Sahibinden Usulü Matematik ve İkinci El Alışveriş

Mesela elinizde 50 bin tl olan 1 senelik temiz bir enstrümanınız olsun. Bu enstrümanı 20-25 bandında satışa koyun. Birkaç gün bekleyin. Mutlaka bir arkadaşımız sıfırında 30 bin tl ederi olan bir enstrümanı koyduğu 25 bin tl’lik ilan ile kapınızı takas için çalacaktır. Onun için önemli olan iki enstrümanın koyulduğu iki ilanın eşit değerde olmasıdır. Sıfırlarının ne kadar olduğu, birinde Çin malı manyetik olup diğerinde üst seviye Seymour Duncan olup olmadığını bir önem arz etmez. Sizin bu konuda olumlu düşüneceğinize inanmıştır.
Benzer düşüncede ise şöyle bir hesap çıkartabilirler. Mesela elinizde Türkiye’de vergi ya da kar marjı çok bindirilmiş bir enstrüman olsun. Yurt dışında 3/5 fiyattan satılsın. Arkadaşımız hemen Thomann linki atar, eğer takasta kullanacağı bir ekipman varsa link Thomann’dan değil Zuhal Müzik’ten gelir.
7-8 sene evvel bir ekipman satmak istediğinizde en iyi durumda olan neredeyse sıfır bir üründe bile en az %30 değer kaybı olurdu. 3000 liraya gitarın mı var. En temiz haliyle bile 2000-2200 liralık ilana koyardın. Çünkü ikinci el demenin ne olduğunu bilirdiniz. Şimdi ise sırf böyle teklif ve yamyamlığa maruz kalmamak için herkes neredeyse sıfır fiyatına koyuyor ilana. Çünkü biliyor ki eskisi gibi “hakkaniyetli” bir fiyata koyduğunuz anda matematik özürlü bir denyo musallat olacak.

Mesela elinizde sıfırı 10 olan bir ürün var, 7’ye ilanda. Sıfırı 30 olup 21’e ürününü ilana koymuş kişi takas için ürününüz + nakit talebiyle gelir. Ancak üstüne istediği fark, ürünlerinizin ederi arasındaki fark değil sıfır fiyatları arasındaki farktır.

Özetle 21e doğrudan nakit alabileceğiniz ürüne 20 + ürününüzü vereceğinize inanmıştır.

Ucuza koyarsın daha da ucuz teklif ederler.Örneğin ben eski Prs gitarımı 7500 e satmaya çalışırken elimde 3500 var diyen mi dersin 4000 diyen mi dersin öyle teklifler geldi.Ortalama fiyata koyarsın bu sefer 10 liralık gitara 3 liralık gitar teklif edip "kafa kafaya anca yetiyor" derler çünkü bunu da yaşadım.Baştan sona modifiyeli kore yapımı Epiphone Les Paul Custom gitarım vardı.Modifiye dediğim de Manyetikler seymour duncan elektronikler dimarzio burgular köprü gotoh falan öyle modifiye.Tek kusuru taktığım kemer tokası yüzünden gitarın arkasında çizikler vardı.Bir mesaj geldi açtım baktım ve şok oldum."Kanka gitarının arkasında çizikler var kozmetik yüzünden o modifiyeleri hiçe sayarlar gel ben sana Cort evl x4 vereyim".Bastım engeli.Pahalıya koyarsın hem satılmaz hem de abartı ilanlara düşersin :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ucuza koyarsın daha da ucuz teklif ederler.Örneğin ben eski Prs gitarımı 7500 e satmaya çalışırken elimde 3500 var diyen mi dersin 4000 diyen mi dersin öyle teklifler geldi.Ortalama fiyata koyarsın bu sefer 10 liralık gitara 3 liralık gitar teklif edip "kafa kafaya anca yetiyor" derler çünkü bunu da yaşadım.Baştan sona modifiyeli kore yapımı Epiphone Les Paul Custom gitarım vardı.Modifiye dediğim de Manyetikler seymour duncan elektronikler dimarzio burgular köprü gotoh falan öyle modifiye.Tek kusuru taktığım kemer tokası yüzünden gitarın arkasında çizikler vardı.Bir mesaj geldi açtım baktım ve şok oldum."Kanka gitarının arkasında çizikler var kozmetik yüzünden o modifiyeleri hiçe sayarlar gel ben sana Cort evl x4 vereyim".Bastım engeli.Pahalıya koyarsın hem satılmaz hem de abartı ilanlara düşersin
Modifiye etme olayı zaten satılacak bir enstrümanda Türkiye şartlarında boşa yatırım oluyor. Çok az adam vardır Van halen gibi sıfırdan bir enstrüman yaratayım kafasında olan. Hatta size şöyle diyeyim. Millet bizde gitara 2008 model vw Jetta gözüyle bakıyor. Utanmasalar ilana hatasız, boyasız, değişensiz yazacaklar 😂

Geri