Degika

*Tepki*: İmzamda Türkçe kelime bulunmamaktadır ve ben her türlü Türk'üm :!: Üzerinde bulunduğum topraklardan gurur duyuyorum. Nefesimin bile T.C. Devleti'nce vergilendirilmesi mutluluk verici. Ayrıca Milliyetçilik bir yarış olmamalıdır! Duyurma gereğinde bulunmak ise işin en acısı :-/

entity5 demiş ki:
*Tepki*: İmzamda Türkçe kelime bulunmamaktadır ve ben her türlü Türk'üm :!: Üzerinde bulunduğum topraklardan gurur duyuyorum. Nefesimin bile T.C. Devleti'nce vergilendirilmesi mutluluk verici. Ayrıca Milliyetçilik bir yarış olmamalıdır! Duyurma gereğinde bulunmak ise işin en acısı :-/

Sen olaya biraz fransız kalmışsın....
'Türk demek Türkçe demektir.Ne mutlu Türküm diyene' demiş Atatürk...
eminim sen bu sözün başını bilmiyordun...akıllı insan bunun ne demek olduğunu anlar...neyse bunu geçelim...madem sen buna katılmıyorsun o zaman Türk olduğunu ispatla bize de görelim...bakalım ispatlarken milliyetçilik yerine nerelerimizi yarıştıracaz..?
duyurma gereğinde bulunmak acı değil,asıl acı olan;duyurma gereğinde kalmaktır...
imzan Türkçe değil,takma adın yani senin tabirinle nickname in entity5...
ne güzel bir Türklük...elin yabancısı görse bu bizden der...:)

Türk mürk diilim(z).. Karışma oynaşma kimseyle.... Polemik olmasın...
Degika geliyor.. Degika geliyor.. Vur vede kaçma... Off manga offf

DPRM_PES_ARTIK demiş ki:
koşun arkadaşlar ecnebi var!!! :evil: YAKIIIN YAKINNNN :twisted:

baba yapmayın böyle tartışmalar, hepimiz kardeşiz Depo sen de çok türksen avatarını değiştir eskisi gibi o heriflerin resmini koy. Ayrıca ne demiş atalarımız.
""""1 lisan 1 insan. 2 lisan 2 insan. 3 lisanla kaç karı kaldırır bilir misin bir insan???""""

Konu fazlasıyla özel arkadaşlar. Öyle kalmasını da rica edeceğim herkesten, yani müzik konuşmaya devam etmek en hayırlısı olacak "topic" adına :) Sevgi soyuttur, yarıştırılmaz, kanıtlanamaz...

Sevgili Deprem,

Olay, konuşulmaması gereken çok havada bir konu. Sonu ancak sidik yarışına gidecektir haklısın, ama ben sana aklımdaki milliyetçilik kelimesinin anlamını anlatyım da bir de benim bakış açımdan olayı yeniden değerlendir. Beni doğru anlamış olabileceğine imkan vermiyorum... Tarzın da kesinlikle "saldırı" niteliğinde olmuş ancak bunun da nedeni elbet "milliyetçilik" kavramının ikimiz tarafından ayrı ayrı yorumlanması...

Neyse, konuya dönelim. Atatürk'ün ismini ağza alırken bir kere Deprem, gerçekten yeteri kadar araştırmış olmanı talep ederdim. Bize onca tarih dersi boşuna verilmedi. Atatük'ün kimliğini doğru öğrenelim diye verildi, Anadolu nasıl Türkiye Cumhuriyeti haline geldi, onu öğrenelim diye verildi. M.K.Atatürk, Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye'nin resmi dilinin Türkçe olduğunu bildirmiştir. ÜStüne belki bunu duymamışsındır ancak dini de Müslümandır yazmamak için çok uğraş vermiş ancak kadroya İsmet İnönü bile dahildir ki dinin hür iradeyle seçilmemesi gerektiğine ısrarcı tavır koymuşlar. M.K. Atatürk her konuşmasında Türkçe'miz, diğer bütün ilkelerimiz gibi zaman ile aşınmaya, günümüz şartlarına uyum sağlayacaktır demiştir. Senin taktığın noktanın aslında emperyalizm olduğuna inanıyorum. Milliyetçilik sadece bir noktada çakışıyor bu terimle, ona da sonra dönerim.

