Ali Express manyetikleri - Memnun kalan var mı?

Malumunuz, Ali Express üzerinde Demon fx vs klon pedalları hem çok hesaplı hem de gayet işlevsel oluyor.
Fakat manyetikler için aynı şey geçerli mi bilemedim? Marka olarak zaten tanıdığım şeyler değil (Fleor ?), ama tabii ki fiyatlar uygun. Eğer benzer kalitede ama marka değeri olmadığı için uygun fiyatlı ürünler varsa almayı düşünüyorum.
Tabii burada Seymour Duncan filan adı altında da manyetikler dikkatimi çekti ama bunların çakma olduğundan şüphe ediyorum doğal olarak. O nedenle marka adı taşıyan şeyleri almaya pek hevesli değilim.

Daha önce Fleor Alnico 5 ve Wilkinson Paf humbucker tipinde kullandım, Fleor olanlar burada satılan Artec manyetiklere yakın. Wilkinson olanlar da bir tık daha iyiydi. Ec1000T'deki Emg'leri değiştirtmiştim, phase reverse ve coil split olabiliyordu. Son zamanlarda Tesla da denenebilir bence.

Alışveriş yaptığım zamanlarda şuradan yapıyordum. Donanımda hiç sorun çıkarmadı daha...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha önce Fleor Alnico 5 ve Wilkinson Paf humbucker tipinde kullandım, Fleor olanlar burada satılan Artec manyetiklere yakın. Wilkinson olanlar da bir tık daha iyiydi. Ec1000T'deki Emg'leri değiştirtmiştim, phase reverse ve coil split olabiliyordu. Son zamanlarda Tesla da denenebilir bence.

Alışveriş yaptığım zamanlarda şuradan yapıyordum. Donanımda hiç sorun çıkarmadı daha...
Artec seviyesinde ise bendeki Endonezya gitarlar üzerindeki Roswell ve Sire manyetikler ile aynı seviyede olabilir gibi geliyor. Belki Wilkinson daha iyi olabilir bu durumda. Ucuz köprü manyetikleri tipik olarak fazla "yırtık" karakterli oluyor, soundda gövde yok doğru düzgün, sesi odaklamıyor. O yüzden tereddüt ettim zaten, eğer arada net bir fark olmayacaksa çok anlamlı olmayabilir diye düşündüm.

Bence de Endonezya üretimi bir gitarda çok fark yaratmaz böyle bir upgrade, biraz daha sabredip Seymour Duncan, Fender, Di Marzio gibi seçeneklere yönelseniz daha verimli olur. Bu tarz manyetikler bence en alt seviyedeki gitarları orta bir seviyeye çekebiliyorlar ancak.

Ucuz köprü manyetikleri tipik olarak fazla "yırtık" karakterli oluyor, soundda gövde yok doğru düzgün, sesi odaklamıyor.
Geçen sene Amazon üzerinden alnicov marka çift humbucker almıştım bobinlerin 18k civarlarında direnci vardı. Köprü dediğiniz gibi frekansları ayırmıyordu, sanki hoparlör havluyla örtülmüş gibi bir ses veriyordu. Çok endüstriyel bir sesi vardı. Ama gel gelelim neck bunun tam tersiydi şuana kadar duyduğum en net ve bas dolu sesi veriyordu.
Yukarda teslanın manyetiklerinden bahsedilmiş yüksek gain manyetiğini kullanmıştım, emg hz ye göre daha güçlü ve parlaktı.

Az önce şu ürünü aldım, bakalım nasıl bir şey çıkacak.

Buna ek olarak yerli manyetik üreten bir firma var lakin genel olarak seramik mıknatıs kullanıyorlar ve fiyatları ithal ürünlere göre pahalı. Gitarda da nasıl olur bilemedim.

Malumunuz, Ali Express üzerinde Demon fx vs klon pedalları hem çok hesaplı hem de gayet işlevsel oluyor.
Fakat manyetikler için aynı şey geçerli mi bilemedim? Marka olarak zaten tanıdığım şeyler değil (Fleor ?), ama tabii ki fiyatlar uygun. Eğer benzer kalitede ama marka değeri olmadığı için uygun fiyatlı ürünler varsa almayı düşünüyorum.
Tabii burada Seymour Duncan filan adı altında da manyetikler dikkatimi çekti ama bunların çakma olduğundan şüphe ediyorum doğal olarak. O nedenle marka adı taşıyan şeyleri almaya pek hevesli değilim.
direkt çakma ürünler. tone rider manyetikler bile daha iyi olabilirler onlardan. tesla birde

