Rg320 fm ile emg 81-85

Selamlar.
Elimde 2000'lerin başında sıfır aldığım bir ibanez rg320fm var. Endonezya üretimi, kore olanlardan değil. Bu gitar bir dönem her iki yerde de üretilmişti. Bu gitarı uzun zamandır hiç elime almıyorum. Genellikle son iki yılda elimdeki iki ibanez prestige'leri çalıyorum . Bunlardan biri fishman modernli RG5120M, diğeri de dimarzio air norton ve tone zonelu RG652AHMFX. Bu arada fismanleri pek sevemedim. Ne voice1 ne voice2 pek hoşuma gitmedi. Sesi dimarzio gib dolgun değil. Sanırım daha mid karakterli ve dimarzioya göre low endi düşük gibi.
Sorum ise şu: EMG 81-85 satın alıp rg320'ye taksam nasıl olur sizce? Emg seti bu gitara uyar mı; gitarın ağacı, yaşı, biraz düşük seviye (prestigelere göre) olması vs. göz önüne alınırsa sizce nasıl bir tona sahip olur? Ya da o gitara hiç değmez, uğraşma, git başka gitar mı al dersiniz? Emg 81-85 hiç kullanmadım ama çok merak ediyorum. Çünkü benim ilgi duyduğum müziklerde bu set çok yaygın kullanılıyor. Bu arada elimde headrush core ve katana 50 mk2 var ses almak için.

Selamlar.
Elimde 2000'lerin başında sıfır aldığım bir ibanez rg320fm var. Endonezya üretimi, kore olanlardan değil. Bu gitar bir dönem her iki yerde de üretilmişti. Bu gitarı uzun zamandır hiç elime almıyorum. Genellikle son iki yılda elimdeki iki ibanez prestige'leri çalıyorum . Bunlardan biri fishman modernli RG5120M, diğeri de dimarzio air norton ve tone zonelu RG652AHMFX. Bu arada fismanleri pek sevemedim. Ne voice1 ne voice2 pek hoşuma gitmedi. Sesi dimarzio gib dolgun değil. Sanırım daha mid karakterli ve dimarzioya göre low endi düşük gibi.
Sorum ise şu: EMG 81-85 satın alıp rg320'ye taksam nasıl olur sizce? Emg seti bu gitara uyar mı; gitarın ağacı, yaşı, biraz düşük seviye (prestigelere göre) olması vs. göz önüne alınırsa sizce nasıl bir tona sahip olur? Ya da o gitara hiç değmez, uğraşma, git başka gitar mı al dersiniz? Emg 81-85 hiç kullanmadım ama çok merak ediyorum. Çünkü benim ilgi duyduğum müziklerde bu set çok yaygın kullanılıyor. Bu arada elimde headrush core ve katana 50 mk2 var ses almak için.
Takabilirsiniz -taktırabilitsiniz tabii. Ama sizi memnun eder mi orası belli olmaz. Almadan önce EMG li bir gitar test etmek iyi olur.

EMG öyle birşey ki seven çok seviyor, sevmeyen de hiç sevmez. Bende iki gitarda EMG var ama sevemedim. Herkes çok sert tonlar verdiğini söylese de bana zayıf kalıyor.
81-81 ve 81-85. Ama şahsen ben Seymour Duncan daha çok seviyorum. Köprüde TB -4 veya TB-6 (TB serisi hareketli köprülü gitarlar için, aynı modellerin TB yerine SH kodlu.olanlari de sabit köprülü gitarlar için. Sizin gitar sabit mi hareketli mi bilmiyorum. Tel aralığı ve ufak tefek birkaç ayrintidan dolayı gitarınıza uygun olanı seçmek lazım.
EMG mi DiMarzio mu, Seymour Duncan mı tamamen kişisel bir seçim. Ama ana hatlarıyla her markanın farklı müzik türlerine uygun daha sert daha yumuşak, tiz ağırlıklı, low end-high end... Çok fazla model var.
Anladığım kadarıyla daha çok metal ağırlıklı tarz çalıyorsunuz. Seymour Duncan isterseniz JB set, DiMarzio köprü manyetiği olarak da X2N tavsiye ederim. Daha önce RG450 gitarımın köprü manyetiğini upgrade etmiştim bununla. Sonuç mükemmeldi (benim için).

Değişim için göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir nokta: aktif manyetikten yine başka bir aktif manyetiğe geçerseniz pek sorun yok. Ama aktif-pasif arası geçişlerde potların da değişmesi gerekebilir+ özellikle pasif manyetikten aktif manyetiğe geçerken manyetik setinde volume ton potanslarının da sette bulunmuş olduğuna dikkat edin. Biraz kablo salatası da olacak, kullanma kılavuzu, bağlantı şemasına dikkat etmek gerekiyor.