İnsanların "eyvallah"ı doğal, "cheers"ı anormal karşılamalarının nedenini ben çözemedim? Eyvallah Arapça, ortada Suudi emperyalizmi savaşmalıyız... Denmez, çünkü Suudi Arabistan'ın Türkiye üzerinde somut / soyut hiç bir gücü yok. Amerika'nın herkes gibi. Maalesef evet, var. Van Gölü'nün altı petrol kaynarken, orayı yapılandıramama nedenimiz ne olabiri ki? Evet, hemen hemen iç işlerimize kadar Amerika doluyuz. Bir müttefik... DÜnya üzeirdeki tüm devletler gibi biz de emperyalizm'den yakınıyoruz. Peki kaçımız Windows, Pentium vs kullanmıyor, kaçımız iç çamaşır giymiyor (Türk iç çamaşırı tekstilinin çoğu İngiltere ve uzak doğu ülkelerinden geliyor), kaçımız film seyretmiyor, müzik dinlemiyor? Cevap maalesef Kocaman bir O Deprem. Kurtulamayacağın, eleştiremeyeceğin şeyler var. Hükümetin bile elleyemeyeceği şeyler var, biz neyi tartışabilirz ki seninle? Ancak işte vay ben bayrağımı daha çok seveirm, sen hainsin'e gelir muhabbet o kadar. Ötesini görüyorsan, tartışmaya değer bir şeyler görebilirm. Türkçe, Alfabesi kopyala yapıştır, kelimeler kopyala yapıştır, cümle düzeni, özne/fiil kurgusu kopyala yapıştır. Sen hangi dilden bahsediyordun? Veya hangi dili korumaktan? Ya da hangi dili başkalaşımdan kurtarmalıyız diyordun? Türkçe'nin nerelerden geldiğini de birer birer anlatmak isterdim ama çok uzun yer tutar. Yahoo'da aramanı talep edeceğim onun yerine. Bence asıl sorun şu: İngilizce, (tabii ki bunun da kökeni var, Fransızca), Fransızca'dan üstün bir dildir, kökeni yoktur diyen (G.Washington'du sanırım bunu diyen) bir devlete gülüp geçen Fransızlar'ın yaptığı mı doğrudur? Yoksa köken harici elinde pek fazla bir şeyi olmayan bu dili İngilizce'den uzak tutmaya mı çalışmak? Dil de elbet başkalaşım gösterecek, İngilizce ve Fransızca gibi. Sorunumuz her şeye "-naa" olmak, keşke bilseydin de görebilseydin neden gülüp geçmemiz gerektiğini bu dil mevzusuna...

Milliyetçilik... Öğretilen kadarıyla, vatan sevgisi, bayrağa ve toprağa saygı, cumhuriyeti korumak, öz dilini kollamak. Bu kollamak ne demtkri biliyor musun? Hadi şuna buna karşı çıkalım, hay lanet olsun bizim dilimize giren tüm kelimelere demek ile deil tabii ki. Kimse kendi dilini lanetlemek istemez. Bu "kollamak" kelimesi, Türk topraklarında İngilizce, Fransızca Arapça vs. konuşulmamaıs gerektiğidir. Sizin gibiler yüzünden bu dilo hale gelecek, bu toprakla bu dil konuşulmayacak diyeceksindir. Nasıl İsviçre hem Fransızca hem de Almanca'yı ana dili benimseyip bunun zamanla Alman Almancası ve Fransız Fransızcasına dönmesini egnelleyemediyse, biz de aynen bu dilin yeni bir hal almasına bir şey diyemeyiz. Dil bilimciler bile bunu doğru bulurken, yani syabilecğeim 10'larca İngilizce kelimeye Türkçe sözcük bulamazken, biz hangi dilden koruyoruz ki Türkçe'yi? Hep dedim, senin dilinin çıkışı zaten şu sıralar koruduğun yerler. 1 kelimeyi yanlış yorumlamak nerelere gidiyor bak... Herkes doğru anlasa Türkiye belki de şimdi olması gerekenin kaç kat yükseğindeydi.. Sadece bir kelimenin nerelere gideceğini görmek... İkimizde dil bilimci değiliz Deprem. Ancak sevginin ve benimkinden farklı bir şekilde öğretilmiş milliyetçilik kavramı'nın bu dili eleştirmek için yeterli olmadığına inanıyorum. Gerekil olan şey "bilgi". Benden az araştırmış olabileceğine inanarak, konuyu daha çok uzatmak niyetinde olmadığımı söylemek isterim. Ancak edinemediğim bilgilere sahipsen, doğrusunu öğrenmek için can attığımı d abilmeni isterim. Sadece bu işin saymak ve sevgi ile yürümediğini söylemek isterim. O sadece dilin devam etmesini sağlar. Türkiye nüfusunda 75'İn 74,8'inden fazlası ana dilini daha rahat konuşabildiği inancında olduğuna göre, takdirindir ki sevgi yoluyla tartışılacak bir şey olmadığı kanısına da varabiliyorum...

