8500 tl sludge metal için gitar önerisi

ilk defa alacaksan ciddi bir araştırma yap, bu forumda 17856 kere soruldu ve cevaplandı, benzer başlıkları tara kim ne demiş ne cevap almış dolaş biraz... sırf ne gitar alsam temalı sabit başlık bile var, son 2 yıllık yazışmaları tara hızlıca

yeni başlayacaksan ve gitar alacaksan zort metal, cort rock diye seçilmez, hesaplı, kaliteli, rahat, sorunsuz, kolay satılabilecek bilindik markaları tara.. JS11 kötü bir gitar, hani 10 tane gözüne kestirirsin de ben bunu seçtim dersin eyvallah ama sanmıyorum öyle olsun ... zaten o seviyedeki bir gitarı oynar köprü alırsan uğraşırsın epey, sabitlere bak önce

oynar başlık sadece traş bıçağında iyi... gitarda iyi ya da kötü diye bir şey yok... yeni başlıyorsan alamazsın diye de yok... avantaj olabilecek ya da uğraştıracak tercihler var
JS11 seviyesinde oynar köprü üzer... gerisini araştır, burada büyük patlamadan başlayarak anlatacak enerjisi olan olmayacaktır sanırım

Neden sabit köprü aliyim anlamadım? Oynar daha iyi değil mi?
oynar köprünün ucuzu sık sık akort kaçırır, kaliteli olsa bile gitar düzgün ayarlanmamışsa akort kaçırır. ki ayarlaması da sabit bir köprüye göre daha zordur.
ilk gitarlarımızı aldığımızda bir arkadaşım js 11 almıştı, hafif sert çaldığında akort gidiyordu ki tremolo koluna dokunmuyordu bile (kolu direkt çıkarmıştı). belki biz o zamanlar ayarını düzgün yapamadığımızdan belki onun js si kötü olduğundan belki de js11lerin geneli kötü olduğundandı bilemiyorum.
yeni başlayacaksan senin için önemli olan gitarı çalabilmek, ayarlarıyla uğraşmak değil. üzerinde kaliteli bir hareketli köprü olan gitar alacaksan, sık sık luthiere götürme fırsatın varsa ya da ayar işlerini hızlıca öğrenebileceğine inanıyorsan, çalmak istediğin türün olmazsa olmazıysa mantıklı.
sludge metali çok bilmiyorum, melvins dinliyorum belki sayılırsa BLS (ki bu adamlar da sabit köprü kullanıyor). ayrıca drop,down tuningler fazlaca kullanılıyor bu türlerde, sabit köprü çok daha rahat olur. hatta çalmayı düşündüğün türler için direkt daha iyi olabilir lml.

oynar köprünün ucuzu sık sık akort kaçırır, kaliteli olsa bile gitar düzgün ayarlanmamışsa akort kaçırır. ki ayarlaması da sabit bir köprüye göre daha zordur.
ilk gitarlarımızı aldığımızda bir arkadaşım js 11 almıştı, hafif sert çaldığında akort gidiyordu ki tremolo koluna dokunmuyordu bile (kolu direkt çıkarmıştı). belki biz o zamanlar ayarını düzgün yapamadığımızdan belki onun js si kötü olduğundan belki de js11lerin geneli kötü olduğundandı bilemiyorum.
yeni başlayacaksan senin için önemli olan gitarı çalabilmek, ayarlarıyla uğraşmak değil. üzerinde kaliteli bir hareketli köprü olan gitar alacaksan, sık sık luthiere götürme fırsatın varsa ya da ayar işlerini hızlıca öğrenebileceğine inanıyorsan, çalmak istediğin türün olmazsa olmazıysa mantıklı.
sludge metali çok bilmiyorum, melvins dinliyorum belki sayılırsa BLS (ki bu adamlar da sabit köprü kullanıyor). ayrıca drop,down tuningler fazlaca kullanılıyor bu türlerde, sabit köprü çok daha rahat olur. hatta çalmayı düşündüğün türler için direkt daha iyi olabilir lml.
selamlar, bende de js11 var ancak şu anki satılan jsler benimkinden gerçekten daha kötü,. tuning kaçırma olayı ise bende çok nadir oluyor, biraz sert çalım yaparsam kaçıyor ama o da öyle hemen birkaç dakikada olmuyor, bunu rahatlıkla söyleyebilirim çünkü çalarken molalar veriyorum mola sonrası geldiğimde tekrar kontrol ediyorum ne olur ne olmaz diye. bu arada arkada köprünün yayları ayar istiyor illa ki, ben ilk aldığım zaman ufak bir ayar yapmıştım ve köprüm şu an sabit köprü gibi, köprüden yana bir sorun yaşamadım, tremolo kolunu da bir kez olsun kullanmadım.

ilk gitarım, o yüzden piyasadan uyguna sıfır aldım normalde bunu almayacaktım (aklımda en kötü bunu alırım dediğim gitardı) ama güvendiğim bir yerde görünce fiyatı da anlaşınca direkt aldım, bunu şundan dolayı söylüyorum o anki imkanım belki 1-2 daha fazla olsaydı js11 ile hiç yollarımız birleşmezdi yalan yok. ve şu da var, sanırım benimkisi ilk çıkan js'lerden olabilir: çünkü krom köprü, krom burgu ve rosewood klavye var. bunlar 13-14 yılındaki modellerinde mevcut o modellerinde de kullanılan malzeme şu anki js'lerden çok daha iyi. şu anki modellerin gövde poplar (kavak), klavye amaranth belirtiliyorken benim gövde maun, fret rosewood diye geçiyor. jackson dergilerinde bu belirtiliyor. bahsettiğim modellerin klavyesi çok daha siyaha yakın burgular ve köprü siyah.

arkadaşımda da js11 var. o benden daha fazla sıkıntı yaşıyor, yaptığı ayarlar düzen tutmuyor, bir yeri düzeltse başka bir yeri bozuluyor vs. gerçekten ikimiz de gitarlarımızı yan yana getirince farklı gitarlarmış gibi duruyorlar. onun gitarı denediğim zaman ben zorlandım mesela farklı bir gitar çalıyormuşum gibi hissettim oysa ki aynı olmaları lazım. fret işçiliği de kötüydü, slide yaparken bunu çok rahat hissedebiliyorsun.

aklıma gelenler bunlar. jackson yerine başka bir markaya bak derim. ben şahsen gitarımdan memnunum. benim işimi görüyor. @Ned Stark

Geri