Tarz değişimi için yeni elektro gitar arıyorum...

Merhabalar, yakın zamanda çaldığım şeyler değiştiği için (ve şimdiki gitarımın klavyesi rahat gelmediği için) gitar değiştirmek istiyorum.
Gitara ilk başladığım (6 sene önce) zamanlar metal ve rock ağırlıklı çaldığım için HH manyetiği olan Washburn WI14 almıştım.
Şuan ise blues, blues rock, funk, jazz, hatta pop gibi türlere daha çok yöneldim ve seviyem de yükseldi.
Şu anki gitarımın tonları güzel aslında, bridge'de blues tonunu iyi veriyor, ama klavyesi çalarken rahat gelmiyor ve diğer tonları garip geliyor funk ve jazz gibi. Ne önerirsiniz? Stratocaster gitarlar şuanki tarzım için daha uygun sanki.
bütçem 8000e kadar, taş çatlasa 10000 diyelim

ekstra soru, stratta (HSS) sizce jazz fusion (Casiopea gibi gruplar) çalınabilir mi ?? tonlama anlamında

Son düzenleme:
Tarz değiştirdiğiniz için kullandığınız gitarı da değiştirmeniz gerekmiyor. Daha iyi bir tını yakalamak için; Blues / jazz çalıyorsanız, Hollowbody bir gitar alabilirsiniz mesela.

Merhabalar, yakın zamanda çaldığım şeyler değiştiği için (ve şimdiki gitarımın klavyesi rahat gelmediği için) gitar değiştirmek istiyorum.
Gitara ilk başladığım (6 sene önce) zamanlar metal ve rock ağırlıklı çaldığım için HH manyetiği olan Washburn WI14 almıştım.
Şuan ise blues, blues rock, funk, jazz, hatta pop gibi türlere daha çok yöneldim ve seviyem de yükseldi.
Şu anki gitarımın tonları güzel aslında, bridge'de blues tonunu iyi veriyor, ama klavyesi çalarken rahat gelmiyor ve diğer tonları garip geliyor funk ve jazz gibi. Ne önerirsiniz? Stratocaster gitarlar şuanki tarzım için daha uygun sanki.

ekstra soru, stratta (HSS) sizce jazz fusion (Casiopea gibi gruplar) çalınabilir mi ?? tonlama anlamında
Hollow body önerecektim pop'u görene kadar. Ortalama bir strat çözer bahsettiğiniz tüm tarzları. Fiyat aralığınızda Squier ya da Ibanez Grx serisini önerebilirim. Ama Ibanez Azes serisi bahsettiklerimden daha üstün bence, üç dört bin de aşıyor bütçenizi. Esktra sorunuza da cevap olarak o tarz grupların sounduna yaklaşırsınız doğru ayarlarla.

Nedenini söylermisiniz
Az önce bir ilan paylaştım , nedeni orada aslında , en iyi parçaları kullansanız bile satılması en zor ürünlerden biri haline geliyor , gerçi ben biraz abarttım durumu modifiye olarak tuners ve köprüyü değişseniz yeterli Sx'lerde çok masraf yapılacaksa hiç satılmamak üzere olmalı ama elbet bir gün satma düşüncesi sizi gıdıklıyor

Donner DST 400 var. Sx stratlarda olmayan özellikleri var. Piyasaya yeni girdikleri için işçilikleri iyi. Onun haricinde ikinci el bakmanızı öneririm. Bazen 15-20 bin liralık gitarlar 8-10 bandında bulunabiliyor.
Bu gitarda kullanılan ağaçlar ve aksamlar sx gitarlardan iyidir.

Araba alırken boyalı-degişenden genelde uzak durmamızla aynı aslında. Satarken sıkıntı olabiliyor. Uzun vadede kullanırım, satma planım yok derseniz ki ucuz bir tane alıp demişsiniz o zaman pekâlâ yapılır.
Yani araba ile gitar aynı değil ama hocam. Gitar bekledikçe eskiyen ve bozulan bir ürün değil. İyi bir gitar 100 sene bile kullanılacak şekilde üretiliyor. Aksam ve manyetik değişimi bilen adamın elinden çıkarsa enstrümana çağ atlatır. Bizdeki algı ama o değil. Değiştirildiyse bile benim için önemli değil gözüyle bakıyoruz. Ben hiç stock manyetik değiştirmedim. Orijinalliği korunsun gözüyle bakıyorum ama herkes benim gibi baksa ne Van Halen olurdu ne de bugünkü süperstratlar.