Cumhuriyet... Buradada İngiltere'deki gibi göstermelik de olsa meşruti monarşinin belik de daha iyi olabilecğeine inanıyorum. Ancak demokrasi & parlemento diye bir kavram yok Türkiye'de. O yüzden tartışma uzar, seçim meselesi. Cumhuriyet başarılı işleyen bir rejim, onu konuşmaya gerke yok herhalde? Bayrağa saygı... Nasıl katlanması gerektiği, hangi zamanlarda asılması, çekilmesi gerektiğini ikimizde biliyorsak ne mutlu. Geriye hayır ben bayrağımı senin anlamayacağın kadar çok severim, taparım muhabbeti kalıyor. * yarışı bana göre seviyesiz kalıyor. Toprağa saygıyı telaffuz etmek bile zor rahatına bu kadar alışmış bizler için. Sırf ben burada daha rahat yaşayabileyim diye canından olan milyonların tartışılmaması gerektiğine inanıyorum. Umarım katılıyorsundur.

Ve geriye vatan sevgisi kalıyor. Sevgi konusunda felsefik açıklamalarda bulunmak istemiyorum. Kesinlikle yarışı olmaz bu işin... Yine milliyetçilik kavramının ardında farklı yerlere çekilebilir. Bu konu çok esnek, olay savaş boyutuna varana dek tartışabilirz, çok yersiz olacak. Sen oyunu MHP'ye verirsin, ben CHP'ye veririm, konu kapanır. Ötesi yarış...

Son olarak sevgili Deprem, bu kısım dokundu, ağır kaçarsa kusura kalmamanı umarım. "Ne mutlu Türküm diyene"nin başını bilmiyordun belki deyip, bunu daşşak ve zeka gibi bazı şeyleri kanıtlama amaçlı kullanman çok hüzün verici. Olay saç örme, bol pantolon giymeyi, yabancı dil bilme kültürünü edinme, boşu boşuna yanlış yerlere çekilen bir kavramı, CHP veya MHP'yi geçer bir anda Deprem. Ne demek sen buna katılmıyorsun? Sen bu cümleyi saldırı adına malzeme olarak kullanacak kadar mı haysiyetsizsin? Gözün bu kadar mı bulanık? Yapma etme Allah aşkına Deprem ya.. Sen ne diyorsun ya? Neyi kanıtlamaya çalışıyorsun? Yazdığın o cümleyi gözden geçir. Düşmanı mıyım lan ben bu ülkenin? Bilgi Dünya'nın her yerinde erdem iken, bir tek burada mı suç olarak görülmeye başladı? Elinde sadece kavgacı ruhunun verdiği kibir olan biri mi bana milliyetçiliği öğretecek? Bana bayrağım için göz yaşı dökmeyi öğretecek? İnandığım tüm değerleri sil baştan eleştirebilecek? Anlamadığım bir şekilde Ertuğrul olayından belki bana da kızgınsın ama Deprem, hayatımı adayabileceğim müzik bile bir yere kadar. Sapıtmanın, saptırmanın hiç mi hiç anlamı yok! Özellikle de umuma açık mekanlarda milliyetçilik dediğin şeyin reklam olarak kullanılabileceği yerlerde...

Şu mesajımı foruma taşımam ne kadar doğru oldu bende bilmiyorum ama yapıyorum işte bir hata, af buyurun.. "Forum gibi değersiz bir platform"da Kültürel seviyelerimizi yarıştırmak için sen toprağını mı kullanırsın? Deprem bak, ben bu sidiği bile yarıştırmak için kıstas ararım, seviye ve kalite ararım. Bu sen olmamalısın, olamazsın... En basitinden bir özür beklediğimi de bilmeni isterim, öbür türlü, Saygılar abisi... Yine de Önceden yazdığım gibi anlatabileceğin, bana öğretebileceğine inandığın somut kavramlar, eksik bilgilerimin devamları gibi değerli bulabileceğime inandığın fikirlerini paylaşırsan (arkadaşlarına kanıtlayacağın başka bir şey yoksa özel mesaj tercihimdir) yine de sevinirim. Evet ayrıca haklıymışsın... Sonuç olarak şimdi anlıyorum ki bir yerde sen haklıymışsın, duyurma gereğinde kalmakmış acı olan!

