Elektronik Ekipmanları ve Lambalı Amfileri Güvenli Kullanmak İçin Verilebilecek Tavsiyeler

Merhabalar herkese.

Geçtiğimiz günlerde ilk lambalı amfimi aldım. Blues Junior 3 sahibi oldum. Oldukça eski bir apartmanda oturmaktayım... Haliyle elektrik ve su tesisatları çok da iyi durumda değiller. Ayrıca son 2 yıldır bulunduğum semtte zaman zaman elektrik çalışmaları yapılıyor. Çalışma esnasında elektrik pek fazla git gel yapıyor...

Bu tip durumlara karşı önlem almak istiyorum. Board'umu ve amfimi olası tehlikelerden korumak için akım korumalı 3'lü priz almayı planlıyorum. Biraz araştırma yaparak Joule değeri ne kadar yüksek ise bu prizlerin koruma performansının da arttığını öğrendim. İnternette bulabildiğim en yüksek Joule değerli priz 1500 Joule ve 700 lira civarındaydı sanırım. Fakat görüntüsü hiç güven vermedi... Sizlerin kullandığı ve tavsiye edebileceği bir priz var mıdır ya da yine böyle uygun maliyetli başka bir yöntem var mıdır?

Teşekkürler, sevgiler saygılar.

Elektrik hattı topraklı olsun ve dalgalanmalar olmasın. Ben korumalı prize takarak kullanıyorum önemli elektronik cihazları. Lambalı ürünlerde ise taşırken fazla sarsmamak önemli ve açtıktan 10 dakka kadar beklemek lazım ki ısınsın iyice. Hemen kullanılırsa ömrü kısalıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Elektrik hattı topraklı olsun ve dalgalanmalar olmasın. Ben korumalı prize takarak kullanıyorum önemli elektronik cihazları. Lambalı ürünlerde ise taşırken fazla sarsmamak önemli ve açtıktan 10 dakka kadar beklemek lazım ki ısınsın iyice. Hemen kullanılırsa ömrü kısalıyor.
Teşekkürler hocam. Önerebileceğiniz korumalı bir priz var mıdır? Bazı markaların laf olsun diye akım korumalı etiketi kullanmasından şüphe duyuyorum.

Akım korumalı priz kullanmak zorunda değilsiniz. Evinizin çok eski değilse normalde evinizdeki tüm cihazları korumak amacıyla sigorta kutusunda bir akım koruma şalteri de bulunur. Eğer yoksa priz almak yerine bir elektrikçiden yardım alarak sigorta kutunuza taktırmanız daha mantıklı. Evinizdeki diğer cihazlar daha mı az kıymetli?

Kaliteli jacklar kullanın. Feedback yaptırmayın amfinize. Asla ve asla kabinsiz çalıştırmayın. Kabin çıkışını bilmediğiniz bir üniteye takmayın. Anında gümletirsiniz.

Akım korumalı priz kullanmak zorunda değilsiniz. Evinizin çok eski değilse normalde evinizdeki tüm cihazları korumak amacıyla sigorta kutusunda bir akım koruma şalteri de bulunur. Eğer yoksa priz almak yerine bir elektrikçiden yardım alarak sigorta kutunuza taktırmanız daha mantıklı. Evinizdeki diğer cihazlar daha mı az kıymetli?

Kaliteli jacklar kullanın. Feedback yaptırmayın amfinize. Asla ve asla kabinsiz çalıştırmayın. Kabin çıkışını bilmediğiniz bir üniteye takmayın. Anında gümletirsiniz.
Tavsiyeleriniz için çok çok teşekkür ederim hocam. Feedback'in ne gibi tehlikeleri olabilir acaba? Aslında fuzzy ve yüksek gainli tonlarda zaman zaman amfiden almak istediğim bir tepkidir. Bunun sakıncaları nelerdir?

amfiyi sesi kıracağım diye boşuna zorlamayın, tüplerin ömrünü kısaltırsınız. overdrive/booster/preamp kullanmak amfinin ömrünü nispeten çok uzatır.
Teşekkürler hocam. Volume'ü genelde 12 üzerinden 8-9 civarında sweet spotta tutmaya çalışıyorum. Amfiden istediğim tepkime bu volumelerde çıkıyor. Duellist klonu bir drive siparişi vermiştim, gelmesini bekliyorum... Geldikten sonra deneyerek göreceğim. Sağ olun.