Squier stratıma emg 85 takmıştım. Ve gitar uçmuştu. Squierlerin ağacının ne kadar berbat olduğunu bilmeyen yoktur. Dedemin eski ahşap sandalyesine tel sarıp manyetik taksam daha iyi ses verir. Bu yüzden ağaç konusunda hiç düşünme bile. Ibanezin ağacı squierden daha iyidir kesinlikle. Bu gitarda daha öncesinde fender manyetiği de denemiştim. Fena olmamıştı ama Emg taktığımdaki gibi bi değişim yaşamamıştım. Gitar emg 85 ile baya 4 gömlek seviye atlamıştı. “Sadece sert tonlar veriyor blues çalınmaz” saçmalıklarını bir kenara bırakırsak gerçekten çok tatlı manyetikler. Her tarza bi şekilde ayak uyduruyor.
Muhtemelen metal dinliyorsundur. Gitarı mesa rectifiere bağladığında direkt gümbür gümbür metallica tonlar geliyor. Plugin,vst,amp simulator değil gerçek kafa kabin amfiden bahsediyorum tabi…

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Takmayı düşündüğüm ibanez rg320fm tremolo köprülü bir gitar. Önceki manyetikleri pasifti. O nedenle pil yuvası açılacak. Bu nedenle luthiere vereceğim. Ankarada olduğum için geçen hafta luthier Sarp Özatalay'la görüştüm. Bir haftada yapar veririm dedi. Elimdeki tremololu, fishman'li prestige rg5120'ye dokunmak istemiyorum. Bu gitar case'inde duruyor, üzerinde kılcal çizik bile yok. Onu belki ilerde orijinal haliyle satarım diye üzerinde oynamak istemiyorum. Açıkçası bu gitarı çok büyük beklentiyle almıştım. İşçiliği, klavyesi, her şeyi muazzam ama fishman tonunu sevemedim. Lambalı kafa amfi setup'da denemedim yalnız. Onu belirteyim. Bu arada mağazada çaldığımda sesi iyi gelmişti. Orada hangi amfiye taktılar çok hatırlayamadım ama evdeki katana değildi. Ancak evde bir süre bendeki setup'da deneyip peş peşe RG652AHMFX ile kıyaslayınca onun yanında daha mid, tiz karakterli ve istediğim şekilde palm mute'lerde percussive olmadığını fark ettim ve gitardan soğudum. Sabit köprülü RG652AHMFX'deki köprü manyetiği tone zone ve X2N ile neredeyse aynı frekans değerlerine sahip. Treble, mid, bass değerleri çok benzer, sadece output değeri daha düşük. Dimarzio internet sayfasında değerleri var, inceledim. Ancak maalesef emg ve fishman sayfasında bu şekilde ayrıntılı değerler yer almıyor. O nedenle fishman'li gitarı biraz kulaktan dolma bilgilere tercih etmek durumunda kaldım. Neredeyse tüm yabancı forumlarda çok övülüyordu. Tarz olarak da metal ve trash çalmayı seviyorum. Bu arada emg manyetik alınca içinde volume, tone potansları, kabloları vs hepsi çıkıyor. Amazonda var ve oradan inceledim. Ayrıca bunların bağlantısı da lehimsiz yani mekanik kilitlerle yapılabiliyor. Buradaki tek endişem emg'leri de biraz kulaktan dolma bilgilerle alıp taktıktan sonra fishman'ler gibi hüsrana uğrama ihtimalim... O nedenle buradan fikir almayı amaçlıyorum.
Yorum yazarak fikirlerini paylaşan herkese de teşekkür ederim ayrıca.

