Logic Pro Hakkında - Mac'te Müzik Prodüksiyonu Yapmak

Arkadaşlar merhaba. Görenler bilir geçen hafta forumda "Home Studio İçin Apple Sistem Tavsiyesi" başlıklı bir konu açmıştım.
Tavsiyelerinizi dikkate alarak modele karar verip alışverişimi yaptım, hepinize teşekkür ederim 🙏

Size sormak istediğim birkaç soru var konuyla alakalı.
1. Bir Mac'te müzik prodüksiyonu yapmak için Logic Pro dışında hangi yazılımlara ve eklentilere ihtiyaç duyarım ve bunları nereden nasıl temin edebilirim?
2. Logic Pro yazılımını satın mı almalıyım yoksa crackli versiyonunu kursam da olur mu? İkisi arasında bariz farklar olur mu?
3. Crackli Logic Pro'yu nasıl edinebilirim?

Sistem alınca tüm ekonomi çöküşe uğradı (bkz: "elde avuçta ne varsa toplayıp TR'de herhangi bir apple ürünü satın aldıktan sonraki son akşam yemeğinde benim eşgal") ve dolayısıyla Logic Pro'ya para vermem çok zor. Zorunda kalırsam el mecbur bir şekilde borç harç girip alacağım ama en azından crackli versiyon da iş görüyorsa ekonomiyi toplayana kadar onu kullanayım diyorum. Tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkür ederim 🖤

Son düzenleme:
2. Ve 3. Sorulara yanıt alabileceğini sanmıyorum, yönetim bu tarz olayları hoş karşılamıyor. Sadece şunu diyebilirim korsan yazılım kullandığında güncellemeleri alamaz ve stabil calışamazsın.

Çaresi yok mu? Var tabi Reaper kullan, www.reaper.fm

Son düzenleme:
@utkubatin ile de konuşmuştuk ama daha sonra okuyacaklara da öneri olsun. Ben de bu forumda görmüştüm ilk o şekilde satın aldım, apple üzerinde bir paket var, fiyatı 6000TL, hem logic hem final cut var içerisinde. Normalde logic 8000TL, final cut 10.000TL. Tüm aktivasyon kodları ayrı ayrı geliyor. Eğitim indirimi diyor ama alırken herhangi bir şey istemiyor direkt satın alıyorsunuz mail adresinize geliyor 1-2 gün içinde.

Linki Şu:
EÄitim için Profesyonel Uygulama Paketi Satın Alın

Bende fazladan 1 tane logic aktivasyon kodu var isteyen olursa paketin fiyatına oranlayıp 2700TL'den satıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
2. Ve 3. Sorulara yanıt alabileceğini sanmıyorum, yönetim bu tarz olayları hoş karşılamıyor. Sadece şunu diyebilirim korsan yazılım kullandığında güncellemeleri alamaz ve stabil calışamazsın.

Çaresi yok mu? Var tabi Reaper kullan, www.reaper.fm
Allah'ın bildiğini kuldan saklamaya gerek yok, yöneticiler de dahil hepimiz en az 1 kere de olsa crack'li yazılım kullandık mutlaka değil mi? :) Reaper'i duydum ama Logic Pro kadar stabil olmadığı hakkında birkaç şey okumuştum, yine de bir bakacağım teşekkür ederim.

Herkes youtube da vb iki tuşa basarak kayıt yapanları görüp özeniyor. Ancak o iki tuşa basmanın altında yıllarca süren bir eğitim / tecrübe / pratik altyapısı olduğunu bilmeniz gerekir. 20 yıldır DAW kullanmak ile birlikte sadece bir kompressör ü doğru kullanıyor olduğumu düşünmek bile en az 5 yılıma ve yüzlerce kayıt pratiğine mal olmuştur.

Başlangıç / öğrenme aşamasında ücretli program almanızı tavsiye etmem. Ücretsiz olanları sizin işi öğrenmenize yeter. Reaper, studio One ücretsizdi yanlış bilmiyorsam. Korsan da kullanmayın, gerek yok. Para kazanma aşamasına geldiğinizde ise kesinlikle ücretli kullanın.

