Ses bozulması ve manyetikte problem

Merhaba,

Gitarımda iki sorun var birincisi bazen bir manyetikteyken ses distortion'da olmasına rağmen clean'mış gibi geliyor sanki potans kapalıymış gibi mesela köprü manyetiğinde bu sorun yaşanıyor, sap manyetiğine bir kere alıp sonra tekrar köprü manyetiğine geçince kendi kendine düzeliyor.

İkinci sorunum ise sesli, başlangıçta duyduğunuz ses bozulmuş olarak geliyor bir süre sonra kendisi düzeliyor aynı ses dosyasında olduğu gibi ya da ses kartının PC'den bağlantısını kesip tekrar bağlıyorum ya da laptop'un şarj kablosunu çıkardığımda düzeliyor. Bu benim bilgisayarla veya ses kartıyla ilgili de olabilir diye düşünüyorum ama daha önce bu sorunu yaşamış olan varsa net bir şey söyleyebilir diye sormak istedim. Teşekkürler.

SES DOSYASI (Kulaklara dikkat)

Öncelikle kullandığınız ses kartının marka ve modeli, üzerinde çalıştığınız işletim sistemi ve bilgisayarınızın teknik özelliklerini belirtebilir misiniz? İlk baştaki bozulma muhtemel olarak ses kartı ya da bilgisayardan kaynaklanıyor orası kesin. Muhtemel olarak ses kartı sürücülerinin ya da kullandığınız yazılımın bir problemi. İlk problemin kaynağında ise muhtemel olarak gitarın elektronik aksamını sorumlu tutacağım, ancak bunun da ses kartından kaynaklanma ihtimali var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle kullandığınız ses kartının marka ve modeli, üzerinde çalıştığınız işletim sistemi ve bilgisayarınızın teknik özelliklerini belirtebilir misiniz? İlk baştaki bozulma muhtemel olarak ses kartı ya da bilgisayardan kaynaklanıyor orası kesin. Muhtemel olarak ses kartı sürücülerinin ya da kullandığınız yazılımın bir problemi. İlk problemin kaynağında ise muhtemel olarak gitarın elektronik aksamını sorumlu tutacağım, ancak bunun da ses kartından kaynaklanma ihtimali var.

M-Audio M-Track 2X2 ses kartım, Windows 10 OS cihaz ise Lenovo 15ACH6 R5 5600H, GTX 1650, 16GB RAM vb. Guitar Rig 7 kullanıyorum dün Bias FX ile de denedim aynı sorun mevcut. Gitarım daha önce switch tamiri görmüştü kargodayken yerinden çıkmıştı tekrar bundan yapıyor olabilir mi?

M-Audio M-Track 2X2 ses kartım, Windows 10 OS cihaz ise Lenovo 15ACH6 R5 5600H, GTX 1650, 16GB RAM vb. Guitar Rig 7 kullanıyorum dün Bias FX ile de denedim aynı sorun mevcut. Gitarım daha önce switch tamiri görmüştü kargodayken yerinden çıkmıştı tekrar bundan yapıyor olabilir mi?
Olabilir, bunu anlamanın tek yolu zannedersem farklı ses kartı / amfi kullanarak denemek. Ses bozulmasına gelince bunun bilgisayar özelliklerinden kaynaklanması zor. Doğal olarak geriye sadece ses kartı kalıyor. Muhtemelen sürücülerdeki bir çakışma ya da benzeri bir durum bunu tetikliyor. Bunu çözmek onboard ses kartını devre dışı bırakıp denemeler yapabilirsiniz. Ses kartının sürücüsünü mümkünse silip yeniden kurabilirsiniz. Giriş seviyesi M-Audio sürücüleri biraz tırt... DAW kullanmanızı öneririm bu testler sırasında, hiç yoktan kushview element kullanabilirsiniz ücretsizdir. Switch için gitarınızın arka kısmından görebiliyorsanız kabloların durumunu kopuk ya da soğuk lehime bağlı gevşemiş kablo var mı incelerseniz belki bir fikriniz olabilir.

İlk sorununuzun sebebi büyük ihtimal manyetik değiştirici swichiniz ile ilgili. Kontack spreyiniz varsa yağsız sıkın. Düzelirse bir süre daha idare eder.

Geri