Frankenstrat ve Ucuz Gitarlar

Ben bu konuşmaları okumuştum ve savunacak değilim. Yanlış olmuş. O zaman da yanlış buldum. Sizin forumda yeni üye olmanız ile sizin "yeni yetme olduğunuz" gibi bir sonuca varılmış belli ki.
Ama siz de forumda yeni olduğunuza göre insanların karakterleri hakkında çok peşim hükümlüsünüz. "Liseli ezer gibi beni de ezmeye çalıştılar, ben de hadlerini bildirdim" gibi varsayımlar bu forumun veteranlarını tanımlamıyor. "Dr philosophia" nickli birisi insan tabiatı hakkında biraz daha "bilge" olmalı sanki? "Kaşınanlara" gülüp geçmek yerine "sen benim kim olduğumu biliyor musun ?" demiş olmak da bir diğer tecrübesizliktir, açık konuştuğum için kusura bakmayın:) Tecrübeli insanlar var burada da. Ama forumda yukarıdan konuşan çoktur, kimse bu hatadan her zaman uzak duramaz. Ben de dahilim buna. Çok astım kestim, ara ara da yaparım yine. Bu başlık da biraz tetiklemeye müsaittir, doğruya doğru. Ben de mesela marka fetişleşmesine çok allerjiğim, ama dediğim gibi, piyasa dediğimiz şeyi var eden de yine bu bitmek tükenmek bilmeyen, doyumsuz arzu işte. Böyle de yaman bir çelişki var ve ben bunu kabul etmeyi öğrendim. Öğrenmem gerekiyor çünkü, aksi takdirde herkese yabancılaşmak işten değil.
Konu sadece bu da değil. Bakın müziği sevmek vs ayrı şey ama öyle bir noktaya gelinmiş ki ben gitara ilk başladığımda bu foruma girsem muhtemelen müzikten ve yaşadığım hayattan nefret ederdim. Çünkü o zamanlar lise öğrencisiyken param vs yoktu. Burada dönen mevzuu sen Amerikan üretimi yüksek kaliteli bir gitar ve iyi bir amfi olmaksızın müzik yapamazsına geliyor. O tartışmada genç bir arkadaş bir gitar almış, ben de avantajlı yanlarını söylemişim. Altına gelip Çin malı gitar mı övüyon sen ehehehe yazmış. Ulan o gitarı almak bana dokunmaz çünkü bugün çıksam Custom shop alıp eve öyle gelirim. Bana koymaz. Ancak belki kaç harçlığını biriktirmiş genç bir arkadaşın postunun altına bunu yazmak şuursuzluktur. Herkesin ne parası oluyor ne de imkanı. Çocuk müzikten mi soğusun? İlk takıldığı şarkıda gitar dandik ya deyip vaz mı geçsin? Ki hala söylüyorum spect olarak son derece iyi bir enstrüman parasına göre. Birçok aksamı sahte veya sonradan eskisin diye kalitesiz üretilmemiş. Ama altına yazılan posta gelip de benim üzerimden ego kasarsan ben seni üzerim. Gel bakalım kimin egosu daha büyük?

Bu arada bir zamanlar Apple’da hiç fonksiyonu olmayan bir program vardı. En pahalı app idi. Sadece ekranda görünüyordu. Ancak millet onu alıp en pahalı app’e yüzlerce dolar veriyordu. Sebebi basit: Benim bunu alacak gücüm var. Başkası ise buna para veremez. Bakın iddia ediyorum bu forumda dönen tartışmaların bazısında realite denen bir şey yok. Adamların maddi gücü varken alacak gücünün olduğunu göstermek veya maddi gücüyle elde ettiklerinin başkasının elde edemeyeceği üstün materyaller olduğunu göstermek hobisi olmuş. Bazı başlıklar da bunun en büyük ispatı. Ancak meselenin özünde ben çıkıp bakın eskiden böyle bir üretim endüstri olayı vardı hala benzeri var bu da Rakamlarla sabit deyince bu zevkine saldırmış oluyorum. Size buraya onlarca çalışma atarım sırf bu meseleyi ispat eden. Aynı şarabın yüksek fiyat olduğunu duyunca tadının daha iyi olduğunu iddia edecek kadar korkunç bir şekilcilik var insanoğlunda. Şekilcilikle tatmin olana taş atınca suç da bizim oluyor herhalde.

