Penalar hakkinda bilgi

Bunların hepsi ve dahası var. Ben pena delisiyim. Şimdi bir de ahşap penalar çıkmış ama sadece kolleksiyon niyetine alacağım. Birkaçyüz pena var bende. Dünyanın heryerinden pena toplamaya çalışıyorum. Çok ilginç şeyler var.

Taş penaları brezilyadan bulabilirsin. Ucuz değiller ama bir defalık penalar bunlar. Alınır bence.

ben de su taş penaya hayran kaldım... brezilya nere türkiye nere...
dunlop tortex .50 genelde kullandıgım pena.. diğerlerine gore daha ekonomik... çabuk eskiyo ama diğerlerine vereceğim paraya bundan bi kaç tane daha alabiliyorum.. böylece daha fazla taze penayla calmıs oluyorum....
bazen de dunlop stubby 1.00 kullanıyorum ama o pickslide falan yapınca cabuk kayboluyo... hatta erimek yerine çatlama eğilimi gösteriyo...
yıllar once de d'andrea formula delrex kullanmaya kasmıştım... bi arkadas bahsetmis 12 telli efekti falan diye... ben sahsen başarısız oldum.. hakkını veremedim.. artık elimi surmuyorum... ufak kolleksiyonumda yatıyo.. zaten her tarafı farklı bi şekile sahip... her yerde de bulunmuyo...
ucu telli arkası plastik 12 telli efekti veren pena (adı şirin bişeydi) volume dergisinin ilk sayısında gormustum... ilgi cekici ama gereksiz gibi..
bence pena gitarın gercek tonunu vermeli.... EKONOMİK OLMALI... kredi kartından vs. yapılan penalara HAYIR!!

Aradaki farkı anlamak için iyi manyetik ve o manyetik ile bu penaları kullanmak gerek. İyi mazeret üretmişsin valla... :) Tabi bir penaya 30 dolar vermek (hatta postayla 42) birçoğuna akıllıca görünmeyebilir. Zevk meselesi. 42 dolara 100 tane pena da alabilirsin. Dediğim gibi ben pena delisiyim. İşin keyfi zaten o penanın Brezilya'dan gelmesi :)

benim sorunum pena ile degil.. aylardır kafama koydum yurt dısından istedigim gitarı getirticem diye... ama yol katedemedim...
şimdi oturup pena getirtmekle ugrasamam...
ama seni kutlarım... bence süper bi zewk bu.. öğrenci olmasam kendi paramı kazansam girerdim böyle işlere.. :)

skatheist demiş ki:
Ibanez hikuzame ler bağımlılık yapar ve zor bulunur. Bulamayınca eroin krizinde gibi dolaşırsınız pena pena pena diye. Hikuzame kullanıpta stoklarınız bitti ise Jazz 3 te benzer bir hissiyat veriyor

Metal penalar aluminyum ( doğrumu yazdım :) ) dan yapılıp manyetiklerin yarattığı manyetik alandan etkilenmiyorlar. Bide poposu plastik olup, ucu metal telden olan bir pena vardı, 21.yy ın teknolojisi diye satıyorlardı :)
Hehehe bunlardan bir tanesini kaybetmiştim, evi taşırkene buldum. Sıfır gibiydi. Sonra bir süre kullandım bayağı eskidi ve 3 gün önce kaybettim. Belki burdan taşınırsak, taşınırken bulurum :p

Ben 1.0 mm'nin altındaki kalınlıkta penalarla iyi çalamıyorum. Geçen kuzenim bir tane Dunlop getirmişti 1.5 idi. Bir süredir 1.14 kullanıyor olmama rağmen çok rahat etmiştim ama onu da kaybettim! Ayrıca pena kolleksiyonu olayı bende de vardı ama hep aldım ve hep kaybettim. Bugün stüdyoya gittiğimde penam yoktu. Yeni bir tane aldım. Ama içimden bir ses kaybolucak diyor :D Şimdiye kadar da hiç yanılmadı. Cüzdanımda konserlerde falan gitaristlerden kaptığım penalar var. Umarım onlardan kullanmak zorunda kalmam :D

Ayrıca Atalay abi uzun süredir görünmüyordun, özlemişim. Avatarın da manyak güzel olmuş :twisted:

Geçen gün jazz 3 penamı kaybettim cillop gibi gittim yenisini aldım ama etrafında çentikler vardı kıllandım sahtemi diye, eve geldim çalmaya başladım geçrekten rahatsız oldum. duvara falan sürttüm sinirden. eskisi cillop gibiydi ama.

