Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

O video sayesinde tanındı ülkede daha çok evet :) Umut abide -videodaki şahane gitarist- görmüştüm ben de ilk setup'ına kattığında, sonra sağolsun çalıp bakmama izin vermişti. Uzun bir aradan sonra yine bu siteden aldım. Valla her aletin kendi güzelliği var ama evde bi Tubeman olması insana huzur veriyor :D

Şimdi benim çok bilgim yok ama bildiğim kadarıyla sesi zorladıkça, o all tube (yani hem preamp, hem power katı lambalı) amfinin power lambaları daha çok devreye girecek ve daha farklı -çoğu kişi için daha güzel- bir sound olacak. Kısık olunca ton kötü falan gelmeyecek yani merak etmeyin. Tech21'in içindeki hoparlör ile Laney'in farkını bilemiyorum ama power katı olarak düşününce, yani ses açma/açmama/açamama durumu sıkıntı olmaz. Ha yarın bir gün sesi çok acabileceğiniz bir zaman olur, sahneye vs. taşırsınız; power lambalarını zorlayıp -e Tubeman de lambalı- yine all tube amfi çalıyormuş gibi tat alabilirsiniz. Tubeman'i satmaya karar verirseniz, ya da evde direk gitarı amfiye takıp çalayım uğraşmayayım derseniz de zaten hali hazırda amfiniz full lambalı güzel bir amfi :) Ki emin olun amfinin kendi tadı da ayrıdır, her zaman Tubeman ile çalmak istemeyebilirsiniz.

Özetle durum budur, benim önerim bu. Kendim de bir şey alırken her şeyi düşünerek aldığım için biraz detaylı oldu ama içiniz rahat etsin diye :) Mantıklı bir seçim.

Ayrıca ben laney cub amfiyi düşük seste de çaldım, herhangi ekstra bir şey bağlamadan, gayet de güzel sonuç veriyordu. Kendi preamp'i, clean sesleri pek güzel bana göre.
Artık yaza doğru tubeman'in ikinci el ilanlarını kovalamaya başlarım :) Hemen hemen tubeman hakkında kararım kesinleşti. Amfi konusunda laney cub 12 aklımda. Tech 21'i ileriyi de düşünürekten vazgeçtim sayılır. Yardımlarınız ve deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkür ederim tekrar :) Blackstarlar hakkındaki görüşlerinizi de alabilirim. Ht 5 combo, Ht metal 5 gibi.

^^ http://www.ceriatone.com/productSubPages/BSJTM45/BSJTM45_Complete.htm :D
Şaka bir yana çok güzel amfiler var. Son yıllarda özellikle minik lambalı amfiler türedi piyasada. Güzel de oldu.

Blackstarlar bana hitap etmese de size uygun olacaktır diye düşünüyorum. Hem fiyatları ideal hem de gani gani gainleri var :) Bir blackstar alırsınız üste kalan parayla da zevkinize göre 3-5 de pedal dizersiniz zamanla çok da güzel olur :)

Evde lambalı amfi çalma sıkıntısı ise şu şekilde oluyor. Power amp saturation denen lambalı amfinin "doğal kırılma tonunu" almak için volume'e bayağı abanmanız lazım. Kimi amfilerin yapısına göre kolay kırılırlar misal blues jr. kimi amfilerin de clean headroom u yüksektir kolay kırılmazlar misal ibanez tsa amfileri. Ama genelde öyle veya böyle lambalı amfide power amp saturation olayını yapmak komşuları her halükarda rahatsız edecektir diye düşünmekteyim. Genelde daha vintage, daha bluesumsu işler için yapılır bu olay. Amfiler boy boy renk renk değişmekte. Sesleri de öyle. Ama ikinci el bir blackstar almanın zararı olmaz diye düşünüyorum :) Olmadı aldığınız fiyata satarsınız baktınız gözünüz daha vintage işlerde çakarsınız 1000-1500 TL arası bir bj veya jtm30 gibisinden bir şeyler, keyfinize bakarsınız :)
Teşekkürler cevap için :) Blackstar tarafında tavsiyeniz var mıdır acaba? Ht 5 combo ve Ht 5 metal gözüme takıldı benim.

