Elektro gitarda dip gürültüsü

Merhabalar,
Elektro gitara yeni başladım. Cahilliğimi mazur görün. Bu kadar dip gürültüsü normal midir?

Noise Gate açın diyeceğim ama zaten açık bu amfide. (Programdan kapatmadıysanız.) Topraklama, kablo seçimi vs. çok etkiliyor. Blackstar serisinde dip gürültüsü mevsuzu var ama bu kadarı fazla geldi bana. Volume potanslarını kısıp çalışarak geçici çözüm elde edebilirsiniz ancak.

Manyetikler single mı gitarın modeli ne amfi gain i kaçta bu baya fazla geldi banada. Düz clean herşey normal ayarında bi çekip yükle. Tam bilgi verirsen daha iyi olur

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarım ibanez grg131 çift humbucker. Topraklı prizde kullanıyorum. Topraksız prizde cleandeki gürültü bile çok fazla oluyor. Uygulama ayarlarından noise gate açık mı diye baktım, OD1 VE OD2 de açık. Ayrıca tellere dokunduğum an gürültü artıyor.

Dosyalar

• WhatsApp Video 2024-01-18 at 14.19.33.mp4
    10.2 MB
  • WhatsApp Video 2024-01-18 at 14.19.36.mp4
    3.9 MB
Gitarım ibanez grg131 çift humbucker. Topraklı prizde kullanıyorum. Topraksız prizde cleandeki gürültü bile çok fazla oluyor. Uygulama ayarlarından noise gate açık mı diye baktım, OD1 VE OD2 de açık. Ayrıca tellere dokunduğum an gürültü artıyor.
Manyetik ya da kablo hocam o zaman sıkıntı. Gitarı düşünerek manyetik diyorum ben. Farklı bir jak ile deneme yapabilirsiniz önce ama. Sıkıntı devam ediyorsa manyetiktir.

Sanırım kablo bozuk o zaman jakı gitara takmasam bile ses geliyor. Hafta sonu başka bir kabloyla deneyeyim.

Dosyalar

• WhatsApp Video 2024-01-18 at 15.39.06.mp4
    2.5 MB
Bugün gitarı aldığım yere götürdüm. Kablonun da gitarın da sağlam olduğunu söylediler. Yine de biraz dip gürültüsü vardı. Amfiyi ikinci el aldım, bozuksa yapacak bir şey yok. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Bugün gitarı aldığım yere götürdüm. Kablonun da gitarın da sağlam olduğunu söylediler. Yine de biraz dip gürültüsü vardı. Amfiyi ikinci el aldım, bozuksa yapacak bir şey yok. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.
elinizi gitarın köprüsünün üstüne koyarak çalarsanız biraz da olsa dip gürültüsü azalır
ama gitarı üstten çektiğiniz video gerçekten anormal bence bir sorun var eğer gitar sağlam dedilerse amfiden olabilir siz yine de pratik yapmaya devam edin zamanla daha iyi ekipmanlar alırsınız

Bilgisayar, monitör, televizyon gibi cihazlara yakın çalarken de bu dip gürültüsü artıyor olabilir. Başka elektronik olmayan bir odada ara çoğaltıcı priz kullanmadan direkt duvara takın bakalım sonuç nasıl olacak...

Topraklama sorunu var gibi, anlayan bir luthier bu işi çözebilir bence.

elinizi gitarın köprüsünün üstüne koyarak çalarsanız biraz da olsa dip gürültüsü azalır

ama gitarı üstten çektiğiniz video gerçekten anormal bence bir sorun var eğer gitar sağlam dedilerse amfiden olabilir siz yine de pratik yapmaya devam edin zamanla daha iyi ekipmanlar alırsınız
Hocam o videodaki sorun noise gate sanırım. Uygulama ayarlarından noise gate'i kapatınca ses sabit kalıyor. Ancak noise gate kapalıyken çalmadığımda dip ses de fazla oluyor. Şimdilik noise gate'i biraz arttırdım, çalmadığımda dip ses olmuyor en azından.
Topraklı bir prizde kullanıyorum. Kullandığım odada hiçbir teknolojik eşya yok. Çoğaltıcı priz kullanmayınca da hiçbir şey değişmiyor.

Bilgisayar, monitör, televizyon gibi cihazlara yakın çalarken de bu dip gürültüsü artıyor olabilir. Başka elektronik olmayan bir odada ara çoğaltıcı priz kullanmadan direkt duvara takın bakalım sonuç nasıl olacak...

Topraklama sorunu var gibi, anlayan bir luthier bu işi çözebilir bence.
bir ara benim amfi yanında telefonla konuşulunca falan sapıtmaya başlıyordu

Bence amfi sıkıntılı. Ben de daha önce 2.el dandik behringer marka amfi almıştım. Senin amfinden daha fazla ses çıkarmasının yanında amfi bazen durduk yere ötüyordu. Sonra sıfır adam gibi bir amfi aldım ne gürültü ne ses ne ötme kaldı.

Merhaba, usb girişinin hemen yanındaki Manual düğmesine basmayı deneyebilir misiniz? Ben de ID Core kullanıyorum, Manual açıkken çok daha az dip gürültüsü oluyor.

Geri