Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Watt diyenleeer, apartumanda olmaz diyenleeeer! "Attenuator" diye diye totomuzu yırttık burda huu!!! Biriniz de "Attenuator şöyledir, böyledir, biraz eq'dan yer ama lambaları da kırdırır, parçalatır. Şu watt için bu watt güçte attenuator al" falan deyin yahu. Adam pişman olacak lambalı amfi önerisi istediğine :D

Osman aga, kafa binbeşyüz, bazen de müdür sayesinde toparlamak zor oluyor. Müdür dediğim de, 63 yaşında hem hacı hem de p.şt hemi de .bnenin tekidür. Ahval te büle olunca kahrını çekeceğiz diye beyinden sinirden fedakarlık etmenin yan etkileri işte :)

Watt diyenleeer, apartumanda olmaz diyenleeeer! "Attenuator" diye diye totomuzu yırttık burda huu!!! Biriniz de "Attenuator şöyledir, böyledir, biraz eq'dan yer ama lambaları da kırdırır, parçalatır. Şu watt için bu watt güçte attenuator al" falan deyin yahu. Adam pişman olacak lambalı amfi önerisi istediğine :D
Deriz efendim attenuator alin deriz niye demeyelim ama illa 10 da calmaya da gerek yok 3 te 2 de calin ustune attenuator da koyun hepten dizginlensin. Ben bu isi bu baslikan bagimsiz olarak destekliyorum oyle olmasa 100 wattlik lambali amfi kullanmazdik, hic merak buyurmayin efendim ben de apartmandayim hem de oyle boyle degil universite lojmanindayim biraz dikkat etmedin mi deli problem oluyor ama ogrendik biz de neyi ne zaman yapmaliyiz diye, izolasyon konusunda da tedbirimi aldim rahatim.

Ama tembel de degilim koklemek icap etti mi alirim amfimi gotururum studyoya 1 saat dokerim kurtlarimi gelirim. Bu arada biraz gucluce bir lambali amfiyi kokleyince de kafa sisirir. Plexi plexi diyen adamlarin sanmiyorum ki bir tanesi koklenmis bir 1959'un yaninda durup zevkle calabilsin adami sesiyle sunnet eder yemin ediyorum. Son mesajim sudur, komusunuz var suyunuz var buyunuz var diye gonlunuzden gecen lambali ise bu isten vazgecmeyin, alin once sonra bulursunuz calmanin bir yolunu...Bu kadar adam atip tuttuguna gore en azindan bir kismi bulmustur bile o zaman vazgecmek caymak niye?

Deriz efendim attenuator alin deriz niye demeyelim ama illa 10 da calmaya da gerek yok 3 te 2 de calin ustune attenuator da koyun hepten dizginlensin.

Kişisel dert yanmalar:

Ben bu açıdan nasipsizim, Amfilerimde adam gibi master volume yok. Amma Urus atenuşu aldım, peh peh! %1'e çekiyorum, mübarekte tone sucking yine az. Diğer dürzüde güya PIMV var güya ama ikide bile kırılıyor deyyus. Ona da Reyes Audio reyizin attenuşunu aldım mecburiyyetten. O da efendi oldu şimdi :D

Plexi plexi diyen adamlarin sanmiyorum ki bir tanesi koklenmis bir 1959'un yaninda durup zevkle calabilsin adami sesiyle sunnet eder yemin ediyorum. Son mesajim sudur, komusunuz var suyunuz var buyunuz var diye gonlunuzden gecen lambali ise bu isten vazgecmeyin, alin once sonra bulursunuz calmanin bir yolunu...Bu kadar adam atip tuttuguna gore en azindan bir kismi bulmustur bile o zaman vazgecmek caymak niye?

Son mesajına katılıyorum. Plexi kısmında da yanındayım. Yanında durma o 100 watt mübereğin! Adamı sünnet değil hadım bile eder :D

Rg1550mz ve Schecter omen extreme 7 ile ht5 combo izlenimlerimi aktarayım. Ht5 düşük seste de gayet tatminkar sonuçlar veriyor, clean kanalını tubescreamer ve ds-1 kullanarak kirli ritm tonu ve lead kanalı gibi kullanıyorum, fx loopta eq pedalı tonu istediğim yöne doğru gayet güzel toparlıyor. Amfinin pedallarla arası çok iyi. İlgilendiğiniz tarza gidebilir diye düşünüyorum. Fakat sayın antbalcı'nın da dediği gibi sadece "evde lambalı var" dememek için sesi biraz açmak gerekiyor ki 5 watt ev, hatta apartman için sorun yaratabilecek kadar kuvvetli. 4. kattaki komşum test etti ve onayladı, ben birinci kattayım bu arada :) İlk fırsatta mikrofonlayarak bir kaç ses örneği koymaya çalışacağım.

