Synthesizer çalan?

'Elektro Gitarlar' forumunda asymmetric tarafından 13 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. bu işlerde yeniyim ve mantıksal olarak synthesizer'ı çözmeye çalışıyorum. mantığı nedir? klavyeden farkı nedir? kendimi bu konuda nasıl geliştirebilirim nerden başlamalıyım öğüt ve fikir verebilecek olan varmıdır?

2. Bir ya da daha fazla osilatörü filtrelerden geçirerek yeni sesler yaratma işlemini yapan alet kendisi. Klavyeden farkı ton programlama çalışmaları gerektirmesi.

Çoğu analog ve dijital synthesizer (örn: Oberheim, Moog, Access Virus) Subtractive Synthesis denen sentezleme tekniği kullanır. "Subtractive Synthesis" adı altında netten bilgilere erişebilirsin.

FM synthesizer ise Yamaha'nın lisansladığı faz modülasyonu sentezlemesidir. Ana başlık da FM synthesis dir. Bunun mantığı daha farklıdır.

http://www.soundonsound.com/sos/allsynthsecrets.htm

Bu linkte çeşitli tüyoları bulabilirsin mesela.

3. teşekkür ederim. peki yokmu başka? ne kadar azmış bu işle ilgilenen :D

4. eDDz

eDDz

1,781
    170
    755
    Çok merak ettiğim ama hiç araştırmayıp hiç bir şey bilmediğim konulardan birisi, forumda olsageerk bir kaç kişi anlayan, açıklarlarsa çok mutlu mesut olurum.

5. En temizi alet (hatta varsa sizin cihazınız) üstünde gösterip sesleri dinletmek arkadaşlar. Niye derseniz

Tarza göre (bu zaten çok çeşitli kılıyor)

Bas tonları
    PolySynth tonları
    Lead tonları
    Kemanımsı tonlar
    Flütümsü tonlar
    Pirinç Enstrüman (brass) tonları
    Pad Tonları
    Atmosferik/ Drone
    Efekt

diye ayrılıyor, hepsinin yapılış şekli farklı, kullanılan osilatörler farklı, modülasyonlar farklı vs vs.

Bunlar subtractive synthesis denen (moog vari) teknik için geçerli, bunun FM i var, wavetable ı var, granüleri var, additive i var, var da var.

Ayrıca bunları güçlendirmek / renklendirmek için kullanılacak programlama teknikleri, katmanlamalar diye gidiyor.

Tadilat ve taşınma işlerim bitince, müfredat hazırlamayı planlıyorum. Subtractive ve Wavetable üstüne (şu anda bende o tarz sentezleyiciler olduğu için) İsteyen olursa işler bitince buradan haber ederim.

Her aletin karakteri haliyle farklı, buna göre programlama yapmak da gerekiyor, analog vari düşünce sistemi teoride işlese de, cihazların filtreleri, osilatör şekilleri genelde çeşitli özgün detaylar içeriyor.

6. Bende satılık bir adet synthi var bilginize :)

7. Marka modeli merak ettim (merak sadece, yoksa daha synth almam, çok uç bir model ve bütçe olmadıkça bende) :D

http://www.gearslutz.com/board/atta...-sound-design-programming-analogue-synths.pdf

bu linkten access virüs serisine hitaben programlama tekniklerini okuyabilirsiniz misal. Ama aynı model olmak zorunda değil. Genel geçer bütün subtractive synthesizerlar için geçerli programlama tüyoları mevcut.

Ufuk Önen'in synthesizer kitabı mart ayında çıkacakmış, yerli kaynak olarak programlama tüyoları da içerir diye düşünüyorum.

8. Ufuk Önen'in Teoman Pasinlioğlu'yla hazırladığı synthesizer kitabı mayıs'ta raflarda olacakmış. İlgilenenler kaçırmasın derim.

9. ben roland V SYTNH GT kullanıyorum süper makine.Vocal Designer var dehşet.upper lower ikişer osc ister analog waveform kullan ister pcm waveform neşene göre.adına Elastic Audio Synthsizer diyorlar bence az bile...

10. Bende Juno-Di var Roland,klavyeye Dream Theater yüzünden başladım ama Jordan aletle harikalar yaratıyor ben henüz ses yazmayı bilmiyorum ancak biliyorum ki Juno-di de ses yazılabiliyor imiş,o yüzden Minocan'ın dediği gibi kendi aletinin üzerinde bir şeyler gösterilmesi en uygunu.Ankara da varsa yardımcı olabilecek,benim cihazı tanıyan,vakti olan ve bir şeyler öğretebilecek olan, harikulade olur.Synthesizerların hepsi,istisnasız, harika bir dünya,özellikle rock & metal müzikte çok farklı bi dalga.Uğraşmaya değer.

11. Synthesizer almak zorunda degilsin illa ki. O synthesizer'lar gitar prosesoru gibi bir sey. Profesyonel degilsen, sahne vs. durumlarin yoksa evinde midi klavye ile de ayni synthesizer'lari VSTi olarak kullanabilirsin. Sonucta hepsi yazilim. FM8 - Kontakt 4 - Nexus tavsiyedir. Lisansli halleri de synthler kadar pahali. =)

12. 3 saatlik uzun bir video ama synth programlama hakkında bilgi edinmek isterseniz en kapsamlı videolar bunlar.

Bu Sayfayı Paylaş