Zevkler göreceli tabi :) İçinde hiç sevmediğim, çok yapay bulduğum sesler var açıkçası. 'Çok sert ton olsun!!' isteğinden ötürü olsa gerek sevdanız :) Yalnız Blackstar gibi bir amfi alıp Metal Muff almak ilginç geldi, arkadaşa da cevap verelim hemen tabi; benim bir tecrübem olmadı ama fiyatına göre Blackstar amfileri de başarılı buluyorum ben. Ancak lambalı amfi alacak olsam tercih etmezdim. Zevk meselesi işte.

Zevkler göreceli tabi :) İçinde hiç sevmediğim, çok yapay bulduğum sesler var açıkçası. 'Çok sert ton olsun!!' isteğinden ötürü olsa gerek sevdanız :) Yalnız Blackstar gibi bir amfi alıp Metal Muff almak ilginç geldi, arkadaşa da cevap verelim hemen tabi; benim bir tecrübem olmadı ama fiyatına göre Blackstar amfileri de başarılı buluyorum ben. Ancak lambalı amfi alacak olsam tercih etmezdim. Zevk meselesi işte.
Cok sert ton olsundan cok amfinin drive karakteri istedigimden daha yumusakti. O yuzden cozum metal muffti benim icin. Ayrica internette cok ht5r muff ikilisi kullanan :D
Birde yapaylik konusunda haklisiniz. Ozellikle solo calarken fazlasiyla rahatsiz edici sesler oluyor. Sirf bu sorun icin hi gain lambali bir kafa almayi dusunuyorum bazen. Yada metal muff a kardes olarak tubeman. Neyse konuyla alakasiz muhabbeti fazla uzatmayayim iyi geceler :D

Son düzenleme:
Artık yaza doğru tubeman'in ikinci el ilanlarını kovalamaya başlarım :) Hemen hemen tubeman hakkında kararım kesinleşti. Amfi konusunda laney cub 12 aklımda. Tech 21'i ileriyi de düşünürekten vazgeçtim sayılır. Yardımlarınız ve deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkür ederim tekrar :) Blackstarlar hakkındaki görüşlerinizi de alabilirim. Ht 5 combo, Ht metal 5 gibi.

Metalciysen HT5 metal yakışır elbette. Ama daha yumuşak tarzlara da yöneleceksen normal HT5 hem high gain hem de daha yumuşak tarzların üstesinden gelir, ton yelpazesi daha geniştir.

Metalciysen HT5 metal yakışır elbette. Ama daha yumuşak tarzlara da yöneleceksen normal HT5 hem high gain hem de daha yumuşak tarzların üstesinden gelir, ton yelpazesi daha geniştir.
Teşekkürler yardımlarınız için. Şuan için laney cub12 ve blackstar tarafında ht-5 ve metal olan modeli aklımda. Tubeman'i alamamam bulamamam halinde blackstar Ht 5 metal'e biraz daha yakınım yüksek gainlerde beni daha çok mutlu eder diye düşünüyorum pedalsız olarak.

Teşekkürler yardımlarınız için. Şuan için laney cub12 ve blackstar tarafında ht-5 ve metal olan modeli aklımda. Tubeman'i alamamam bulamamam halinde blackstar Ht 5 metal'e biraz daha yakınım yüksek gainlerde beni daha çok mutlu eder diye düşünüyorum pedalsız olarak.

Pedalsız kısmı biraz şüpheli. Şöyle ki, amfinin kralını da alsan, özellikle solo tonlarını şekilllendirmede kullanılan TS9 tarzı standart pedallar var. Bu yüzden bir amfiyi, preampı denerken ritim tonun kulağına hoş gelir de solo tonunda bir eksiklik hissedersen, bil ki bundadır.