Blues Jr amfimi sahnede hep kırılmayacağı şekilde ayarlardım. Lambalı amfiden beklentim, uzun süre sahnede çaldığımda şişmemesi. Yüksek volume'da kırılmaya uğradığından Volume'u 3 Master'i ise 6-7 seviyesinde mikrofonlayarak kullandım. Bu seviyeler bile ev için oldukça yüksek. Dolayısıyla evde lambalı amfi kullanmak bana oldukça gereksiz gelmekte. Hem çalarken rahatsız oluyorum, şikayet gelir mi diye de extra huzursuz oluyorum. Bugüne kadar 2 lambalı amfim oldu (DeVille 410 ve Blues Jr II). Tekrar ediyorum; evde lambalı amfi kullanmak gereksiz. Roland Cube serileri evde çalışmak için oldukça güzel aletler, taşınabilir ve lambalılar gibi masraflı değiller.

Geçen gün gittim ve birkaç amfi denedim. Blues Jr. ve Marshall MHZ15 Haze. Blues Jr. gerçekten boyutundan beklenmeyecek ölçüde zebellah gibi ses veren bir amfi. Sound muhteşem ve amfinin bir ruhu var, çıkan ilk sesle beraber anlıyorsunuz. Fakat ne yazık ki ev için kontrol edilemez bir güce sahip. Keşke 15 değil de 5w filan olsaydı. Marshall ise transistörlü ile lambalı arası bir izlenim bıraktı bende. Blues Jr'u duyduktan sonra açıkçası biraz yavan geldi.

Dolayısıyla şu an Laney Cub 12R biraz daha ön plana çıktı. 1w girişinin olması ev için büyük avantaj. (Hocam bir de koyu karakterden kastınız ne onu açıklayabilirseniz sevinirim.) Bonus olarak da fx loop var. Bulabilirsem onunla beraber VC-15 ve Blackstar HT5R 'yi deneyeceğim. HT5R konusundaki görüşleriniz nelerdir ? Benim uğraşmak istediğim müziğe uyar mı ? Bir de Peavey Valveking hakkında yorum alabilir miyim ?

Peavey Valveking sorusunu gormemistim, simdi efendim kafa olarak alacak iseniz once fiyati gorelim derim. Ayrica benim bildigim en ufak modeli 50 watt olan 1x12 kombdur ve Turkiye'de kimsede var midir bilmem. Valveking dediginiz vakit watt sinirini dert etmiyor olsaniz gerek en azindan bu amfi icin. Simdi bence adil olunursa kafanin ederi 400-500 dolardir tas catlasa lakin Peavey olmakla beraber uzak dogu uretimi ABD degil. Madem watt sinirlamasini asiyorsunuz o vakit ben Laney GH100TI kafa alirdim, forumda sayet satilmadiysa 1100 liraya var ve ingiliz uretimi, kesinlikle metal amfisi lan bu diye bakmamak lazim gayet bluesy olabilir. Kalitesi de handwired olmayan herhangi bir lambali Marshall ile kafa kafayadir(bu karsilastirmayi iyi yone cekerseniz iyi kotu yone cekerseniz kotudur siz Marshall amfilere nasil bakiyorsunuz bilemem yani size kalmis ama nihayetinde esitlikse derdimiz esittir bence). Cok kanalli olmamasini dert etmeyeceksiniz tabi(web sitesinde 3 kanal yaziyor ama amfide tek 3 olan sey 3 band EQ; 3 kanal kismi yanlis yazilmis zaten artik bu versiyonu uretimde degil)...

Peavey Valveking sorusunu gormemistim, simdi efendim kafa olarak alacak iseniz once fiyati gorelim derim. Ayrica benim bildigim en ufak modeli 50 watt olan 1x12 kombdur ve Turkiye'de kimsede var midir bilmem. Valveking dediginiz vakit watt sinirini dert etmiyor olsaniz gerek en azindan bu amfi icin. Simdi bence adil olunursa kafanin ederi 400-500 dolardir tas catlasa lakin Peavey olmakla beraber uzak dogu uretimi ABD degil. Madem watt sinirlamasini asiyorsunuz o vakit ben Laney GH100TI kafa alirdim, forumda sayet satilmadiysa 1100 liraya var ve ingiliz uretimi, kesinlikle metal amfisi lan bu diye bakmamak lazim gayet bluesy olabilir. Kalitesi de handwired olmayan herhangi bir lambali Marshall ile kafa kafayadir(bu karsilastirmayi iyi yone cekerseniz iyi kotu yone cekerseniz kotudur siz Marshall amfilere nasil bakiyorsunuz bilemem yani size kalmis ama nihayetinde esitlikse derdimiz esittir bence). Cok kanalli olmamasini dert etmeyeceksiniz tabi(web sitesinde 3 kanal yaziyor ama amfide tek 3 olan sey 3 band EQ; 3 kanal kismi yanlis yazilmis zaten artik bu versiyonu uretimde degil)...

