Uçağa bass gitarı almam için ne yapmam gerek?

Öncelikle merhabalar ben Kıbrıs'ta üniversite okuyorum ve ocak gibi Türkiyeye dönüp gitarımı buraya getirmek istiyorum fakat şöyle bir soru takıldı aklıma internette aratınca da bulamadım uçağa bass gitarla binebilir miyim ya da binmem için ne yapmam gerekiyor bilen varsa yardımcı olablilir mi? Teşekkür ederim şimdiden

Öncelikle merhabalar ben Kıbrıs'ta üniversite okuyorum ve ocak gibi Türkiyeye dönüp gitarımı buraya getirmek istiyorum fakat şöyle bir soru takıldı aklıma internette aratınca da bulamadım uçağa bass gitarla binebilir miyim ya da binmem için ne yapmam gerekiyor bilen varsa yardımcı olablilir mi? Teşekkür ederim şimdiden
1) Biletini al,
2) uçağa geçerken ilk binenlerden olmaya çalış ki baş üstü dolaplari dolmamış olsun,
3) kemerini bağla ve uçuşun tadini çıkart :)

Şaka bi tarafa, eğer kılıfla taşıyorsanız zaten sorun olmayacaktir. Hard case ise boyutlari belki problem olabilir ama yine de sanmiyorum. Dikdörtgen King V hard caseler dahil olmak üzere pek çok defa sorunsuzca uçuşta yanıma gitarımi aldım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Thynin sitesinde 118cm ve 75kg'ı geçmemesi gerektiğini söylüyordu gitarım şu an yanımda olmadığı için 118 cmi geçiyor mu bilmiyorum geçerse de uçak bagajina vermekten korkuyorum çünkü fırlatıp duruyorlar

Yıllar önce yanlış hatırlamıyorsam pegasus'ta bas gitarı oturduğum yere almama izin vermişlerdi. Hatta kabin içi bagaj ölçülerine uymuyordu ve baş üstündeki dolaba koymak istemediğimi söylemiştim, bir sorun olmaz demişlerdi. İstanbul-İzmir arası kısa sayılacak bir mesafe olduğundan olabilir bilmiyorum ama en doğru bilgiyi uçuş firması verecek, standart bas gitar boyutları ama tutup santim santim ölçen olmamıştı.

Geçmişte İzmir - İstanbul ve Ankara - İstanbul arasında softcase ile gitarı bacaklarımın arasında tutarak yolculuk yaptım. Pegasus ve Anadolu Jet ile sorun yaşamadım.

Dikkat ettiğim şeyler:
- İlk sıralardan hemen binmek,
- En ön ya da en arka koltuktan bilet almak (buralardan alıyordum ve umursamıyorlardı bile geçişlerde gitarı)

erken gidip kafa üstü dolaba koymak suretiyle gelmek mümkün... öyle bacak arası, yan koltukta vs getiren oluyorsa eğer o havayolu ile bir daha uçmamak lazım - en temel güvenlik önlemlerinden biridir, nasıl izin verdiler hayret ... hani cello için koltuk satın alıp getiren oluyor da onu da kemer ile sabitliyorlar
kafaüstü dolaba koyarken kendi koltuğunun üstüne koy ki göz önünde olsun, millet üstüne valiz vb koymasın, gerekirse valizi olan önce koysun, gitarı üstüne yatır

Geri