gogostar demiş ki:
Atalay demiş ki:
Gitar alacaksan helal derim. Önce onu al da gerisi kolay. Ne marka? Süper!
o kadar super falan yazmıssın abi... kızacak simdi herkes...
bc rich warlock istiyorum.. platinium pro veya nj series... kimse sevmese de...
konuyu da dağıttıgım için ayrıca özür dilerim..

ben bayılırım doğru seçim tebrik ederim :)

atalay sen 7 pena bir arada olaını da mı yurtdışından edindin?

bu taş pirinç falan bu civarlarda bulunur mu? ben de pena toplamayı severim de.

nj series çok iyidir. bc rich ler kötü gitarlar olarak bilinse de aslında oldukça iyi gitarlardır. hele bir beast nj series var ki!!! of of bi tane de ben istiyorum

customshop pena? size birşey önereyim; bir ud tamiri filan yapan bi dükkan bulun. türkiyede ud tamir ustaları onlar için özel mızrap yaparlar. adama deyinki abi ben kaplumbağa kabuğu istiyorum, biraz pahalıdıır, 10 santimetrekaresi 40 milyon filan...sonra rapido kalem ile pena boyutunuzu kabuğun üstüne çizin ve başlayın ZIMPARALAMAYA!!!!! bu iş için farklı inceliklerde zımpara kağıdı kullanarak iyi bir pena yapabilirsiniz. benim favori penam jaz3'e göre yaptığım "custom" iki kalınlıklı penadır. iki kenar arasındada bellli bir açı vardır ve az da olsa kalınlık etkisini hissettirir. Tona etkisine gelince, bu pena ile tonunuzdan çok az mid kısıp biraz boğuklaştırmış gibi ya da presence kısmışsınız gibi oluyor.
Presence'i açmak mı istiyorsunuz, bir cam parçasını başlayın zımparalamaya......ses parlaklaşacaktır. Yalnız zımparalamak çok vakit alır ve iyi bir pena yapmak haftalarınızı alabilir......bi de en son ince ayarda en ince zımpara kağıdını kullanmanız gerekir....

kaplumbağa sırtı bulabileceğiniz yerler için bana yazabilirsiniz; yaylaozgur@hotmail.com Rica: Lütfen bu iş için kaplumbağa katletmeyini

kenny demiş ki:
Atalay abi penayi belirli bi siteden mi getirttin? varsa adresini alabilirmiyim ?

Adreslerini bulamam şimdi ama bir kolay aramada şunları yazarsan YAHOO da çıkıyor:

Dunlop picks,

Kradl Guitar Picks,

Brasilia Stone Picks ya da Agate Brasilian Picks

Kolay gelsin. O sitelerden direkt sipariş verebiliyorsun.

Almanyada gitarımı ısmarlamıştım. Netten gitarın gelmesini beklerken gittim dükkanın birine pena almak için. Ibanez kutusu vardı sadece, baktım. Ben bilmiyodum tabi o zaman ne iyidir ne değildir. Rastgele 4 pena almıştım.

Bir tanesi kocaman bişeydi materyali iyi değildi hiç sevmedim.
Diğeri çok küçüktü plastikti ve inceydi oynuyodu vink vink.

Diğer ikisi ise Ibanezin Paul Gilbert imzalı modeli ile Hikizume idi. Bu iki penayı 7 aydan beri kullanıyordum. Paul Gilbert ile Hikizume materyal, kalınlık ve boy olarak tamanen aynıydı. Yanlız ben alırken Hikizumenin bir sürü modelini görmüştüm, offspring imzalılar (kurukafa), değişik modelliler vs: benim almamın sebebi ise Hikizumenin süper olduğunun bilmem değil, üstünde kaymayı engelleyici plastik noktalar olmasıydı. Bir başka modelinde de kum tanecikleri gibi bir şeyler vardı (sandgrip di ismi hatta sanırım). Bu plastik noktacıklar kaymayı önlüyor ama bir iki hafta içinde hepsi döküldü ve Paul Gilbert ile aynı hale geldiler.

İstanbul'a geldiğimde bu Hikizume'yi gitar öğrenen bir arkadaşa vermiştim hatta. Şimdi okuyunca yazılanları "vay be" dedim.

Bu bahsettiğim penalar 7 aydan sonra bile sağlam, çok ufak çentikler falan var ama sesi öyle ciddi anlamda etkilemiyor.

Jazz III'ü de o kadar övmüşsünüz ki, denemediğime pişman oldum, en kısa zamanda denemek istiyorum.

Geri