Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

skatheist demiş ki:
Yüksel Ustaoğlu :

Dediokudulara inanmayın, bıraktığınız gitarın orasını burasını çizmez, gayet temiz çalışır. Siz ona gerekli vakiti verin, en güzel işçiliği yapar, size gitarınızı geri verir. Yanlız son zamanlarda yanına bir çırakalmış aladığım kadarıya, o biraz kaliteyi düşürüyor, ona dikkat edin . Yüksel abi maharetlerinin yanında hizmet ücretini ucuz tutmasıylada değere biner. Çok şeker iyi bir adamdır
yüksel usta benim de luthierimdir. Tum gitar bakimlarimi o yapar. Orasini burasini harbiden de cizmez. Yanina cirak olarak yegenlerini almis =)
skatheist demiş ki:
Ekrem Abi :

Ekrem abi ) ekrem özkarpat yanlış hatırlamıyorsam ) Sürekli temiz çalışır, yanlız son 1, 1,5 yıldır onda biraz bezginlik seziyorum, sürekli istediğim özeni gösteremiyorum, hem birazda pahalı çalışır ( yüksele göre ) Ekrem abide güler yüzlü iyi bir insandır.

Başka kimseyle işim olmadı :)

Kendisi ile daha once bi isim olmadi ama Mavisakal gitaristi Taylan abinin luthieridir. Ve her firsatta over. Saglam olmasa calismazdi sanirim =)

silent_guitar demiş ki:
52 model bir Telecaster topladım geçen senenin sonlarına doğru, her şeyi tastamamdı, sap hariç. Başlarda çıkma bir sap arıyordum ancak gördüm ki, bulmak epey güç. En sonunda sapı bir luthier'e yaptırmaya karar verdim. Önce İstanbul'da Yüksel Usta'yla görüştüm, strat için yapılmış bir sap gösterdi ve tele sapa çevirebileceğini söyledi. Hiç fena durmuyordu sap ama çevreden edindiğim diğer bilgiler doğrultusunda topladığım gövde, manyetik, akort burguları ve diğer ıvır zıvır bütün parçaları İzmir'e, Erkan Sızarlar'a yolladım sapı yapıp monte etmesi için. İşlerinin yoğunluğundan dolayı fazla olmasa da 2 aya yakın bir süre bekledim ama beklediğime de deydi. :) Çok güzel, değişebilir tuşeli, istediğim gibi bir maple sap yaptı sağolsun. Bana göre oldukça iyi ve işini bilen bir luthier Erkan Sızarlar. Ellerine sağlık diyorum tekrardan. :)
Sap ekrana uzak kalmış olsa da bir fikir verir diye paylaşmak istedim, isterseniz daha sonra ayrıntılı fotoğraflar ekleyebilirim. Buyrun yaptığı sap: URL=http://imageshack.us]

Saygılar...[/quote]

peki bir strat sapı yaptırmanın maliyeti nedir? ya da en iyi bi mn nerede ne kadara hangi sürede yaptirabilirim?5n1k gibi oldu :)

BİZDE VARIZ... :D

Site üyelerinden bendeniz Arsel ve Erdem de standart veya custom gitar, gövde, sap vs.. yapımında sizlere yardimci olabiliriz.

yapim2.jpg

yapim3.jpg

yapim4.jpg

yapim1.jpg

eroxdoza, yeriniz nedir, fiyaylarınız nasıl bilgi verebilir misin acaba? Ben V profilinde maple tele sapı yaptırmayı düşünüyorum size yaptırırsam ne kadara patlar aşağı yukarı?

fiyat konusunda bir iki örnek verebilrim;en az beş altı yıllık tamamen doğal kurumuş ağaçlardan;
1-maun+akçaağaç (hard tail) sabit eşikli bir "strat" tarzı gövde tüm oyukları isteğe göre açılmış ama bitirme işlemi (vernik, boya..vs gibi) yapılamış 250-300 YTL gibi bir rakama malolur.
2-elimde bulunan yine beş altı yıldan daha fazla süre doğal kurumuş kavak ağaçları var;gövde 200 YTL
3-yine elimde bulunan 20-25 yıllık tamamen doğal kurumuş,çok büyük bir şans eseri bulduğum "ceviz" ağaçlarından bir gövde 350-400 YTL arası gibi rakamlara malolur.
4-maun bir gövde 200-250 YTL civarı rakamlara malolur arkadaşlar.

eroxdoza demiş ki:
fiyat konusunda bir iki örnek verebilrim;en az beş altı yıllık tamamen doğal kurumuş ağaçlardan;
1-maun+akçaağaç (hard tail) sabit eşikli bir "strat" tarzı gövde tüm oyukları isteğe göre açılmış ama bitirme işlemi (vernik, boya..vs gibi) yapılamış 250-300 YTL gibi bir rakama malolur.
2-elimde bulunan yine beş altı yıldan daha fazla süre doğal kurumuş kavak ağaçları var;gövde 200 YTL
3-yine elimde bulunan 20-25 yıllık tamamen doğal kurumuş,çok büyük bir şans eseri bulduğum "ceviz" ağaçlarından bir gövde 350-400 YTL arası gibi rakamlara malolur.
4-maun bir gövde 200-250 YTL civarı rakamlara malolur arkadaşlar.

teşekkürler bilgi için.bu arada telenin bitmiş halini merakla bekliyorum
iyi çalışmalar...

eroxdoza demiş ki:
BİZDE VARIZ... :D

Site üyelerinden bendeniz Arsel ve Erdem de standart veya custom gitar, gövde, sap vs.. yapımında sizlere yardimci olabiliriz.

yardımcı olma çabanız çok güzel ama, mesajlarınızın hiçbirinde iletişim bilgileriniz yok, yazmayı unutuyor musunuz yoksa prensibiniz mi bu?

Arkadaşlar bizler Samsun'dayız. Gitar yapımı bizim için şimdilik hobi ama çok ciddi anlamda kaliteye önem veriyoruz. Pazarlayacak kadar seri olarak gitar yapamıyoruz ne yazıkki ama isteyen, bizi bilen yakın çevremiz ve şu ana kadar sizlerden birkaç kişi için oldukça titiz çalışmalar sonucunda gövdeler saplar ve özel yapım gitarlar yaptık. İkimiz de çalışan insanlar olduğumuzdan kendi hobi atölyemizde ilgileniyoruz bu işlerle şimdilik. Bu işi profesyonel anlamda para kazanmak amacıyla yapmadığımızdan herhangi bir adres vs. yazmadık. Ama şimdilik sorularınız için MSN den ve özel mesajlar kanalıyla bize ulaşabilirsiniz.

arkadaşlar bir bas gitarım var ve manyetiklerinde kısa devre olduğu söylenmişti; ses az çıkıyor...daha çok elektronikle ilgilenen bi yer biliyormusunuz? tinelde olduğu söylenmişti ama...

erkan sızarlar, Rıfat usta, ekrem özkarpat
, Feridun Tanrıkut ,Fatih usta , Kenan Turgut,murat sezen, Remzi usta

arkadaşlar istanbul için hangi ustayı fret bakımı ve sap ayarı için önerirsiniz. fret bakımı ve sap ayarı ortalama nekadara mal olur

Erexdoza ve arsel yaptığınız gitarların bitmiş hali varmı aceba?bide bu iş üzerine özel bir eğitim felan aldınız mı?aldıysanız nerden aldınız bende meraklıyım bu işlere.bi üniversiteye girimde.

Geri