Lambalı amfi öneri

Lambalı amfi için alttaki konuyu okumanı tavsiye ederim. Yalnız tarzın ne, ne çalacaksın, hangi amaçla nerede çalacaksın gibi konulara açıklık getirebilirsen daha sağlıklı olur.

Konu 'Amfi Yardimi' Amfi Yardimi

Son düzenleme:
EVH 5150 Iconic
2 senedir evde kullanıyorum. Kendinden volume azaltıcı var (volume attenuator). Yani lamba amfi karakterini kaybetmeden amfinin sesini makul seviyelerde kullanabiliyorsun.
FX Loop var, pre out var . Pre out ile direkt ses kartına giriş yapıp Cabinet IR pluginleriyle çok güzel kayıtlar alabilirsin. Hatta bir de kendinden noise gate'i var ama sanırım noise gate'i preamp öncesine koymuşlar. Ama yine de kullanışlı. Clean tonları da çok başarılı. Youtube'da sadece clean ve düşük gain için kullananların yorumlarını bulabilirsin.
Hatta o kadar beğendim ki amfiyi, şimdi aynı serinin kafa kabin kombinasyonu peşindeyim. Tavsiye ederim.

Düzeltme: Ama ne olursa olsun 5150 bir high gain metal amfisidir.

Forumda şu anda satılık bir Marshall Mini Silver Jubilee var. Güzel amfi eğer tonları size hitap ediyorsa, evde kullanıma uygun gibi ve bütçenize de uygun sanırım.

Amfi benim. Kendi amfimi tavsiye etmemek için yazmayayım demiştim ama bir kere buraya düştükten sonra yorum yapmam problem olmaz sanırım - tarzınıza uygunsa memnun kalırsınız ve bütçenize göre alabileceğiniz iyi/klasik bir amfidir.

EVH 5150 Iconic
2 senedir evde kullanıyorum. Kendinden volume azaltıcı var (volume attenuator). Yani lamba amfi karakterini kaybetmeden amfinin sesini makul seviyelerde kullanabiliyorsun.
FX Loop var, pre out var . Pre out ile direkt ses kartına giriş yapıp Cabinet IR pluginleriyle çok güzel kayıtlar alabilirsin. Hatta bir de kendinden noise gate'i var ama sanırım noise gate'i preamp öncesine koymuşlar. Ama yine de kullanışlı. Clean tonları da çok başarılı. Youtube'da sadece clean ve düşük gain için kullananların yorumlarını bulabilirsin.
Hatta o kadar beğendim ki amfiyi, şimdi aynı serinin kafa kabin kombinasyonu peşindeyim. Tavsiye ederim.

Düzeltme: Ama ne olursa olsun 5150 bir high gain metal amfisidir.

Bildiğim kadarıyla Iconic 5150'ler "lambalı amfi" olarak anılacak bir devreye sahip değil. Her iki katında da lambalar olsa da işin içinde solid state unsurları da var. Kapsamını aktarabilecek bilgiye sahip değilim ancak çıktığı dönem sanalda çok draması olmuştu. Lambalı amfi önerisi odaklı bir başlıkta all-tube zannederek niyetlenebilecekleri uyarmak adına eklemek istedim.

Öneriden ziyade uzak durulması gerekilen birkaç tecrübemden bahsedeyim; Mesa Mini Recto, ENGL Gigmaster 15, Lunchbox Orange amfiler bence kesinlikle uzak durulması gerekilen, yüksek wattlı abilerine göz kırpıp sağlam bir ton almak için harici birçok müdahaleye ihtiyaç duyan amfiler. Zaten bunlardan bazıları da yine yukarıda adı anılan iconic gibi all-tube olarak nitelenemeyecek amfiler.

800 USD bütçe yalnızca kafa amfiye mi yoksa kafa/kabin veya komboya mı harcanacak, belirtilse daha rahat yardımcı olunabilir ancak ben ilk yatırımın mümkünse UK V30'lu bir kabine yapılmasını öneriyorum. "Vay efendim herkes metalci mi" diye taşlanmadan belirteyim, özellikle bunu önerme sebebim; muhtemelen bu cendereye giriyorsanız 1 amfi 1 kabinle tadında bırakmayıp devamını da imkan oldukça getireceksinizdir. Yeni ekipmanlar kovalamadan önce gerek eldekinin limitlerini keşfetmek, gerek farklı ürünlere niyetlenirken başvurduğumuz internette bahsettiğim hoparlör benchmark olarak kullanılıyor. Herhangi bir amfi için 10 inceleme izlediğinizde 8 - 9 tanesinde V30lu bir kabin göreceksiniz.