Son düzenleme:
Herkes youtube da vb iki tuşa basarak kayıt yapanları görüp özeniyor. Ancak o iki tuşa basmanın altında yıllarca süren bir eğitim / tecrübe / pratik altyapısı olduğunu bilmeniz gerekir. 20 yıldır DAW kullanmak ile birlikte sadece bir kompressör ü doğru kullanıyor olduğumu düşünmek bile en az 5 yılıma ve yüzlerce kayıt pratiğine mal olmuştur.

Başlangıç / öğrenme aşamasında ücretli program almanızı tavsiye etmem. Ücretsiz olanları sizin işi öğrenmenize yeter. Reaper, studio One ücretsizdi yanlış bilmiyorsam. Korsan da kullanmayın, gerek yok. Para kazanma aşamasına geldiğinizde ise kesinlikle ücretli kullanın.
İyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da burada “hiçbir şey bilmiyorum ama iddia ediyorum evet, ben prodüktörüm!” diyen mi oldu da böyle bir yazı yazma gereği duydunuz hocam? Ne yapalım yani 20 yıldır bu işi yapıyorsunuz diye hiçbir yerde yapmak istediğimiz şeyden bahsetmeyelim mi? “Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum, hmm gideyim de bu işe ilk başladığım zaman olduğum gibi olan insanları ortada hiçbir sebep yokken ezeyim!” diye mi düşündünüz? Hayır neyin açıklamasını kime ne için yaptınız, neyin tepkisini verdiniz ki şimdi?
Hey Allah’ım ya. Şuraya edebimizle bir konu açıyoruz, saygımızı bozmadan haddimizi aşmadan bir soru sorup naçizane tavsiye bekliyoruz ama tam tersini yapmışız gibi tepki alıyoruz ne kadar saçma yani.
Ayrıca Studio One ücretli ve pahalı bir uygulamadır. 20 yıldır DAW kullanan ve bu kadar iddialı olan birisi bunu nasıl bilmiyor anlamadım…
Bazen insanları anlamak çok zor….

Son düzenleme:
İyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da burada “hiçbir şey bilmiyorum ama iddia ediyorum evet, ben prodüktörüm!” diyen mi oldu da böyle bir yazı yazma gereği duydunuz hocam? Ne yapalım yani 20 yıldır bu işi yapıyorsunuz diye hiçbir yerde yapmak istediğimiz şeyden bahsetmeyelim mi? “Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum, hmm gideyim de bu işe ilk başladığım zaman olduğum gibi olan insanları ortada hiçbir sebep yokken ezeyim!” diye mi düşündünüz? Hayır neyin açıklamasını kime ne için yaptınız, neyin tepkisini verdiniz ki şimdi?
Hey Allah’ım ya. Şuraya edebimizle bir konu açıyoruz, saygımızı bozmadan haddimizi aşmadan bir soru sorup naçizane tavsiye bekliyoruz ama tam tersini yapmışız gibi tepki alıyoruz ne kadar saçma yani.
Ayrıca Studio One ücretli ve pahalı bir uygulamadır. 20 yıldır DAW kullanan ve bu kadar iddialı olan birisi bunu nasıl bilmiyor anlamadım…
Sakin ol. Neden bir anda alevlendin ki? Arkadaş seni eleştiriyor sanıyorsun ama gayet doğru bilgiler ile sana bir tavsiyede bulunuyor. Studio One kullanıyorum aylık üyelik ile kiralıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 10 dolar aylık kiralama ücreti var. Pahalı denmeyecek bir tutar.

2. ve 3. sorulara cevap çoğu insan tarafından orijinal al demek olur. Apple sana Garage Band vermiş şimdilik kullan onu ve gayet iyi iş verebiliyor. İnsanlardan tavsiye istiyorsun ama "ağabey" mantığında tecrübe iletenlere tepki veriyorsun. En düzgün cevabı alacağın bu mecrada ne yazık ki bazı bu üslupla eriyip gider...

Neden böyle tepki verdiğinizi anlamak için 1vaveRock' ın yazdıklarını üç kere daha okudum yine de anlayamadım.

Ayrıca başlığın içeriği "crackli Logic Pro" nereden bulurum" olmuş. Yüzlerce torrent linki bulursun ama Mac de olsa arka planda casus yazılımlar yüklenme riski var.

