2 Tane 1x12 Kabin Kullanma

Selamlar,
Aktif olarak solid state amfi arayışım mevcut. Bunun için bir konu açmıştım ve sağolsun çok kıymetli cevaplar geldi. Bu süreçte kafa amfi kullanacak olursam, (evde kullanacağım için) 1x12 gayet yeterli gelecek.

Merak ettiğim ve bu konuyu açmama sebep olan şey ise;
çalışma masasının ortasına (monitörün altına) kafa amfiyi koyup, sağa ve sola birer tane 1x12 kabin koyulur mu?

Fiziki olarak tabii ki koyulur, ohm değerleri tuttuktan sonra tabii ki bağlanır da. Ancak, daha önce hiç görmedim. İnsanlar direkt olarak 2x12 ve/veya 4x12 kullanıyorlar.

Benim bahsettiğim şekilde iki adet 1x12 kullanılmamasının (yankı, gecikme, ton kaybı vb. benim aklıma gelmeyen) özel bir sebebi var mıdır?

Örnek çizim: (paint yeteneksizliğim için peşinen özür dilerim)
ornek_masa.jpg

Koyulur abi, eski Mesa Mark serilerinde 1x12 cab tercihi çok, hatta Thiele Cab kullanıyorlar vs. stereo olmayacağını zaten biliyoruzdur ama belirtelim dursun. 2 tane 2x12 alıp odanın farklı yerlerine konulabilir, yanyana konulabilir.

- oda içerisinde faz farkı oluşabilir nereden dinleyeceğiniz önemli
- mikrofonlarken faz farkı oluşabilir
- kabinlerin yere temas edip etmemesi tonu ciddi anlamla değiştirir
- size bakması ya da offsetli durması değiştirir
- tek bir 12” speaker 1x12 kabinde farklı 2x12 enclosure büyüklüğünde bir kabinde tek başına farklı tınlayacaktır

Fiyat, performans, zevk, renk, deney parametreleri açısından size uygunluğu varsa sağa sola 2 tane 1x12” olmasında zeval yoktur.

Ya da lambalı amfiniz 1x12 olarak mono çıkar, efektsiz dry sinyal duyarsınız, amfiden bir di-out alır, bir stereo solid state amfi besler, onu da sağa sola 1x12” ile stereo efekt kullanımı için full wet yaparsınız, wet / dry / wet olur.

Ben daha uzatmayayım, mümkün :)

Ben daha önce o şekilde kullandım epey, ancak oda içinde size benzer mesafelerde bulunmalarında fayda olur, yoksa faz farkı olabilir. Tabi bu kısa mesafalerde önemli değil.

Basitlik için amfinizin stereo çıkışı varsa direk bağlarsınız tabi, ancak tek çıkışa da bağlanabilir. Sadece kendinizin kabloları paralel veya seri bağlaması lazım. Kabinler uzak olacak ise faz farkı oluşmaması için paralel bağlantıyı öneririm, tabi amfiye uygun ohm hesabını siz yaparsınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kafa amfinizin stereo çıkışı olmalı kabinler için.
Gerçek anlamda stereo bir ses duymak için haklısınız ancak ikisinden de aynı ses gelsin şeklinde kullanılacağı zaman sanıyorum ki buna gerek yok. Bu aralar yakından takip ettiğim bir amfi modelinde yalnızca bir adet çıkış var ancak aynı markanın kafa (aynı amfi) + kabin (2x12) şeklinde satılan setleri de var.

Ben daha önce o şekilde kullandım epey, ancak oda içinde size benzer mesafelerde bulunmalarında fayda olur, yoksa faz farkı olabilir. Tabi bu kısa mesafalerde önemli değil.

Basitlik için amfinizin stereo çıkışı varsa direk bağlarsınız tabi, ancak tek çıkışa da bağlanabilir. Sadece kendinizin kabloları paralel veya seri bağlaması lazım. Kabinler uzak olacak ise faz farkı oluşmaması için paralel bağlantıyı öneririm, tabi amfiye uygun ohm hesabını siz yaparsınız.

Açıklama için çok teşekkürler.
Örnek olarak bu ara radarımda üst sıralarda olan "Laney Ironheart Foundry Dualtop 60 Watt 2 Channel" amfi modelinin bir adet çıkışı var ve yanında min. 8 Ohm yazıyor.

Bu amfiye bağlanan 2x12 kabin de mevcut. Tahmin ediyorum ki bu 2x12 setin içerisinde iki adet 12" ebatlı 16 Ohm değerinde iki adet speaker var ve paralel bağlılar. Ben de aynı şekilde paralel bağlarsam sorun olmaz diye düşünmüştüm. Tek fark ayrı kabinlerde olacaklar.

Kablo boylarını eşit, bağlantıyı paralel, kabinler ile kendi aramdaki uzaklık 1,5 metre, kabinler ile kafa amfi arasındaki uzaklık 1 metre gibi düşündüm.

Bende mesa mini rectifier var, kabinim 1x12 ve "parallel out" çıkışı var, kabin 8 ohm dirence sahip, 2 kabin bağlamak istediğimde kafadan 16 ohm portundan çıkış alıp ilk kabine, ilk kabindeki paralel çıkıştan alıp onu da ikinci kabine gönderiyorum. yapılabilir tabi ancak önceki yorumlara katılıyorum kabinin yerde olması tonu farkettirir. Kolay gele ☺️

Maddi sebepler dışında genelde keyfi kullanılmıyor. Fakat örnek vermek gerekirse Andy Timmons'un hangi videosunu açarsan aç hemen hemen hepsinde stereo kabin göreceksinizdir. Ufak yarım saatlik röportajlarında dahi stereo düzen alıyorlar. Herhangi bir sorun yarattığını görmedim şuana kadar. Tam tersine stereo/ping pong delay türleri için harika olacaktır :)

Geri