Solo atarken baş parmak sorunu

Bu iki solo arasında da büyük fark olduğunu belirtmek gerekir. Master of puppets solosu çok mekanik bir solodur. Tornado of Souls ise yazılmış en güzel metal sololarından biridir. Çalan iki gitarist arasında da ciddi klas farkı vardır. Ayrıca, herkes de o soloyu çalacak seviyeye gelemez ve gelmek zorunda da değil. Kiko Loureiro, Megadeth dinleyicisinin gitaristlerini bu soloyu referans alarak değerlendirdiğini söylemişti.
Kendinize yüksek standartlar seçmeniz iyi bir şey, ama bunu yaparken kendinize işkence etmeyin. Ayrıca müziğin bundan ibaret olmadığını da unutmayın.
Yıılarca Malmsteen hayranı idim. Bu sayede tekniğimi de ilerlettim. Ama bugün üste para verseler Malmsteen solosu çalmakla uğraşmam, son derece anlamsız geliyor çünkü. Bu illa ki kötüdür veya yanlıştır demiyorum, ama müzikte ve enstrümanda belli bir noktaya geldiğinizde kendi fikirlerinizi çalmayı da ister hale geliyorsunuz. Uzun vadede bu çok daha keyifli bir hedef.
Not: Papağanlar çok etkileyici varlıklardır, ama söyledikleri şeyin tek kelimesini bile anlamazlar. Gerekirse karga olun, ama papağan olmayın🤣
Valla haklısınız hocam ya ama insan işte tepedeki şeyleri hedef alarak yol izliyor umarım o seviyelere gelebilirim bi gün
Sondaki sözünüz çok iyimiş bu arada 😅

Ne kadardır çalıyorsunuz bilmiyorum, ama yanlış mantık yürütüyorsunuz.
Sol elde klaveye basan BÜTÜN PARMAKLARIN kendi bağımsız hareket edebilme kapasitesi olmalıdır. Bunların baş parmak ile ilgisi yoktur. Baş parmaktan güç almak zorunda kalıyorsanız bir şeyler yanlıştır. Bu parmaklar hızını her şeyden önce kendi kuvvetinden almalıdır. Baş parmak ideal olarak sapın orta kısmında, parmağın etli yumuşak kısmı klavyeye temas edecek şekilde durur. Ama diğer parmaklar ile klavyeyi sıkıştırmamalıdır, işte asıl o zaman kasılıp kalırsınız.
Ancak vibrato ve bend yaparken destek almak için baş parmak klavyeye asılabilir. Bu yanlış değildir, pek çok blues gitaristi bunu kullanır. Ama sadece bu özel durumlar için geçerli olmalıdır.
Hocam bide şu an fark ettim baş parmağım kıvrık ve hafif sola yatık duruyor aşağıdayken öyle olması normal mi yoksa sapa tamamen dik yapışık mı oturması lazım çoğu zaman klavyede bükük duruyor ve eklem yeri klavyeye deyiyor

Son düzenleme:
Hocam bide şu an fark ettim baş parmağım kıvrık ve hafif sola yatık duruyor aşağıdayken öyle olması normal mi yoksa sapa tamamen dik yapışık mı oturması lazım çoğu zaman klavyede bükük duruyor ve eklem yeri klavyeye deyiyor
Hayır, o oldukça kötü bir tutuş. Eklemi bükmeyin, baş parmak kıvrık ve yatık durmasın. O şekilde sapa destek olamaz doğru düzgün bir şekilde.
Aşağıdaki videoda 2.15 civarına bakın.

Burada baş parmak nasıl kullanılmaz onu gösteriyorum, şaka bir yana ben çok serbest çalan birisiyim eğer siz de böyle yaparsanız ilerde benim gibi sık sık tekniğinizi düzeltmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü bir süre sonra 120-140 bpm bir şarkıda 16&32lık notaların istediğiniz gibi tınlaması için eskinin üstüne veya eskiyi silip yeni birşey veya teknik yapmanız gerekecek vs...

Bu nedenlerden öncelikle standartın öğrenilmesi ileriye dönük daha sağlıklı olacaktır.