PS: Mesaj çok uzun ve Degika & Müziği ile bağlantısız oldu bu seferlik. Bu durum adına tüm forum sakinlerinden ve forum yöneticilerinden özür diliyorum. 1 mesajlık toleransları, ilgi ve zamanları için herkese teşekkür ediyorum. Kimseye bunu ders olarak okutmak istemem, açıklama bekleyenlerin ilgisine idi bu mesaj. Saygılar dostlar...

Atatürk;dilimiz,günümüz şartlarına uyum sağlayacaktır demiş.ama bunu senin zannettiğin anlamda söylememiş...
peki Atatürk ölmeden önce şu sözleri niye söylemiş:
'Dil meselesinde gevşemeyin...arkadaşlara selam...'
Atatürk'ün lozan antlaşmasında kapatamadığı iki okul_sen joseph ve robert koleji...Robert koleji nin şimdiki adı boğaziçi üniversitesi...ki bu okul isyan çıkararak bulgaristan ın bağımsızlığını sağladı.şüphesiz Atatürk bunları bildiği için bu iki okula yasaklar getirdi...
çatısına çivi çakmak için devletten özel izin gerekli kanununu koydu.
bunları o okullarda yabancı dille eğitim verildiği için yapmıştı.bilmem anlatabildim mi..??

Türkçe kopyala yapıştır diyorsun ve ekliyorsun 'hangi dilden bahsediyorsun.'...:)
bugün Türkçe'nin tarihinin 80000 yıl olduğu söyleniyor...ama sen diyebilirsin ki insanlığın tarihi o kadar yok:)...böyle düşünenler içinde somut belgelerle(eski yazıtlar dan bahsediyorum)30000 yıl olduğu söylenirken sen hala hangi dili koruyacağız diyorsun...bence bu söylediğin yaptığın ayıptır...

Arkadaşım ingilizce nin kökeni yoktur.varsa göster...5 tane dilin karması olan 250 kelimelik bir tarzanca yı yani ingilizce yi 30-40000 kelimelik diller olan Türkçe ve Fransızca ile mi karşılaştırıyorsun...

dil mevzusuna gülüp geçiyorsun ama yanılıyorsun...bugün irlanda nın bağımsızlığını(yanılmıyorsam 1920 li yıllarda ilan etti) niye ilan etmek zorunda kaldığına bak.kendi dillerine önem vermediler ingilizce ye özendiler daha sonra ingilizler geldi madem ingilizce yi seviyorsun ana diliniz ingilizce olsun dediler.ondan sonra bu hallere düştü.ama Allah'tan orada vatanseverler varmış ki dillerine sahip çıktılar...senin gibi gülüp geçmediler....

bugün bütün Avrupa nın atası olan-Romalılar zamanında yaşamış-kelt soyuna bak.keltlilerin kendi dilleri varken Romalılar hiç savaşmadan onları yoketmişlerdir ki zaten romalılar hiçbir savaşta keltlileri yenememişlerdir...peki nasıl yaptılar biliyormusun..dillerini yok ederek...kendi dillerine özendirerek...

japonyada bilim dili ingilizce olsun diyen bir adam ertesi gün evinde ölü buluyor ve bunu yapan japonlar...sonradan bakıyorlar adam amerikan ajanı...ki japonya nın şimdiki durumunu görüyorsun...sertap erener in ingilizce kasetinin kapağı japonya ya gittiği zaman japonca ya çevriliyor...mcdonalds japonya ya gittiği zaman hemen kendi dillerine çeviriyorlar...ama sen hala entity5 diye takma adı kullanıyorsun sonra kültür den gelişmişlikten bahsediyorsun...:)
bunları şunun için söylüyorum bu dil mevzusuna gülüp geçmemen için söylüyorum...