Sakin ol. Neden bir anda alevlendin ki? Arkadaş seni eleştiriyor sanıyorsun ama gayet doğru bilgiler ile sana bir tavsiyede bulunuyor. Studio One kullanıyorum aylık üyelik ile kiralıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 10 dolar aylık kiralama ücreti var. Pahalı denmeyecek bir tutar.

2. ve 3. sorulara cevap çoğu insan tarafından orijinal al demek olur. Apple sana Garage Band vermiş şimdilik kullan onu ve gayet iyi iş verebiliyor. İnsanlardan tavsiye istiyorsun ama "ağabey" mantığında tecrübe iletenlere tepki veriyorsun. En düzgün cevabı alacağın bu mecrada ne yazık ki bazı bu üslupla eriyip gider...
Neden böyle tepki verdiğinizi anlamak için 1vaveRock' ın yazdıklarını üç kere daha okudum yine de anlayamadım.

Ayrıca başlığın içeriği "crackli Logic Pro" nereden bulurum" olmuş. Yüzlerce torrent linki bulursun ama Mac de olsa arka planda casus yazılımlar yüklenme riski var.
Şimdi ben gelmişim buraya demişim ki "ben Mac kullanmaya başladım, Mac'imde müzik prodüksiyonu yapıcam. Bana şu şu tarz şeylerle alakalı bilgi lazım, yardımcı olabilir misiniz?"
Sonra biri gelmiş"20 yıldır bu piyasadayım öyle kolay değil bişeyler biliyorum demek her deneyen biliyor olsaydı şöyle böyle vay vay" diye anlamsız bir yazı yazıyor. Ne alaka? Benimle ne alaka?

Size çok hak veriyorum @utkubatin hocam. Şahsen konu başlığı dikkatimi çekti ve ilgilendiğim şeyleri sormuşsunuz ama arkadaş nedense gelip çok gereksiz bir açıklama yazmış bence de. Ne 20 yıl, ne diploma ne de başarı ne yazık ki kibrin ne olduğunu insanlara öğretemiyor. Boşverin muhatap olmayın derim.

Sorularınıza cevaben,
Logic Pro'nun crackli versiyonunu kullanmış biri olarak çok önermiyorum çünkü hem güncelleme alamıyorsunuz, hem de orijinal yazılım kadar stabil çalışmıyor. Aynı zamanda korsan olduğu için sistemi de zora sokuyor.
Reaper'ı da şahsen önermiyorum, baştan bir DAW öğrenene kadar Logic Pro öğrenin her işiniz görülsün. Çünkü Reaper da kullansanız eninde sonunda Logic'e geçeceksiniz :)
1 kere para vereceksiniz sadece, alın geçin derim. Sevgiler.

Şimdi ben gelmişim buraya demişim ki "ben Mac kullanmaya başladım, Mac'imde müzik prodüksiyonu yapıcam. Bana şu şu tarz şeylerle alakalı bilgi lazım, yardımcı olabilir misiniz?"
Sonra biri gelmiş"20 yıldır bu piyasadayım öyle kolay değil bişeyler biliyorum demek her deneyen biliyor olsaydı şöyle böyle vay vay" diye anlamsız bir yazı yazıyor. Ne alaka? Benimle ne alaka?
Lüften daha sakin. Art niyet aramadan. Daha ılımlı teşekkür etmek gerekli diye düşünüyorum.

Size çok hak veriyorum @utkubatin hocam. Şahsen konu başlığı dikkatimi çekti ve ilgilendiğim şeyleri sormuşsunuz ama arkadaş nedense gelip çok gereksiz bir açıklama yazmış bence de. Ne 20 yıl, ne diploma ne de başarı ne yazık ki kibrin ne olduğunu insanlara öğretemiyor. Boşverin muhatap olmayın derim.

Sorularınıza cevaben,
Logic Pro'nun crackli versiyonunu kullanmış biri olarak çok önermiyorum çünkü hem güncelleme alamıyorsunuz, hem de orijinal yazılım kadar stabil çalışmıyor. Aynı zamanda korsan olduğu için sistemi de zora sokuyor.
Reaper'ı da şahsen önermiyorum, baştan bir DAW öğrenene kadar Logic Pro öğrenin her işiniz görülsün. Çünkü Reaper da kullansanız eninde sonunda Logic'e geçeceksiniz :)
1 kere para vereceksiniz sadece, alın geçin derim. Sevgiler.
Teşekkür ederim arkadaşım. Aklın yolu bir…

Galiba satın alacağım ya, zaten sadece bi soru sordum bir anda korsan yazılım kullanıcam diye forum beni kâfir ilan etti :D sanki kimse kullanmadı daha önce :D

ikinci bir üyelik açıp kendine başkası gibi yorum yapman ve kendi kendini teselli edip, birine hakaret etmekte kullanman hiç hoş değil. Umarım bu Forum seni yardım teleplerinde bulunduğunda bu halinle hatırlar.