Burada baş parmak nasıl kullanılmaz onu gösteriyorum, şaka bir yana ben çok serbest çalan birisiyim eğer siz de böyle yaparsanız ilerde benim gibi sık sık tekniğinizi düzeltmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü bir süre sonra 120-140 bpm bir şarkıda 16&32lık notaların istediğiniz gibi tınlaması için eskinin üstüne veya eskiyi silip yeni birşey veya teknik yapmanız gerekecek vs...

Bu nedenlerden öncelikle standartın öğrenilmesi ileriye dönük daha sağlıklı olacaktır.

Teşekkür ederim hocam standarttan kastınız nedir

Hocam yanlış anlamayın ama sizin bu enerjik çalma biçiminizi biliyordum başlığı görünce kim bilir 5. senfoni gibi bir şarkıda ne kadar heyecanlanmışsınızdır dedim pek de haksız çıkmadım sanki siz ne dersiniz. 🙂

Asım Can GÜNDÜZ rahmetli hocam, bize yanlış öğretmiş demek ki :)
@barrios un dediği gibi, sadece havalı görünmüyor..
Sol bacağa koymak bence daha rahat. İlk kez öyle çalmayı denediğimde o kadar rahat etmiştim ki artık hep sol bacağıma koyup çalmak istememiştim. Ayrıca konu sahibi arkadaşımız şu konuda da yanılmış olabilir, sol bacağa koymak ile kastınız anladığım kadarı ile şu tutuş pozisyonu sağ bacağa koyar gibi sol bacağa koymak değil de ikisinin ortasına almak eğer konu sahibi bu tutuş biçimini denemedi ise denemesini kesinlikle öneririm ancak bazı gitarların jack girişi yeri dolayısıyla bacağınıza değip sizi rahatsız edebiliyor o da ayrı bir konu.

Dosyalar

• 105744.image0.jpg
    105744.image0.jpg
    16.6 KB · Gösterim: 12
Sol bacağa koymak bence daha rahat. İlk kez öyle çalmayı denediğimde o kadar rahat etmiştim ki artık hep sol bacağıma koyup çalmak istememiştim. Ayrıca konu sahibi arkadaşımız şu konuda da yanılmış olabilir, sol bacağa koymak ile kastınız anladığım kadarı ile şu tutuş pozisyonu sağ bacağa koyar gibi sol bacağa koymak değil de ikisinin ortasına almak eğer konu sahibi bu tutuş biçimini denemedi ise denemesini kesinlikle öneririm ancak bazı gitarların jack girişi yeri dolayısıyla bacağınıza değip sizi rahatsız edebiliyor o da ayrı bir konu.

Elbette Bu şekilde, Başka türlü "sol bacağa koymak" nasıl algılanır ki acaba? Diye bir düşündüm esasında. Her şey mümkün :)

Ekran görüntüsü 2024-03-17 005034.jpg

Hocam yanlış anlamayın ama sizin bu enerjik çalma biçiminizi biliyordum başlığı görünce kim bilir 5. senfoni gibi bir şarkıda ne kadar heyecanlanmışsınızdır dedim pek de haksız çıkmadım sanki siz ne dersiniz. 🙂
Yanlış anlaşılcak birşey yok ki, itiraf etmek gerekirse çok baştan sağma çaldım,notalara da doğru dürüst bakmamıştım bile.. Bu nedenden heyecanlanmadım, asıl heyecanlanma notaya göre çalıştığım parçalarda oluyor. Bunlar daha çok kalori yakmak için :)

Zaten yanlış parmak pozisyonları için bu videoyu koymuştum(özellikle baş parmak), böyle çalan arkadaşlar varsa yol yakınken dönsün.

Zaten yanlış parmak pozisyonları için bu videoyu koymuştum(özellikle baş parmak), böyle çalan arkadaşlar varsa yol yakınken dönsün.

"-Eric CLAPTON öyle çalıyor ama. Emin misiniz?"

Yukarıdakini bu şekilde yanıt verebilecekler olacağını, ya da düşünenler / kıyaslayanlar olacağını düşündüğüm için şaka olsun diye yazdım :)
Clapton ya da bir başkası öyle de çalar elbette. Hatta ağzıyla, baldırıyla bile çalar. Ama (yeni başlayanlar için) sizin işi doğru öğrenmeniz gerekiyor. İlerler, ustalaşırsanız; sizin de kendinize has bir sitiliniz oluşur.

Bu arada Üstad bize çok fazla orta parmak gösteriyor. Çok ayıp.

Geri