Ah şu gibsonlar

Merhaba arkadaşlar. Kaç yıldır içimde ‘ulan şu gibsonlardan biri de bende olsa be’ selzenişi vardı. Sağdan soldan araştıra araştıra bir şeyler öğrendim. Forumda Gibson Greeny ile ilgili hiçbir bilgi bulamadım. Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirebilir mi ? Veyahut farklı bir Gibson model (aha işte bu alınır dediğiniz) önerir misiniz . Bütçe 3k€ civar . (Stüdyo serileri çok hoşuma gitmedi)

Ben de "Ah şu ESP ler" derim.
Bahsetmiş olduğunuz Greeny modelini denedim, herhangi bir Standard Les Paul'den nerdeyse hiç farkı yok. Ekstradan 1000 Euro civarı fiyatı var ve gitarın hiçbir yerinde Kirk Hammet imzası bile yok.

Onun yerine Standard serisi Les Paul veya ESP tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Hayatımda bir defa gibson'a dokundum. O da standard 59's filan filan bir sürü uzantısı olan bir modeliydi. Arkadaşımda vardı. Gitara dair aklımdan çıkaramadığım en önemli noktası sapıydı. İnce bir sapı vardı. Gibson sapı ne kadar güzelmiş diye söylenirken. Arkadaşım, cahil bunların sapı böyle diğerleri kütük gibi diyordu. Meğersem 59'lar öyle oluyormuş.

Gibson grenny diye aratınca direk "The 1959 Les Paul Standard known as “Greeny” is one of the most storied instruments ever made, with a unique sound as recognizable as the guitar itself." Şu yazıyı gördüm. Yani diyebileceğim bence sapı çok tatlıdır :)

Hayatımda bir defa gibson'a dokundum. O da standard 59's filan filan bir sürü uzantısı olan bir modeliydi. Arkadaşımda vardı. Gitara dair aklımdan çıkaramadığım en önemli noktası sapıydı. İnce bir sapı vardı. Gibson sapı ne kadar güzelmiş diye söylenirken. Arkadaşım, cahil bunların sapı böyle diğerleri kütük gibi diyordu. Meğersem 59'lar öyle oluyormuş.

Gibson grenny diye aratınca direk "The 1959 Les Paul Standard known as “Greeny” is one of the most storied instruments ever made, with a unique sound as recognizable as the guitar itself." Şu yazıyı gördüm. Yani diyebileceğim bence sapı çok tatlıdır :)
Nayır.
Les Paul standard modelinden çok bir farkı yok. Gibson LP'lar genel olarak kalın, beyzbol sopası dediğimiz standartta olur, modele göre ufak tefek farklılıklar elbette var, kimi az daha ince kimi daha hafif veya çok daha ağır. Zaten o 50s-60s... Gibi rakamlar profili belirtir. Hiçbir Gibson Les Paul bir Jackson, Ibanez, ESP kadar ince saplı olmaz. Zaten olması da beklenmez. Gibson Les Paul güzel gitar, seveni için alınabilecek gitar tabii ki, Greeny için ekstra 1000 Euro daha verilir mi orası ayrı soru. Ama çok fazla da beklentiye girmemek lazım.
Ben işçiliği çin malı gitarlardan daha kötü USA Gibson gördüm.
2k üstü bandındaki gitarlar mükemmel olmalı (işçilik ve kalite kontrol).
Ne kadar para o kadar köfte evet. Ama bu köfte belli bir tutarı yakaladıktan sonraki fiyat bir anlam ifade etmiyor köftenin tadı ve kalitesinde.
Kırk Hammet 1979 Flying V Ebony var 15k $ o paraya değer mi? Bence değmez. Greeny hadi bir nebze.
P.S. başlığı açan arkadaşın profil resminden dolayı Kırk Hammet modellerine yorum yaptım. Yoksa orjinal Greeny modeli Kırk Hammet için üretilmesi tabii ki ve de fiyata çok daha yüksek.

