Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Aynen doğrudur. Karıştırmışım. 30 kg. Ama mesela ağır amfi alınacak ise mesela 20 kg head ve 20 kg kabin diyelim, ayrı ayrı fatura kesilir ve kargo parası ödenir ise ki 30€ kargo ücretidir o şekilde alınabilir.
Bu arada yeri gelmiş iken söyliyim, gigmaster 15 head de düşünülebilir eğer bütçe Ironball'a yetmezse. Bi deneyip karşılaştırmak lazım. Sonuçta biri 4 preamp lambalı diğeri 1.

30 kiloyu aştıktan sonra, gerekirse fazladan kargo için fayrıca 30 € da ödenir hani. Aksi takdirde pişmiş tavuktan beter olur insanın hali bizim gümrükte :D

Death var, death var şimdi :) Thrash var, thrash var...

Megadeth, Death, Metallica, Exodus, Slayer, Testament bunlar Marshall kullanmıyor mu ben mi yanlış biliyorum? Tamam Marshall bi ENGL gain'i vermez ama hardrocktan öte olmaz onla demek yanlış.

ENGL tarzı gain beklentisi olana gelmez tabi bu amfi.

Death var, death var şimdi :) Thrash var, thrash var...

Megadeth, Death, Metallica, Exodus, Slayer, Testament bunlar Marshall kullanmıyor mu ben mi yanlış biliyorum? Tamam Marshall bi ENGL gain'i vermez ama hardrocktan öte olmaz onla demek yanlış.

ENGL tarzı gain beklentisi olana gelmez tabi bu amfi.

Yanlış. Marshall var Marshall var. Saydıklarının hiçbiri 5 watt DSL kullanmıyorlar. DSL biraz daha modernce bir Plexi gibi. Bir JCM de değil. En fazla heavy çalarsın. Ama bir thrash, death imkansız.

Kaldı ki saydığın grupların hepsi dev Marshall kullanmıyor. İçlerinde EVH, ENGL, Mesa kullananlar var.

Yanlış. Marshall var Marshall var. Saydıklarının hiçbiri 5 watt DSL kullanmıyorlar. DSL biraz daha modernce bir Plexi gibi. Bir JCM de değil. En fazla heavy çalarsın. Ama bir thrash, death imkansız.

Kaldı ki saydığın grupların hepsi dev Marshall kullanmıyor. İçlerinde EVH, ENGL, Mesa kullananlar var.

Hepsi şu an Marshall kullanmıyor tabi ki, zamanında kullanmışlar, albüm kaydetmişler... Ona bakarsanız bu grupların hiç biri 15w ENGL de kullanmıyor konserde veya kayıtta :) Kaldı ki doğru pedalla her lambalı amfiden her türlü tona da yaklaşılır.

Uzatmak niyetinde değilim, ENGL'nin gain i daha sert baştan beri itirazım yok. Ama marshalla rock tan başka bir şey yapılmaz demek net cahillik. Youtube'da Fender ile death metal yapan dünya insan var :)

Hepsi şu an Marshall kullanmıyor tabi ki, zamanında kullanmışlar, albüm kaydetmişler... Ona bakarsanız bu grupların hiç biri 15w ENGL de kullanmıyor konserde veya kayıtta :)

Belli bir dönem kayıtlarını kasdediyorsun. Onların dahi hepsi değil bazıları JCM, bazıları ise Soldano, Peavey, Mesa vb. ile yapıldı. Hepsi de high gain karakterli amfilerdi. DSL ise high gain bir amfi değil.

Marshall DSL5 kullanmadım. Ama devre şemasına bir göz attım. Youtube'da kayıtları da biraz dinledim.

DSL5 klasik Marshall'lardan mimari olarak çok farklı. 4 güç katı var, büyük katot ama küçük kuplaj kondansatörleri var. İlk güç katının anotunda 220k'lık bir direnç kullanılmış. Faz invertörü ise tipik bir Marshall'a benziyor.

Neyse.. Bu aletten özellikle düşük volümde JCM800'den fazla distorsiyon ve gain beklerim şahsen. Kayıtlarda duyduğum da bu. Ama oturup simülasyonu yapacak ve karşılaştıracak vaktim maalesef yok.

Marshall DSL5 kullanmadım. Ama devre şemasına bir göz attım. Youtube'da kayıtları da biraz dinledim.

DSL5 klasik Marshall'lardan mimari olarak çok farklı. 4 güç katı var, büyük katot ama küçük kuplaj kondansatörleri var. İlk güç katının anotunda 220k'lık bir direnç kullanılmış. Faz invertörü ise tipik bir Marshall'a benziyor.

Neyse.. Bu aletten düşük volümde JCM800'den fazla gain beklerim şahsen. Düşük volümde yapılmış kayıtlarda duyduğum da bu. Ama oturup simülasyonu yapacak ve karşılaştıracak varktim maalesef yok.