Hocam bu senin yaptığın tarzla, zevkinle de alakalı ama Hakan abimizin dediği gibi yüksek gain içeren leadlerde amfinin gain'ini full açmak yerine; daha kısık bir gain'de ritm çalıp, solo vakti booster'ı açmak hem amfinin full gain'li halinden bile daha dolgun yapar tonu, hem de daha işlevsel olur. Sound'un temiz kalması da önemli ritm tonlarda çünkü, öyle full gain'de çalmak yerine daha sağlam tuşeyle çalmayı bilmek gerekir, bu da zamanla olur. Onun için genelde yeni başlayanlar pek çok pedalı kafadan eler.

Soloda yüksek gain sırıtmaz tabi, hem de çalan daha rahat eder ancak yine de pek fazla da alışmamak lazım evde çalışırken :)
Eğer tonun ihtiyacı varsa kompresör de eklenebilir mesela. Hatta ritmlerde de eklenebilir. Booster'la çalışma mantığı çok farklı da olsa duymak istediğin sese büyük katkısı olur, rahatlatır :D Dediğim gibi bunlar tarza ve zevke göre değişir. Ben genelde çok kompresyonlu tonla ritm çalmayı sevmem ama bazen de canım çeker.
Soloda;
Kompresör ve booster'ı aynı anda açabilirsin.
Sadece booster'ı açabilirsin.
Sadece kompresör açabilirsin.
Booster zaten açıktır ritmde, soloda comp açarsın. (ha blackstar amfide buna ihtiyaç olacağını sanmıyorum, kendinden kompresyonludur bence ve ritmde de booster güzel durmaz bana kalırsa)
Ve son seçenek, comp zaten açıktır, soloda booster eklersin.

Hepsi soloda amfiyi full gain'de kullanmaktan daha dolgun yapar tonu ama Deep Purple vari işler için, Rainbow için, Led Zeppelin için booster ve comp olmadan kesinlikle daha tatlı oluyor bana göre. 80'lerin ortalarından itibaren çalacaksan -ki her türlü öyle görünüyor- kesinlikle en azından bir booster bulundur derim. Ben Tubeman'le de kullanıyorum, halbuki channel 3 çok kuvvetli bir gain içeriyor; ama channel 2'nin üstüne booster açmayla channel 3 arasında dağlar kadar fark var. Bambaşka karakterler. Al bi tane joyo vintage overdrive gitsin :)

Hiç merak etme, o prosesörü sattığına değecek :)

selamlar,

kendi kullandığım setup'tan örnek vererek tavsiyede bulunacağım. Bahsedeceğim setup'ı kısa süre önce oluşturdum ve gayet memnunum. Tc Electronics Nova System'ı ülkemizde pek bilinmeyen belki de dünyada'da pek bilinmeyen Blackheart BH15H kafa amfi ve bu kafanın standart 1x12 Blackheart Eminence hoparlörlü kabini ile kullanıyorum. Blackheart tek kanallı bir amfi, 7 ve 15 watt olarak kullanılabiliyor. Full lambalı. 7 watt olarak kullandığında düşük volumede düşük volumeden bekleyebileceğin hayal kırıklığına uğratmayan güzel bir lambalı tonu alabiliyorsun. Nova'nın drive ve distortion'uyla amfinin clean ya da overdrive sound'unu desteklediğimde tatminkar sonuçlara erişiyorum. Ayrıca delay, reverb ve diğer efektlerde amfi ile sıkıntısız şekilde, güzel uyum sağlıyor zaten olması gereken de bu. Bu tarz çoğu amfide böyle olacaktır. Blackheart'ı Crate üretiyor bu arada ama üzerinde yazmıyor. Biraz araştırırsanız bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Amfinin clean tonları bir fender blues junior karekterinde değil ya da fender sıcaklığında değil ama tatlı ve sıcak. Üzerindeki potanslarla tonu çeşitli şekillere sokabiliyorsunuz. Bir de elinizdeki vox prosesör ile bu tonu istediğiniz şekilde değiştirdiğinizde tatmin olacağınız sonuçlara ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Asıl mevzuu Blackheart kafanın ve kabinin toplam fiyatı Senkop müzik 1200 tl gibi bir fiyata nakit olarak bu ikiliyi size bırakıyor. Biraz pazarlık yaparsanız daha bile ucuza alabilirsiniz belki.

