Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Her master volumde de bu durum olmayabiliyor ama. Bazılarında hassas çıkmıyor, deli ediyor insanı. Son kuşak bazı high gain amfilerde preamp gaini yüksek ve MV'ler de hassas olduğu için durum kurtuluyor evde.
Gittiğimiz stüdyoda kombosu da mevcut. Onu dediğiniz şekilde deneyip daha net karar verebilirim sanırım. Balanced line out'u olması ve master volume'ü olması istediğim özelliklere yaklaştırıyor bu cihazı. Aslında ilk düşüncem kafa şeklinde alıp altına alacağım kabinle başka kafa amfiler de kullanmak ama bunun hoparlör bağlantısı harici olduğu için o anlamda da işimi görebilir.

Gittiğimiz stüdyoda kombosu da mevcut. Onu dediğiniz şekilde deneyip daha net karar verebilirim sanırım. Balanced line out'u olması ve master volume'ü olması istediğim özelliklere yaklaştırıyor bu cihazı. Aslında ilk düşüncem kafa şeklinde alıp altına alacağım kabinle başka kafa amfiler de kullanmak ama bunun hoparlör bağlantısı harici olduğu için o anlamda da işimi görebilir.

Bak aman ha, Screamer al diye dayatmıyorum. Kafanda bir kaç seçenek vardır, yoldan çıkarmış olmayayım seni :)

Kombosunda Celestion V30 var, hoşuna gider, gitmez, onu da bilemem. Benim denedeğim siyah panelli (bu da var, bazıları parlak, bazıları siyah panelli, fark var mı bilmiyorum) kafa hangi kabine bağlı idi hatırlamıyorum ama preamptan gelen drive tonu kısık seste dahi beni benden aldı.

Jet City'yi sevmem de bu yüzden. Kısık seste veya masteri beşe altıya dayayıp attenuator desteği ile evde rahat kullanılıyor. Ama bu işin daha Peavey'i var, farklı ENGL modelleri var vs.

Bak aman ha, Screamer al diye dayatmıyorum. Kafanda bir kaç seçenek vardır, yoldan çıkarmış olmayayım seni :)

Kombosunda Celestion V30 var, hoşuna gider, gitmez, onu da bilemem. Benim denedeğim siyah panelli (bu da var, bazıları parlak, bazıları siyah panelli, fark var mı bilmiyorum) kafa hangi kabine bağlı idi hatırlamıyorum ama preamptan gelen drive tonu kısık seste dahi beni benden aldı.

Jet City'yi sevmem de bu yüzden. Kısık seste veya masteri beşe altıya dayayıp attenuator desteği ile evde rahat kullanılıyor. Ama bu işin daha Peavey'i var, farklı ENGL modelleri var vs.
Yok hocam yoldan çıkarma demeyelim ona:) 2 haftada bir çok zevk alarak kullandığım bir amfi zaten. Sadece master volume olayını watt düşürücü gibi kullanabileceğimi düşünmediğim için seçenekler arasında yoktu. Benim stüdyoda deneyeceğim parlak panelli olan kombo versiyonu .ENGL'da düşünebileceğim diğer model ise Ironball. Thunder serisi veya Gigmaster serisi beni cezbetmedi hiç. Diğer modeller de dudak uçuklatıyor :) Peavey'de de tek seçeneğim 6505mh ama önceliğim yurtiçinden almak olduğundan, şuan için bir seçenek gibi görünmüyor Peavey :)

Önerilerden bazılarını inceleme şansım oldu.
Tubemeister 36:Clean ve orta seviye gainlerde gayet tatmin edici ama higaindeki tonun bozulması çok hoşuma gitmedi. Redbox özelliği çok başarılı.
Orange Dual Terror:Aslında Orange amfilere hep bi önyargıyla yaklaşmıştım bugüne kadar ama bu amfinin tonları nedense çok hoşuma gitti. Aradığım tondan uzak olmasa karakter olarak, düşünmeden alırdım. Orange güzel iş yapmış :) En azından bir 3 band shared eq'ya sahip olsaydı daha iyi olabilirmiş.
HT-5 Metal: Dün denemiştim, fiyat performans açısından başarılı. Uzun vadede ne kadar götürebileceğini kestirmediğim için şuan beklemede.

