A'ya çekmeniz yeterli. Buradan sonrasını ise içinde transpose özelliği bulunan herhangi bir neural dsp veya muadili bir markanın yazılımıyla çözebilirsiniz. Yok ben pedal seviyorum derseniz de digitech drop pedalı ilk bakabileceğiniz ürün olarak aklınızda bulunsun.

Drop A düzeninde tuttuğum 7 tellilerimin hepsinde yazılım yardımıyla istediğim akort sistemine iniyorum ve aralarında skala farkı bulunan gitarları kıyasladığımda duyumda bir değişiklik algılayamıyorum. Hatta kendi adıma standart 25.5" saplı 7 tellilerle bu şekilde çok daha verimli sonuç alabiliyorum çünkü 26.5" olanlar uzun kullanım sürelerinde sol bileğimi zorluyor, daha çabuk yorulduğumu hissediyorum. Ayrıca çoğunlukta tercih ettiğim akort düzeninde kullanmaya alışık olduğum tel kalınlıklarıyla daha düşük akortlara inebilmek son derece rahat oluyor.

Olur da zor yola girmeyi tercih ederseniz diye ben de aşağıya kullandığım farklı akortlarda tercih ettiğim tel seti kalınlıklarını bırakayım. Bu arada bu setleri 25.5" ve 26.5" 7 tellilerime göre belirlemiştim, siz tercihinize göre farklı set ve tekli tel kombinasyonlarını da deneyebilirsiniz. Multiscale de ise işin rengi epey değişiyor, başka bir maceranın konusu diyelim biz ona şimdilik.

b standard: 0.10-0.13-0.17-0.28-0.38-0.48 + 0.56/0.59 veya 0.60 (B teli için ilk iki seçenek alıştığımız 10-46 setlerle daha iyi gidiyor)
a standard: 0.11-0.14-0.18-0.30-0.42-0.52 + 0.62/0.64
drop a: 0.10-0.13-0.17-0.28-0.38-0.48 + 0.62
drop g: 0.11-0.14-0.18-0.32-0.44-0.54 + 0.66/0.68
drop f: 0.12-0.16-0.22-0.34-0.44-0.56 + 0.72/0.74

Yukarıda bahsettiğim diyez/bemol akortlar içinse genellikle büyük bir değişikliğe gitmiyorum. Sadece drop F# için 11-52 + 0.70 gibi garip bir set kullanma ihtiyacı duyuyorum, neyse ki drop G altındaki bu akort düzenlerine pek uğramıyorum.

Umarım işinize yarar.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar,

B standard ve Drop G arasında kalan diğer diyez/bemol sistemler de dahil bir dolu akort düzeni mevcut. Bunların hepsi için tek bir tel seti muhtemelen işinizi görmeyecektir, bir noktada tellerin gerilimi sebebiyle yukarıda @LuciferioN 'un da bahsettiği gibi farklı alternatiflere yönelmek durumunda kalabilirsiniz. En maliyetli (ve zahmetli) opsiyon olarak tel kalınlığınızı kullanacağınız her farklı akort sistemine göre değiştirmek, bariton veya multiscale gitar modellerine bakınmak gayet mantıklı seçenekler.

Bunların haricinde ise yıllarca farklı setlere ve tekli tellere olmayacak paralar verdikten sonra benim de tercih etmeye başladığım bir yöntem daha var; o da akort sistemini gerekli pedal veya yazılımlar ile düşürmek. Çoğunlukta ev ortamında ve sistem bakımından yeterli bir bilgisayar başında çalacaksanız 25.5" bir 7 telli için tercih ettiğiniz tel kalınlığında gitarı drop A'ya çekmeniz yeterli. Buradan sonrasını ise içinde transpose özelliği bulunan herhangi bir neural dsp veya muadili bir markanın yazılımıyla çözebilirsiniz. Yok ben pedal seviyorum derseniz de digitech drop pedalı ilk bakabileceğiniz ürün olarak aklınızda bulunsun.

Drop A düzeninde tuttuğum 7 tellilerimin hepsinde yazılım yardımıyla istediğim akort sistemine iniyorum ve aralarında skala farkı bulunan gitarları kıyasladığımda duyumda bir değişiklik algılayamıyorum. Hatta kendi adıma standart 25.5" saplı 7 tellilerle bu şekilde çok daha verimli sonuç alabiliyorum çünkü 26.5" olanlar uzun kullanım sürelerinde sol bileğimi zorluyor, daha çabuk yorulduğumu hissediyorum. Ayrıca çoğunlukta tercih ettiğim akort düzeninde kullanmaya alışık olduğum tel kalınlıklarıyla daha düşük akortlara inebilmek son derece rahat oluyor.

