mojave ma 200 rode k2 den daha mı iyi?

merhabalar, rode k2 almayı düşünüyordum ileride harçlık durumlarını düzeltip, araştırırken mojave ma 200 daha iyi diye bir karşılaştırma videosuna denk geldim. çok aklımı kurcaladı. içime öküz oturdu. uykularım kaçtı. m audio 192 - 14 ses kartı ile birlikte bağlamayı düşünüyorum. yorum yazarsanız çok sevinirim. şimdiden çıok teşekkürler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
birde diğer merak ettiğim mojave ma-300sn bu ikisinden ne kadar daha iyidir? yoksa gereksiz masraf edip çok mu abartmış olurum? teşekkür ederim.

Rode K2 ve Mojave ma200 karşılaştırması konusunda ; Ufuk Bulut'un Youtube kanalında bir videosu var. Ufuk orada her iki mikrofon ile vokal ve akustik gitar kayıtları alarak karşılaştırma yapıyor. Bilmiyorum o videoyu seyir ettiniz mi ? Bahsi geçen videoda Ufuk Mojave'yi daha başarılı bulmuş.

Ben Ufuk'u iyi tanırım. İnceleme videolarında oldukça bağımsız ve objektif hareket etmeye çalışır. Kayıt ( RME FF802 ) ve dinleme sistemi ( Quested SR8 ) kalitelidir. Eğer kendisi Mojave'yi daha başarılı buldu ise muhakkak dayandığı bir takım haklı gerekçeler vardır.

Yalnız bence bu noktada sizin ikinci bir değerlendirme yapmanız gereken husus ; elinizdeki ses kartının bu iki mikrofon arasındaki bahsedilen farkları ne kadar yansıtabileceği
( mic-pre ve konvertör kalitesi olarak ) konusunu dikkate almaktır. Tabii bu söylediğim sisteminizin diğer bileşenleri ( kablo , monitör , akustik vs. ) için de geçerli. Çünkü bu işin sonunda bir sürü para harcayıp hayal kırıklığına uğramak da var.

evet ufuk bulut beyin videosu. benim aklıma takılan mojave ma-300sn ne kadar daha iyidir. internette baktığım çoğu müzisyen rode k2 yi kullanmış kayıtlarında. dediğiniz gibi çok para harcayıp istenilen beklentiyi alamamakta var.

birde çok merak ettim siz değerli ağabeylerim daha iyi bilirsiniz ama sizce neumann u87 bu rode k2, mojave ma200 ve mojave ma-300sn den ne kadar iyidir? aldığım mikrofonu m-audio air 192-14 ses kartına bağlayacağım (şuanda m-audio air 192-4 ses kartım var model yükselteceğim bununda nedeni birden fazla enstrüman ve kulaklık bağlayabilmek) tabii bu da bütçe demek, işe girip çalışacağım alabilmek için. almışken de en iyisi olsun diyorum tekrar 2.el al sat yapmakla daha uğraşmayayım uzun yıllar kullanabileyim. rica ederim yorum yazmadan geçmeyin. teşekkürler efenim.

birde çok merak ettim siz değerli ağabeylerim daha iyi bilirsiniz ama sizce neumann u87 bu rode k2, mojave ma200 ve mojave ma-300sn den ne kadar iyidir? aldığım mikrofonu m-audio air 192-14 ses kartına bağlayacağım (şuanda m-audio air 192-4 ses kartım var model yükselteceğim bununda nedeni birden fazla enstrüman ve kulaklık bağlayabilmek) tabii bu da bütçe demek, işe girip çalışacağım alabilmek için. almışken de en iyisi olsun diyorum tekrar 2.el al sat yapmakla daha uğraşmayayım uzun yıllar kullanabileyim. rica ederim yorum yazmadan geçmeyin. teşekkürler efenim.
Neumann U87 piyasadaki üst segment geniş diyaframlı mikrofonlardan birisi. Tabii ki K2 , MA200 ve MA300'den üst seviyededir. Zaten aralarında da ciddi fiyat farkı bulunmakta.

Neumann'ın U ile başlayan serisi ( U87 , U47 vs. ) ; Neumann ürün gamında üst seviye mikrofonları barındırmaktadır. Bu yüzden hem kaliteli hem de oldukça pahallıdırlar. ( Neumann TLM serisi ise daha ekonomik seriyi oluşturmakta ve görece daha alt seviye bir kalite sunmaktadır. )

Neumann'ın özellikle U serisi mikrofonlarının en önemli özelliklerinden birisi kendine has ve " Neumann tınısı " denilen bir tınıya sahip olmasıdır. Dolayısıyla kayıtta kullanılacak ekipmanın ( mic-pre ve konvertör ) bu tınıyı gölgelemeyen bir transparanlıkta olması çoğunlukla tercih edilir.

Eğer siz U87 seviyesinde bir mikrofon tercih edecek olursanız ; sizin senaryonuz baştan sona tamamen değişir. O takdirde ; elinizdeki ses kartını unutmanız ve kablosuna varana kadar yeni bir ekipman yapılanmasına gitmeniz gerekir. Hatta hatta Mojave tercih ederseniz bile bu sorgulamayı ( Neumann çapında olmasa da ) belirli bir ölçüde yapmanız bence icap edebilir.

Anlayacağınız bu işler pahallı işler.

peki çok merak ettiğim için soruyorum peki neumann u87 nin yanında nasıl bir ses kartı, ekipman gerekir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi ; esas olan U87'nin tınısını yakalamak olmalı. Bunun için ise ; gerek konvertör gerekse mic-pre olarak transparan cihaz seçimi yapılmasının öneminden bahsetmiştim.

Nasıl bir ekipman parkuru olmalı konusuna benim vereceğim yanıtlar şu şekilde olur :

1-) Bana göre olması gereken set-up

Mic-pre alternatifleri :
a-) Neumann V402
b-) SPL Crescendo Duo V2
c-) Avalon M5
d-) Millennia HV-3C

AD/DA konvertör :
RME ADI-2 Pro FS R

Kablolar :
Vovox Sonorus serisi

2-) 1. maddedeki set-up 'ın yatırım maliyetinin yüksek gelmesi halinde olması gereken asgari ekonomik set-up

Ses kartı alternatifleri :
a-) RME UCX2
b-) Prism Sound Lyra2
c-) Neumann MT48

Kablolar : Vovox Sonorus serisi

çığlık atarak olaysız bir şekilde dağıldık. yine de teşekkürler. 😄😄 benim aklım k2de kaldı, uzun yıllar dayandıracak bir mikrofon olarak düşünüyorum; acaba siz olsanız benim yerimde m-audio air 192-14 yanında k2 mi alırdınız yoksa mojave ma200 mi alırdınız?

Ben K2 ile yapılan kayıt dinledim ama Mojave ile yapılanı adam akıllı dinlemedim. Dolayısıyla çok net bir şey diyemem. K2 kötü bir mikrofon değil. O da olabilir. Ama ben olsam Mojave alır daha sonra ses kartımı upgrade ederdim.

peki mojavein yanında ses kartı olarak ne önerirsiniz? almışken iyisini alayım tekrar değiştirmeyeyim.

birde ek bir yorum alayım hazır sizi bulmuşken; mojave ma 200 yerine ma 300ü düşünürsek ayrıca ona da ses kartı önerir misiniz?

Antelope veya UAD Apollo nun çok fazla ürünü var onlardan hangisini önerirsiniz acaba karşılaştırma yapayım (çok meşgul ettim sizi ama çok hevesliyim😄).

Geri