GH100TI Tony Iommi'lerin yeni serisi iki kanal. Üç kanallı versiyonu daha çıkmadı. Sitede satılan ise eski seri tek kanallı olan üretim. Yeni serinin bir kanalına 12AU7 veya 12AT7 döşeyip clean headroom artırma imkanı var. Ama eski seriden alınacaksa da tarza bağlı olarak yine 12AU7 veya 12AT7 varyasyonlu bir dizilim ile, tek kanal crunch veya yüksek celan headroom'lu bir amfi de pekala elde edilebilir. Can sıkılıp metal çalınacak olursa da yeniden 12AX7'ler yerine takılır.

bu serinin en iyi amfisi vh100r. hem çift kanal hem reverb var ama pek bulunmuyor. sırf bu yüzden aklımda ikinci bir laney kafa var. aslında dist için kontrol yapabiliyorsunuz ikinci bir kanal gibi ama yine de çift kanal gibi rahat değil. yaşanılan tek sorun drive açıkken volume yükselmesi tabi bunun ayrıca hastası olanlar var.

bu serinin en iyi amfisi vh100r. hem çift kanal hem reverb var ama pek bulunmuyor. sırf bu yüzden aklımda ikinci bir laney kafa var. aslında dist için kontrol yapabiliyorsunuz ikinci bir kanal gibi ama yine de çift kanal gibi rahat değil. yaşanılan tek sorun drive açıkken volume yükselmesi tabi bunun ayrıca hastası olanlar var.

Bayağı versatil ve güzel bir amfi diye hatırlıyorum ama, arkadaşın aradığı kadar versatil mi, kullanmadığım için bilemedim de şimdi. Hani bence eski rock - metal arasına gayet iyi oturuyor ama funk, fusion gibi türlerde su koyabilir gibi geliyor.

Bu arada, clean headroom geniş olduğu için Ibanez TSA15'leri de inceleyebilirsiniz. Gerçi clean headroom hadisesi istendikten sonra preampta 12AU7 lambalarla gani gani sağlanıyor.

arkadaşlar elimde 2600 tl ye aldığım bir jackson soloist slsmg var ve amfim yok. fazla paramda yok tecrübesi olan arkadaşlardan uvcuz yollu bir amfi önerisi bekliyorum. ben avt20x avt 100 ve line6 spider 15 e baktım bütçem doğrultusunda öneri bekliyorum. teşekkürler.

ses seviyesini bir dene yüklü overdrive ile rahatsız etmeyecekse komşuyu o daha iyi seçim tabii ki bende biliyordum ama mezar gibi sessiz bir yerde kıl komşularla apartmanda oturunca seçimin sadece kişisel tercihlere kalmıyor :D

Ama çok kısık seste Line6 30 Watt gayet iyi

Selam arkadaşlar, evde çalmak için kombo amfi arayışı içindeyim, son olarak 2 model arasında kaldım hangisini öneririsiniz, neden?

Blackstar HT5R Combo - Bunda 12" Blackbird 50 özel tasarım hoparlör olduğu yazıyor.
Blackstar HT5-TH Anniversary - Bunda ise 2x 10" Celestion hoparlörler demiş.

Şimdi tona etki açısından 12 inç'in avantajları olduğu kadar 2 adet Speaker'ın da avantajları var, bu kabinlerin ikisini birden deneyip dinlemiş olan var mı, hangisinin tonu daha güzel? HT5-TH modeli biraz daha pahalı, hem de görsel olarak beyaz (ya da krem rengi) seçilmiş, daha hoş görünüyor, sizce aradaki fiyat ve görsel farklar haricinde büyük bir ton farkı da var mı?

Bende orange sevmiyorum mesela, vızır vızır geliyor tonu, şeklide çirkin, birde gereksiz pahalı.

%200 katiliyorum benim deneyimim Rockerverb MKII 100 ile esek yuku ile para ve boyle testere/sinek karisimi bir distortion olmaz, bir de reverbine sasiriyorum gemi hangarindaymis gibi derin hic ayari yok ve bir o kadar da yapmacik sentetik sesli rezil birsey, dugmeleri de bir garip plastik oyuncak gibi...Amma nefret kustum ama deneyimle sabit asla onermem. Git bir tane 6505+ al rahat et(ulan Peavey'den bahsetmesem olurum herhalde) tabi bulabilirsen.

Uygun fiyatli kombosunu da koyalim memlekete nasil girer bilemem ama bu varken hemen hemen ayni fiyattaki HT5'e nasil bakayim arkadas;
http://www.thomann.de/gb/peavey_6505_plus_112_combo.htm

Paraya kiyacaklar icin (evet JVM 410H fiyatina geliyor farkindayim hemen beddua etmeyin ortaya cesit olsun diye onerdik sadece) handwired Marshall 2061x'i de pek sevdigimi soylemeden gecmeyelim...Attenuator ile pek guzel plexi tonlari veriyor, pol cilbirt abi ABD de konsere cikti mi bunla geziyor...Mixer'i fritozu bilmem ama kabinden mikrofonlarsan gayet guzel...

Geri