0.13 telin bend yaparken tune o matic'den kopması...

Ben şunu anlamadım; alt tel kopunca 13 no si telini 1. tel yapıp standard e'ye çekerseniz kopması normal değil mi zaten? O tel B veya daha düşük nota gerimine göre üretiliyor ve siz 5 perde daha tiz akortlarsaniz tel asiri gergin olup bendlerde sonunda kopacaktır. Çin malı teller super uyduruk oldugundan 10 no e telinde kopması da normal bence.

Bu arada yani bir gitarda iyi bir tel seti ile ayni tel ikinci kez koparsa direk köprüye bakarım ben olay nedir diye. Kaliteli koprude o tür capaklar, keskinlikler olmasi cok zor ama sen kontrol et bence de. 9 ve 10 no setler kullanıyorum (Daddario, Elixir, Rev Wills vs), en son kaç yıl önce tel kopardığımi hatırlamıyorum.

Ben şunu anlamadım; alt tel kopunca 13 no si telini 1. tel yapıp standard e'ye çekerseniz kopması normal değil mi zaten? O tel B veya daha düşük nota gerimine göre üretiliyor ve siz 5 perde daha tiz akortlarsaniz tel asiri gergin olup bendlerde sonunda kopacaktır. Çin malı teller super uyduruk oldugundan 10 no e telinde kopması da normal bence.

Bu arada yani bir gitarda iyi bir tel seti ile ayni tel ikinci kez koparsa direk köprüye bakarım ben olay nedir diye. Kaliteli koprude o tür capaklar, keskinlikler olmasi cok zor ama sen kontrol et bence de. 9 ve 10 no setler kullanıyorum (Daddario, Elixir, Rev Wills vs), en son kaç yıl önce tel kopardığımi hatırlamıyorum.
Cevap vermek gerekirse bilmiyorum. Ortalama bir 0.13 kalınlıkta B teli ile .13 kalınlıkta bir E telinin üretiminde farklılıkların olup olmadığına dair bilgim yok. Çin malı teller kesinlikle süper uyduruk sakız gibi eline yapışır ama bu dayanıksız olduğu anlamına gelir mi emin değilim.

Normalde gitarıma şuanki istisna dışında hep elixir teli taktım, bu tellerin sarımlı olanları eskirken tüylenir. Benim için o zaman değişim vakti gelmiştir, yıllardır bu telleri 6 ay ortalama ile çaldım bazen dönemsel kullanıma bağlı 12 aya çıktığıda olurdu, bende hiç bir zaman karararıp, kayganlığını kaybetmediler.
.
Son zamanlarda erken tel kopmasıyla karşılaşıyorum en son aldığım elixir 4 ay sonra mi telinden koptu, çin malı olanda yaklaşık 3 ay sonra koptu. 2016 yılından 2020'ye kadar kopardığım mi teli sayısı 2 yi geçmez. Bundan öncesinde zaten tel koparmışlığım yok lakin sadece bu sene 3 tel kopardığımdan bana normal gelmedi durum.
Drop tuning harici 0.13 le çalamam :) Bence tel kopmasının nedeni tel sarım kalınlığının köprü üstündeki saddle çentiğinin arasından taşması, köprü kesiyor bence, genelde luthierler bu tarz kalın setler kullananlar için o çenktikleri derinleştiriyorlar.
Evet bu olabilir , düşünmemiştim ''teli oturmuştur''.
Zaten bende bir daha 0.13le çalmaya çok hevesli değilim.

Simdi yukarida okudugum kadariyla,

o
Evet, .13 alt tel, .10mi telim kopunca bütün telleri bir basamak aşağı indirip yeni bir kalın mi teli taktım.

Bence telin kopmamasi, hatta tellerin hala gitarin uzerinde durmasi malzemenin ne kadar kaliteli oldugunu gosteriyor.

Telin nerden ve neden koptuguna dair bir suru degerlendirme olcutleri var. Duruma gore cozum gosterilir, alt esik, ust esik, govde, kulaklar, sap...

Nerden kopuyor? Ve ne yaparken kopuyor... Vb

Geri