Lambalı Amfim çok ısınıyor.

Herkese selamlar.

Nisan ayında Fender 68 Custom Vibro Champ amfi aldım. İlk defa full lambalı bir amfim oldu. Daha evvel Vox VT20+ ve Joyo Blue Jay kullandım. Vox'u 4 yıla yakın kullandım ama ne yaparsam yapayım hiç ısınma yapmadı. Blue Jay'i kesintisiz 3-4 saat ev ortamında kullandım oldu, metal kasada sadece hafif bir ılıma yapıyordu, o kadar. Üstelik amfi önünde booster, çeşitli drive pedalları da kullanmıştım.

Vibro Champ clean tonları çok tatlı olduğundan pratik yapmak için güzel. Dolayısıyla pek drive pedalı koymadım. Koyduğum zaman da Marshall Blues Breaker ve HX Stomp kullandım. Yanımda sadece bunlar var. Ama kafama takılan şu oldu. İster Clean ister drive pedalı ile olsun amfi sürekli ısınıyor, dış kaplama ateş gibi oluyor. Bu normal mi yoksa tüplerde veya amfi ayarlarında bir problem mi var?

Kullandığım gitar Player serisi Stratocaster.

Full lambalı amfilerin ısınması normal hele bu sıcaklarda daha da ısınırlar. Vox'un içinde 1 adet lamba bulunsa da netice bir modelleme amfisi o kadar ısınmaz.

Sıcak havada amfinizin normalden daha fazla ısınması gayet doğal. Ayrıca bu ısının büyük kısmı amfinizin lambalı güç katından geliyor ve güç katı solid state olan cihazlarla karşılaştırma yapmak çok doğru olmaz.

Çoğu Fender amfi güç tüpü (veya tüpleri) çok sıcak çalışacak şekilde tasarlanıyor. Mevcut tüp fiyatları ve kalite seviyeleri dikkate alınırsa, belki de tondan birazcık feragat edip, tüpler daha soğuk çalışacak şekilde amfiyi modlamak iyi olabilir.

Sıcak havada amfinizin normalden daha fazla ısınması gayet doğal. Ayrıca bu ısının büyük kısmı amfinizin lambalı güç katından geliyor ve güç katı solid state olan cihazlarla karşılaştırma yapmak çok doğru olmaz.

Çoğu Fender amfi güç tüpü (veya tüpleri) çok sıcak çalışacak şekilde tasarlanıyor. Mevcut tüp fiyatları ve kalite seviyeleri dikkate alınırsa, belki de tondan birazcık feragat edip, tüpler daha soğuk çalışacak şekilde amfiyi modlamak iyi olabilir.
dışarıdan usb ile çalışan bir fan ile müdahale edilse işe yaramaz mı?

Geri