Bence kesinlikle bir fetiş Gibson , daha önce 2 adet Gibson gitarım oldu, biri 2012 yapımı Les Paul Standard 60's chambered gövdeliydi, diğeri de 2007 Les Paul Vintage Mahogany (Studio aslında). İkisi de işçilik, denge, ses olarak güzel gitardı fakat bunların yanında Esp Ltd Ec1000T, Prs Se Tremonti, Epihone Lp Standard, Goth Studio'ya da sahip olmuştum. İnsan kafasında bir hedef yaratıyor ve o hedefe ulaştığında aslında öyle çok da farklı bir şey olmadığını görüyorsunuz. Daha sonra tüm bu gitarları sattım gerek yeni ekipman denemek gerekse ekonomik nedenlerden ötürü. Bugün elimde sadece Prs Se Custom 24 ve Fender Telecaster 52 Roadworn bulunuyor, ikisinden de çok memnunum. Fakat yine Les Paul için kaşınmıyor değilim fakat bu sefer hem ekonomiden hem de fiyat performans olarak Gibson'un artık çok da matah birşey olmadığını düşündüğümden ötürü sanırım Fujigen'e yöneleceğim, aslında bakarsanız son çıkan headstock değişmiş Epiphone'lar, Prs Se singlecutlar, Schecterin ve Ltd-Esp gitarlar da çok yeterli ve iyi aletler. Yaşım da 42'yi geçmiş vaziyette insan yaş aldıkça da ekipman ve modellere bakışı değişebiliyor. Gibson LP'lerin yapısal olarak tasarımdan kaynaklı problemleri olduğu da bir gerçek, gerçekten kendinizi bulacağınız vücudunuzun bir devamı gibi hissedeceğiniz bir kopyasına erişebilirseniz neden olmasın,sizinle birlikte güzelce eskiyecektir, fakat sırf headstockta Gibson yazıyor diye hepsinin enstruman olarak çok üst kalite olduğunu düşünmeyin derim. Benim eyyorlamam bukadar :)

Bence kesinlikle bir fetiş Gibson , daha önce 2 adet Gibson gitarım oldu, biri 2012 yapımı Les Paul Standard 60's chambered gövdeliydi, diğeri de 2007 Les Paul Vintage Mahogany (Studio aslında). İkisi de işçilik, denge, ses olarak güzel gitardı fakat bunların yanında Esp Ltd Ec1000T, Prs Se Tremonti, Epihone Lp Standard, Goth Studio'ya da sahip olmuştum. İnsan kafasında bir hedef yaratıyor ve o hedefe ulaştığında aslında öyle çok da farklı bir şey olmadığını görüyorsunuz. Daha sonra tüm bu gitarları sattım gerek yeni ekipman denemek gerekse ekonomik nedenlerden ötürü. Bugün elimde sadece Prs Se Custom 24 ve Fender Telecaster 52 Roadworn bulunuyor, ikisinden de çok memnunum. Fakat yine Les Paul için kaşınmıyor değilim fakat bu sefer hem ekonomiden hem de fiyat performans olarak Gibson'un artık çok da matah birşey olmadığını düşündüğümden ötürü sanırım Fujigen'e yöneleceğim, aslında bakarsanız son çıkan headstock değişmiş Epiphone'lar, Prs Se singlecutlar, Schecterin ve Ltd-Esp gitarlar da çok yeterli ve iyi aletler. Yaşım da 42'yi geçmiş vaziyette insan yaş aldıkça da ekipman ve modellere bakışı değişebiliyor. Gibson LP'lerin yapısal olarak tasarımdan kaynaklı problemleri olduğu da bir gerçek, gerçekten kendinizi bulacağınız vücudunuzun bir devamı gibi hissedeceğiniz bir kopyasına erişebilirseniz neden olmasın,sizinle birlikte güzelce eskiyecektir, fakat sırf headstockta Gibson yazıyor diye hepsinin enstruman olarak çok üst kalite olduğunu düşünmeyin derim. Benim eyyorlamam bukadar :)
Geçenlerde Fgn neoclassic ls30'u denedim. Birinci sınıf bir gitar. 50'lerin ele oturan kalın sap profiline sahipti. Alışılmış japon sapı profili yoktu. Fiyatı 1900 euro civarıymış ama fiyatını hakeden bir gitar.

