Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Flamely demiş ki:
Merhaba;

Acıbadem dört yol ışıkların orada " Mrc Guitars " var. Feridun abi on numara insan, hoş sohbet biri. Şu an kaoss pad taktırmak için gitarımı ona teslim ettim sıfırdan proje çizdi ilgileniyor. İşinin piri biri. Gidersen sorunu çözecektir diye tahmin ediyorum. Ayrıca çok sıcak davranıyorlar, taksimde birkaç gitar ustasıyla konuştuktan sonra aralarındaki tavır farkını çok net kavrayabilirsin.

Kolay gelsin.

Feridun abi Türkiye'de müzik piyasasındaki "kendini beğenmiş" ve her .oku ben bilirim tayfasına gösterilebilecek çok güzel, örnek bir insan. Ki eminim sanırım piyasada ondan daha bilgili, araştırmacı ve bilmediği bir konuda "hmm bakmam araştırmam gerek" diyebilecek kadar kendine güvenen bi abimizdir. Genelde gitarımı götürdüğümde gitar muhabbetinden çok başka muhabbetlerde buluyorum kendimi. Zaten işlem bitince kendisi oldukça nazik sizi bilgilendiriyor. Siz de gidip gitarınızı teslim alıyorsunuz :) Evet böyle insanlar hala varmış :)

Herkese selamlar. Gitarımın dün itibariyle floyroseunda anlam veremediğim bir sorun oluştu.Şöyle açıklayım; gitar drop d halindeydi ve gitarı drop c ye çekmek istedim.Kilitleri açtım telleri biraz gevşettim haliyle floydrose aşağı indi.Ancak dorp c den drop d ye dönerken gitarın floydrose tellerin gerilmesiyle birlikte yukarı çıkmadı olduğu gibi kaldı.Teller perdelere deyip cızlamaya ve akord tutmamaya başladı. Sonuç olarak bu hatamı düzeltemedim.
Şimdi sorumuza gelelim :) Ankara'da bildiğim kadarıyla Kenan Turgut var.Yerini de biliyorum ancak merak ettiğim bu gibi bi sorunu ( ki çok zor bişey olduğunu sanmıyorum sadece ben anlam veremedim duruma ) ve standart yıkama-yağlama-tel değişimine (tel bizden diyelim) ne kadar ücret istiyor ? Bu ara çok içeri girdim bu yüzden fiyat öğrenmem gerekiyor acilen. Bilgisi olan paylaşırsa çok minnettar olurum.

izmirdeki arkadaşlar için önerilerim

ağır ağaç işçiliği gerektirecek işler için masraf ve zaman sorununuz yoksa : erkan sızarlar

her türlü gitar işçiliği bakımı v.s. için : muharrem nalbantoğlu

elektronik kısımların tamiri tadilatı modifiyesi için : atilla tanaydın (stüdyo atilla add+)

halilpazarlama demiş ki:

ağır ağaç işçiliği gerektirecek işler için masraf ve zaman sorununuz yoksa : erkan sızarlar

elektronik kısımların tamiri tadilatı modifiyesi için : atilla tanaydın (stüdyo atilla add+)

muharrem nalbantoğlu izmir' in neresinde acaba bir adres alabilirsem cok iyi olur. bir de yaklasık 4 senedir gitarı bakıma götürmüyor -evet biraz süre geçti :roll: - ve gitarda biraz iş var . etenasyon, sap, tel yüksekligi ayarlarına ek olarak manyetigimide bozdugum için manyetik, pickguard,potans dügmeleri gibi degişimlerin bana toplam maliyeti ne olur. tüm malzemeleri ben kendim saglayacagım sadece lehim vb. işleri kendim yapamadıgım için bir ustaya vermek istiyorum

Herkese selamlar.Karşınızda 1 ay önce zımparaya girişip,sonrasında lego gibi parça parça Fatih Ustaya bıraktığım, başkalaşım geçiren 89 Stratım:)

Yapılan işlemler:
Pickguard ahşap görünümlü folyoyla kaplandı. Benim beceremediğim zımpara işlemi tamamlanıp naturel gövdeye çok ince gomalak cila atıldı. Sap, entonasyon yapıldı, eksik vidalar, parçalar tamamlandı.Ve Sağolsun ben söylemeden fretleri de elden geçirilmiş Fatih usta.