Bu amfinin muadili olarak laney cub head'i görebiliriz bence. fiyat/performans olarak gidip değerlendirilmesi gereken bir amfi. Eksisi üzerinde fx loop olmaması. Ben amfinin direk input'unu bağlıyorum nova'yı gayet verimli sonuç elde ediyorum diyebilirim. Tabi fx loop olsa daha mı iyi olur ne değişir ya da değişir mi onu benden bilgili abiler burada yüzlerce kez açıklamıştır. Ben memnun kaldığım için size de söyleyeyim alternatifler arasına koyun diye dedim.

Aradığınız amfiyi bulabilmeniz ümidiyle diyorum :)

Aynen, 1500 papele lambalı amfi de alınır yahu. Blackstarları bir incele derim. Sahne durumun da varsa ileriye dönük, ikinci el bir HT20, Stage veya Soloist 60 düşürebilirsin ki üzerlerinde Fx Loop da var. Prosesörü de istersen return kısmına girer, sadece güç katını kullanırsın, istersen preampı iptal edip sadece efektlerini kullanırsın.
Ben olsam aynen bunu tavsiye ederdim çünkü ben de evde bu şekilde takılıyorum. Amfim ENGL Gigmaster 15, prosesör olarak da Zoom G2.1NU kullanıyorum. Prosesör effects loop'ta. Drive ve mid boost işini amfi yapıyor. Modülasyonlar ve reverb de prosesörde zaten.

Hocam bu senin yaptığın tarzla, zevkinle de alakalı ama Hakan abimizin dediği gibi yüksek gain içeren leadlerde amfinin gain'ini full açmak yerine; daha kısık bir gain'de ritm çalıp, solo vakti booster'ı açmak hem amfinin full gain'li halinden bile daha dolgun yapar tonu, hem de daha işlevsel olur. Sound'un temiz kalması da önemli ritm tonlarda çünkü, öyle full gain'de çalmak yerine daha sağlam tuşeyle çalmayı bilmek gerekir, bu da zamanla olur. Onun için genelde yeni başlayanlar pek çok pedalı kafadan eler.

Soloda yüksek gain sırıtmaz tabi, hem de çalan daha rahat eder ancak yine de pek fazla da alışmamak lazım evde çalışırken :)
Eğer tonun ihtiyacı varsa kompresör de eklenebilir mesela. Hatta ritmlerde de eklenebilir. Booster'la çalışma mantığı çok farklı da olsa duymak istediğin sese büyük katkısı olur, rahatlatır :D Dediğim gibi bunlar tarza ve zevke göre değişir. Ben genelde çok kompresyonlu tonla ritm çalmayı sevmem ama bazen de canım çeker.
Soloda;
Kompresör ve booster'ı aynı anda açabilirsin.
Sadece booster'ı açabilirsin.
Sadece kompresör açabilirsin.
Booster zaten açıktır ritmde, soloda comp açarsın. (ha blackstar amfide buna ihtiyaç olacağını sanmıyorum, kendinden kompresyonludur bence ve ritmde de booster güzel durmaz bana kalırsa)
Ve son seçenek, comp zaten açıktır, soloda booster eklersin.

Hepsi soloda amfiyi full gain'de kullanmaktan daha dolgun yapar tonu ama Deep Purple vari işler için, Rainbow için, Led Zeppelin için booster ve comp olmadan kesinlikle daha tatlı oluyor bana göre. 80'lerin ortalarından itibaren çalacaksan -ki her türlü öyle görünüyor- kesinlikle en azından bir booster bulundur derim. Ben Tubeman'le de kullanıyorum, halbuki channel 3 çok kuvvetli bir gain içeriyor; ama channel 2'nin üstüne booster açmayla channel 3 arasında dağlar kadar fark var. Bambaşka karakterler. Al bi tane joyo vintage overdrive gitsin :)

