HSH gitar için paralel ve seri humbucker mod

Merhaba, hsh kombinasyonlu ilk gitarımı restore ediyorum. Gitarın gövdesinde 2 adet potansitometre için delik mevcut. Şimdi elimde 1 adet push pull özellikli potans var, bunu ya coil split için yada paralel seri modu için değerlendireceğim. Sonuç olarak ikisinden birinden feragat etmem gerekiyor. Yok ikiside olsun dersem gövdede 3. delik ile spdt switch yerleştirip humbuckerlar için paralel ve seri modu alabiliyorum. Sizin paralel ve seri tecrübeleriniz ne yönde? Normalde humbuckerları seri bağlayıp geçiyorlar. Paralel humbucker tınısı hafif overdriveda kulağıma berrak bir ses olarak geldi, hoşuma gitti. Ne dersiniz ekstra uğraşa değer mi yoksa olmasada olur mu?

Humbucker modeline bağlı bir seçim, iki alternatifi de uyguladığım gitarlarım var.
Örneğin Seymour Duncan JB manyetiklerin köprü tarafında single split sesini paralelden daha çok sevdim, ancak geri kalan tüm denemelerim de, özellikle de sap manyetiklerinde paralel tercih ederim.
Özetle, bence paralel switch çok faydalı bir mod. Düşük-orta gainde paralel modu seriye tercih ederim.
Zor bir iş değil, bence yapmaya değer.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
M
Humbucker modeline bağlı bir seçim, iki alternatifi de uyguladığım gitarlarım var.
Örneğin Seymour Duncan JB manyetiklerin köprü tarafında single split sesini paralelden daha çok sevdim, ancak geri kalan tüm denemelerim de, özellikle de sap manyetiklerinde paralel tercih ederim.
Özetle, bence paralel switch çok faydalı bir mod. Düşük-orta gainde paralel modu seriye tercih ederim.
Zor bir iş değil, bence yapmaya değer.

Manyetik olarak burstbucker 3 kullanacağım, lead için tonlarını seviyorum ama ritimde tonu biraz koyu kalıyor, ama şöyle bir durumda var manyetiği kısa scale sap ile çaldım, restore ettiğim gitarın sapın uzunluğu 25,5 olmalı, bu sap uzunluğunda sanki farklı bir ton var yada eski fretlerle ilgili bir durum bilemiyorum. 5 yollu switchi olan bir gitarda iş yapabilecek bir uygulamaya benziyor, yarın gitarı delip hem coil spliti hem de paralel/seri olayını halledeceğim.

Her iki humbuckerı mı hem paralel/seri hem split etmek istiyorsunuz? Yoksa tekini mi?

Şunun için soruyorum:

Biliyorsunuz bir dpdt push-pull sadece tek humbuckeri paralel/seri yapar. İki adete ihtiyacınız olur iki manyetik için.

Bir spdt de tek humbuckerı split eder. İkisini split etmek için bir dpdt gerekir.

Yani 3 delikle birlikte sizin 3 dpdt ihtiyacınız var iki humbuckerı da paralel/seri ve split etmek için.

Tabii başka opsiyonlarda mümkün ama push-pull olmaz.

Spdt yazmışsınız da...

Her iki humbuckerı mı hem paralel/seri hem split etmek istiyorsunuz? Yoksa tekini mi?

Şunun için soruyorum:

Biliyorsunuz bir dpdt push-pull sadece tek humbuckeri paralel/seri yapar. İki adete ihtiyacınız olur iki manyetik için.

Bir spdt de tek humbuckerı split eder. İkisini split etmek için bir dpdt gerekir.

Yani 3 delikle birlikte sizin 3 dpdt ihtiyacınız var iki humbuckerı da paralel/seri ve split etmek için.

Tabii başka opsiyonlarda mümkün ama push-pull olmaz.

Spdt yazmışsınız da...

Yanlış yazmışım elimde 6pinli dpdt var. Wiring diagramında bir dpdt iki manyetiği seri ve paralel olarak aktifleştiriyor diye görmüştüm açıkçası pekde incelemedim.
Eğer öyle değil ise her bir manyetiğe ayrı switch gerekiyorsa kontrol panelinde safları sıklaştırıp bir delik daha açmam gerekecek çünkü volume potumda dpdt (push pull) özelliği yok. Bu bilgiyi vermeniz iyi oldu.

Kullanım kolaylığı açısından size şu iki alternatifi önerebilirim:

1-) Köprüyü ve necki ayrı ayrı paralel/seri yapabilirsiniz, single split olayını boşverirsiniz ve iki adet dpdt push pull ile işlem tamam olur. Tercihim bu olurdu.

2-) Potlar normal kalır, push-pull kullanmazsınız. Üçüncü bir delik açıp Dimarzio EP1111 veya türevi bir 4pdt on-on-on mini toggle switch takarsınız ve 2 humbucker için aynı anda tek bir switch ile paralel/split/seri yaparsınız.

Başka seçenekler kullanımda kafa karıştırabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin şimdiden...

Kullanım kolaylığı açısından size şu iki alternatifi önerebilirim:

1-) Köprüyü ve necki ayrı ayrı paralel/seri yapabilirsiniz, single split olayını boşverirsiniz ve iki adet dpdt push pull ile işlem tamam olur. Tercihim bu olurdu.

2-) Potlar normal kalır, push-pull kullanmazsınız. Üçüncü bir delik açıp Dimarzio EP1111 veya türevi bir 4pdt on-on-on mini toggle switch takarsınız ve 2 humbucker için aynı anda tek bir switch ile paralel/split/seri yaparsınız.

Başka seçenekler kullanımda kafa karıştırabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin şimdiden...

Birinci seçenek gayet iyi görünüyor, coil spliti iptal edebilirim. Humbuckerda tercih ettiğim bir durum değil, zaten başka bir H-H gitarımda coil split için bir dpdt potansı vardı onu da buraya taktımmı sorun çözüldü. Teşekkürler !

Geri