"Akım korumalı priz" bence yanlış bir tabir. Bunların çoğu sadece yüksek voltaja karşı bir koruma sağlayabilir.. Akıma karşı koruma sağlayacak olan da evinizde ve cihazlarınızdaki sigortalar zaten. Bazı elektriksel cihazlara etkileyebilecek derecede şebeke dalgalanmaları varsa bir voltaj regülatörü almak lazım..

Akım korumalı prizlere genel olarak Türkiye'de gereksiz bir önem veriliyor bence.

Lambalı amfileri normalde karşılaştığımız voltaj dalgalanmaları ile bozmak pek kolay değil. Ani voltaj yükselmesinde evinizde ilk bozulacak cihazınınız büyük ihtimalle lambalı amfiniz olmaz. Tondaki etkisini duyabileceğiniz derecede yüksek voltaj dalgalanmaları ile de herhalde karşılaşmazsınız.

Ama: Topraklı hattınız olduğundan emin olun, yoksa yaptırın. Ayrıca amfiniz büyük ihtimalle çok sıcak biaslanmıştır.. Tondan biraz feragat ederek, tüp ömrünü uzatmak için bias seviyesini düşürtmenizi tavsiye ederim.. Amfinin üzerindeki sigortaların değerlerini de bir kontrol edin. Eğer değiştirilmişlerse yanlış değerde sigorta takılmış olabilir.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler hocam. Nihayetinde elektrikten ve lambalı amfilerden pek fazla anlamayan birisi için usta yolu gözüküyor gibi. Ayrıca amfimde bazen neredeyse %50 civarında volüm düşmesi oluyor. Amfiyi kapatıp 10 dakika dinlendirdikten sonra ya da kendi kendine bir süre sonra düzelip olması gerektiği ses yüksekliğine geri dönüyor. Bir kaç arkadaşım power tüplerinin ömrünü yavaş yavaş doldurmuş olabileceğini söyledi. Yeni bir çift power tüpleri ile bias ayarını da kontrol ettirmek en iyi seçeneğim sanırım.

Tavsiyeleriniz için çok çok teşekkür ederim hocam. Feedback'in ne gibi tehlikeleri olabilir acaba? Aslında fuzzy ve yüksek gainli tonlarda zaman zaman amfiden almak istediğim bir tepkidir. Bunun sakıncaları nelerdir?

Feedback, ses kaynağı ile ekipman arasında sürekli dönerek büyüyen bir ses dalgasıdır. Dalga büyürken, frekans boyu da değişir ve amfinizin speaker range inin de dışına çıkar. Speakerı çıkaramayacağı frekansa zorlamanız esnasında bobin fazlasıyla ısınır ve yanabilir, diyafram dahi yırtılabilir.

amfimde bazen neredeyse %50 civarında volüm düşmesi oluyor. Amfiyi kapatıp 10 dakika dinlendirdikten sonra ya da kendi kendine bir süre sonra düzelip olması gerektiği ses yüksekliğine geri dönüyor.
Amfide böyle bir şey olmaz. Bu bir arıza.
Stüdyomda full lambalı 100watt kafa-kabin amfilerin yüksek ses seviyesinde 12 saat boyunca kullanıldığı olur. Amfiler en az 10 yıllık bu arada. Müzisyen olarak ta onlarca amfi deneyimledim, yine yaşamadım.

Yeni ise hiç kurcalamadan hemen satıcı irtibata geçin. Tüketici kanuna göre ayıplı / kusurlu mal için 2 sene içinde iade / değişim hakkınız var.

