Elektro gitarın potans düğmesi sallanıyor yerine oturup çevirince cızırtı yapıyor ses de değişmiyor

Gitara yeni başladım elimde bi tane ibanez grx20 gitar var gitarım üzerindeki volume tuşu sabitken tone tuşu hafif yukarırı çıkıp sallanıyor aşağı it tirip yerine otutturduğumda ise çevirince cızırtı yapıyo ve ses değişimi farketmiyorum sorun nedir nasıl çözerim

• Konu Sahibi Konu Sahibi
şu şekil çıkıo

Dosyalar

• IMG_20230629_170210.jpg
    IMG_20230629_170210.jpg
    690.3 KB · Gösterim: 79
Dediğini yaptım sabitlendi fakat ses ayarı yapamıyoeum hala bi iki geldi sonra hafif potans ı elleyince gene ayar yapılmıyo değişmesini gerekio yoksa lehim fln mı yapmak gerek
Eger potansi elinle cevirdigin zaman fonksiyon gostermiyorsa, potans fırıl firil boşta döndüğünden kablo bağlantılarının kopmuş olmasi olası. Teller çıkarılacak, pickguard açılacak, gitarin devre şeması internetten bulunup potans bağlantıları kontrol edilecek. Kopan kablo varsa lehimlenecek. Potansin üç bacağından en dışta olaninin gitar kavitesinin iletken boyasına değmediginden emin olunacak. Yapılacak işlemler bunlar dostum. Eger potansin o metal tırtıklı başı tamamen boşta dönüyorsa zaten bozulmuştur ve değişmesi gerekiyor.

Eger potansi elinle cevirdigin zaman fonksiyon gostermiyorsa, potans fırıl firil boşta döndüğünden kablo bağlantılarının kopmuş olmasi olası. Teller çıkarılacak, pickguard açılacak, gitarin devre şeması internetten bulunup potans bağlantıları kontrol edilecek. Kopan kablo varsa lehimlenecek. Potansin üç bacağından en dışta olaninin gitar kavitesinin iletken boyasına değmediginden emin olunacak. Yapılacak işlemler bunlar dostum. Eger potansin o metal tırtıklı başı tamamen boşta dönüyorsa zaten bozulmuştur ve değişmesi gerekiyor.
Maaliyet ne kadar olur bi bilgin varmı

Hallettim reis çok sağol ama gene çevirirken cızırtı yapıo onun için bi çözümün varmı
kontakt sprey varsa butonu çıkarıp o dönen metal ucunun alt kısmına sık ve birkac kez çevir. Daha iyisi potansin govde içine sıkmak ama bu şekilde de yararlı olabilir. Bu şekilde cizirtiya sebep olan toz vs'yi uzaklastirmis olursun. Kontakt spreye rağmen geçmeyen cizirtida potansi değiştirmek gerekiyor.

İyi günler aynı sorun bende de var , kablolar çıkmış , 6 tanesi boşta ,lehimlemek sorun değil ama nereye hangisini takicagimi bilmiyorum , gitar shecter sgr C1 , devre şemasını bulamadim, yardımcı olursanız sevinirim

Dosyalar

• IMG_20230720_222021.jpg
    IMG_20230720_222021.jpg
    3.5 MB · Gösterim: 62
İyi günler aynı sorun bende de var , kablolar çıkmış , 6 tanesi boşta ,lehimlemek sorun değil ama nereye hangisini takicagimi bilmiyorum , gitar shecter sgr C1 , devre şemasını bulamadim, yardımcı olursanız sevinirim

Geri