Elektro gitarı mı nasıl seçmeliyim?

Selam, 15 yaşındayım ve genellikle rap yada anadolu rock dinleyen birisiyim. Bayadır elektro gitara başlamak istiyordum ve bu kararı kesinleştirdim. Biraz çeşitlerine baktım ve az çok bilgi edindim fakat single coil mi humbucker mi alacağıma karar veremedim, fikirlerizi bekliyorum.

Yıllar önce sözlükte yazdığım kısa bir şey vardı konu üzerine, aşağıya kopyalıyorum;

- single (tekli) manyetikli gitarlardan uzak durun, humbucker (çiftli) manyetikli gitarlara yönelin. single manyetiklerin sebep olduğu dip gürültüsü çok can sıkabilir. elektro gitara yeni başlayan heyecanlı bir gençseniz zaten tonlarla pek alakanız olmayacak bir süre, cayır cayır takılın sert tonlarla.

- yüzer köprülü (floyd rose) gitarlardan uzak durun. hem alt-orta seviye gitarlarda kullanılan köprüler kaliteli olmuyor, ciddi akort problemleri yaratıyor, hem de yeni başlayan birisi için tel değiştirmeyi çok zorlaştırıyor. entonasyon konusuna hiç girmiyorum. sabit köprü iyidir başlangıç için.

- sıfır gitarlardan uzak durun. bilindik markaların 2. ellerini tercih edin. jackson olur, ibanez, squier olur, sx olur, epiphone olur, elbet kafanıza uyan bir tane bulursunuz.

- pahalı, üst seviye gitarlardan uzak durun. daha elektro gitardan ne istediğinizi bilmiyorsunuz, sonradan "keşke şu şöyle değil de şöyle olsaydı" demektense tercihleriniz oturduktan sonra üst seviye ekipmana yatırım yapmak daha mantıklıdır.

- teknik özelliklerinden ziyade görüntüsüne ve size nasıl hissettirdiğine bakarak gitar seçin. evet şimdi "ne diyor lan bu lavuk?" diyenleriniz var içinden, (hoş değil) ama mantıklı olanı bu. eline ilk kez gitar alacak olan adam ne radius bilir, ne skala bilir vs vs. burada hepimiz biliyoruz ki en dandik gitarla bile öğrenilir bu meret. o yüzden gitara yeni başlayacak birinin en önemli kriteri, alınacak gitarın devamlı "çal beni!" dedirtecek olmasıdır. bunu sağlayacak olan da takdir edersiniz ki ton değil, gitarın hissiyatı olacaktır.

angus young mı seviyorsun? çak bi' sg.

james hetfield mı seviyorsun? çak bi' explorer.

eric clapton mı seviyorsun? çak bi' strat.

slash mi seviyorsun? çak bi' les paul.

richie kotzen mi seviyorsun? çak bi' telecaster.

atla deve değil arkadaşlar, hangi gitarı alırsanız alın bu aleti öğreneceksiniz zaten içinizde o istek varsa. gitarın kalitesi ve diğer özelliklerinin yaratacağı farklar bu süreçte çok büyük olmayacak. yeter ki devamlı çalmak isteyin.

şimdiden bileğinize kuvvet.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Piyasadan pek anlamıyorum ve nasıl bir gitar alacağımı bilmiyorum. 2.el bir gitar almamı söylüyorsun ve ben 2.el alırken nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum, bu konuda nasıl bilgi edinirim? Ve bana önerebileceğin fiyatı pek abartı olmayan f/p bir gitar var mı?

Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Piyasadan pek anlamıyorum ve nasıl bir gitar alacağımı bilmiyorum. 2.el bir gitar almamı söylüyorsun ve ben 2.el alırken nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum, bu konuda nasıl bilgi edinirim? Ve bana önerebileceğin fiyatı pek abartı olmayan f/p bir gitar var mı?
Her zaman bilen biriyle mağazaya gidip bakmak gerekir bunun için. Böyle bir imkan yoksa forumda 'Kelepir İlanlar' diye bir başlık var. Hem F/P ürünler atılıyor, hem de alet hakkında yorumlar da yapılıyor. Bir göz atın. Son sayfalar güncel olanlar. Aynı zamanda forumda da ilanlar var, ilan sahibiyle iletişime geçip neyi var, yok öğrenebilirsiniz.

Başlığı okuyunca istemsizce karpuz seçer gibi demek geldi içimden. Kulağını dayıyorsun tık tık vurup akustiği test ediyorsun..