Ekran görüntüsü 2024-04-06 143834dd.jpg

Bak, aşağıda ne yazmışım? 👇
Reaper, studio One ücretsizdi yanlış bilmiyorsam.
Bilmiyorum çünkü her Prodüktör her DAW ı kullanmaz . Sadece kulandığı DAW da uzmanlaşır. Ben de CUBASE kullanıyorum. Yeni bir şey daha öğrendiniz şimdi.
“Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum, hmm gideyim de bu işe ilk başladığım zaman olduğum gibi olan insanları ortada hiçbir sebep yokken ezeyim!” diye mi düşündünüz? Hayır neyin açıklamasını kime ne için yaptınız,
Çünkü bunu sen istedin. 👇
Tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum,
Haklısınız, Crack ve korsan yazılımlarla ilgili tavsiye isteyen birine nacizhane yanıtlar verilmeliydi.

Son düzenleme:
Bak, aşağıda ne yazmışım?

Bilmiyorum çünkü her Prodüktör her DAW ı kullanmaz . Sadece Uzman olduğu DAW da uzmanlaşır. Ben de CUBASE kullanıyorum. Yeni bir şey daha öğrendiniz şimdi.

Çünkü bunu sen istedin. 👇

Haklısınız, Crack ve korsan yazılımlarla ilgili tavsiye isteyen birine nacizhane yanıtlar verilmeliydi.
Hocam bence sen gerçekten iyi değilsin ya. hem durduk yere sataşıp hem de cevabı alınca cümlelerimi tek tek alıntı yapıp 3c sınıfından Ali Efe gibi laf sokmalı yanıtlar veriyorsun. :D

Tamam en iyi prodüktör sensin, en yasalara uyan vatandaş sensin, en legal yazılım kullanıcısı sensin, en ahlaklısı sensin, en etiklisi sensin. Oldu mu?

2. üyelik konusu beni benden aldı 😀 ne diyeyim bilemedim :D bazen derler ya kişi kendinden bilir işi diye...

Hadi al prodüktörlüğünü de git hiiiç tadımı kaçıramam.

Son düzenleme:
a- abi? :D
forumda daha önce hiç paylaşımda bulunma, konu açma ya da cevap verme ihtiyacı duymadığımdan üyelik oluşturmamıştım cevap vermek için açtım aslında :D

İyi bayramlar , 1. Soru benimde merak ettiğim bir konu , Logic Pro x teki yazılımlar ve eklentiler (plugin) yeterli midir yoksa ekstra yazılım ve eklentilere ( plugin) ihtiyaç var mıdır ? Varsa nereden temin ederiz ? Bilen aydınlatırsa sevinirim

aynen soruya katılıyorum. birisi de demiyor ki x plugin i şu fiyata ama şunu yapabilirsin, y plugin i zaten ücretsiz ama şunlar şunlar yapılabiliyor, c plugin i şu kadar ama kesin kullanılmalı şunları şunları yapmaya yarıyor hem sadece gitar kaydeden için hem de prodüksiyon işleri için olmazsa olmaz. gibi detaylı bir plugin rehberi olsa biz bu işe yatırım yapıp bir şeyler üretmek isteyen ancak hangi yolu izleyeceğimizi bilmeyenlere rehber olur diye düşünüyorum.

oysa internette şu bilgisayar şu ses kartı bu daw bunun içinde bunu açıp bunu bağlayıp kayıt alıyoruz şeklinde dünyanın videosu mevcut.

Sonunda saçma sapan şeylerle değil de konunun kendisiyle, sorduğum sorularla ilgilenen arkadaşlar olmuş. Gözlerim yaşarıyor :D
Umarım sorularımıza yanıt buluruz dostlarım.

Geri