9'luk telden 10'luk elektro teline geçmeli miyim?

Şimdi arkadaşlar şöyle ki şuanlık 9-46 tel kullanıyorum hem D standart hem E standart akortta çalmak istiyorum ama D standart ta 9'luk tel çok gevşek kalıyor 10'luk tele geçmem iyi mi olur veya geçersem yapacağım ayarlamalar ne olmalı? Çok uğraştırır derseniz eğer 9-46 devam mı ediyim sonra bir luthiere mi götürüp 10'luk tel için ayarlama yaptırıyım. Yoksa evde kendim yapabilir miyim?

10-46 ile e standart ve d standartta çalabilirsin. sap ayarını ikisinin ortası bi durumda ayarlarsın çok zor değil fakat, gitarı sadece 1 tuning e göre entonasyon ayarlayabilirsin. diğer tuning e aldığın zaman entonasyon bozulacaktır. kayıt yapmıyorsan veya kulaklarının tam doğru ses duyması çok da önemli değilse tek gitarla entonasyonu hafif kayık şekilde kullanabilirsin. ama farklı tuningler için farklı gitarlar kullanmanı öneririm. sevgilerle..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
10-46 ile e standart ve d standartta çalabilirsin. sap ayarını ikisinin ortası bi durumda ayarlarsın çok zor değil fakat, gitarı sadece 1 tuning e göre entonasyon ayarlayabilirsin. diğer tuning e aldığın zaman entonasyon bozulacaktır. kayıt yapmıyorsan veya kulaklarının tam doğru ses duyması çok da önemli değilse tek gitarla entonasyonu hafif kayık şekilde kullanabilirsin. ama farklı tuningler için farklı gitarlar kullanmanı öneririm. sevgilerle.
Çok teşekkürler sağolun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
10-46 ile e standart ve d standartta çalabilirsin. sap ayarını ikisinin ortası bi durumda ayarlarsın çok zor değil fakat, gitarı sadece 1 tuning e göre entonasyon ayarlayabilirsin. diğer tuning e aldığın zaman entonasyon bozulacaktır. kayıt yapmıyorsan veya kulaklarının tam doğru ses duyması çok da önemli değilse tek gitarla entonasyonu hafif kayık şekilde kullanabilirsin. ama farklı tuningler için farklı gitarlar kullanmanı öneririm. sevgilerle..
Bir tek şeyi tam anlayamadım diyelim e standarta göre entonasyon yaptım, re ye akort ettim hafif kaydı bozuldu, geri e standarta döndürdüğümde entonasyon bozulur mu yani tekrar ayarlama yapmam gerekir mi yoksa geri eski ayarlı haline mi döner?

Bir tek şeyi tam anlayamadım diyelim e standarta göre entonasyon yaptım, re ye akort ettim hafif kaydı bozuldu, geri e standarta döndürdüğümde entonasyon bozulur mu yani tekrar ayarlama yapmam gerekir mi yoksa geri eski ayarlı haline mi döner?
Bu yapacağınız uzun vade için hiç yararlı değil. Gitarı sürekli D' ye çekip sonra E' ye getirmek, sonra tekrar D, tekrardan E derken hem siz yorulursunuz hemde gitar. Amfi olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama plugin kullanıyorsanız Pitch shifter ekleyin. Amfi varsa Digitech Drop değerlendirebilirsiniz. Ya da bütçeniz el veriyorsa ikinci bir gitar alabilirsiniz.

Son düzenleme:
zaten gitar mitolojik seviyede ayarı bozulmaz bir kalitede bile olsa teller sünecek, esneyecek vs entonasyon her şekilde bozulacak.... öyle çok derde tek çözüm yok ... iyi denemeydi ama entonasyon don lastiği gibi çek bırak aynı yere dönsün bir şey değil :)
bahsedilen pedallar bir çözüm veya çok fazla değiştirmek gerekliyse en ideali 2 gitar

Gitarı d standarda ayarlayıp, e kullanmanız gerektiğinde transpoze ederek çalmak( alt tel 24cü perdeyle işiniz olmayacaksa), veya kapo kullanılabilir klasik ve akustik gitarlarda kullanırlar genelde. Elektroda nasıl olur bilmiyorum, şahsen görmedim pek elektroda kullanan. Standart D yerine drop D de işi kurtarabilir, ama tab değil de nota ile calarsanız sorun çıkmaz.
Bunun dışında ekstra pedal kullanmak falan geçici çözümler, paraya kıyıp, bütçe artırıp ikinci bir gitar alın en temizi

Geri