Ibanez prestige hakkında

Dostlar merhabalar Ibanez prestige serisinden RGR652AHBF-WK Almayı düşünüyorum ama RG631ALF ın Fishman kullanması da ayrıyeten ilgimi çekiyor. Bu gitarlar hakkınızda fikirleriniz nelerdir? Prestige ile normal seri arasında çok büyük farklar var mı? Prestigeler Japonya’da diğer seriler ise Kore veya Endonezya’da üretiliyor diye biliyorum bunlar büyük farklar mı? Son olarak ise sabit köprülü ibanezler hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Şimdiden yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Prestige serisi premiumdan tabi ki daha iyi malzeme ve işçilik açısından. Klavye biraz daha kaymak. Ama iş çalanda bittiğinden dolayı iyi kötü yorumu çok yapamam.

Fishman manyetik hiç kullanmadım ama ucuz gitar + emg aktif manyetik 3 kez sonradan uyguladım sonuç her birinde çok iyi. Aktif manyetikler gitarın ağacı ne kadar leş olursa olsun gitarı yukarı taşıyor diyebilirim.

Köprü olayındaysa ibanez deyince uçuk kaçık sesler aklıma gelir benim. Dive bomblar , petrucci abimizin yaptığı armonik screamler ve köprüyü sektirmesi vai abimizin tremolo kolunu elinden bırakmaması , satriani amcamızın uzaylı sesleri gelir. Prestige serilerindeki ibanez edge köprüler güzel lakin iyi ayarlandıysa!!
Ama bazen kafanı bozabilir. Paul Gilbert abimiz köprüyü direkt iptal etmiş mesela bi dönem sonra. Ben floydsuz ibanez tercih etmezdim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Prestige serisi premiumdan tabi ki daha iyi malzeme ve işçilik açısından. Klavye biraz daha kaymak. Ama iş çalanda bittiğinden dolayı iyi kötü yorumu çok yapamam.

Fishman manyetik hiç kullanmadım ama ucuz gitar + emg aktif manyetik 3 kez sonradan uyguladım sonuç her birinde çok iyi. Aktif manyetikler gitarın ağacı ne kadar leş olursa olsun gitarı yukarı taşıyor diyebilirim.

Köprü olayındaysa ibanez deyince uçuk kaçık sesler aklıma gelir benim. Dive bomblar , petrucci abimizin yaptığı armonik screamler ve köprüyü sektirmesi vai abimizin tremolo kolunu elinden bırakmaması , satriani amcamızın uzaylı sesleri gelir. Prestige serilerindeki ibanez edge köprüler güzel lakin iyi ayarlandıysa!!
Ama bazen kafanı bozabilir. Paul Gilbert abimiz köprüyü direkt iptal etmiş mesela bi dönem sonra. Ben floydsuz ibanez tercih etmezdim.
Hocam ben Floyd Rose dan fazlasıyla bezdim ve sabit köprünün işimi göreceğini düşünüyorum Floydsuz Ibanez tercih etmezdimden kastınız İbanezin sabit köprüleri başarısız ve daha iyi alternatifler olduğundan mı? yoksa Ibanez diyince akıla yukarıdada bahsettiğiniz sanatçıların gelmesinden mi? Umarım seçenek ikincisidir çünkü hem floyddan nefret ediyorum hemde İbanezin kasalarını çok beğeniyorum :D

İkisine de bütçeniz yetiyorsa RGR652AHBF-WK almanızı öneririm. Bende 2 tane sabit köprülü Ibanez var (RG 752 Prestige - JS1600 Joe Satriani Signature)
Ibanez sabit köprülü gitarlarda harika işçilik çıkartıyor. Özellikle Prestige serilerinin kalitesi tartışılmaz.
RG631ALF serisiyle arasında kalite yönünden uçurum olacağını sanmıyorum, mesela 7.000 TL'lik gitarla 35.000 TL'lik gitar arasında büyük fark vardır ancak 35 BİN TL'lik gitarla 70.000 TL'lik gitar arasında o kadar büyük fark yoktur. (Gitar perdeleri gibi düşünün 1. ve 5. perde arası mesafe mi daha çok yoksa 20. ve 24. perde arası mesafe mi :)

Ibanez RGR652AHBF-WK, benim de dikkatimi çeken bir gitardı. Gövdesi Ash (Dışbudak) ağacı olduğundan tiz tonları baya baskındır. Hafiften mid tonlarına da yatkındır. Bu gitarda Dimarzio Fusion Edge manyetikler vardır ve bu manyetikler Dimarzio Titan ile (mid ağırlıklı manyetiktir) benzer karaktere sahiptir ancak Fusion Edge sadece Ibanez için üretiliyor.

Daha bass karakterli bir gitar arıyorsanız, bu gitar önerilmez.

RG631 ALF ise daha sert ve metal karakterde, daha bass ağırlıklı bir gitardır, RGR652AHBF-WK'ye göre.
Manyetik zaten aktif manyetik olduğu için gövde ağacı aşırı şekilde tonu değiştirmez kendine has tonu vardır Fishman manyetiklerin. Ben mesela Ibanez Endonezya yapımı Fishman manyetikli başka bir gitar denemiştim ve tonuna aşık olmuştum. Onun için bu 2 gitar arasında seçim yaparken, eğer denerseniz seçim yapmakta çok zorlanacağınızı sanmam.