Diğer gitarlarda kullanılan malzemeler sahte çünkü. Bunun gövde alder. Şu anda aynı fiyat bandında alder bulamazsın özellikle squier gibi markalarda. Tunerları sx ve squier gibi markalardan daha sağlam kaliteli metalden üretilme. Köprüsü de keza öyle ki sustain bloğu bile var. Manyetikleri gerçek sarım manyetikler. Mexican fenderlerde bile kullanılmıyor. Marka piyasaya yeni çıktığı için yaygınlaşmak adına inanılmaz bonkör davranmış. Zamanla daha ucuz dandik üretimler yapacaklar ama şimdi iyi gitar olarak bilinmek istediği için yapmazlar. Arada böyle seriler çıkar. Takip etmek gerek. Bu aletin YouTube incelemelerinde çok adam şok olmuştur fiyatına bakıp nasıl bu malzemeleri kullandınız diye.
Bir üst segmentte sire gitarlarda da var benzer durum. Yeni palazlandıkları için f/p çok yüksek olmak zorunda. Yoksa kimse adı sanı bilinmez bir markaya para vermez. Emin ol bu Donner fiyatının iki katını bile hak eder.
İnşallah ileride Custom Shop gitarların da olur. İyi müzik yaparsın, sahne alırsın, dinleriz bir yerlerde.

Al bakalım bu Mexican strat manyetikleri.
The Story of a Vintage Pickup and Q - (also, we introduce some new models) — Lawing Musical Products Gerçek manyetikler de linkini attığım şekilde sarım olur. İki dandik mıknatıs ile kenardan tutturulmuş olmaz. Senin Çin malı dediğin gitarda bunlar kullanılıyor.
Şimdi iddia ediyorum manyetik denen şeyin bile ne olduğunu bilmiyordun gitardan anlayan kardeşim.
Endüstriyel üretim nedir? Planlı eskitme nedir? Bir üründe eksik satılan veya kalitesiz satılan şey seni başka ürünleri almaya neden zorlar vs vs hiç düşünmedin değil mi? Adamın sana kaliteli ürün satması halinde modifiye etmen için sattığı manyetiği almana zorlayacak bir neden olmayacağını, tunerları uzun ömürlü kaliteli metalden yapması halinde gelecekte değiştirmen için bir sebep olmayacağını ve bundan dolayı sana kafasına marka ismi çakılmış eksik ürün kakalayabileceklerini hiç düşünmedin değil mi?

Frankenstrat - Wikipedia En ikonik gitarlardan birisinin gövdesi factory second olarak geçen 50 dolarlık bir gövdeden oluşuyor. Aksamları ise bildiğin üzere modifikasyon. 4-5 bin dolarlık gitarlar alıp sağda solda Çin malı gitar diye daha ucuz versiyonları gömen avellerin aksine ucuz gitardan da son derece iyi bir sonuç alınabileceğinin en güzel örneği bu enstrümandır. Yani denemek iyidir. En azından teknik bilgin gelişir. Çok da iyi sonuçlar alabilirsin.

Böyük oyunu gören dayı yukarıdaki mesajlarını ve bu posttaki mesajlarını okuyan herhangi biri senin gitarlardan pek anlamayan ya da en azından yanlış anlayan, ayrıca sağa sola laf çakarak karşılıklı atışma yaratmaya çalışan problemli bir olduğunu anlayabiliyor. Psikiyatri eğitimi almasam da anlardım. Çok merak ediyorsan geçmiş 2000 küsür mesajımı okuyarak fikir sahibi olabilirsin. O mesajlarımda ve forumda bu zamana kadar yazılan diğer onbinlerce mesajda aslında kimsenin burada yaratmaya çalıştığın(ız) ''marka fetişi''ne sahip olmadığını, milletin çatır çatır Çin malı stratlarla, Endo strat kopyalarıyla müzik yaptığını, ucuz strat kopyalarının eksikleri, kusurları, iyi taraflarının etraflıca zaten konuşulup karşılıklı tavsiyeler verildiğini, aslında tüm bu açtığın postların veya laf çakmalarının sende saplantı haline gelen marka düşmanlığı ile ilişkili olduğunu, eğer tabii önyargılarınla insan yaftalamaktan vazgeçebilirsen, anlayabilirsin. Biri çıkıp Fender iyi gitar dediği zaman rahatsızlık duyuyorsan sıkıntı Fender'de veya onu diyende değil sende dayı. Bu forumun ahkam kesen dayılara, sektör analistlerine ihtiyacı yok. Ticaret yapmıyoruz ve bunların hepsini biliyoruz zaten. Belki gün gelir benim zamanında modladığım veya modlamaya gerek duymadan kusursuz hale getirdiğim Çin, Endo strata denk gelirsin, o zaman Çin malı gitar algın daha da güzelleşir.