Bahsi geçen diğer amfileri kimini deneme şansım olmadığı için kimini de param yetmeyeceği için araştırmadım. Olur da tonları hoşuma gider de alamayıp üzülmek istemiyorum :)

Midi zaten çıkış değil, Headphone çıkışı var ama orası doru düzgün kayıt almak için uygun değil. Direk ses kartına girmek için bildiğimiz di-box, cab sim vs. tarzı yöntemleri kullanmak lazım.

Attenuatora gerek olucağını sanmıyorum düşük volumede çok başarılı işler çıkarıyor..

Midi in veya headphone girişinden ses kartına sinyal göndermek mümkün müdür?

Türkiye'de olmaması bu amfinin elenme sebebi benim için. Bir de master volume olayı var ama onu harici bir watt killerla çözebileceğimi varsayıyorum.
Olmadigini kim soyledi? 1500 Euro`su (Cok para cok) olan herkes Zuhal Muzik`in alt kurulusu olan Tune-l den alabilir. :) Arada SRV ye falan da dusuyor...
EVH 5150 III 50W Head, Black - Tune-L Musical Instruments Fender & Jackson Türkiye Distribütörü

Midi zaten çıkış değil, Headphone çıkışı var ama orası doru düzgün kayıt almak için uygun değil. Direk ses kartına girmek için bildiğimiz di-box, cab sim vs. tarzı yöntemleri kullanmak lazım.

Attenuatora gerek olucağını sanmıyorum düşük volumede çok başarılı işler çıkarıyor..

Gerçekten başarılıymış. Baya duyarlı bi volume düğmesi var.
Araştırırken bu videoya kadar gelememişim anlaşılan..

Burdan sadece Head alacağınız fiyata thomandan head + 2x12 matched kabinde alınabiliyor. Hemde vergisi kargosu margosu dahil :D Bizde direk %50 kar ile satıyolar şaka gibi gerçekten...

Evh 5150 III 50 Watt Head IVR - Thomann UK
Evh 5150 III 2x12 Straight Cab IVR - Thomann UK
Hocam yalnız böyle bir işe girişilecek olursa ayrı ayrı hesaplardan alınması daha sağlıklı olur çünkü kargoyla birlikte toplam fiyatı 1500 euroyu geçtiğinde bildiğim kadarıyla KDV falan da ekleniyor.
Gerçi bu kafa kabine 1500 euroluk bütçem olmaması gerçeğini değiştirmiyor :D

Hiç denemediğin bir ampliye kesinlikle demek bana pek doğru bir yaklaşım gibi gelmedi.

haklısın biraz iddialı olmuş. aslında dinlediğim demosu bana gayet yeterli geldi, yine de bir kaç demo daha dinlemek lazım. üzerindeki artı özelliklerle çoğu amfiye üstünlük sağlar bence.

kesinlikle kelimesini dikkate almayınız efendim. alternatifleriniz arasına koyunuz sadece. güncelliyorum:) amfi fiyatı ve özellikleriyle bende biraz heyecan yarattı o heyecan foruma yansıdı kusura bakmayınız :)

haklısın biraz iddialı olmuş. aslında dinlediğim demosu bana gayet yeterli geldi, yine de bir kaç demo daha dinlemek lazım. üzerindeki artı özelliklerle çoğu amfiye üstünlük sağlar bence.

kesinlikle kelimesini dikkate almayınız efendim. alternatifleriniz arasına koyunuz sadece. güncelliyorum:) amfi fiyatı ve özellikleriyle bende biraz heyecan yarattı o heyecan foruma yansıdı kusura bakmayınız :)
Çok iyi bir ampli gibi görünüyor, peavey en çok kullandığım ve sevdiğim bir firma, ayrıca bu ufaklıkların ilk versiyonuna sahibim ve cidden çok güzel. Hem sound olarak hemde kabinsiz çalışması, kulaklık çıkışı gibi özellikleri harika. Bunlara diyecek birşey yok lakin ton olayı zevk meselesi olduğu için kesinlik içermesi doğru gelmedi o kadar, umarım yanlış anlamadın.

