Yeni tellerdeki treble nasıl kaybedilir?

Selamlar,

Sıfır tel aldığımdaki sarımlı tellerin o yeni, çangır çangır sesini hiç sevmiyorum. Olmadığı halde buzz varmış hissiyati veriyor. Drive tonlarında sesi daha kolay bozuyor.
Eski tellerin tok, kuru odun soundunu daha çok seviyorum. Bunu yeni tellerde hızlıca elde etmenin bir yolu var mıdır? Bahsettiğim durumda alt teller kararmıyor veya paslanmıyor.
Yeni aldığım gitarlarda teller turşu suyunda beklemiş gibi paslı ve kararmış olduğu için değiştirdiğimde yukarıdaki sorunu yaşıyorum.

İyi forumlar dilerim 🤟

Odunu bilmem de arkadaş biraz haklı.
Yeni tellerde aynen o şekilde değişik çıkıyor ses.
Her tel türü ve modelinde oluyor mu bilmiyorum ama ben de hissettim aynı şeyi.
D'Addario ve Ernie Ball tellerde daha fazla sanki

yeni teller dediğiniz gibi şıkır şıkır oluyor teneke gibi parlak ses çıkarıyor. ben bu sesi çok sevdiğimden garipsedim. yeni taktığımda bu ses için fütursuzca üst teli tarıyorum şıkır şıkır çok hoşuma gidiyor :)

enterasan başlık. amfiden presence yi, eq dan 8 ve 16 kilohertzi kısarak odun soundu alabilirsiniz.
Kayıt-miks mantığı ile yaklaşınca güzel tespit ama, adamın söylediği şey yeni tellerin verdiği his ve "çakırdama" hali ile de ilgili. Kendisi treble kaybetmek olarak yaklaşmış ama, mesele sadece o değil bence.
Bence çalarak eskitmekten başka çaresi yok bunun:)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yarim ses ince akord etmeyi dene bir hafta o sekilde cal. Daha cabuk salar teller kendini biraz daha azalir. Onun disinda ne kadar çok calarsan o kadar cabuk gecer

Hocam gitarların biri A# biri C drop zaten

Kayıt-miks mantığı ile yaklaşınca güzel tespit ama, adamın söylediği şey yeni tellerin verdiği his ve "çakırdama" hali ile de ilgili. Kendisi treble kaybetmek olarak yaklaşmış ama, mesele sadece o değil bence.
Bence çalarak eskitmekten başka çaresi yok bunun:)

Çalarak eskitme dışında kılıf dışında tutuyorum ama etkisi olur mu acaba?

Telleri taktıktan sonra hafif hafif gererek akort yapın. Bir nebze etkisi olacaktır.

Telleri taktıktan sonra aslında baş parmağımın içiyle esneterek oturmasını sağlıyorum çaldıkça atmasın diye

enterasan başlık. amfiden presence yi, eq dan 8 ve 16 kilohertzi kısarak odun soundu alabilirsiniz.

Yok hocam bahsettiğim zaten direkt kendi akustik soundu. Haricinde amfi kullanmıyorum ses kart + program ile monitör soundu

Son düzenleme:
Geri