Hiç merak etme, o prosesörü sattığına değecek :)
Haklısınız. Ben en azından pedal alana kadar idare ederi kastetmiştim :) Yani ibanez10w'tan lambalı güzel bir amfiye geçişimi düşününce onun sarhoşluğuyla pedal filan düşünemem herhalde bir süre :) İşin şakası bir yana tabiki yüksek gainde bir de evde kısık sesli çalmak yanılgıya düşürebilir insanı. Yaptığı hataları da görmeyebilir solo çalarken. Gümbür gümbür gainden çok, oturaklı bir solo tonu beni de daha mutlu edecektir. Açıkçası sırayla gitmek istiyorum önce güzel bir amfi sonra neye ihtiyacım olduğuna bakıp ona göre hareket etmek mantıklı olabilir. Prosesörü satacağım hatta şimdi mi koysam diye düşünüyorum ilanlara ama ilgilenmek de lazım. Bir yandan da satmayıp efekt ihtiyaçlarımı send-return ile prosesörden karşılamayı düşünmeye başladım. Delay compressor wah gibi. Ama nasıl bir şey çıkar ortaya pek bir fikrim yok. Prosesörüm de lambalı ama analog setup'a doğru giderken tadı bozar mı acaba :)

Öncelikle comp ve wah, amfiden önce kullanılır genelde. Wah pek tercih meselesi değil ancak belki comp'u amfiden sonra sevebilirsin. Yine de genel kullanım şekli amfiden öncedir.
O yüzden bu tarz prosesörlerin yalnızca efektlerini kullanırlar genelde. Delay, chorus, reverb vs. benim bu konuda tecrübem yok ama kesinlikle tercih etmem. Uygun fiyatlı güzel analog efekt pedalları da var sonuçta, ben prosesörümü satıp onlardan almıştım(ms pozitron). Joyo, Mooer vs. de alabilirsin, hani fiyatları uygundur ama fiyatı uygun diye kötü diye düşünme kesinlikle, zaten nette araştırırsan görürsün. Prosesörün 400 liraysa, o paraya ikinci el delay, chorus, comp vs. ve prosesöründekinden çok daha doğal, işlevsel olur.

Wah pedalını bu markalar yapmıyor diye biliyorum, ikinci el 150 liraya falan bulabilirsin aslında zorlarsan belki. Ben de almıştım zamanında ama pek kullanmıyorum, olmazsa olmazım değil yani :) Dediğim gibi prosesörünü fx loop aracılığıyla girsen bile, amfi önüne koyman gerekenler güzel sonuç vermeyebilir. Nedir bunlar; booster, comp, wah.

Eq kişisel tercihe göre değişir ancak fx loop ile istediğim gibi şekillendiriyor. Yani amfiden sonra.
Bunun dışında zaten fx pedalları yani delay, reverb, chorus, phaser, flanger yine amfiden sonra. E adı üstünde fx :)

Öncelikle comp ve wah, amfiden önce kullanılır genelde. Wah pek tercih meselesi değil ancak belki comp'u amfiden sonra sevebilirsin. Yine de genel kullanım şekli amfiden öncedir.
O yüzden bu tarz prosesörlerin yalnızca efektlerini kullanırlar genelde. Delay, chorus, reverb vs. benim bu konuda tecrübem yok ama kesinlikle tercih etmem. Uygun fiyatlı güzel analog efekt pedalları da var sonuçta, ben prosesörümü satıp onlardan almıştım(ms pozitron). Joyo, Mooer vs. de alabilirsin, hani fiyatları uygundur ama fiyatı uygun diye kötü diye düşünme kesinlikle, zaten nette araştırırsan görürsün. Prosesörün 400 liraysa, o paraya ikinci el delay, chorus, comp vs. ve prosesöründekinden çok daha doğal, işlevsel olur.

Wah pedalını bu markalar yapmıyor diye biliyorum, ikinci el 150 liraya falan bulabilirsin aslında zorlarsan belki. Ben de almıştım zamanında ama pek kullanmıyorum, olmazsa olmazım değil yani :) Dediğim gibi prosesörünü fx loop aracılığıyla girsen bile, amfi önüne koyman gerekenler güzel sonuç vermeyebilir. Nedir bunlar; booster, comp, wah.