Böyük oyunu gören dayı yukarıdaki mesajlarını ve bu posttaki mesajlarını okuyan herhangi biri senin gitarlardan pek anlamayan ya da en azından yanlış anlayan, ayrıca sağa sola laf çakarak karşılıklı atışma yaratmaya çalışan problemli bir olduğunu anlayabiliyor. Psikiyatri eğitimi almasam da anlardım. Çok merak ediyorsan geçmiş 2000 küsür mesajımı okuyarak fikir sahibi olabilirsin. O mesajlarımda ve forumda bu zamana kadar yazılan diğer onbinlerce mesajda aslında kimsenin burada yaratmaya çalıştığın(ız) ''marka fetişi''ne sahip olmadığını, milletin çatır çatır Çin malı stratlarla, Endo strat kopyalarıyla müzik yaptığını, ucuz strat kopyalarının eksikleri, kusurları, iyi taraflarının etraflıca zaten konuşulup karşılıklı tavsiyeler verildiğini, aslında tüm bu açtığın postların veya laf çakmalarının sende saplantı haline gelen marka düşmanlığı ile ilişkili olduğunu, eğer tabii önyargılarınla insan yaftalamaktan vazgeçebilirsen, anlayabilirsin. Biri çıkıp Fender iyi gitar dediği zaman rahatsızlık duyuyorsan sıkıntı Fender'de veya onu diyende değil sende dayı. Bu forumun ahkam kesen dayılara, sektör analistlerine ihtiyacı yok. Ticaret yapmıyoruz ve bunların hepsini biliyoruz zaten. Belki gün gelir benim zamanında modladığım veya modlamaya gerek duymadan kusursuz hale getirdiğim Çin, Endo strata denk gelirsin, o zaman Çin malı gitar algın daha da güzelleşir.
Sen çapını göstersene bana aslanım. Bekliyorum hala çap göremedik. Öyle olayı karikatürize ederek kaçması değil. Görelim zekanı yiğido.

Son düzenleme:
Okuduğunu anlamayan adamlarla uğraşıyoruz burada da eğer kendine güveniyorsan önümüze 100’er okuduğunu anladığını gösteren Türkçe paragraf sorusu koyalım. Yarısını yapabiliyorsan ben kaybettiğimi kabul edeceğim. Daha okuduğunu anlamayan adam bana psikiyatrik analiz kasacakmış 😂

Son kale olarak ağlayarak ama ben çok güzel modifikasyon yapıyorum diye zırlayabilirsin. Psikiyatriden anlarmış olmfjdnjdjdjdndnd. Hiç güleceğim yoktu. Kırmızı oda falan izlerken mi öğrendin psikiyatriyi? Gel iki sınav yapayım seni 😂

Sen çapını göstersene bana aslanım. Bekliyorum hala çap göremedik. Öyle olayı karikatürize ederek kaçması değil. Görelim zekanı yiğido.

Okuduğunu anlamayan adamlarla uğraşıyoruz burada da eğer kendine güveniyorsan önümüze 100’er okuduğunu anladığını gösteren Türkçe paragraf sorusu koyalım. Yarısını yapabiliyorsan ben kaybettiğimi kabul edeceğim. Daha okuduğunu anlamayan adam bana psikiyatrik analiz kasacakmış 😂

Son kale olarak ağlayarak ama ben çok güzel modifikasyon yapıyorum diye zırlayabilirsin. Psikiyatriden anlarmış olmfjdnjdjdjdndnd. Hiç güleceğim yoktu. Kırmızı oda falan izlerken mi öğrendin psikiyatriyi? Gel iki sınav yapayım seni 😂
Hiç hoşuna gitmeyecek birşey yapacağım çünkü değerli vaktimi harcayamam boş işlerle ---> engel.

Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Son kale olarak ağlayarak ama ben çok güzel modifikasyon yapıyorum diye zırlayabilirsin. Psikiyatriden anlarmış olmfjdnjdjdjdndnd. Hiç güleceğim yoktu. Kırmızı oda falan izlerken mi öğrendin psikiyatriyi? Gel iki sınav yapayım seni
Hiç hoşuna gitmeyecek birşey yapacağım çünkü değerli vaktimi harcayamam boş işlerle ---> engel.
Ben de blokladim. Milleti aydınlatayim derken kendi trolluğünü itiraf edeni epeydir görmüyorum. Kendi çapını ispat etti.

