Telden parmağı kaldırınca ses gelmesi

Arkadaşlar selam,
Gitarda oldukça acemiyim fakat tellerden her parmağımı kaldırışımda bu kadar ses gelmesi bana normal gelmiyor. Telleri susturmak gerekiyor evet ama örneğin örümcek egzersizi yaparken alt tellerden üst tellere gittikçe alt tellerin sesleri gelip duruyor ve susturmak da oldukça zor. Bu durum için tellerin köprü kısmına toka. çorap vs. takıldığını duymuştum fakat durumun benden kaynaklı mı yoksa gitardan kaynaklı mı olduğundan emin olamadığım için takmak istemedim. Videoyu aşağıya bırakıyorum. Yardımlarınızı beklerim

Dosyalar

• document_5922673950298477360.mp4
    11.5 MB
Arkadaşlar selam,
Gitarda oldukça acemiyim fakat tellerden her parmağımı kaldırışımda bu kadar ses gelmesi bana normal gelmiyor. Telleri susturmak gerekiyor evet ama örneğin örümcek egzersizi yaparken alt tellerden üst tellere gittikçe alt tellerin sesleri gelip duruyor ve susturmak da oldukça zor. Bu durum için tellerin köprü kısmına toka. çorap vs. takıldığını duymuştum fakat durumun benden kaynaklı mı yoksa gitardan kaynaklı mı olduğundan emin olamadığım için takmak istemedim. Videoyu aşağıya bırakıyorum. Yardımlarınızı beklerim
Çok yaşayın emi...🤣
Gayet normal. Zaten bu sayede gitarda sadece sol elimizi ullanark bile ses üretebiliyoruz, legato denilen teknik buna dayalı:)
Durum gitardan kaynaklı, ama sizin gitarınızdan DEĞİL. Gitarın doğası bu 🤣
Toka-çorap vs gibi şeylere alışmayın. Önce her iki elinizi de (penayı tutan elde avuç içi ve başparmağın iç kenarı, tellere basan elde ise işaret parmağının içi/alt kısmı vs...) kullanark telleri susturmayı öğrenin. Evet, elbette zor. Elektro gitarın en zor taraflarından biri temiz çalmayı öğrenmek zaten.

Bana sorun gitardan kaynaklı geldi. Teller ile klavye arasında neredeyse bir parmak mesafe var 🙂
Sustaini arttırmak için telleri yüksek tutan insanlar da var. Ama boş tel gürültüsü olmuyor onlarda.... Evet, burada teller yüksek, ama neticede telleri susturmayı öğrenmek lazım. Arkadaş yeni başlıyor, bunu anlaması gerek. Yani başka bir gitara geçince veya telleri alçaltınca telleri susturmak zorunda kalmayacağını düşünmemeli:)

Sustaini arttırmak için telleri yüksek tutan insanlar da var. Ama boş tel gürültüsü olmuyor onlarda.... Evet, burada teller yüksek, ama neticede telleri susturmayı öğrenmek lazım. Arkadaş yeni başlıyor, bunu anlaması gerek. Yani başka bir gitara geçince veya telleri alçaltınca telleri susturmak zorunda kalmayacağını düşünmemeli:)
Doğrudur fakat videodan anladığım kadarıyla sorun spesifik olarak o gitardan kaynaklı. Videoda arkadaş parmağını gayet nazikçe çekiyor telden. Fakat tel sanki başka bir yerden pena ya da parmakla çalınmış gibi gürlüyor birden. Bu normal değil
Belki video açısından yanılıyor da olabilirim. Notaya bastıktan sonra parmağı çekerken aşağı ya da yukarı meyilli çekiyorsa teli titretiyor da olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Geri dönüşler için sağolun. Tellerimin bir tık yüksek olduğunu ben de fark etmiştim fakat bir luthiere gösterme fırsatım henüz olmadı. Youtube, Instagram vs. platformlarda insanların çalışlarına dikkat ediyorum. O kadar da susturmaya dikkat etmemelerine rağmen böyle bir ses çıktığını pek görmedim. Telden parmağımı aşağı yukarı ittirmeden çekiyorum ona rağmen oluyor bu ses bir pull off durumu yok yani. Çektiğimde ses gelmesi bence de doğal fakat seviyesinden pek emin olamadım.