Fotoğraflar gitarın asıl güzelliğini yansıtabilecek kadar iyi değil ancak ben ilk halinden sonra resmen aşık oldum gitarıma. Burdan tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum Fatih Yılmaz'a.

Ben zımparayla girişmeden önceki eski bir fotoğraf:

n551615064_4097304_3927.jpg

Fatih Ustaya gidip geldikten sonra:

16845_483711355064_551615064_11060054_6755116_n.jpg

16845_483711350064_551615064_11060053_1011950_n.jpg

16845_483711325064_551615064_11060052_4066138_n.jpg

krouger demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:

muharrem nalbantoğlu izmir' in neresinde acaba bir adres alabilirsem cok iyi olur. bir de yaklasık 4 senedir gitarı bakıma götürmüyor -evet biraz süre geçti :roll: - ve gitarda biraz iş var . etenasyon, sap, tel yüksekligi ayarlarına ek olarak manyetigimide bozdugum için manyetik, pickguard,potans dügmeleri gibi degişimlerin bana toplam maliyeti ne olur. tüm malzemeleri ben kendim saglayacagım sadece lehim vb. işleri kendim yapamadıgım için bir ustaya vermek istiyorum

muharrem nalbantoğlu

tel : 0505 334 00 73

920 sk no:610 d:141 tanaydın iş hanı
kestelli yokuşu kemeraltı - izmir

mezarlıkbaşından yukarı doğru çıkarken yokuşta ilk ışıklar var. ordan sağa kemeraltının içine bir yokuş iner. yani çıkarken sağda . o yokuştan aşağı inerken sağda bu iş merkezi. erkan sızarların mekanına yakın yani.

@halilpazarlama

yardımların için sagol.

@what_tha

naturel gövde bence güzel durmuş gitarında. gerçi bende ne kadar beyaz govde artı maple klavye fetişi olsa da gitarının yeni sekli hayırlı olsun :)

selamlar arkadaşlar ben bişey sorucaktım istanbulda fazla bulunmuyorum ama gitarımı bakıma verıcem floyd ayarlarları sap entonasyon tuse temızlıgı falan toplam kaca mal olur sızce ve onerebılcegınız guzel bir luthıer warmı acaba?şimdiden teşekkürler

JohannMalmsteen demiş ki:
Antalya'da önerebileceğiniz bir isim var mı?

dostum antalya piyasası bu konuda çok yoksul , üniversitedeyken çok sıkıntı çekmiştim. o zaman daha net olayıda gelişmemişti istediğim bir tel ölçüsü için tatilde izmire gitmeyi beklemiştim. selekler çarşısı dışında pek bu tazr aletlerle uğraşılan bir yer görmedim açıkçası varsa orada vardır.

Gitarıma airbrush yaptırmak istiyorum Ankara'da yaptığını bildğiniz bir yer var mı?
ibanez btb 200mkf mat siyah

gigadeth demiş ki:
Bursa'da sap ayarı, aynı zamanda manyetik değişimi de yapan var mı? Kimi önerirsiniz?
Setbaşında sinema var, onun aralığından gir sağda ismini unuttuğum müzik market var şimdi, onuda geç ya 2 yada 3 sokak aşağıda sağda olması lazım bir usta köşede olabilir tam hatırlayamıyorum. Çok eskiden gitmiştim unuttum ismini ama yeri değişmemiştir büyük bir ihtimal. Bahsettiğim 6 sene filan önce yani.

Geri