Olur da zor yola girmeyi tercih ederseniz diye ben de aşağıya kullandığım farklı akortlarda tercih ettiğim tel seti kalınlıklarını bırakayım. Bu arada bu setleri 25.5" ve 26.5" 7 tellilerime göre belirlemiştim, siz tercihinize göre farklı set ve tekli tel kombinasyonlarını da deneyebilirsiniz. Multiscale de ise işin rengi epey değişiyor, başka bir maceranın konusu diyelim biz ona şimdilik.

b standard: 0.10-0.13-0.17-0.28-0.38-0.48 + 0.56/0.59 veya 0.60 (B teli için ilk iki seçenek alıştığımız 10-46 setlerle daha iyi gidiyor)
a standard: 0.11-0.14-0.18-0.30-0.42-0.52 + 0.62/0.64
drop a: 0.10-0.13-0.17-0.28-0.38-0.48 + 0.62
drop g: 0.11-0.14-0.18-0.32-0.44-0.54 + 0.66/0.68
drop f: 0.12-0.16-0.22-0.34-0.44-0.56 + 0.72/0.74

Yukarıda bahsettiğim diyez/bemol akortlar içinse genellikle büyük bir değişikliğe gitmiyorum. Sadece drop F# için 11-52 + 0.70 gibi garip bir set kullanma ihtiyacı duyuyorum, neyse ki drop G altındaki bu akort düzenlerine pek uğramıyorum.

Umarım işinize yarar.
Bilgisayar başında çalmayı düşünüyorum. Artık ileride onun nasıl yapıldığını sormak için bir daha gelirim. Bias fx 2 kullanmayı düşünüyorum ama siz ne önerirsiniz? Bir de bilgisayara pedal bağlanır mı? Mesela pitch shifter

Bilgisayar başında çalmayı düşünüyorum. Artık ileride onun nasıl yapıldığını sormak için bir daha gelirim. Bias fx 2 kullanmayı düşünüyorum ama siz ne önerirsiniz? Bir de bilgisayara pedal bağlanır mı? Mesela pitch shifter

- Bias fx yerine neural dsp yazılımlarını tavsiye ederim. Ürünleri hakkında buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

- Bilgisayara gitar, pedal vb. ekipmanları bağlayabilmeniz için ses kartı ihtiyacınız olacak.

Elinizdeki mevcut sistem ve donanımı paylaşırsanız nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda daha açıklayıcı konuşabilmemiz mümkün olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
- Bias fx yerine neural dsp yazılımlarını tavsiye ederim. Ürünleri hakkında buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

- Bilgisayara gitar, pedal vb. ekipmanları bağlayabilmeniz için ses kartı ihtiyacınız olacak.

Elinizdeki mevcut sistem ve donanımı paylaşırsanız nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda daha açıklayıcı konuşabilmemiz mümkün
Şuan sadece ekipman olarak bilgisayar var. Biraz daha bütçeyi arttırmaya çalışıyorum malum öğrencilik. Ses kartı alıcam zaten ama pedalların bağlanabileceğini bilmiyordum,teşekkürler. Bu arada ses kartı önerisi de alabilirim.

Bias fx 2 kullanmayı düşünüyorum ama siz ne önerirsiniz?
Kötü değil ama ücretsiz ve hatta para vererek daha iyileri var. Bias Amp mesela artık yok ama belki eski versiyonu bulunur, FX2'den daha iyi amfileri ama efekt yok. veya ciddi para öderim dersen Neural DSP. Ben ipad ile Rhino kullanıyorum inanılmaz.. özellikle sert tonlar için.
Seçenek sonsuz... FX2 de olur ama başka şeyleri de incelediğinden emin ol karar vermeden.

akort işine dönersek... akort uğruna kendini zorlama, drop Z olsun diye urgan gibi tel ile eline, koluna zarar verme... bir noktadan sonra üstte de bahsedilmiş, pedal veya efekt yardımı ile oldukça inandırıcı drop şeyler yapılabiliyor... mesela Headrush prosesörde detuner (ya da downtuner adını unuttum) pedalı var, octave ya da pitch shifter ile birleştirip geğiren mavi balina sesleri filan çıkabiliyor

7 tellimi Drop F# düzeninde tutuyorum. Drop F#' den yukarısına çok uğradığım söylenemez. Genelde F#, E, D# takılıyorum. Bende bir çılgınlık yapıp Ernie Ball 8 telli 9 - 80 paketini aldım. 9 numaralı teli çıkarıp 11 - 80 Drop F# yaptım. Memnunum, pişman değilim.

Akort düşmek istediğimde ise Bias FX2' pitch shifter ile yapıyorum. Ama ben kesinlikle Neural DSP Peturcci plugini alırdım. Bias'ın pitch shifterı kullanması acayip zor ve nota tam tutmuyor. Neural DSP' de sadece -1, -2 ,+2, +4... diye ayarlıyorsun bu kadar.

Pitch shiftte unutulmaması gerken tüm tellerin birlikte detune olduğu. Yani sen Drop düzende iken Standart düzene geçemezsin. Drop A' dan G#, G, F#... diye gidersin yani.

Geri