ses kartı vs prosesör

Merhaba, bu soruyu eminim yüzlerece kez gömüş ve bıkmışsınızdır ama aklıma hala takılan sorular olduğu için bu başlığı açtım.
squier tele bir gitarım var fakat ne amfim ne ses kartım ne de ses alabileceğim bir ekipmanım var.
sadece amfi alıp dümdüz clean veye distortion açıp çalmak istemiyorum. bilgisayarım laptop çok iyi bir bilgisayar değil. ryzen 5 işlemci.
ses kartı alsam bu bilgisayarda kendimi tatmin edecek bir ses alır mıyım? loop özelliğini istiyorum pc'de kullanılan uygulamalarda bu mevcuttur diye tahmin ediyorum
ya da prosesör mü almam daha mantıklı olur, genelde evde çalacağım.
prosesör alsam amfi almam gerekir mi? bildiğim kadarıyla prosesörlere kulaklık bağlanıyormuş fakat kulaklık da bir yere kadar bir süre sonra insanı boğar gibime geliyor.
veyahut prosesörü herhangi bir ses çıkan hoperlöre vs bağlayabilir miyim? genel aklıma takılan konular bunlar. 4-5bin bütçem var. önerilerinzi için teşekkürler
edit: amatör olarak çalacağım. Çok uzun bir süre sonra tekrar başlayacağım sahne vs yok.

evet bin kere soruldu ve FARKLI .... HİÇBİR ŞEY... sormamışsın

ses kartı ile bilgisayardan iyi ses almak 2 şeye bağlı... kartın kalitesi ve kullanacağın program veya app'ler ve sonra 3 bilgisayar da tabi

looper çoğu profesörde var artık, bilgisayarda looper'a gerek yok direkt kanal olarak kayıt alırsın çalar zaten

prosesör ve amfi farklı yollar, bir arada da olur ama biri diğerinin şartı ya da tamamlayıcısı değil...

kulaklık bir süre sonra boğar... monitor hoparlör ya da PA hoparlör tipi cihazlara bakmanda fayda var... herhangi!!! bir hoparlör iyi olmaz

ses kartı ve dünyası için şu başlığı da oku;

ses kartı ile bilgisayardan iyi ses almak 2 şeye bağlı... kartın kalitesi ve kullanacağın program veya app'ler ve sonra 3 bilgisayar da tabi

solitude71 zaten bütün herşeyi çok güzel açıklamış. bana da listesine ben de 4 numarayı eklemek düşer
bütün cihazları aldın kurdun fıstık gibi oh led ışıklar, kart o biçim monitörler bass ile dans eder falan

sonra bütün o programları pluginleri kullanmayı bilmek... binlerce parametre compressor ayrı eq ayrı (eq ne işime yarar deme)
evde herşeyim var. bir kayıtlar yapıyorum. vallahi burda insalara dinletsem beni çarmıha gererler.
dünya kayıt stüdyolar birliğinden gelirler cihazlara el koyarlar.
o kadar zor.

sen iyisi mi entegre usb ses kartı olan bir amfi al. blackstar id core. ya da line 6 catalyst. ooo line 6 catalyst çok şahane amfidir

Ben de şunu ekleyeyim. Bu mevzulara yeni başlayanlar bu soruları devamlı soruyor ama günümüzde yaptığınız herhangi bir şeyi şakkadanak internete koyacaksanız ve bunu telefon mikrofonundan yapmak istemiyorsanız (ki lütfen yapmayın bunu) bilgisayara geçişi ve programları öğrenmenizde fayda var. Hazır ayarlardan bile tatmin edici bir ses bulabilirsiniz. Evet çok ayar var ama biraz öğrendikçe yavaş yavaş ilerler.

Genelde işlemci gücü fazla istemeyen uygulamalar ama yeni model gitar amfi simülasyonları çoklu kanalda ya da farklı efektlerde yüksek cpu istiyor. Kullanmayı düşündüğünüz uygulamanın minimum cpu gereksinimine bakın derim.

Ben 2 saate yakın kulaklıkla çalıyorum, boğmasından daha çok oturduğum bölgelerim, sırt bel vs'de sorun oluyor :) yani kulaklığa bir şekilde alışıyorsunuz (ben mecburen de kullanıyorum elbette imkanınız varsa diğer seçenek daha eğlencelidir).

Vallahi şuraya şunu yazana kadar ses kartı, monitör fiyatlarını araştırsaydın bu sorular aklına takılmazdı. Çünkü 4000-5000'e olmaz. İçerisinde yazılımı olan prosesör gibi çalışan amfiler var. Onlardan alıp evde çalabilirsiniz.

Merhaba, bu soruyu eminim yüzlerece kez gömüş ve bıkmışsınızdır ama aklıma hala takılan sorular olduğu için bu başlığı açtım.
squier tele bir gitarım var fakat ne amfim ne ses kartım ne de ses alabileceğim bir ekipmanım var.
sadece amfi alıp dümdüz clean veye distortion açıp çalmak istemiyorum. bilgisayarım laptop çok iyi bir bilgisayar değil. ryzen 5 işlemci.
ses kartı alsam bu bilgisayarda kendimi tatmin edecek bir ses alır mıyım? loop özelliğini istiyorum pc'de kullanılan uygulamalarda bu mevcuttur diye tahmin ediyorum
ya da prosesör mü almam daha mantıklı olur, genelde evde çalacağım.
prosesör alsam amfi almam gerekir mi? bildiğim kadarıyla prosesörlere kulaklık bağlanıyormuş fakat kulaklık da bir yere kadar bir süre sonra insanı boğar gibime geliyor.
veyahut prosesörü herhangi bir ses çıkan hoperlöre vs bağlayabilir miyim? genel aklıma takılan konular bunlar. 4-5bin bütçem var. önerilerinzi için teşekkürler
edit: amatör olarak çalacağım. Çok uzun bir süre sonra tekrar başlayacağım sahne vs yok.
Amfiden prosesör ve ses kartına geçtim. Eğer evde çalacaksan ses kartı ve bir çift ref monitör (5-8 inç ideal) tavsiye ederim. Yeni prosesörlerin ses kartı özelliği de oluyor. Fakat mobilite gerekmiyorsa ses kartı yeterli; zaten ikisinden de ses almak için ayrı bir hoparlör (ref monitör, pa veya amfi) almak gerekiyor.

Bilgisayarda kullanacağın programlar da DAW ve pluginler (vst). Reaper, Studio One (elite versiyonu 3rd parti plugine izin veriyor), FL Studio, Ableton, Cubase, Cakewalk, LogicPro (Mac için) vb gibi bir sürü DAW var. DAW ve pluginler internette crackli var. Pluginleri DAW’a yükleyip sinyal zincirini yapıyorsun, giriş çıkış ayarlarını da yaptıktan sonra gitarı ve ref monitörleri ses kartına takıp çalabilirsin.

Geri