DSL5'ten bu kadar gain çıktığını ben ne duydum ne de gördüm. Yine de, 15 watt devresi ile karşılaştırman mümkün mü? Onca dırdır ettim ama günah da almış olmayalım şimdi.

Çok ilginç ben de deminden beri arıyorum ama bu amfi ile metal olaylarına giren kimse olmamış yotube da. Ben evde gayet metal takılıyodum benim X2N'li gitarım ile halbuki.

ENGL ile karşılaştırıyorsanız zaten boşverin DSL'yi ben seçenek olsun diye verdim linki. Benim burada tepkim moderatöreydi aslında yoksa ENGL nere DSL5 nere (kıvırma seansı başladı :p)

Çok ilginç ben de deminden beri arıyorum ama bu amfi ile metal olaylarına giren kimse olmamış yotube da. Ben evde gayet metal takılıyodum benim X2N'li gitarım ile halbuki.

ENGL ile karşılaştırıyorsanız zaten boşverin DSL'yi ben seçenek olsun diye verdim linki. Benim burada tepkim moderatöreydi aslında yoksa ENGL nere DSL5 nere (kıvırma seansı başladı :p)

Link atıp gidene dek şu X2N meselesini yazaydın ben bile bir deneyeyim derdim ama :) Pazarlamadan bütünlemeye bıraktım seni :D

E kayıt sonrası istenen değişiklikler için post eq kullanma, hatta mixing mastering indirgeme hadiselerindeki müdahaleler, hepsi kayıt sonrası yapılan hileler içerirler. Bilgisayar kayıtlarında da mümkün bu.

E bu adam bu hilelerle bu tonu alabiliyorsa, başkaları da alabilir demek değil midir? Adam peygamber değil ya? Başkaları da alabiliyorsa ne diye binlerce tl veriyoruz amfilere?

not: ben alamam. ben kayıt cahiliyim.

E bu adam bu hilelerle bu tonu alabiliyorsa, başkaları da alabilir demek değil midir? Adam peygamber değil ya? Başkaları da alabiliyorsa ne diye binlerce tl veriyoruz amfilere?

Ben de kayıt cahiliyim aslında bakma. Yapanlardan biliyorum biraz ben de :)

Adam tonu kayıttan sonra hallediyor. Biz ise o tonu çalarken almaya uğraşıyoruz. Fark burada. Gerçi dedim ya, @izzzyy nin pedalı bekleyin diye. Çok şey değişecek.

Tonlarını nasıl aldığını anlatan bir videosu var Ola'nın.
Kanal kayıttan sonra Logic Pro programı ilr bi kere güzelce kompress'liyor. Mixing mastering bir sürü prosesten geçtikten sonra o kamyon gibi paml mute'leri o
şekilde elde ediyor.
Zaten playthrough isimli videolarına bakın. O videolar saf oynanmamış sesler. Kendisi de playthrough videolarının alt açıklaması olarak "no post eq" falan
yazıyor, orada kayıtlarındaki seslerden uzak bizim evde şikayet ettiğimiz sesleri aldığını görürsünüz :)
Adam Marshall Mg15 miydi Line 6 spider 15 miydi neydi ondan bile kamyon gibi sound alıyor :) Ben de orda anlamistim bu iste bir iş olduğunu.

Evet illa muhalif olma çabası kendini gösteriyor.
En az 12" olmalı ki bas frekanslar kendini daha iyi ortaya çıkarabilsin. 2x10 hoparlörden bahsediyorsunuz bu ne saçma bir argüman? 2 tane 10 inçli hoparlörden bahsediyorsunuz.
Kaldı ki arkadaş sadece amfi tavsiyesi istemedi pedallarla anlaşacak amfi tavsiyesi istedi. Ve her pedalı imputtan girmek pek sağlıklı değildir.
Ve evet tech 21 tm60ı 2 seneden fazla kullandım
Evet illa muhalif olma çabası kendini gösteriyor.
En az 12" olmalı ki bas frekanslar kendini daha iyi ortaya çıkarabilsin. 2x10 hoparlörden bahsediyorsunuz bu ne saçma bir argüman? 2 tane 10 inçli hoparlörden bahsediyorsunuz.
Kaldı ki arkadaş sadece amfi tavsiyesi istemedi pedallarla anlaşacak amfi tavsiyesi istedi. Ve her pedalı imputtan girmek pek sağlıklı değildir.
Ve evet tech 21 tm60ı 2 seneden fazla kullandım
Aynı speakerın 12" olanını blues jr. da, 10" olanını princeton reverb de kullandım.
Blues jr da basslar boğuk ve net değilken, princeton da 10" speaker volume 3 te ve karşısında çalarken bassların titreşimini ciğerinde hissediyorsun, ayrıca net ve gergin tonlar ile.
Bahsi geçen speakerlar jensen p12r ve jensen p10r. Tecrübeyle sabittir ;)

Geri