Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Forumu biraz araştırmanı öneririm bununla ilgili bolca yazıp çizdik, blackstar ht, line 6 dt, engl gigmaster bunlar hibrit ampliler.
Sİzin teknik ile ilgili yazılarınıza denk geldiğince okuyorum. Engl gigmaster ile ironball almayı düşündüğüm amfiler arasındaydı. Blackstar amfiler için full lambalı denmiyor. Engl gigmaster içinde hibrit demişsiniz. Olayın teknik boyutunu çok anlamamakla birlikte all tube değil mi gigmaster modeli. Yada bilgi olması açısından şöyle sorayim. Nerden anlayabiliriz all tube olup olmadığını. Blackstar amfi bile dendiğinde içinde şu şu lambalar var deniyor. Şahsen bende iki ayrı çeşit lamba var ise biri preamp diğeri power lamba diye düşünüp all tube amfi gözüyle bakıyorum.

Engl gigmaster 15 aslında biçilmiş kaftan gibi. 1,5,15 watt seçenekleri ve düşünülen tarzlar için yapılmış resmen. Biraz pahalı kalıyor işte :(
Bu arada Gigmaster Hybrid mi imiş :( All Tube diye kitlediler o halde bana..

Sİzin teknik ile ilgili yazılarınıza denk geldiğince okuyorum. Engl gigmaster ile ironball almayı düşündüğüm amfiler arasındaydı. Blackstar amfiler için full lambalı denmiyor. Engl gigmaster içinde hibrit demişsiniz. Olayın teknik boyutunu çok anlamamakla birlikte all tube değil mi gigmaster modeli. Yada bilgi olması açısından şöyle sorayim. Nerden anlayabiliriz all tube olup olmadığını. Blackstar amfi bile dendiğinde içinde şu şu lambalar var deniyor. Şahsen bende iki ayrı çeşit lamba var ise biri preamp diğeri power lamba diye düşünüp all tube amfi gözüyle bakıyorum.

Evet ENGL Gigmaster modeli aynı blackstar tipinde hibrit bir ampli. Teknik ayrıntıya girmeden çok temel olarak söylersek; pre katında 3 adetten az 12AX7 barındıran high gain amplilerin all tube olma ihtimalleri oldukça düşük. Mesela Gigmaster'da faz inverter ve bir çok kazanç katı yarı iletken ile yapılıyor, aynı Blackstar gibi.

Engl gigmaster 15 aslında biçilmiş kaftan gibi. 1,5,15 watt seçenekleri ve düşünülen tarzlar için yapılmış resmen. Biraz pahalı kalıyor işte :(
Ben de Gigmaster 15 kullanıyorum ve çok memnunum. Bence önemli olan amfiden aldığınız ton sizi mutlu ediyorsa isterse florasanlı olsun önemli değil.
Tabi bir de kalite çok önemli. ENGL neticede made in Germany ;)

Bütçene en uygun amfi markası Blackstar. HT5 öneririm soundu ENGL gigmaster kadar iyi değil bence ama daha geniş bir ses yelpazesi var.
Yurt dışından almanı da önermem Türkiye'den alırsan garantisi olur amfinin. Kar edeceğin 100 - 200 lira için garanti dışı ekipman almaya deymez.

Yurtdışında "all tube" değil de "tube amp" diyorlar ona. Faz bölücü katı solid state olmakla beraber, drive elde etmek için de clipping diode denilen devreler bulunabiliyor sinyal yolunda. İşin asıl boyutu, tondan memnun olup olmaman, aradığın derinliğin, canlılığın olup olmadığı.

İiyim çok şükür,beklerim evim Bayrampaşa'da... :)

Uzakmış yahu, tüh! Üşenirim şimdi :)
Güle güle çal, güzel amfi (y)

Yurtdışında "all tube" değil de "tube amp" diyorlar ona. Faz bölücü katı solid state olmakla beraber, drive elde etmek için de clipping diode denilen devreler bulunabiliyor sinyal yolunda. İşin asıl boyutu, tondan memnun olup olmaman, aradığın derinliğin, canlılığın olup olmadığı.

Uzakmış yahu, tüh! Üşenirim şimdi :)
Güle güle çal, güzel amfi (y)

Teşekkür ederim dostum sağolasın.Yolun düşerse herzaman beklerim...

Selam arkadaşlar,

Şu sıralar elimde ilk gitarımı satın aldığımda yanında aldığım Marshall MG10 marka/model düz bir amfim var. Ama hiç memnun değilim. Maksimum ~500 TL ayırdığım bütçem ile yeni bir amfi almayı düşünüyorum. Aklıma iki farklı model geldi. Birincisi Fender Mustang I v2 ve ikincisi ise Peavey Wypyr 15.

Sizce hangisi daha iyi ve hangisini almalıyım? Ayrı bir alternatif öneriniz olursa yine yazabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Nesinden memnun değilsiniz tam olarak onu da anlatabilirseniz daha isabetli bi cevap verebiliriz. Elinizdeki amfi gayet iyi bir amfi bence. Diğer almayı düşündüğünüz amfilerin ondan daha iyi olduğunu düşünmüyorum.

Öncelikle elimde herhangi bir prosesör olmadığı ve amfide de herhangi bir efekt vs. olmadığı için artık farklı tonlar v.s denemek istiyorum. Bu yüzden combo amfilerin iyi olacağını düşündüm. Acaba bu amfi ile bir prosesör beraber nasıl gider (biraz konuyu dağıtan bir soru ama merak ettim)?

Bir de distortion modunda arkadan epey bir cızırtı (dipses mi deniliyor?) geliyor. Her amfide olabilir belkide ama bende distortion derecesini arttırdıkça, bu ses sinir bozucu olabiliyor. :)

Peavey i denemedim o yüzden onunla ilgili yorum yapamayacağım ama fenderi denedim. Gayet güzel. Hem sesi hem kullanımı hem de bilgisayara bağlama olanağı olsun fazlasıyla yeterli olur diye düşünüyorum.

Mg10 ve mustang 1 i uzunca süreler kullandım. Mg10 pedallarla vs gayet güzel tepkiler veren bir amfi. Fakat yukarıda yazdıklarınız doğrultusunda mustang 1 fazlasıyla taleplerinizi karşılayacaktır. Gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Fakat mustang 1 in kendi içerisinde yüklü olan stok tonlar başta sizi yanıltabilir. Fender fuse programını indirip kurduğunuz takdirde oldukça iyi tonlar yazmanız mümkün.

Diğer ürün hakkında pek bilgim yok.

Merhaba arkadaşlar sizlerin yardımıyla ve fikirleriyle analog pedal dizmek için YAMAHA GA-15 amfımı ve DİGİTECH RP 90 prosesörümü sattım. Sizden ricam 500 - 700 tl arası güzel bir amfi önermeniz. Daha üst fiyatada tutabilir onlarıda önerebilirsiniz ama 500-700 arası olursa çok daha iyi olur . Ya da en azından analog pedallarla kullanılabilecek bu fiyat aralığındaki en adam akıllı amfiyi önerebilirseniz sevinirim :) Eski amfim baya kötüydü

Gitarim Cort KX 5 FR , Rock ve Metal tarzı çalıyorum . Hani ne çok sert şeyler çalmıyorum.Kendimi illa Metal çalıcam çalıcam diye kısıtlamıyorum, gerekince Daft Punk bile coverladığım oldu :). Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Geri