Tesla manyetikler eski adı G&B olarak ve piyasadaki cogu uzakdogu ucuz ve ucuz-orta segment gitarlarin jenerik manyetikleriydi. Kullandigim hicbir G&B manyetigi sevemedim ama belki yeni uretimlerinde daha iyi olanlari vardir.
HB gitarlarda kullanıldığını duyunca ben de biraz düşündüm ve şu nokta kafamı kurcaladı doğal olarak: Tesla manyetikler de diğer HB modellerinde tercih ediliyorsa, Fusion modelleri üzerindeki Roswell manyetiklerden çok da farklı mıdır acaba? Roswell için berbat diyemem, beğeneni de duydum ve temiz tonda idare ediyorlar sanki.
Bu durumda, deneyime dayalı olarak değil ama akıl yürütme üzerinden ister istemez şu sonuca varıyorum: Klon pedalların aksine, bu fiyat bandındaki manyetiklerden verim beklemek pek de gerçekçi olmayacak gibi...
Eğer durum böyleyse, o zaman "marka" manyetikler gerçekten de parasını hak eden ve daha düşük fiyata üretimi pek de mümkün olmayacak şeyler mi acaba? Dolaylı bir sonuç da bu oluyor çünkü...

Eveli hafta proje amaçlı Donner DMT-100 gitar aldım baya uygun fiyata, manyetiklerine ısınamadım çünkü köprüde sap, sapta da köprü manyetiği sese karışıyordu. EMG alayım dedim önce, ama gitarın 2 katı fiyatına gelecekti neredeyse, dedim bu da pasif kalsın boşver.

Biraz araştırma yaptım sonra bu Tesla'ya denk geldim. Fena olmadığını görünce Solomusic'den Tesla Plasma 3 köprü siparişi verdim, geldi taktım, aynı sorun yine var, sonra dedim bunda bir sorun var söktüm manyetik pot devresini komple. Adamlar fabrikasyon EMG stili soketli falan yapmışlar ama Volume pot'undaki bağlantılar fabrikasyon yanlış, bleed yapıyor. Eski usül lehimledim bağladım, çok güzel oldu. Sonrasında da aynı manyetiğin sap versiyonunu sipariş verdim, bugün gelecek o da. Bir de minik preamp devresi yapıp ekledim, 3-4db'de oradan kazanç oldu, çok daha canlı hale geldi manyetikler, aktif olmuş oldu ama pasif dinamikliğini halen koruyor.

Kısacası Tesla'lara şans verilebilir, aktif modeli de var üstelik, aham şaham pahalı da değil.

Elime bugün yukarıda bahsettiğim fleor manyetikler geldi, yaklaşık bir ay sürdü gelmesi, yapısından biraz bahsedeyim.

Alnico manyetik kullanmışlar vergisi, cartı curtu, damgası, gümrüğe sunuşu, defileye çıkışı dahil bin TL'ye mal oldu. Bu fiyata bir çift alnico manyetik bulmak imkansız. Artık alnico kaç bilmiyorum factory spec 5 diyor.
Kargoyu korumasız bir şekilde göndermişler ama cizilmeye karşı şeffaf yapışkan kağıtla kaplamışlar onun üstünede aliminyum folyo ile manyetiklerin sarmışlar.
Alt kısmı nikele benziyor, elimden geçen gitarların hepsinde bu metalle karşılaştım, bir tek cortx6'da sarı renkli pirinç gibi bir alt plaka vardı.

Kablolar 4'lü kırmızı beyaz inner coil, yeşil şase, siyah hot gayet standart. Kablo uzunluğu yeterli.
Wax sürülmüş, az miktarda, gain kökleyince tonu kısmazsam feedback yapıyor.
Bobin plastiği sert ve parlak.
İçindeki yaylar uzun kesmek gerekiyor yoksa manyetik yukarı çok kalkmıyor.
Dirence 8-9k diyor lakin artık pek ölçüm almıyorum.

Herhalde kıyaslama olarak paf katagorisine giriyor, Burstbucker pro manyetiklere göre bir tık daha sıcak, tellere çok yaklaştırmaya gelmiyor. En çok sevdiğim kısmı midle posizyonda out of phase sesi oldu, ilk defa humbuckerdan tok olmasa da net ve geniş yelpazeli bir ses aldım.

Merak eden olursa karşılaştirmalı bir video atabilirim.

Geri