Bu arada Greeny aslında Gary Moore ile özdeşleşen bir gitardır. Daha sonra Kirk Hammet'e satmıştır. Orjinal üretiminde manyetik yerleşimi hatalı denilen cinstendir. (Ki bence o hata değil, farklı bir ton vermiştir sadece. Hatalı denmesinin sebebi isteyerek değil de farkında olmadan öyle bağlanmasıdır.) Gary Moore'un sihirli tonunun bu sebeple alındığı söylenmektedir. Bence Gary Moore'un kullandığı bir alet gerçekten değerlidir.

Bu sabah saat 07:30'da (neden bu saatte olduğunu da anlamadım) National Geographic channel'da tam 1 saatlik Gibson nashville fabrikasında Gibson gitarların üretimi hakkında belgeseli tesadüfen yakaladım ve izledim.

Yani inanın sizlerin el bebek gül bebek baktığınız o gitarların tezgahtaki muameleyi görseniz. İçim kıyıldı resmen. Söve söve izledim. Sanırsın sanayide torna tesviye yapılıyor. Hele ki manyetik ve elektrik aksamının bir montajı var ki bune lan dedirtiyor.

Ama işin sonunda da neredeyse 0 işçilik hatalı kaliteli ürünler çıkıyor. Çünkü gövde sap klavye kesilip boyanıp cilalanıp montajlanıp paketlemeye gidene kadar; montaj hataları, boya hataları, işçilik hataları, ve elektronik aksam, sap, nut, head, bridge, tel yükseklik v.s. en az 20 defa kontrol ediliyor.

Ama paketleme aynı özende değildi. Mesela bir görüntüde bir gitarı hardcase içerine neredeyse vura vura oturtup hoop kutuya koydular. Klasik gitarları tek kat sarıp doğrudan kutuya atıyorlar.

Geçenlerde Fgn neoclassic ls30'u denedim. Birinci sınıf bir gitar. 50'lerin ele oturan kalın sap profiline sahipti. Alışılmış japon sapı profili yoktu. Fiyatı 1900 euro civarıymış ama fiyatını hakeden bir gitar.
Fgn Ls30 sanırım Gibson'lara bire bir denk olan modellerden, nitro celluloz cilalı falan olması lazım, Gibson'la karşılaştırdığımızda da ucuz oluyor, aynı şekil Standard model Les Paul sanırım güncel olarak 2300 euro diye biliyorum. Esp Eclipse de 2000 euro civarı bulunabiliyor yurtdışında. Aynı şekilde Maybach da 2000-2100 euro civarı.

Bu arada Greeny aslında Gary Moore ile özdeşleşen bir gitardır. Daha sonra Kirk Hammet'e satmıştır. Orjinal üretiminde manyetik yerleşimi hatalı denilen cinstendir. (Ki bence o hata değil, farklı bir ton vermiştir sadece. Hatalı denmesinin sebebi isteyerek değil de farkında olmadan öyle bağlanmasıdır.) Gary Moore'un sihirli tonunun bu sebeple alındığı söylenmektedir. Bence Gary Moore'un kullandığı bir alet gerçekten değerlidir.
"Greeny" ismi aslında gitarın ilk sahibi olan Peter Green'den geliyor. 1970'lerde Gary Moore gitarı Peter Green'den satın almakta.

Merhaba , çok üst düzey ve alt düzey gibsonlar elimden geçti ,Vintage olanından Custom shopına kadar. Tavsiyem o kadar para veriyorsanız test ederek deneyerek almanız.Studio görüntü olarak zayıf ve ses olarak ta genelde vasat ama bazen iyisi de çıkabiliyor .Şu videoda studionun üst modellerin bir çoğundan iyi olduğunu görebilirsiniz.

Geri