Genç arkadaşlara not düşelim. Size burada ahkam kesen tiplerin zekasını ve gerçek hayattaki kalitesini sorgularsanız ve eliniz kuvvetliyse herhangi bir cevap veremezler. Özetle bu adamların şekil şukul yaptığına bakmayın. Birçoğu bilmem kaç yaşına gelmiş burada genç ve bilmeyen insanları ezikleyerek kendilerince ego kasan düşük profil insanlar. Hodri meydan dersen üslup ühü ühü diye ağlarlar ama siz soru sorunca küfür etmekten beter cevap verirler. Ben üç beş güne çıkarım, bir daha da yazı yazmam buraya ama bu yıkıkları dinlememeniz gerektiğini öğrenmişsinizdir. Paragraf sorusu olayını boşuna söylemiyorum. Bu bir testtir. Okuduğunun yarısını anlamayacak zekada akademik olarak başarısız adamlar bu ülkede konservatuar okuyor ya da teknik işler yapıyorlar. Buraya gelip envai çeşit insana bakın ben ne kadar bilgiliyim ehehe diyen adamların ekserisi okuduğu paragrafın yarısını anlamayan tipler.
Kendinizi ezdirmeyin. Daha da Davos’a gelmem.
Hayırlı forumlar.

Son düzenleme:
konunun özüne dönersek piyasada verdiğin paraya göre çok gitar olan markalar var. HB ve Sire bunlardan bazıları. Çinli üreticiler benim kanaatimce de henüz gitar dünyasında iyi bir ürün üretemediler. denendiğinde aralarından iyisi çıkmıyor değil.

sizin tartıştığınız arkadaş yine saçma bir mevzu yüzünden durduk yere beni de germişti. engelledim gitti. tavsiye ederim.

Ya işte en net cevap. Katılmıyorum de geç. Ancak anlamıyorsun cahil vs diyeceksen böyle adamı gerçeklerle tokat manyağı yaparlar. Ha bu arada bunların acısı belli: Burada amfini göster, gitarını göster, şeyini göster başlıklarında pahalı ürün gösterip ego kasmalarına zeval gelecek ya, ondan delleniyorlar. Olay müzik yapmak falan bile değil. Backing track üstüne öğrendiği üç beş müzik numarasını koyan veya cover yapan adamlar. Gece gündür ekipman tartışmaları da bundan. Orijinal bir şey yap desen onu da yapamazlar. Ancak kırk yılın başında yeni bir arkadaş girecek de onu ezikleyecek bu untermenschler. Yeni gitar almış adamın postunun altında bile ego kasma derdinde. Büyük ihtimalle ne bir akademik ne de kişisel başarısı olmayan vasat bir tip. Vasat tipin egosu hiç çekilmiyor.

konunun özüne dönersek piyasada verdiğin paraya göre çok gitar olan markalar var. HB ve Sire bunlardan bazıları. Çinli üreticiler benim kanaatimce de henüz gitar dünyasında iyi bir ürün üretemediler. denendiğinde aralarından iyisi çıkmıyor değil.

sizin tartıştığınız arkadaş yine saçma bir mevzu yüzünden durduk yere beni de germişti. engelledim gitti. tavsiye ederim.

Konuyu buldum.

Engellemekle iyi etmişsiniz. Daha ne kadar nazikçe ve kapsamlı olarak anlatılırdı bilemiyorum ama egosal tatmin yaşatmamış bu arkadaşa da mesajlarım.

Şunu daha önce bilseydim iyi olurmuş.
Konuyu buldum.

Engellemekle iyi etmişsiniz. Daha ne kadar nazikçe ve kapsamlı olarak anlatılırdı bilemiyorum ama egosal tatmin yaşatmamış bu arkadaşa da mesajlarım.
Forumda fikrini savunurken şişkin egosu zedelenene vs. çok rastladım. Bir sürü kavga da gördük.
Ama gitar tartışmasından başlayıp da "Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ayağını denk al, uluslararası bildirilerimi buradan bir gönderirsem sana, feleğini şaşırırsın...." kafasına girene daha önce rastlamamıştım. Bize ne birader senin akademik kariyerinden? 🤣
Eskiden çalıştığım bir tıp fakültesinin dekanı, minibüs şoföründen dayak yemiş diye duymuştum. Dayağı yerken de bir yandan hala "ben tıp fakültesi dekanıyım ulaaan" diye bağırıyormuş galiba🤣