Son düzenleme:
Satıcı amfinin ikinci sahibi imiş 2 yıl boyunca kullanmış ve tüpleri hiç değiştirmemiş... Bugün preamp lambalarının yerlerini değiştirdim ve tahta bir çubukla durumlarını kontrol ettim. Preamp tüplerinden birisi tiz ve yüksek sesle tınlıyordu. Tüplerin yerlerini değiştirdikten sonra amfinin ses şiddeti temelli %50 az haline döndü. Ton ve amfinin tepkilerinden acayip derecede memnunum fakat şu an ki ses şiddeti %50 az diyebilirim... Yani master volume'ü 3'e bile alamazken şu an 5-6 seviyelerine çıkarabiliyorum. Yine oldukça gürültülü fakat eskisi kadar değil. Sanırım yaza kadar biraz birikim yapıp Haziran, Temmuz gibi bir ustaya bakıma götüreceğim.

Satıcı amfinin ikinci sahibi imiş 2 yıl boyunca kullanmış ve tüpleri hiç değiştirmemiş... Bugün preamp lambalarının yerlerini değiştirdim ve tahta bir çubukla durumlarını kontrol ettim. Preamp tüplerinden birisi tiz ve yüksek sesle tınlıyordu. Tüplerin yerlerini değiştirdikten sonra amfinin ses şiddeti temelli %50 az haline döndü. Ton ve amfinin tepkilerinden acayip derecede memnunum fakat şu an ki ses şiddeti %50 az diyebilirim... Yani master volume'ü 3'e bile alamazken şu an 5-6 seviyelerine çıkarabiliyorum. Yine oldukça gürültülü fakat eskisi kadar değil. Sanırım yaza kadar biraz birikim yapıp Haziran, Temmuz gibi bir ustaya bakıma götüreceğim.
Satıcı 2. el bile olsa bu sorunu size bildirmemişse bir art niyet vardır. Bu bir performans sorunu yada olağan bir durum değil. Kim olduğunu paylaşırsanız kendisi ile alış-veriş yaparken dikkatli olalım.

Satıcı 2. el bile olsa bu sorunu size bildirmemişse bir art niyet vardır. Bu bir performans sorunu yada olağan bir durum değil. Kim olduğunu paylaşırsanız kendisi ile alış-veriş yaparken dikkatli olalım.
Böyle bir sorunu kendisi yaşamadığını söyledi kendisi farklı bir ildeydi amfi ise bulunduğum ildeydi. Amfi sanırım bir süredir kullanılmamış. Amfiyi, bir dostu buluştuğumuz noktaya arabayla bagajda getirmişti... Belki de yaşadığım soruna bu sebep olmuştur. Satıcının da hakkına girmek istemiyorum. Sahibinden üzerinden iletişime geçmiştim. Beyfendinin adı Hüseyindi soyismini maalesef hatırlayamıyorum kusura bakmayın. Eğer bu durumu bile bile kasıtlı bir şekilde bana sorunsuz dediyse de vebali boynuna... Karşılığını bir şekilde göreceğinden adım gibi eminim.

Elinizde var ise başka lambalar ile amfinizi deneyin , sorunun lambalardan olup , olmadığını kesinleştirin. Eğer Bursa'ya yolunuz düşer ise bende de Bj3 var, benim amfinin lambaları ile değiştirip deneyebiliriz. Eğer lambalardan değil ise amfinizi bakım için birilerine gösterebilirsiniz.

Elinizde var ise başka lambalar ile amfinizi deneyin , sorunun lambalardan olup , olmadığını kesinleştirin. Eğer Bursa'ya yolunuz düşer ise bende de Bj3 var, benim amfinin lambaları ile değiştirip deneyebiliriz. Eğer lambalardan değil ise amfinizi bakım için birilerine gösterebilirsiniz.
Hocam çok naziksiniz çok teşekkür ederim. Maalesef elimde fazladan lamba yok. Ankaradayım. Vallahi kafam allak bullak oldu... 1-2 ay böyle idare etmeye çalışacağım. Sonra ilk fırsatta bakıma götüreceğim... Bazı forumlarda benim gibi volume düşüşü yaşayan kişiler ya temizlikle ya da lambaları değiştirerek sorunu çözmüşler... Umarım trafolar zarar görmemiştir de ben de böyle basit bir şekilde atlatırım mevzuyu. Şu an için tonda bir bozulma olmadığı için kafaya takmamaya çalışacağım.

Geri