IBANEZ GRGR131EX mi IBANEZ GSA60

Elektro gitara yeni başlayacağım iki model arasında kaldım. Rockta çalmak istiyorum fakat IBANEZ GSA60 modeli 22 perdeli olması aklımı karıştırdı. 22 ve 24 perde ne kadar fark eder?​

ikiside çöp. jackson al. kasa ağacı ıhlamur (basswood) olan gitardan uzak dur sesi berbattır. 24 perde olursa tek tel 2 oktavlı olur, yani boşta tel mi, 12.perde de mi ve 24de yine mi notası olur. öte yandan 24 perdeli olan kasa daha kısa ve şık görünür

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ikiside çöp. jackson al. kasa ağacı ıhlamur (basswood) olan gitardan uzak dur sesi berbattır. 24 perde olursa tek tel 2 oktavlı olur, yani boşta tel mi, 12.perde de mi ve 24de yine mi notası olur. öte yandan 24 perdeli olan kasa daha kısa ve şık görünür
İkisininde incelemelerine bakmıştım güzel gelmişlerdi, pek bilgi sahibi olmadığım için soruyorum, neden kötü acaba? Birde jackson için model öneriniz var mıdır?

İkisininde incelemelerine bakmıştım güzel gelmişlerdi, pek bilgi sahibi olmadığım için soruyorum, neden kötü acaba? Birde jackson için model öneriniz var mıdır?
bahsettiğiniz gitarların biri kavak ağacı kasa. kavak yumuşak bi tür ıhlamur gibi. ıhlamur ağacı kasaya hangi manyetik takılırsa pek bi fark yaratmıyor emg 81-85 de dahil. kavak ağacı gitarım olmadı ama ıhlamurdan aşağı yanı yoktur sanırım.
Kızıl ağaç (Alder) güzel ses verir, ve maun kasalı. ibanez'in S420, S470, S570 modelleri maun ağacı kasası, modifiye edilir. jackson'lar da js serileri yaramaz, hele js30 modeli akort düşmanıdır sakın alma. jackson dk2m güzel. bende dk2s var, ama pahalılar.
aria gitarlara bak bi, sürpriz yapıyor bazen ve inanılmaz ses veriyor. 5 ay önce öylesine 1250ye bitane aldım ve 15 binlik ibanezden çıkmaz aria daki ses

bahsettiğiniz gitarların biri kavak ağacı kasa. kavak yumuşak bi tür ıhlamur gibi. ıhlamur ağacı kasaya hangi manyetik takılırsa pek bi fark yaratmıyor emg 81-85 de dahil. kavak ağacı gitarım olmadı ama ıhlamurdan aşağı yanı yoktur sanırım.
Kızıl ağaç (Alder) güzel ses verir, ve maun kasalı. ibanez'in S420, S470, S570 modelleri maun ağacı kasası, modifiye edilir. jackson'lar da js serileri yaramaz, hele js30 modeli akort düşmanıdır sakın alma. jackson dk2m güzel. bende dk2s var, ama pahalılar.
aria gitarlara bak bi, sürpriz yapıyor bazen ve inanılmaz ses veriyor. 5 ay önce öylesine 1250ye bitane aldım ve 15 binlik ibanezden çıkmaz aria daki ses
Hocam önerdiğiniz gitarlar bütçemi aşıyor, ariadan 714mk2 modelini gördüm hoşuma gitmedi değil, acaba ağır tonlar verebilir mi metal için.
Ayrıca 6-7k bandında önerileriniz var mıdır?

Hocam önerdiğiniz gitarlar bütçemi aşıyor, ariadan 714mk2 modelini gördüm hoşuma gitmedi değil, acaba ağır tonlar verebilir mi metal için.
Ayrıca 6-7k bandında önerileriniz var mıdır?
yada alternatif olarak başka versiyonu sanırsam.

Uzun uzun yazacaktim da baska arkadaslar simdi benim yerime de lincler. Basswood govdeli gitarlarin berbat bir sesi oldugu cikarimina nasil ulastin?