Peavey benim de uzunca bi sure dusundugum bi amfiydi. Lakin screamerin master volume unu kesfettikten sonra karar verdim gibi. Suan screamer head arti kabin mi kombo mu alsam diye dusunmekteyim.

Aslinda dusuncem kafa kabin alip kabini baska kafalarla da kullanmakti ama kafa kabin aktarimi jackla oldugu icin o jackla baska kafa amfilerine de baglarsam amacima ulasirim diye düşündüm.

Bu arada başlık altında onerilen orange dual terroru de oldukca begendim,aklimin bir köşesinde olacak hep.

Selamlar 7 yıldır ENGL Screamer kullanıcısıyım ayrıca konuda bahsi geçen stüdyonunda sahibiyim :)
ENGL Screamer'ı 2008 yılında Canada'daki bütün müzik marketleri 2 gün gezerek seçtim bütün piyasadaki amfilerin %90 anını çalmışımdır :) (Mesa her model)
İyi yönleri;
Geniş ton yelpazesi, kolay ton yazımı kullanımı, yüksek Gain'li tonları (amfinin en kuvvetli yanı) crunch ve lead kanallarının birbirini boostlaması çok iyi...
Kötü yönleri;
Cleanleri güzel fakat asla Mesa Boogie - Fender gibi amfilerle yarışamaz, her kanal için ayrı eq ayarlamalarına sahip olmaması. Bu özelliği toplamak için lead presence ayarı var fakat crunch ve lead channel' ı eq ayarı olarak birbirinden ayırmak çok daha verimli olurdu.
Sonuç fiyat performans olarak çok iyi bir amfi.

Mesa Boogie Mark V ile ilgili olarak kısaca mükemmel amfi ton yazımı tecrübe istiyor ve kolay değil çok fazla kombinasyon mevcut. Stüdyoda "bunun tonları kötüymüş" diyen çok oluyor tone yazdığımda biraz şok oluyorlar tabi :)

Ayrica bu kada
Selamlar 7 yıldır ENGL Screamer kullanıcısıyım ayrıca konuda bahsi geçen stüdyonunda sahibiyim :)
ENGL Screamer'ı 2008 yılında Canada'daki bütün müzik marketleri 2 gün gezerek seçtim bütün piyasadaki amfilerin %90 anını çalmışımdır :) (Mesa her model)
İyi yönleri;
Geniş ton yelpazesi, kolay ton yazımı kullanımı, yüksek Gain'li tonları (amfinin en kuvvetli yanı) crunch ve lead kanallarının birbirini boostlaması çok iyi...
Kötü yönleri;
Cleanleri güzel fakat asla Mesa Boogie - Fender gibi amfilerle yarışamaz, her kanal için ayrı eq ayarlamalarına sahip olmaması. Bu özelliği toplamak için lead presence ayarı var fakat crunch ve lead channel' ı eq ayarı olarak birbirinden ayırmak çok daha verimli olurdu.
Sonuç fiyat performans olarak çok iyi bir amfi.

Mesa Boogie Mark V ile ilgili olarak kısaca mükemmel amfi ton yazımı tecrübe istiyor ve kolay değil çok fazla kombinasyon mevcut. Stüdyoda "bunun tonları kötüymüş" diyen çok oluyor tone yazdığımda biraz şok oluyorlar tabi :)
Eyvallah Ozgur abi :)
Cleande tonu biraz daha toparlamak icin bi eq pedali kullabilabilir gerekirse ama bu haliyle de bana Peavey'i aratmayacagi kesin cleanlerde.
Mesayla ilk tanismamda ben de bi memnuniyetsiz kalmıştım, ama amfiye Ozgur abinin eli degdikten sonra büyü basladi.

Geri