(Ancak aktif manyetikli gitarlardaki pil kullanımı beni soğutmaya yetiyor. Özellikle de pilin akma ihtimali)

Mağazaya gidip çalarsanız, tiz veya mid tonunu daha çok seviyorsanız RGR652AHBF-WK'yi; bass - mid bass karakteri daha çok seviyorsanız RG631ALF'yi beğenirsiniz.

Tabi bir de eq ayarları var, oraya girersek hiç çıkamayız, ama genel manada konu özet yukarıda yazdığım şekildedir :) . Bahsettiğim Fishman manyetikli Ibanez'i ben mid-tiz tonlarda çalmıştım mesela.

İlla ki konuyu benden daha iyi bilen arkadaşlar olacaktır ve buraya yazarlarsa veya hatam varsa düzeltirlerse ben de memnun olurum.

Son düzenleme:
İkisine de bütçeniz yetiyorsa RGR652AHBF-WK almanızı öneririm. Bende 2 tane sabit köprülü Ibanez var (RG 752 Prestige - JS1600 Joe Satriani Signature)
Ibanez sabit köprülü gitarlarda harika işçilik çıkartıyor. Özellikle Prestige serilerinin kalitesi tartışılmaz.
RG631ALF serisiyle arasında kalite yönünden uçurum olacağını sanmıyorum, mesela 7.000 TL'lik gitarla 35.000 TL'lik gitar arasında büyük fark vardır ancak 35 BİN TL'lik gitarla 70.000 TL'lik gitar arasında o kadar büyük fark yoktur. (Gitar perdeleri gibi düşünün 1. ve 5. perde arası mesafe mi daha çok yoksa 20. ve 24. perde arası mesafe mi :)

Bahsettiğiniz ve benim de önerdiğim RGR652AHBF-WK, benim de dikkatimi çeken bir gitardı. Gövdesi Ash (Dışbudak) ağacı olduğundan tiz tonları baya baskındır. Hafiften mid tonlarına da yatkındır. Dimarzio Fusion Edge manyetikleri vardır bu manyetikler Dimarzio Titan'ın (mid ağırlıklı manyetik) benzer karakterine sahiptir ancak sadece Ibanez için üretilmektedir. Daha bass karakterli bir gitar arıyorsanız, bu gitar önerilmez.

RG631 ALF ise daha sert ve metal karakterde, daha bass ağırlıklı bir gitardır.
Manyetik zaten aktif manyetik olduğu için gövde ağacı aşırı şekilde tonu değiştirmez kendine has tonu vardır EMG manyetiklerin. Onun için bu 2 gitar arasında seçim yaparken, eğer denersez çok zorlanacağınızı sanmam.

Mağazaya gidip çalarsanız, tiz veya mid tonunu daha çok seviyorsanız RGR652AHBF-WK'yi; bass karakteri daha çok beğeniyorsanız RG631ALF'yi beğenirsiniz.

Tabi bir de eq ayarları var, oraya girersek hiç çıkamayız, ama genel manada konu özet yukarıda yazdığım şekilde.

İlla ki konuyu benden daha iyi bilen arkadaşlar olacaktır ve buraya yazarlarsa veya hatam varsa düzeltirlerse ben de memnun olurum.
Çok teşekkür ediyorum sitede bu fiyatlardaki sabit köprülü ibanezler hakkında hiç yorum bulamamıştım içime su serpildi ve tam ihtiyacım olan yorumları yazmışsınız.

japon>kore>endonezya kurgusu,
rg 652 ve jem blue floral pattern ile değişti bende de...
premium serisi endonezya, prestige serisi japon olmasına rağmen, endonezya üzerimi iyi gitarlar çıkarıyor ibanez.
(deneyimlerim yukarda ki iki gitardan ibarettir.)
şunu al, bunu alma demek haddim olmamakla birlikte, naçizhane deneyimlerimi ilettim.
müzikle kalın...

RG652AHM Prestige vardı geçen seneye kadar şu anda da RGT1221PB Premium var elimde.
En son bu iki Ibby tecrübem ve öncekileri düşünerek Prestige ile üzülmen imkansıza yakın. Endonezya olan Premium'larda ihtimal düşük ama risk var.
Yani Prestige online bile sipariş veririm ama Premium ise mağazadan görerek alırım.
RGT1221 ise beni olumlu şaşırtan bir gitar oldu; nefis alet, aldığım günden beri bir kere ya satsam artık zaten tam da içime sinmedi demedim. Satarsam GAS ile başka bir şey almak için satarım ancak.

RG652AHM Prestige vardı geçen seneye kadar şu anda da RGT1221PB Premium var elimde.
En son bu iki Ibby tecrübem ve öncekileri düşünerek Prestige ile üzülmen imkansıza yakın. Endonezya olan Premium'larda ihtimal düşük ama risk var.
Yani Prestige online bile sipariş veririm ama Premium ise mağazadan görerek alırım.
RGT1221 ise beni olumlu şaşırtan bir gitar oldu; nefis alet, aldığım günden beri bir kere ya satsam artık zaten tam da içime sinmedi demedim. Satarsam GAS ile başka bir şey almak için satarım ancak.
Hangi gitarı daha çok beğenmiştiniz ve nedenleri neler acaba ?

ikisi de iyi... ne spec tercih ettiğine göre değişir "iyi" ya da "kötü"... AHM sattım gitti, RGT şu an elimde... ikisi de benimleyken iyi yarenlik ettiler diyeyim

Geri