Genç kardeşim. Ailenin bütçesi neye yetiyor ise bir müzik markete gidip hoşuna giden aleti al. Orada da insanlar yardımcı olacaktır. Yeni başlayan herkes için bu geçerli. Öyle 2-3 saatte bilgi edinecek geleceği düşünecek şeyler değil bunlar. İbanez, Ltd, Squier, Schecter, Epiphone, Jackson gibi markaların başlangıç seviye enstrümanlarına bakabilirsin. Piyasadan nasıl anlayacaksın 15 yaşındasın zaten. O enstrümandan ses çıkartmayı öğrenip bir şeyler çalabilmen en az 1 sene. O zamana kadar fikrin olur. Eline alacaksın, düşüreceksin, telini koparacaksın, bir yerlerini bozacaksın. Zaman geçirmen gerek.

Başlığı okuyunca istemsizce karpuz seçer gibi demek geldi içimden. Kulağını dayıyorsun tık tık vurup akustiği test ediyorsun..

Genç kardeşim. Ailenin bütçesi neye yetiyor ise bir müzik markete gidip hoşuna giden aleti al. Orada da insanlar yardımcı olacaktır. Yeni başlayan herkes için bu geçerli. Öyle 2-3 saatte bilgi edinecek geleceği düşünecek şeyler değil bunlar. İbanez, Ltd, Squier, Schecter, Epiphone, Jackson gibi markaların başlangıç seviye enstrümanlarına bakabilirsin. Piyasadan nasıl anlayacaksın 15 yaşındasın zaten. O enstrümandan ses çıkartmayı öğrenip bir şeyler çalabilmen en az 1 sene. O zamana kadar fikrin olur. Eline alacaksın, düşüreceksin, telini koparacaksın, bir yerlerini bozacaksın. Zaman geçirmen gerek.
Aynen yukarıdaki gibi genç dostum. Biz de o yollardan geçtik. Kafandaki soruların için inan ki hiç anlamı yok. Ailenin sana ayırdığı bütçeye göre bir gitar al ve keyfine bak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Tavsiyelerine dikkat edeceğim sağol. Peki benim elektro gitar çalabilmek için ilk önce öğrenmem gereken birşey var mı? Ben sadece şarkıları dinliyorum notalarıdır vs. hiç anlamıyorum. Yani çalmak için önceden öğrenmem gereken birşey var mı?

İlk gitarımı aldığımda gitara dair o kadar cahildim ki, fretlerin ne olduğunu bile bilmiyordum, her şeyi zaman içinde öğreneceksin rahat ol :)

Benim yegane tavsiyem temel armoni çalışman olur. Tam aralık nedir, yarım aralık nedir, gam nedir, akorlar nasıl kurulur vs. Gözünü de korkutmasın bunlar, zaman içinde vakit ayırdıkça kendiliğinden yer ediyor kafanda zaten. Her şeyi ezberlemene de gerek yok, sadece majör gamı öğrenmen bile birçok kapı açar, ondan sonra ilgi seviyene göre üstüne koyarak gidersin.

Tavsiyelerine dikkat edeceğim sağol. Peki benim elektro gitar çalabilmek için ilk önce öğrenmem gereken birşey var mı? Ben sadece şarkıları dinliyorum notalarıdır vs. hiç anlamıyorum. Yani çalmak için önceden öğrenmem gereken birşey var mı?
Her zaman iyi bir hocadan kurs almak en iyi seçenektir. Ben kurs almadım ama keşke alabilseydim. Benim onu karşılayacak bir bütçem yoktu. Bu işler artık daha da pahalı işler. Ben gitarını aldığımda dolar 1.1 liraydı. Bir de ne kadar ilerlemek istediğine bağlı. Belki bir sene sonra sıkılacaksın. Ben direk elektrik gitar ile başladım ama ne istediğimi biliyordum. Üniversite öğrencisiydim zamanım vardı. Sağdan soldan komşudan arkadaştan ödünç bir klasik gitar alıp kendini deneyebilirsin. Kesin atıl durumda olan bir gitar vardır bir yerlerde. Yada kendin 300-500'e satın alıp. Kafa karışıklığı olan yeni başlayan için bence en iyi seçenek bu. İngilizce seviyen ile beraber malum video sitesinde bir sürü eğitim mevcut. Türkçe de bir sürü video var. Aramaya yazabilirsin. "Parmak egzersizleri", "Duman tonu nasıl alırım?", "Bu akşam solosu" Gibi gibi.

Yaşın bunları online yollarla yapabilmek için çok küçük. Çevrende de bu işlerle ilgilenen biri yoksa işin daha da zor. Ne yazık ki internette gördüğümüz o küçük ama gitar öttüren beneler hep birilerinin yönlendirmesi ile orada. Amerika'da orta okul ve liselerde okuyan öğrencilerin %90'ı bir enstrüman çalıyor. İmkanları fazla. Okulda fülüt yerine elektrik gitar öğrendiğinizi düşünün. İnşallah hevesini yitirmeden bir hobi edinirsin. Ya da ileride bizlere konserler verebilirsin :)

Geri