Joe Satriani'den gitar dersi alsanız kaç dakika sürer?

Satraini, Steve Vai'ya ders verdiği sırada gitardaki notaların yerlerini ezberlemesini söylemiş. Videosu aşağıda.
Bir sonraki derse geldiği zaman da demiş ki: "Si telinde F# notasını çal". Vai çalışmamış, tık yok.
"Ders bitti" demiş ve eve göndermiş elemanı. Defterine de yazmış (halen saklıyorum diyor Steve Vai...): "Eğer gitarda notaların yerini bilmiyorsan, bir b...k bilmiyorsun demektir!"

Konuyla ilgilenenlerin bileceği üzere, bu aslında Satriani'nin ders aldığı efsane caz piyanisti Lennie Tristano'dan (görme engellidir...) öğrendiği bir tavır. Tristano yanlış notaya tahammül edemez, yanlış nota çalınca dersi bitirirmiş. Satriani bunu kitabında yazmıştı.

Tabii akla şu soru geliyor: Yanlışlarının söylenmesine tahammül edemeyen kuşaklar acaba Satriani'den kaç ders alabilirdi? 🤣
Düşünsenize....
"Zorba gitar hocası, ifşa edildiği sosyal medyada linç yedi ve "iptal edildi" (cancelled...)"

Son düzenleme:

Dosyalar

• HvN5DjI-_400x400.jpg
    HvN5DjI-_400x400.jpg
    13.9 KB · Gösterim: 50
Satraini, Steve Vai'ya ders verdiği sırada gitardaki notaların yerlerini ezberlemesini söylemiş. Videosu aşağıda.
Bir sonraki derse geldiği zaman da demiş ki: "Si telinde F# notasını çal". Vai çalışmamış, tık yok.
"Ders bitti" demiş ve eve göndermiş elemanı. Defterine de yazmış (halen saklıyorum diyor Steve Vai...): "Eğer gitarda notaların yerini bilmiyorsan, bir b...k bilmiyorsun demektir!"

Konuyla ilgilenenlerin bileceği üzere, bu aslında Satriani'nin ders aldığı efsane caz piyanisti Lennie Tristano'dan (görme engellidir...) öğrendiği bir tavır. Yanlış notaya tahammül edemez, yanlış nota çalınca dersi bitirirmiş. Satriani bunu kitabında yazmıştı.

Tabii akla şu soru geliyor: Yanlışlarının söylenmesine tahammül edemeyen kuşaklar acaba Satriani'den kaç ders alabilirdi? 🤣
Düşünsenize....
"Zorba gitar hocası, ifşa edildiği sosyal medyada linç yedi ve "iptal edildi" (cancelled...)"

Olur mu caniiiim, devir teknoloji devri. Koy tabi onune cik orkestraya de ki ben tab biliyorum sizi teknolijiden bi haber, gelecekten umudunu kesmis, kohne boomerlar de...

Konuyla ilgilenenlerin bileceği üzere, bu aslında Satriani'nin ders aldığı efsane caz piyanisti Lennie Tristano'dan (görme engellidir...) öğrendiği bir tavır. Yanlış notaya tahammül edemez, yanlış nota çalınca dersi bitirirmiş. Satriani bunu kitabında yazmıştı.

Düşünsenize....

Benzer durumu bende 15+ yıl önce ilk gitar hocam ve arkadaşım tarafından yaşamıştım. Hey gidi...

Aklıma Kirk de geldi garibim 😆

Vai'nin bir röportajında buna benzer şeylerden bahsedildiğini hatırlıyorum. Satriani sosyal hayatında her ne kadar yumuşak başlı bir adam olsa da söz konusu müzik dersleri olunca oldukça paylaşımcı olmasının yanı sıra epey katı ve otoritermiş. Hatta bir dönem kendisinden ders almış olan Alex Skolnick de Satriani'den ders alma konusunda "oldukça katı ve çok ciddi birisi, ondan ders almak çok cesurca bir hareket" demiş zamanında.

Zamanında Satriani'ye sormuşlardı kimden ders almak isterdiniz ve ona ne sorardınız diye, o da Hendrix yanıtını verip "çenemi kapalı tutar, sadece onu dinlerdim" demişti. Sanırım ben de çenemi kapalı tutar, onu dinlerdim sadece. Ben özellikle eski davulcusu ve araları pek iyi olmayan Jonathan Mover'ı merak ediyorum, Satriani ile çalışmak nasıl bir şeydi diye.

Geri