gümrük mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz

gitar

amerika dan bi arkadasım gitar ve prosesör getiricek bana gitar 550 $ prosesor 400$ civarı bunlara gümrük uygulanır mı uygulanmaması için ne yapmamız gerekli fatura fln açısından

Re: gitar

emreclipper demiş ki:
amerika dan bi arkadasım gitar ve prosesör getiricek bana gitar 550 $ prosesor 400$ civarı bunlara gümrük uygulanır mı uygulanmaması için ne yapmamız gerekli fatura fln açısından

tabiki arkadaşım gümrük uygulanır.. ama şöyle yaparsan ki her firma bunu yapar.. gitarı 60 dolar olarak prosesörüde 20 dolar olarak fatura kestirtirsen..
güzelce hediye paketi yapıp oyuncaktır yazarsan.. çook az miktarda gümrük ödersin.. ama kargo şirketi ise ürünlere bişi olduğu taktirde sana 60+20 dolar para öder.. çünkü sigortalıcaklar sonuçta... hızlı kargo yaptırırsan birşey olucağını sanmıorm gitarla pros. a... ii günler

valla 1-2 ay sonra dediğim gibi yapıp jackson rr5 ile case i türkiye sınırları içine sokucam. neden millet böle düşünüp türkiyeye sokmuo.. tabiki sigorta olayı..dersen ki ben bu riski göze alıorm kargoda bişi olmaz.. cart die sokarsın..alıcağn yerle karşıdaki eleman iice anlaşıcak dicek faturasını 60$ olarak kestirt.. oda kabul ederse cillop gibi sokarsın sınırdan içeri..

abi paketli olursa onu açamazlar... yani çok güzel bi hediye paketi olmalı.. fiyonklar fln üstünede happy birthday gülüm yazıcak.. toy dur die de bi not.. cillopp

Kim demiş açamazlar diye,tek uyanık senmisin koca memlekette.Adam 60 USD faturayı yemez,hediye olayı
dediğin gibi hediye paketi olunca olmuyor kargoya hediye olarak bildirmesi gerekli,fiyatıda daha gerçekçi tutarsan o zaman geçebilir.Ama gümrükte hiç bir şey %100 değil.

osxfang demiş ki:
abi paketli olursa onu açamazlar... yani çok güzel bi hediye paketi olmalı.. fiyonklar fln üstünede happy birthday gülüm yazıcak.. toy dur die de bi not.. cillopp

Ne alaka yahu hediye paketi? Adam processoru atar bavuluna gelir laylaylom. Kişisel eşya almış kendine hanga gümrükten bahsediyoruz?

Paketi falan da yemez ayrıca. Sonuçta malları XRaydan geçiriyorlar. Oyuncak diye savaş ekipmanı gibi gitarı geçirirsen göze batar. Öyle basit olsaydı herkes hediye paketi oyuncak ayağına paso uyuşturucu silah falan kaçırırdı.

Arkadaşı yurtdışından gelirken yanında getirecekse gümrük falan ödemez. Çünkü yanında getiriyor. İstediği gibi takılır. Ama gönderiyorsa kendisi orada kalıp. Durum farklı olur.

arkadaşlar internetten sanal kartla alışveriş yapacağım..gönderen ülke amerika..alacağım ürün 100 doların altında..usps ile gönderim yapacaklar..şimdi benim ürünüm kapıma kadar gelecek mi??bu ürünü kim getirecek kapıma kadar??usps ile anlaşmalı olarak PTT çalışıyor diye biliyorum..PTT kapıma kadar getirecek mi ürünümü??ürünümü satın alacağım site gönderim ücretini alışverişimi yaparken alacak,ürünüm eğer kapıma kadar gelirse extra bir ücret ödeyecek miyim??

cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Selam arkadaşlar. Ben haftaya Almanya'ya gidip yaklaşık 1800 Euro'luk Gibson Les Paul alacağım. Gitarı Türkiye'ye sokarken Tax Free'den almanya vergisini geri alsam, burada benden kdv vb. şeyler isterler mi? Yani demek istediğim Tax Free'den gitarın vergisini geri aldığımı bilirler mi?

Arkadaşlar yarın (19 agustos 2008 Salı) İngiltereden yaklaşık 440 sterline almış olduğum bir gitar, akrabam tarafından paketlenerek hediye etiketiyle bana gönderilicek.

1) Hardcase içinde olucak ve tekrar ediyorum üzerinde hediye ibaresi bulunucak, içerisinde fatura kesinlikle olmayacak.

Burdan bir sorun çıkarmı? Gümrüğe takılma ihtimali nedir?

2) Hangi kargo şirketiyle gönderilmesini tavsiye edersiniz

3) Kargo ücretini karşı taraf peşin ödeyecek hatta vergi isterlerse de peşin ödeyecek. Burada teslimatta bana şunu öde bunu öder derlermi?

4) Bu şekilde gönderimde beni ne gibi aksilikler bekler?

Nocure demiş ki:
Arkadaşlar yarın (19 agustos 2008 Salı) İngiltereden yaklaşık 440 sterline almış olduğum bir gitar, akrabam tarafından paketlenerek hediye etiketiyle bana gönderilicek.

1) Hardcase içinde olucak ve tekrar ediyorum üzerinde hediye ibaresi bulunucak, içerisinde fatura kesinlikle olmayacak.

Burdan bir sorun çıkarmı? Gümrüğe takılma ihtimali nedir?

2) Hangi kargo şirketiyle gönderilmesini tavsiye edersiniz

3) Kargo ücretini karşı taraf peşin ödeyecek hatta vergi isterlerse de peşin ödeyecek. Burada teslimatta bana şunu öde bunu öder derlermi?

4) Bu şekilde gönderimde beni ne gibi aksilikler bekler?

1) Büyük ihtimalle bi sorun olmaz.

2)kargo şirketi birazda senin seçimine kalmış, ucuz olsun acelesi yok dersen Usps, fiyat önemli değil hızlı olsun dersen Fedex (fiyat baya bi değişiyo onu mutlaka sorun)

3) Pas :D

4)Herhangi bi aksilik yok gibi fakat bazen çok kıl gümrük elemanlarına denk gelebilirsiniz diyecem de şu şartlarda o da olmaz gibi.

Mrb,

yurt disindan kilic almak istiyorum gumrukten gecerken bir sikinti olur mu ya da sorun olmadan nasil getirtebilirim

Arakdaşlar bayram ve yılbaşı dönemlerinde amerikadan 400 dolara kadar mal geçişine izin varmış diye duydum.
Bilgisi olan varmı acaba?
mesela amerikadan arkadaşıma 400 dolarlık pedal gönderttirsem hediye gibi gümrük yermiyim?

Ebay'den 20 dolarlik bir alisveris gerceklestirdim,
usps ile yapilan gonderinin uzerinden bugun itibariyle 1 ay gecti ve ses seda yok ortalikta.
Satici muhtemelen gumrukte takilmistir diyor, bir anlamda normal karsiliyor.
usps track numarasi elimde mevcut ama ordaki tek ve son guncelleme ''acceptance''..
onun disinda zaten TR'ye girdikten sonra servis PTT'nin hizmetinde gerceklestiriliyormus.

PTT'nin eline gecip, bekletip bekletmediklerini nasil anlayabilirim acep??

Geri