Jackson JS11'in banjo gibi ses çıkarması

Merhabalar yakın zamanda elektro gitar öğrenmeye başladım. Jackson JS11 bir elektro gitara ve MG10 amfiye sahibim.
Fakat vereceğim linki dinlerseniz 1. perdenin 6. telinden banjo çalarmışçasına bir ses çıkıyor.
Fikirlerinizi bekliyorum.
Video

Telleri yukarı kaldırın biraz. fretlere çarpıyor. Resim paylaşırsanız; köprü mü, üst eşik mi, saptan kaynaklanan bir problem mi yaşadığınızı söyleyebiliriz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Aşağıda kırmızı ile işaretli saddle ı alyan anahtarı ile yükseltiyorsunuz, sorun çözülüyor.
Ayrıca üst eşikte İnce E teli rayından çıkmış. Onu da düzeltin.

Ekran görüntüsü 2024-03-22 192249.jpg

Geçenlerde bir tanıdığım aynı model gitarında, aynı sıkıntıyı yaşadı. Eğer bu cızırtı tek bir perdede ise çözümü fret tesviyesi. Iyi bir luthiere götürüp yaptıracaksın, başka çözümü maalesef yok. Bu tür giriş gitarlarında sıkça görünen bir problem.

Bence siz bir luthiye ya da müzik marketine gidin daha sağlıklı olur. Mesajımdan ben kendim yapamam anlamını çıkartmanız istemem kendiniz de yapabilirsiniz ancak düzgün yapamayabilirsiniz bu yüzden en mantıklı olanı bir luthiyenin yanına gitmek zaten rica edip size nasıl yaptığını göstermesini isterseniz size gösterir. Ayrıca bir diğer seçenek ayarı yapabilen bir arkadaştan rica etmek de olabilir.

Not: İnce mi teli eşikten çıkmış düzeltirseniz daha iyi olur ayrıca problem sadece tel yüksekliğinde olmayabilir belki de sap ayarı bozuktur bu durumda gitarı ellemeyip bir ustaya götürmek gitarınıza zarar vermenizi de engeller.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler, aklımda zaten bir ustaya götürmek gibi bir düşünce vardı fakat buradan cevabı hızlıca bulabilirim diye düşündüm. Yarın gidip bir göstereyim bakalım.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler, aklımda zaten bir ustaya götürmek gibi bir düşünce vardı fakat buradan cevabı hızlıca bulabilirim diye düşündüm. Yarın gidip bir göstereyim bakalım.
Bariz şekilde E telinin saddle ı düşük. 30 yıla yakın gitar tecrübesi, onlarca gitarca gitardan sonra anlayalım biraz :)
Paranız çok ise, gidin luthier e.

Bariz şekilde E telinin saddle ı düşük. 30 yıla yakın gitar tecrübesi, onlarca gitarca gitardan sonra anlayalım biraz :)
Paranız çok ise, gidin luthier e.
Evet, saddle düşük olabilir ama bu gitarda bir başka problem olmadığını kanıtlamıyor ki. Sap ayarının bozuk olup olmadığını değil 30, 60 yıllık gitar tecrübesi bile gitarın bu kadar küçük bir kısmından anlayamaz. Zaten büyük ihtimalle gitar yeni, yeniden ayarlanması daha iyi olabilir ancak bu kişinin bu işi yapabilecek kadar deneyimli olduğunu da sanmıyorum o yüzden bir luthiere gitmesini önerdim eğer luthier e para vermek istemiyorsa işini bilen bir arkadaşından rica edebileceğini de söyledim.

30, 60 yıllık gitar tecrübesi bile gitarın bu kadar küçük bir kısmından anlayamaz.

Beni güldürdün, Ulu manitu da seni güldürsün :)

Siz muhtemelen gitarları Uzay mekiği sanıyorsunuz.
Tecrübe dahi gerekmiyor. Görünce anlayabileceğiniz gayet basit bir durum: "Saddle ı yükselt".

bu kişinin bu işi yapabilecek kadar deneyimli olduğunu da sanmıyorum
Deneyim mi? Teli gevşet, Alyanı tak ve çevir. Parmakları mı yok arkadaşın?

Son düzenleme:
Geri