Forumda fikrini savunurken şişkin egosu zedelenene vs. çok rastladım. Bir sürü kavga da gördük.
Ama gitar tartışmasından başlayıp da "Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ayağını denk al, uluslararası bildirilerimi buradan bir gönderirsem sana, feleğini şaşırırsın...." kafasına girene daha önce rastlamamıştım. Bize ne birader senin akademik kariyerinden? 🤣
Eskiden çalıştığım bir tıp fakültesinin dekanı, minibüs şoföründen dayak yemiş diye duymuştum. Dayağı yerken de bir yandan hala "ben tıp fakültesi dekanıyım ulaaan" diye bağırıyormuş galiba🤣
Al işte okuduğunu anlamıyorsunuz, 100 paragraf sorusu koysam yarısını çözemezsiniz derken bunu kastediyorum. İlk kurşunu karşıdaki atıyor. İspatlı şekilde paylaştım da.
Gerçi kime ne anlatıyorum. Okuduğunun yarısını anlamayacaksın zaten.

Son düzenleme:
Neyse bundan sonra herhangi bir şekilde bu foruma yazı yazmıyorum. İnanılmaz toksik bir ortam. Bu tartışma gelecekteki arkadaşlara vesikalık olarak dursun. Benim kumarım burada biter.

Biraz üstlerine gidince, pohpohlamak yerine eleştirince veya yanlışlarını düzeltince ortaya çıkıyor asıl dertleri...öğrenmek, karşılıklı deneyim paylaşmak değil, ''yeni başlayanlara öğütler'' çatısı üzerinden egoist tatminler yaşamak. Bunu da önce forumun tecrübelilerine çakarak (potansiyel rakibi bertaraf etme kaygısı), tabuları yıkan, gerçekleri apaçık olarak ifşa eden bilge kişi jargonu ile yapıyorlar. Kendilerine laf gelince hemen youtube videoları arayıp göndermeleri tam da büyük oyunu gören dayı refleksleri. Bizim memleket bu insanlarla dolu.

Mesela bunu yazarken biri konu açmış, gitarın sapını mı gövdesini mi değiştireyim diye. Eleman zaten gitarın başka her yerini değiştirmiş, bir sap ve gövde kalmış. Gitardan yavaş yavaş kurtuluyor :) (okuduğum en komik mod hikayesi bu olabilir) ve bizler o konu altında da aynı saçmalıkları, aynı ego savaşlarını göreceğiz.

Biraz üstlerine gidince, pohpohlamak yerine eleştirince veya yanlışlarını düzeltince ortaya çıkıyor asıl dertleri...öğrenmek, karşılıklı deneyim paylaşmak değil, ''yeni başlayanlara öğütler'' çatısı üzerinden egoist tatminler yaşamak. Bunu da önce forumun tecrübelilerine çakarak (potansiyel rakibi bertaraf etme kaygısı), tabuları yıkan, gerçekleri apaçık olarak ifşa eden bilge kişi jargonu ile yapıyorlar. Kendilerine laf gelince hemen youtube videoları arayıp göndermeleri tam da büyük oyunu gören dayı refleksleri. Bizim memleket bu insanlarla dolu.

Mesela bunu yazarken biri konu açmış, gitarın sapını mı gövdesini mi değiştireyim diye. Eleman zaten gitarın başka her yerini değiştirmiş, bir sap ve gövde kalmış. Gitardan yavaş yavaş kurtuluyor :) (okuduğum en komik mod hikayesi bu olabilir) ve bizler o konu altında da aynı saçmalıkları, aynı ego savaşlarını göreceğiz.
Yalnız, davranış bilimleri-klinik psikoloji veya psikiyatri (altyapısı her neyse artık...) arkaplanından gelen birinin egosuyla övünecek kadar aymazlık sergilediğine ben şahit olmamıştım.
Ama tabii bu sahaların tarihi de ibretliktir. Jung'u tarihten silmeye çalışan Freud tayfasını katıla katıla gülerek okumuşluğum vardır. En az iki kaynak kitap biliyorum psikanalitik kuramdan, Jung'un adı indekste BİLE geçmez. Öyle bilenmişler adama.
Sen ömür boyu insan tabiatını çözmeye uğraş, ama kendindeki en basit kıskançlığı bile göremeyecek kadar farkındalık yoksunu ol. En ufak bir ters düşme halinde en ilkel dürtülerinle saldır.
Mum dibine ışık vermiyor.
Pratik bir meseleye parmak basmadan da edemeyeceğim: Bu "yeni" üye, aslında "eski" bir üye olmasın ? Bu kadar hınç ne ara birikmiş?

Geri