Eq kişisel tercihe göre değişir ancak fx loop ile istediğim gibi şekillendiriyor. Yani amfiden sonra.
Bunun dışında zaten fx pedalları yani delay, reverb, chorus, phaser, flanger yine amfiden sonra. E adı üstünde fx :)
Doğru şimdi hatırladım wah amfiden önceydi o zaman da hiç olmaz prosesör ile birlikte. Cahilliğimden hep kusura bakmayın deneme şanslarım olmadı hiç bilgi sahibi de değilim sizlerin sayesinde öğreniyorum. Gitar çalmayı bilmekle sadece olmuyor bu işler deneyen bilen biri lazım kesinlikle yardım için setup konusunda :)
Prosesörüm sıfırı 1150 civarlarında galiba biraz araştırdım kaça satılıyor diye ikinci elden 700-800 arası satıyorlar. Bende 700 diye düşünüyorum evde kullanılmış yazacağım ama o da yok maalesef evde bile kullanmadım doğru dürüst :) İkinci el piyasasına yabancıyım o yüzden ilk düşündüğüm hep sıfır fiyatlar üzerinden oluyor. Düşünemiyorum ikinci el alarak güzel setup kuracağımı :) Dediğiniz gibi prosesörden gelen bütçeyle rahat alınabilir bu tarz pedallar ikinci el olarak.

Oo şahane. Bu arada ayıp ediyorsun cahillik falan, keşke herkes senin gibi olsa.. Ne vefasızlar gördük biz burada :) Biz neyiz ki ayrıca, her gün ben de, biz de bir şeyler öğreniyoruz neticede.

Valla ben önerimi yaptım hocam, bu benim kendi seçimim hani. Başka arkadaşlar başka şeyler önermiş. Gerisi sana kalıyor. Kendi kayıtlarımdan örneklerle, kendi hayatımdan örneklerle açıkça yazmaya çalıştım her şeyi, yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Oo şahane. Bu arada ayıp ediyorsun cahillik falan, keşke herkes senin gibi olsa.. Ne vefasızlar gördük biz burada :) Biz neyiz ki ayrıca, her gün ben de, biz de bir şeyler öğreniyoruz neticede.

Valla ben önerimi yaptım hocam, bu benim kendi seçimim hani. Başka arkadaşlar başka şeyler önermiş. Gerisi sana kalıyor. Kendi kayıtlarımdan örneklerle, kendi hayatımdan örneklerle açıkça yazmaya çalıştım her şeyi, yardımcı olabildiysem ne mutlu :)
Siz dahil bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim herkesin söylediklerini tek tek okudum ve hepsini dikkate alacağım. Artık bütçe durumum, ikinci el ilanlardan yakaladığım hepsini harmanlayıp güzel bir setup oluşturacağım :) İkinci el ile ilgili merak ettiklerim var onları da zamanı geldiğinde yeni bir konu açarak paylaşırım artık daha doğru olur :) Cevap veren ilgilenen herkese tekrar teşekkürler..

Evde kullanım için uzun zamandır lambalı amfi almak istiyorum. Sürekli kafam karıştığı için artık bir konu açıp son kararı vermek istedim. Tarz: Rock,Hardrock,Metal

Seçenekler: ENGL Gigmaster 15 combo, Blackstar Ht 5,Randall rd1h+kabin, Peavey Valveking Micro head alıp kabin parası biriktirmek :)
Bunların dışında önerebileceğiniz lambalı amfi var mıdır? Ht 5 alınırsa geri kalan bütçe pedala harcanabilir. (Tube screamer gibi)
Ht 20 studıo var bir de ama watt olarak evde çok yüksek olacağını sesi hiç açamayıp tat alamayacağımı düşünüyorum.

Aslında kararım ENGL Gigmaster yönündeydi ama biraz fiyat performans olarak düşünmeye başladım @izzzyy de sağolsun soğuttu biraz hibrit olduğunu söylerek :)
Sonuç olarak düşüncelerim bunlar Gigmaster alırsam herhangi pedalla desteklemem zor şuan için. Ht5 alırsam ts,delay,wah almak istediğim pedallardı onlara harcanabilir para. Veya sen bunları bırak şöyle bir amfi var diyen varsa artık son kararımı verip almak istiyorum amfiyi. Bütçe max:1300-1400

Geri