Bu olay bana tel yüksekliği ile ilgili gibi gelmedi. Yani benim gördüğüm en son boş telden ses geliyor, bu da parmağı çekerken bekleme yaptığınız için oluyor gibi. Eğer bunu kastetiyseniz diyorum, yoksa bir perdeye basıp çekince tabii ki ses gelir ve bu gayet doğal. Videoda bana doğal gelmeyen şey perdenin sesi haricinde boş tel sesinin de karışıyor olması, bu da en son teli perdeden kaldırdıktan sonra boş tele sanki parmağınızı takıp/bekletip çekmenizle ilgili gibi görünüyor. Yani aynı şeyi elektroda da yapsanız tel yüksekliği bunun yarısı kadar da olsa yine benzer sesler gelir. Susturma yöntemleri telin boş titreşmesini önler ama en başta parmağı kaldırırken tele fazladan titreşim vermemek de önemli aniden kaldırmanız gerekiyor, neden bekleme yaptığınızı ya da bu bir egzersizse bir hata olabileceğini düşündüm, detayları bilemiyorum. Gözüme çarpanlar bunlar.

Bunları yapmadığım takdirde ses gelmemesi mi lazım yoksa hafif de olsa gelir mi? Çünkü pull off yapmasam da ses geliyor ve evet teller biraz yüksek
Tel dediğiniz, titreştikçe ses üretir. Manyetikler de bunu iletir. Bu kadar basit. Ses gelmemesi için, telin titreşmesini önlemeniz gerekiyor.
Telleri indirirseniz işiniz bir miktar kolaylaşır, ama bahsettiğim prensip değişmez.
Bence siz halen elektro gitarı temiz çalabilmek için bu zorluğu aşmak gerektiği fikrini kabul etmek istemiyor ve başka kısa yollar arıyorsunuz 🤣
"Hafif de olsa gelir mi ?" gibi sorular buna işaret ediyor. Çünkü muhtemelen bu şey sizin için hesapta yoktu; ilk heves ettiğinizde işin içinde böyle bir zorluk olduğunu fark etmemiştiniz.
Olur böyle şeyler. Ben de ilk defa sol elimin serçe parmağımı kullanmam gerektiği fikrini kabul edememiştirm, çok zor gelmişti. Ama sonra bundan yılmak veya gerçeklerle "pazarlık etmeye" çalışmak yerine, üzerine gitmeye karar verdim ve diğer arkadaşlarımdan daha önce serçe parmağımı kullanır hale geldim.

Tel dediğiniz, titreştikçe ses üretir. Manyetikler de bunu iletir. Bu kadar basit. Ses gelmemesi için, telin titreşmesini önlemeniz gerekiyor.
Telleri indirirseniz işiniz bir miktar kolaylaşır, ama bahsettiğim prensip değişmez.
Bence siz halen elektro gitarı temiz çalabilmek için bu zorluğu aşmak gerektiği fikrini kabul etmek istemiyor ve başka kısa yollar arıyorsunuz 🤣
"Hafif de olsa gelir mi ?" gibi sorular buna işaret ediyor. Çünkü muhtemelen bu şey sizin için hesapta yoktu; ilk heves ettiğinizde işin içinde böyle bir zorluk olduğunu fark etmemiştiniz.
Olur böyle şeyler. Ben de ilk defa sol elimin serçe parmağımı kullanmam gerektiği fikrini kabul edememiştirm, çok zor gelmişti. Ama sonra bundan yılmak veya gerçeklerle "pazarlık etmeye" çalışmak yerine, üzerine gitmeye karar verdim ve diğer arkadaşlarımdan daha önce serçe parmağımı kullanır hale geldim.
Hocam kesinlikle böyle bir düşüncem yok evet sesi engellemek şart bunun farkındayım. Fakat yeni başlayan ve kayıt yapan diğer insanları izlediğimde böyle bir sorunun çok olmadığını görüyorum o yüzden kafama yatmadı. Örneğin örümcek egzersizinde bile alttan üst tellere geçerken hep alt teller bu bahsettiğim sorunu yapıyor. Bunu önlemek için herhalde işaret parmağı içiyle telleri susturmak gerek ama yeni başlayanlarda böyle bir farkındalık yok ve o kadar ses de yok. Umarım anlatabilmişimdir sorunu. Şu an gitarım yanımda değil belki de ben gerçekten dik basamıyor ve pull off yapıyorumdur. İlk elime aldığımda tekrardan bu durumu gözlemlicem.