Uzun uzun yazacaktim da baska arkadaslar simdi benim yerime de lincler. Basswood govdeli gitarlarin berbat bir sesi oldugu cikarimina nasil ulastin?
yaz yaz, uzun uzun yaz sorun yok.

bunu söyleyen tek ben değilim.
sen ibanez hayranısın galiba.
emg 81 manyetiği alder kasalı jackson ve basswood kasalı 70 binlik ibanez jem veya 5 binlik rg350'ye takıp line6 spider iv15'te dene ve sustain farkını gör. ıhlamur ağacı kasa yapımında tercih edilmez. sadece bol bulunuyor, ucuz ve işlemesi kolay bi ağaç olduğu için sahtekâr ibanez bunu kullanıyor. sonrada ağaçtan anlamayan ama ibanezin rahat klavyesine alışan senin gibilerden çok parası olanlar da gidip ıhlamur kasa jem alıyor.
hatta 7 bine satılamayan cort evl k6 ile 30 bin istenen prestij modeline emg 81 takıp dene ve gör

sıfır fiyatlı gitar bütçeniz mi 6,,7 bin bilemedim. ama max 5 vererek emg pasif manyetikli cort evl k4 veya max 7 vererek aktif emg manyetikli evl k6 tavsiye ederim.
benim ikinci el aldığım aria pro mac II modeli. clean ton biraz chorus ile şaşıtıcı güzel, distortionda da başarı uzun sustain. sadece biraz fazla midli, biraz daha bas karakter olsaymış tadından yenmezdi. emg 81 taktım da daha tel takıp denemedim. ama aria daki manyetiği ibanez rg350mz de denedim ve berbat ses çıkıyor ibanezin berbat kasa ağacı yüzünden

Elektro gitarda Gövde de kullanılan ağacın tona doğrudan bir etkisi var mı? Bilimsel bir çalışma ile noktayı koyuyoruz.
İngilizcesi yeterli olmayanlar için özet :
Manyetiklerden geçmeden akustik olarak kullanılan ağacın cinsine göre ton anlamında farklar oluşmuş.
Fakat manyetiklerden geçirilerek alınan seslerde ağaç türü farketmeksizin ton anlamında belirgin hiç bir fark olmadığı görülmüş.

Kısaca gövde de kullanılacak ağacın önemi ses kutusu olan enstrümanlarda daha çok öneme sahip. Peki ses kutusu hangi enstrümanlarda bulunur. E bunuda ben yazımıyayım. Müzikle haşır neşir herkes bilir bunu.

Ekte bilimsel çalışmayı sunuyorum.

Dosyalar

• guitar_wood.pdf
    494.1 KB · Gösterim: 102
konu biraz saptı ama son bir şey sormak istiyorum grg170dx kullanan var mı varsa tremolo kolu çok akor kaçırıyor diyerler fikriniz nedir

Şimdi baktım da Vai, Satriani gibi gitaristler birkaç yıldır alder'a geçmiş. 40 yılda anca anladılar galiba.
bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp" derler ama işte bunu ünlü ni gitaris değil de ben söyleyince, yabancı şak şakcısı çok bilmişler öğrenmemek.için direniyorlar.

Vai, Satriani zaten ibanezin reklamı için ibanez kullanıyorlar göz önünde.

2 gündür ibanezci bebeler ti'ye alıyordu yazdıklarımı, yaşıtları sandılar galiba.

Elektro gitarda Gövde de kullanılan ağacın tona doğrudan bir etkisi var mı? Bilimsel bir çalışma ile noktayı koyuyoruz.
İngilizcesi yeterli olmayanlar için özet :
Manyetiklerden geçmeden akustik olarak kullanılan ağacın cinsine göre ton anlamında farklar oluşmuş.
Fakat manyetiklerden geçirilerek alınan seslerde ağaç türü farketmeksizin ton anlamında belirgin hiç bir fark olmadığı görülmüş.

Kısaca gövde de kullanılacak ağacın önemi ses kutusu olan enstrümanlarda daha çok öneme sahip. Peki ses kutusu hangi enstrümanlarda bulunur. E bunuda ben yazımıyayım. Müzikle haşır neşir herkes bilir bunu.

Ekte bilimsel çalışmayı sunuyorum.
öncelikle tebrik ederim, hayatı boyunca ibanez prestij gitardan daha üst gitarı eline almadığı için kendilerini bilgili sanan cahil bebeler gibi laf sokmaya kalkıp kendini küçük düşürmediğin için.

kulağımızın duyduğu ses bilim ile alakalı değil, beğeni ile alakalı.15,, 20 bine satılan ikinci el
alder kasalı gitardaki emg 81 manyetiği söküp 100 binlik ıhlamur kasalı ibanez jem'e tak veya 15 binlik ıhlamur kasalı ibanez prestij'e tak ve farkı gör.

Geri