diyorsun ki dil bilimciler ingilizce de ki 10 tane kelimeye Türkçe karşılık bulamıyorlar.ben bunu okurken afedersin ama gülüyordum...kelime türetme yeteneği çok yüksek olan matematik yapısı mükemmel olan Türkçe nin yanında bu yeteneği sıfır kalan ve kökeni 5 dilin karması olan bir ingilizce den gelen 10 tane sözcüğe mi karşılık bulunamıyor diyorsun.bugün amerikada profesör olan Türk bir bilim adamı buluş yaptıktan sonra buna bir isim koymak için kelime türütmek istediğinde ingilizce de bunu yapamıyorum ama Türkçe de bu çok kolay derken sen bunları söylüyorsun...

ne mutlu türkçem diyene sözüne takılmışsın...
sen diyorsun ki ben HER TÜRLÜ türk üm...ben diyorum ki ispatla..
acaba sana deseler ki bir yabancı ya veya yurtdışına gittiğin zaman Türk olduğunu ispatla..ne yapacaksın...afedersin ama sidik mi yarıştıracaksın.belki yarıştırırsın...baksana dil ile bu iş olmayacakmış...

bence sen Türklüğümü seviyorum toprağımı seviyorum bağrağıma sahip çıkıyorum diyorsun ama dil mevzusuna gülüp geçiyorsun...dışarıda başkasının yanında söyleme gülerler...

not:parlemento latince bir kelimedir.anlamı 'boş laf üreten yer' demektir.medeni oluyoruz diyerek milletvekillerinin kullandığı bu kelimeyi yoksa sende mi onun için kullanıyorsun.:)...yoksa Türkçe de karşılığını mı bulamadın...:)

emperyalizm diyorsun da ne emperyalizmi olduğunu da biliyorsundur...
kültür emperyalizmi bu...en önemli unsuru dildir...yani amerika bizim dilimizi yok etmek istiyor ki bizi yani TÜRK KİMLİÐİMİZİ(acaba Türk kimliği derken ne demek istediğimide anlamışsındır.)yoketmek...
ben burda dilimize giren 3 5 kelimenin hesabını yapmıyorum ama bunada karşıyım...ben burda dil yozlaşmasından bahsediyorum.bir dili kullanmazsan o dil kendiliğinden yokolur...yani sen kullanmazsan ben kullanmazsam ne olacak hali?...söylede bizde bilelim...ya da gülüp geçelim mi...?

dünyanın neresinde olursak olalım,kimliğimizi,Türk dilini,Türk tarih bilincini,binlerce yıllık geleneğimizi kaymetmemeliyiz.dış ülkelerde ne kadar kimliğimizi korursak yabancılar da bize o kadar itibar edecektir...
saygılarımla...

not:Ertuğrul konusunda kimseye kızgın değilim.

Uzaaar ve gider. Türk olduğumu kanıtlamaya dair hiç bir yük hissetmiyorum zaten üzerimde. Ne mutlu "Türk Dili ve Edebiyatı kösteği" bana :D Ama yine de konu ile ilgili yorumlarınız, paylaşabileceğiniz görüşleriniz, ülkemizi daha yaşanabilir hale getirebilecek dahiane fikirleriniz varsa ve "doğruysa" bunları lütfen özel mesaj yoluyla paylaşınız. Konu oraya taşınmıştır... :)

Uzun bir aradan sonra 16 Ocak pazar günü Barfly'da yine beraber olacağız... :D çok mutlu oldum vallaha...

DEPREM
DEGİKA
KAOTİK
PAYBACK
16 Ocak Pazar günü Barfly'da
kolay gele iyi çalışmalar...

entity5 demiş ki:
Uzaaar ve gider. Türk olduğumu kanıtlamaya dair hiç bir yük hissetmiyorum zaten üzerimde. Ne mutlu "Türk Dili ve Edebiyatı kösteği" bana :D Ama yine de konu ile ilgili yorumlarınız, paylaşabileceğiniz görüşleriniz, ülkemizi daha yaşanabilir hale getirebilecek dahiane fikirleriniz varsa ve "doğruysa" bunları lütfen özel mesaj yoluyla paylaşınız. Konu oraya taşınmıştır... :)

Cheers yazmayı unutmuşsun hatırlatayım dedim... :!:

Biri şunu durdursun.. .Neyse.. Uzun bi aradan sonra beraber çalmak çok güzel olacak.. Umarım yetişir bizim parçalar.. :) GÖrüşmek üzere.. CHEERS....

Aynı gün degika bir başka konserde de çalmakta... Karışık olcak biras ama Saat :18.30 - 19.30 arası Biziz'de Saat 20.30- 21.30 Arası Barfly'da.. Görüşmek üzere...

Geri