E amfi işinde Marshall alsan Mesa'sı var, onu alsan Peavey'si var. Sakin taraflara gitsen benim hiç anlamadığım bir ton markası var. En azından eldekinin suyunu sıktım, her köşesini keşfettim diyebilmek için de 1x12 bile olsa bir kabin alıp değişkenlerden birini sabitlemek uzun vadede güzel bir yatırım olacaktır. Sonra üstüne istediğinizi gezdirin. Ucuz yollu bir solid state bile alsanız keyif verir, imkan oldu mu alınır satılır 20 - 50 watt bir lambalı alternatife geçilir. Ses açabilecek bir ortam olur birkaç farklı 4x12ler alınır, Çin V30, UK V30'la kıyaslanır. Greenback denenir, burada ancak çapımızı 20 kere hissettirecek golyat abilerin bileceği niş 50 farklı markanın 50 farklı detayı kurcalanır.

Amfi ne olursa olsun fiyatı da iyi olduğu için bir kabin önerisi olarak; https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-1x12-mini-recto-slant-kabin-1142756092/detay

Amfi konusunda da muhtemelen bütçenin fersah fersah üstünde kalsa da çok tatlı cleanlerden birkaç farklı karakterde hi-gain sunmasıyla yıllardır denk geldikçe keyifle çaldığım öneri;

Blues, caz, rock folk,metal gibi tarz evde kullanacağım
Böyle bir amfi olduğunu sanmıyorum, yorumları da okudum hepsi mantıklı geldi zaten yazan herkes deneyimli forumdaşlar...

Benim de tarz ve bütçeye göre önerim Blackstar HT Club 40 combo olur bu durumda...farklı versiyonları mk1, mk2'si special edition u vb var artık hangisini ikinci elde yakalayabilirsen...sıfırları bütçeyi bir tık aşıyor galiba...

Ben bu linkini koyduğum ile haşır neşir olmuş ve çok memnun kalmıştım...evde yerim olsa ek olarak alacağım bir amfi olur...iyi alışverişler...

Benim de tarz ve bütçeye göre önerim Blackstar HT Club 40 combo olur bu durumda...farklı versiyonları mk1, mk2'si special edition u vb var artık hangisini ikinci elde yakalayabilirsen...sıfırları bütçeyi bir tık aşıyor galiba...

Benimkini satıyorum evdeki yer sorununu çözmek için.

Bildiğim kadarıyla Iconic 5150'ler "lambalı amfi" olarak anılacak bir devreye sahip değil. Her iki katında da lambalar olsa da işin içinde solid state unsurları da var. Kapsamını aktarabilecek bilgiye sahip değilim ancak çıktığı dönem sanalda çok draması olmuştu. Lambalı amfi önerisi odaklı bir başlıkta all-tube zannederek niyetlenebilecekleri uyarmak adına eklemek istedim.
Başlığın konusundan çıkmak istemiyorum ancak 5150 Iconic serisinde teknik açıdan bir iki ufak devre meselesi olmasına rağmen amfi all-tube amp katergorisinde kalıyor.
TheGearPage'in 5150 Iconic başlığında, Eddie ile orijinal Peavey 5150'yi ve bu yeni 5150 Iconic serisini tasarlayan James Brown (şarkıcı olan değil) amfinin yapısını detaylı bir şekilde anlatıyor.
EVH 5150 Iconic
EVH 5150 Iconic

Tabiki 5150 III ile kıyaslanacak bir amfi değil. Bu bir budget serisi amfi. Ama en azından Marshall’ın “herkesi amfi sahibi yapacağız” yaklaşımı gibi bir rezillik söz konusu değil. Sanalda da ben hep iyi yorumlara denk geldim. Hatta EVH 5150 III yerine Iconic kullanmaya başlayanlar bile olmuşşş.

Denemek istersen beklerim. Biraz da muhabbet ederiz. 🤘

Benimkini satıyorum evdeki yer sorununu çözmek için.

Çok iyi fiyat gerçekten, hemen hemen her tarza giden bir amfi.

Geri