Gitar ve Gitar Tonu Arayışındaki Yeni Başlayan Arkadaşlar İçin

2400 TL degerindeki 3/4 boyutundaki tele manyetik setine sahip gitar ve yaninda gelen kurdan kalinliginda kabloyu kullanarak bu videoyu cektim. Yaninda gelen penayla da calacaktim ama naylon poset malzemesinden oldugu icin kullanamadim. Tortex pena kullandim.

Çalım müthiş, elinize sağlık (Gerçi diğer videolarınızı da bildiğim için çok şaşırmadım).
Bu video, gitarın değil gitaristin becerisinin asıl önemli olan unsur olduğunu ortaya koyuyor.
Ben de bu kafadayım ve gitarın kafasında yazanı hiç önemsemiyorum.

Ancak "ton" meselesi farklı bir şey. Orada bir kaç farklı damar var:
1)Belli bir tarzla özdeşlemiş bir tını (mesela "Fender cleanleri" vs....
2)Fetiş haline gelmiş adamların tonu (Gilmour tonu, SRV tonu...) gibi.

Bu kafalar, özellikle de çok tecrübeli değilse, tonun kişinin elinden çıktığını anlamıyor zaten. Veya Fender clean tonu denilen şeyin de neticede belli bileşenlerin sonucunda çıktığını ve pek ala başka bir gitar ile de alınabileceğini kabul etmek istemiyor.
Aslına bakarsanız, tecrübeli olanlar bile marka fetişi değirmenine su taşımaya devam ettiği için, bu saçmalık sürüyor. Bu kişilerin "tecrübeli" olmasına rağmen çalımlarının çok da matah olmadığını da gözlemlemişliğim var.

Uzun lafın kısası, bu ton fetişi kafası zaten gitarı çok da beceri-çalışma-disiplin gibi şeyler üzerinden değerlendirmediği ve çok da rasyonel olmadığı için, fikirleri pek de değişmiyor. Gitarla kurulan ilişki veya gitara yüklenen anlam farklı çünkü.
Hatta şöyle de bir paradoks var: Böyle bir fetişleşme olmasa tüketim de fena halde azalacağı için, bugün bir sürü alternatif olmasını da bu tüketim kafasına borçluyuz bir yandan... Piyasayı büyütüyorlar çünkü. Yoksa Fender ile Gibson'ın insafına kalmıştık.

1)Belli bir tarzla özdeşlemiş bir tını (mesela "Fender cleanleri" vs....
2)Fetiş haline gelmiş adamların tonu (Gilmour tonu, SRV tonu...) gibi.
3) .... adını anmadan olmayacak grup ve ton

öte yandan fetiş iyidir, GAS da ... insanın doğasında var, hedonizm yeni bir olgu değil, insanlık kadar eski
herkes keyif aldığı kısmın peşinden koşsun... kimi zurnadan Satrianı tonu çıkardım der mutlu olur kimi de hadi bu ay da PRS alayım der keyiflenir ...

öte yandan fetiş iyidir, GAS da ... insanın doğasında var, hedonizm yeni bir olgu değil, insanlık kadar eski
herkes keyif aldığı kısmın peşinden koşsun... kimi zurnadan Satrianı tonu çıkardım der mutlu olur kimi de hadi bu ay da PRS alayım der keyiflenir ...
Ben onu da 2'ye dahil ettim ama bilerek yazmadım 🤣

grubun oy çokluğuyla mecburen hayatımda ilk defa bir şarkılarını öğrendim. ama grup adı lazım değil tonu istiyor, ben kendi dandik tonumda çalıyorum. abi .... tonu nasıl alınır, yardım lazım?
(dipnot: 70lerden blonde telem yok halledebilir miyim?)

şaka bir yana ben yine de güzel performansa rağmen alete boşa para vermeyin kısmına ikna olmam, olmayacağım (öyle dememiş zaten de yani bu anlam çıkmasın diyorum) ... dediğim gibi o da bir keyif
kötü çalanı iyi yapmaz elbet farkındayız ve olduğundan fazla da anlam yüklememek lazım ama Ferrari alıp masraflı diye gaz taktıran kafaya da girmemek lazım
izledik, dinledik, beğendik eyvallah da kaçımız gidip aman bütün iş parmaklarda diye Midex gitar alıyor...

şaka bir yana ben yine de güzel performansa rağmen alete boşa para vermeyin kısmına ikna olmam, olmayacağım (öyle dememiş zaten de yani bu anlam çıkmasın diyorum) ... dediğim gibi o da bir keyif
kötü çalanı iyi yapmaz elbet farkındayız ve olduğundan fazla da anlam yüklememek lazım ama Ferrari alıp masraflı diye gaz taktıran kafaya da girmemek lazım
izledik, dinledik, beğendik eyvallah da kaçımız gidip aman bütün iş parmaklarda diye Midex gitar alıyor...
Kendi hesabıma "İhtiyaçlarımı karşıladığı sürece markanın bir önemi yok" desem daha doğru olabilir.
"Sopanın üzerine tel germişler" dedirten gitarları da çalmışlığım oldu, ama onları gitardan sayamam tabii...
Gitarın işçiliği de, çalımı da, soundu da, görselliği de önemli bence. Tek başına hiç biri yetmiyor.

2400 TL degerindeki 3/4 boyutundaki tele manyetik setine sahip gitar ve yaninda gelen kurdan kalinliginda kabloyu kullanarak bu videoyu cektim. Yaninda gelen penayla da calacaktim ama naylon poset malzemesinden oldugu icin kullanamadim. Tortex pena kullandim.

Bu harika başlığı biraz daha detaylandıralım bence. Yok öyle yazıp kaçmaca :)

Amplitube 5 kullanmışsınız. Ama genel olarak hangi amfi modellemesini kullandınız, tone, volume, eq ayarlarını nasıl yapıyorsunuz? Hangi frekansları öldürüyorsunuz? Reverb ya da delay ayarlarınız neler? Kabin mikrofon ayarlarını nasıl yapıyorsunuz? Amplitube yerine xxx Prosesörü ya da xxx yazılımını kullanarak nasıl ton yakalanır gibi şeyler. Bu video özelinde yazabilirsiniz. Ya da bir video da çekebilirsiniz. Duman tonu nasıl alırım diyenlere sizin videonuzu atarız :)

Özellikle Jason Becker tonu üzerinden de gidebiliriz. Ben onu Headrush Cloud'a eklerim. Sevap üzerine sevap kazanırsınız.

Geri