Takmayı düşündüğüm ibanez rg320fm tremolo köprülü bir gitar. Önceki manyetikleri pasifti. O nedenle pil yuvası açılacak. Bu nedenle luthiere vereceğim. Ankarada olduğum için geçen hafta luthier Sarp Özatalay'la görüştüm. Bir haftada yapar veririm dedi. Elimdeki tremololu, fishman'li prestige rg5120'ye dokunmak istemiyorum. Bu gitar case'inde duruyor, üzerinde kılcal çizik bile yok. Onu belki ilerde orijinal haliyle satarım diye üzerinde oynamak istemiyorum. Açıkçası bu gitarı çok büyük beklentiyle almıştım. İşçiliği, klavyesi, her şeyi muazzam ama fishman tonunu sevemedim. Lambalı kafa amfi setup'da denemedim yalnız. Onu belirteyim. Bu arada mağazada çaldığımda sesi iyi gelmişti. Orada hangi amfiye taktılar çok hatırlayamadım ama evdeki katana değildi. Ancak evde bir süre bendeki setup'da deneyip peş peşe RG652AHMFX ile kıyaslayınca onun yanında daha mid, tiz karakterli ve istediğim şekilde palm mute'lerde percussive olmadığını fark ettim ve gitardan soğudum. Sabit köprülü RG652AHMFX'deki köprü manyetiği tone zone ve X2N ile neredeyse aynı frekans değerlerine sahip. Treble, mid, bass değerleri çok benzer, sadece output değeri daha düşük. Dimarzio internet sayfasında değerleri var, inceledim. Ancak maalesef emg ve fishman sayfasında bu şekilde ayrıntılı değerler yer almıyor. O nedenle fishman'li gitarı biraz kulaktan dolma bilgilere tercih etmek durumunda kaldım. Neredeyse tüm yabancı forumlarda çok övülüyordu. Tarz olarak da metal ve trash çalmayı seviyorum. Bu arada emg manyetik alınca içinde volume, tone potansları, kabloları vs hepsi çıkıyor. Amazonda var ve oradan inceledim. Ayrıca bunların bağlantısı da lehimsiz yani mekanik kilitlerle yapılabiliyor. Buradaki tek endişem emg'leri de biraz kulaktan dolma bilgilerle alıp taktıktan sonra fishman'ler gibi hüsrana uğrama ihtimalim... O nedenle buradan fikir almayı amaçlıyorum.
Yorum yazarak fikirlerini paylaşan herkese de teşekkür ederim ayrıca.
Ben pasif manyetikten yanayım. Bana daha güçlü ve daha dolgun geliyor - çoğunluk aktif manyetikler şöyle de güçlü böyle de iyi dese de - herkese uymayabilir tabii .
EMG takarken pil için yuva açmaya gerek kalmayabilir, benim BC Rich gitarda ekstradan pil yeri yok. Potanslarin olduğu yere koymuşlar, sığıyor sorunsuz.
Luthierde taktırmanız daha iyi olur her türlü.
Tavsiye ettiğim manyetikler çok sağlam palm mute performansı verir. Clarity bakımından EMG den çok daha başarılı buluyorum.
Olur da EMG taktırmazsanız belki sadece köprü manyetiği değişimi yeterli olabilir. Benim ibanezdeki sap manyetiği hiç de fena değildi. Sadece köprüyü değiştirmek yetti. X2N ve TB4 farklı renklerde bulunabiliyor, gitarinizin rengine uygun bir tane bulma sansiniz var

Son düzenleme:
Hocam yıllardır elinde endonezya yapımı rg320 olan biri olarak söyleyim, kısacası gitar low budget bir gitar olarak gayet iyi bir gitar. Kore olanlarını saf dışı bırakıyorum tabiki. Gitarın bence zaten en zayıf yanı üzerindeki stok olarak gelen inf 3 - inf 4 manyetikleri. Ayrıca gitar genel olarak tok bir tona sahip öyle clean işlerine pek de gitmiyor. Ben keyfi olarak bir tık daha rg1570 ayarındaki aletlerin bir tık alt seviyesine benzetiyorum yani bence dimarzio kalıbında manyetiklerle rg1570 ayarında şeyler yakalanabilir ama kısacası emg 81-85 taktırmak istiyorsan bunu yap derim. Çünkü ucuz olmasına rağmen gerçek anlamda fiyatına göre oldukça kaliteli bir ürün olduğunu söyleyebilirim. eğer düşünüyorsan dediğin gibi kore olanlarından değil endonezya yapımı ve dxfm serisi olanlarına bakmanı öneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam yıllardır elinde endonezya yapımı rg320 olan biri olarak söyleyim, kısacası gitar low budget bir gitar olarak gayet iyi bir gitar. Kore olanlarını saf dışı bırakıyorum tabiki. Gitarın bence zaten en zayıf yanı üzerindeki stok olarak gelen inf 3 - inf 4 manyetikleri. Ayrıca gitar genel olarak tok bir tona sahip öyle clean işlerine pek de gitmiyor. Ben keyfi olarak bir tık daha rg1570 ayarındaki aletlerin bir tık alt seviyesine benzetiyorum yani bence dimarzio kalıbında manyetiklerle rg1570 ayarında şeyler yakalanabilir ama kısacası emg 81-85 taktırmak istiyorsan bunu yap derim. Çünkü ucuz olmasına rağmen gerçek anlamda fiyatına göre oldukça kaliteli bir ürün olduğunu söyleyebilirim. eğer düşünüyorsan dediğin gibi kore olanlarından değil endonezya yapımı ve dxfm serisi olanlarına bakmanı öneririm.
Yorum için teşekkürler. Elinde 2 prestige ve 1 adet de endonezya rg320 fm olan biri olarak ben de aynı şeyi düşünüyorum. Gitar gerçekten çok ama çok iyi. Prestige serisi ile en önemli farkı manyetikler bence. Onun dışında gerçekten çok büyük bariz farklar yok. Yeni model endonezya ibanezleri bilmiyorum bu arada. Bilen varsa bilgi verebilir. İyi olur. Ama eski modeller ki bendeki 2005 falan sanırım, gerçekten çok ama çok iyi. O zaman emg 81-85 set siparişi veriyorum...
👍
Bakalım sonuç nasıl olacak...

Geri