Ayrıca bu tarz sorunlar benim doğru çalışıp çalışmadığım konusunda çok kafamı karıştırıyor. Başlarda temel kısımları öğrenmek için özel hoca tutmak mantıklı mı? İnternetten çalışmayı biraz denedim fakat zorlandım. İstanbul'da bir yere yüz yüze ders için gitmek de biraz eziyet olabiliyor. Online ders ile de bu tarz temel teknik problemleri aşabilir miyim emin değilim. Bu konuda tavsiyeniz var mıdır

Hocam kesinlikle böyle bir düşüncem yok evet sesi engellemek şart bunun farkındayım. Fakat yeni başlayan ve kayıt yapan diğer insanları izlediğimde böyle bir sorunun çok olmadığını görüyorum o yüzden kafama yatmadı. Örneğin örümcek egzersizinde bile alttan üst tellere geçerken hep alt teller bu bahsettiğim sorunu yapıyor. Bunu önlemek için herhalde işaret parmağı içiyle telleri susturmak gerek ama yeni başlayanlarda böyle bir farkındalık yok ve o kadar ses de yok. Umarım anlatabilmişimdir sorunu. Şu an gitarım yanımda değil belki de ben gerçekten dik basamıyor ve pull off yapıyorumdur. İlk elime aldığımda tekrardan bu durumu gözlemlicem.

Ayrıca bu tarz sorunlar benim doğru çalışıp çalışmadığım konusunda çok kafamı karıştırıyor. Başlarda temel kısımları öğrenmek için özel hoca tutmak mantıklı mı? İnternetten çalışmayı biraz denedim fakat zorlandım. İstanbul'da bir yere yüz yüze ders için gitmek de biraz eziyet olabiliyor. Online ders ile de bu tarz temel teknik problemleri aşabilir miyim emin değilim. Bu konuda tavsiyeniz var mıdır
İyi bir hoca kesinlikle çok fark yaratır.
Sol eli geliştirmek zaman alır bu arada. Ama iyi bir hoca ile online olarak da olsa bu konuda yol alırsınız.
İnternette gördüğünüz insanların hangi yoldan geçtiğini veya ne kadar yeni olduğunu tartmak kolay değil, o tip varsayımlara girmeyin bence. Kendinize odaklanın derim.

Havlu takan gitaristlere saygım oalmıyor genelde zaten onları da amaçları istenmeyen sesleri susturmak guthrie govan bile ara sıra böyle çalıyor ilk gördüğümde yıkılmıştım Havluya alışmamak en iyidi bence. sağ el içi ve sol parmaklarınızla zamanla istenmeyen tüyleri pardon sesleri susturmaya başlayacaksınız YouTube videoları ile işin içinden çıkamıyorsankz birebir yüzyüze ders almanız en mantıklısı forumda bir sürü kıdemli hocalar var Skype değil de yüzyüze dersi tercih edin bence

Havlu takan gitaristlere saygım oalmıyor genelde zaten onları da amaçları istenmeyen sesleri susturmak guthrie govan bile ara sıra böyle çalıyor ilk gördüğümde yıkılmıştım Havluya alışmamak en iyidi bence. sağ el içi ve sol parmaklarınızla zamanla istenmeyen tüyleri pardon sesleri susturmaya başlayacaksınız YouTube videoları ile işin içinden çıkamıyorsankz birebir yüzyüze ders almanız en mantıklısı forumda bir sürü kıdemli hocalar var Skype değil de yüzyüze dersi tercih edin bence
Guthrie sadece iki el tap muhabbetinde filan kullanıyor onu bildiğim kadarıyla. Zaten onu bandı üst eşiğin gerisine takmak ile eşikten sonrasına takmak çok farklı şeyler. Bazı gitaristler de sadece belli pasajlarda oraya çekiyor bandı.

İlanlara baktım fakat güncel olarak pek bir şey bulamadım. Konu mu açmalıyım bulmak için?

Bir de örneğin örümcek egzersizinde alt tellerden üst tellere geçerken de alttaki teli bırakınca ses geliyor bunu nasıl engelleyebilirim ki? İşaret parmağımla hep kapatmam mı gerekiyor?

İlanlara baktım fakat güncel olarak pek bir şey bulamadım. Konu mu açmalıyım bulmak için?

Bir de örneğin örümcek egzersizinde alt tellerden üst tellere geçerken de alttaki teli bırakınca ses geliyor bunu nasıl engelleyebilirim ki? İşaret parmağımla hep kapatmam mı gerekiyor?
İşte bahsetmeye çalıştığım şey tam da bu. Bu işin belli bir mantığı var, kimilerimiz bunu sezgisel olarak keşfeder, kimilerimiz ise biraz daha yol göstrilmeye ihtiyaç duyar. Bu işin belli bir mekaniği var ve buna kafa yormadan da bu iş olmaz:) Anlatması da zor, göstermek daha kolay olur Kısa yol aramayın. Hassas hareketlerle parmaklarınız ıprogramlamanız gerekiyor, bu da hemen olmaz.
Şunu deneyin mesela: Parmağınız perdeden kaldırın, ama telden çekmeyin. Diğer tele bastığınız zaman alttaki teli bırakın. Bu sırada perdeye bastığınız parmağın altı ile aşağıdaki teli tutun...vs
Çalarken şu adamın sol elinizi izleyin:

Geri