Donner DST 400 var. Sx stratlarda olmayan özellikleri var. Piyasaya yeni girdikleri için işçilikleri iyi. Onun haricinde ikinci el bakmanızı öneririm. Bazen 15-20 bin liralık gitarlar 8-10 bandında bulunabiliyor.
Bu gitarda kullanılan ağaçlar ve aksamlar sx gitarlardan iyidir.
Bu gitarı alacağım sanırım, önerin için çok sağol yeniden. Müzik merkezlerinde denedim ve fiyat performans açısından ideal cidden, öğrenci olarak anca buna yetiyor param ve değer gibi duruyor :D

Bu gitarı alacağım sanırım, önerin için çok sağol yeniden. Müzik merkezlerinde denedim ve fiyat performans açısından ideal cidden, öğrenci olarak anca buna yetiyor param ve değer gibi duruyor :D
Diğer gitarlarda kullanılan malzemeler sahte çünkü. Bunun gövde alder. Şu anda aynı fiyat bandında alder bulamazsın özellikle squier gibi markalarda. Tunerları sx ve squier gibi markalardan daha sağlam kaliteli metalden üretilme. Köprüsü de keza öyle ki sustain bloğu bile var. Manyetikleri gerçek sarım manyetikler. Mexican fenderlerde bile kullanılmıyor. Marka piyasaya yeni çıktığı için yaygınlaşmak adına inanılmaz bonkör davranmış. Zamanla daha ucuz dandik üretimler yapacaklar ama şimdi iyi gitar olarak bilinmek istediği için yapmazlar. Arada böyle seriler çıkar. Takip etmek gerek. Bu aletin YouTube incelemelerinde çok adam şok olmuştur fiyatına bakıp nasıl bu malzemeleri kullandınız diye.
Bir üst segmentte sire gitarlarda da var benzer durum. Yeni palazlandıkları için f/p çok yüksek olmak zorunda. Yoksa kimse adı sanı bilinmez bir markaya para vermez. Emin ol bu Donner fiyatının iki katını bile hak eder.
İnşallah ileride Custom Shop gitarların da olur. İyi müzik yaparsın, sahne alırsın, dinleriz bir yerlerde.

açıklamanızda gitarı değil de tuşenizi, tekniğinizi geliştirmeniz gerekiyor şeklinde anladım.
Elbette. Uzun vadede umarım güzel gitarlar sahibi olur. Aynı şekilde onların hakkını verebilecek tuşe ve müzik bilgisi sahibi olur genç arkadaşlarımız. Bu ikisi zaten birbirini tamamlayan şeyler. Gitarı çalmayı öğrendikçe kendisini sınırlayan şeyleri de öğrenir insan. Ona göre daha bilinçli tüketir. Custom shop sahibi olursun derken illa ki böyle bir gitar al demiyorum. Umarım o derece gitarları alabilecek maddi durumun olur bugün öğrenci de olsan diye söyledim. Yoksa gitarı bilen adam çok daha ucuza şahane enstrümanlar sahibi olabilir. Ancak iyi olduğunu anlamak için kendisini sınırlayan şeyleri görebilmek, bunun için de çalmayı bilmek gerekir.

Diğer gitarlarda kullanılan malzemeler sahte çünkü. Bunun gövde alder. Şu anda aynı fiyat bandında alder bulamazsın özellikle squier gibi markalarda. Tunerları sx ve squier gibi markalardan daha sağlam kaliteli metalden üretilme. Köprüsü de keza öyle ki sustain bloğu bile var. Manyetikleri gerçek sarım manyetikler. Mexican fenderlerde bile kullanılmıyor. Marka piyasaya yeni çıktığı için yaygınlaşmak adına inanılmaz bonkör davranmış. Zamanla daha ucuz dandik üretimler yapacaklar ama şimdi iyi gitar olarak bilinmek istediği için yapmazlar. Arada böyle seriler çıkar. Takip etmek gerek. Bu aletin YouTube incelemelerinde çok adam şok olmuştur fiyatına bakıp nasıl bu malzemeleri kullandınız diye.
Bir üst segmentte sire gitarlarda da var benzer durum. Yeni palazlandıkları için f/p çok yüksek olmak zorunda. Yoksa kimse adı sanı bilinmez bir markaya para vermez. Emin ol bu Donner fiyatının iki katını bile hak eder.
İnşallah ileride Custom Shop gitarların da olur. İyi müzik yaparsın, sahne alırsın, dinleriz bir yerlerde.

Gerçek sarim manyetikler, diger gitarlarin sahte parçalar kullanması, sustain blogu bile olmasi....gitar fiyatına göre iyi olabilir tamam ama siz de överken gitarlardan pek de anlamayan biri olduğunuzu gostermissiniz 😄. Nihayetinde ucuz Çin malı gitar. Bu kadar uçurmaya gerek yok yani.

Gerçek sarim manyetikler, diger gitarlarin sahte parçalar kullanması, sustain blogu bile olmasi....gitar fiyatına göre iyi olabilir tamam ama siz de överken gitarlardan pek de anlamayan biri olduğunuzu gostermissiniz 😄. Nihayetinde ucuz Çin malı gitar. Bu kadar uçurmaya gerek yok yani.
Çin malı derken Eastman diye bir markanın varlığından haberdar değilsin herhalde. Hala ezbere konuşuyorsun. Bence sen çok anlamıyorsun çünkü o söylediğin malzemelerin birçoğu Çin’de üretiliyor birçok markaya. Elinde on binlerce lira verdiğin telefondan kullandığın amfilere kadar birçok şey Çin’de üretiliyor. Hala doksanlardan kalma kafayla çin malı yeaaa diye dudak bükmenin bir mantığı yok. Ha seni de anlıyorum. Fikirleri değiştirmek o kadar kolay değil. Aç specs olarak kullanılan malzemeleri oku önce.

Son düzenleme:
Geri