gitarın perdelerini çıkarmak

türk müziği makamları için perdeler çıkarılıp yeni bir enstruman ortaya çıkartılıyor orasını anladık da biz niye perde çıkaralım yani, aramızda kaç kişi türk müziği çalıyo, sırf meraktan yapılıyo böyle şeyler :D
ben de gördüm bi kaç bascı öyle perdeleri çıkarmış sert müzik yapıyolar..
(gerçekten uğraşan var mı yoksa, haklarını yemeyelim)

ya perdesizmiş, scalloped klavyeymiş falan filan geçelim bunları, yeryüzünde var bi kaç deli, garip garip şeyler çalıyolar :D
lütfen cok ciddiye almayın benim fikirlerimdir. muhabbet ediyoruz şurda:D

iyi güzel ama hepsinin bir nedeni vardır. baslar için de aynı neden geçerli mi bilemiyorum ama gitarda perde çıkartılmasının en önemli nedenlerinden birisi süper slide sesi alabilmektir. arkadaş niye çıkarmak istiyor bilmiyorum tam olarak ama genel olarak en önemli neden bu...

scallop ise rahatlık için dedik ya :)

Entonasyon problemini ilk başlarda vibrato ile çözüyorsunuz, yoğun vibrato kapatıyor açığınızı. Ama gün geçtikçe vibratoya olan ihtiyaç azalıyor, yerinizi daha net buluyorsunuz.

Bide işin en güzel yanı perdesiz gitar çalmaya başladıktan sonra perdesiz benzer enstrumanlarıda çalabilmeye başlıyorsunuz. Dün akşam cümbüşte "üsküdara gideriken" çaldım eheh :)

valla ben perdesiz gitar işine iyice eğilmeyi düşünüyorum ama daha çok türk müziğinin,makamlarını öğrenerek..Tabi bu çok uzun bi yol ama insan biyerden sonra değişiklik arıyo seslerde, sonuçta maddi olarak imkanları kısıtlı insanlarız, hepimizin böyle işlerle uğraşmasına çok seviniyorum ben.Ama şimdi güzelim bir ibanezin, fenderin de perdeleri çıkarılmaz elinde 20 tane yoksa.

Bu arada bu işe girişmiş tüm arkadaşların gitar resimlerini buraya koymalarını beklerim :p :)

perdesiz bir enstrüman ile perdeli enstrüman arasında iki fark var birincisi kaydırma (slide) ve mikrotonlar kulanma (veya türk müziğindeki komalı sesleri çıkartma) olanağı. ikincisi de ton farkı. ton farklıdır çünkü perde olmayınca tel direkt parmak ve klavye ile temas halindedir, ikisi de telin titreşimini söndüren etkenler olduğu için perdeleri söktüğün zaman ton bambaşka olur. perdeli ensrümanda ise tel iki metal aksam arasında (perde ve köprü) titreştiği ve biryere sürtünmediği için ses daha parlak ve uzundur, tınıları bambaşkadır. perdesiz bas için jaco pastorius ve birsürü cazcı, aynı zamanda pearl jam basçısı da perdesiz kullanıyor, perdesiz
gitar için aklıma gelen müzisyenler bizden erkan oğur ve timuçin şahin (çift saplı gitarı var sapın biri perdeli ötekisi perdesiz). önceki bir soruya da cevap, dot inlayler sorun yaratmaz benimkiler büyük dörtgen inlaylerdi ve plastiği çirkindi (ucuz bas gitar ne de olsa) bu yüzden değiştirdim. ama şimdi de sorun yok iyi zımparalarsan dümdüz oluyor ton da farketmiyor.

ozan cümbüş dedin de, babamın eski cümbüşüne eskiciden aldığım perdesini söktüğüm gitar sapını taktım yayla çalıyorum epey eğlenceli oluyor:))

Selamlar herkese..

Bugun eve geldim ve aylardı bas gitarıma yapmak istediğim şeyi basıma kıyamayıp klasik gitarıma yaptım ve perdelerini söktüm...

Şu anda tesviye işleminide kendim yapmak istiyorum zaten ucuz bir gitar o yüzden biraz da uğraş olsun diye..

sanırım şu anda zımparalamam gerekiyor klavyeyi kaç numara kullanmak gerek acaba daha sonra boşlukları neyle dolrurum..

Yardımcı olucaklar çıkacaktır umarım..
Müzik dolu günler..

benim de kafamda böyle bir işle uğraşmak var. uyduruk bir klasik gitarda denemek istiyorum. elimde vardı uyduruk bir klasik, hayrına verdim geçen sene:(

anladığım kadarıyla şu işlemlerden geçiriliyor

fretler sökülecek
boşluklar doldurulacak
zımparalanacak.

önceden de okumuştum böyle vir şeyler ve yanlış hatırlamıyorsam sapa biraz parça ekleyerek sapı fretlerin seviyesine yükseltmek gerekli diye duymuştum. böyle bir durum gerekli midir, yoksa sap ayarıyla yada köprü eşik yüksekliğiyle halledilebilir mi?

ayrıca sapı zımparaladıktan sonra cila vernik falan gerkeli mi?

Sanırım bu işle uğraşmak isteyenlerin ilgisini çekecek bir site www.unfretted.com. Verdiğim linkte bizden bir arkadaşın gitarını adım adım nasıl perdesiz yaptığını anlatıyor. Ben de eski gitarımı perdesiz yapmak istiyordum uzun zamandır (hatta daha da abartıp gövdeyi keserek yeni biçim vermeyi düşünüyorum) ve bu siteyi bulduğumda, kendi kendime düşündüğüm şeylerin pek de yanlış olmadığını gördüm. Ancak aklıma gelmeyen püf noktaları da sitede bulunmuyor değil; bir göz atın derim ben.

http://www.unfretted.com/loader.php?LINK=unfretting

ClaptonIsGod demiş ki:
Verdiğim linkte bizden bir arkadaşın gitarını adım adım nasıl perdesiz yaptığını anlatıyor.

bizden derken perdesiz sevn birini mi kastettin, türk birini mi. ingilizcem kötü olduğu için türkçe dökümanlar arıyorum.

ayrıca 20 30 yıllık, yerel deyimle senit olarak kullanılan(yufka atmak için kullanılan geniş ayaklı yer masası gibi bir şey) bir şeyi annemden teslim alacağım. bunu da araştırıp gitarın sap, pickguard altı kısımlar ve köprü mesafesini hesaplayarak oydurup gitarın gövdesini değiştirmeyi de düşünüyorum. ilçede keman bağlama yapan tanıdıklarım var. el işçiliğinde onlara başvuracağım. ancak bu işlem için yazı beklemme gerekiyor(okuldan memlekete dönüş:D) bir ihitmal somestır taitlinde yapabilirim.

uğraşacağım gitar muhtemelen cort s500 olacaktır, ama adam gibi araştırma yapmadan bü tür işlere girmeyeceğim. gitar aşağıdaki linkten görülebilir, alttan ikinci

http://users.skynet.be/migs/nlcort4.htm

Türk olmasını kastetmiştim. Arkadaşın adı Emre Meydan ve oldukça iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Siteyi biraz dolaşırsanız Artists kısmında Erkan Oğur dahil birkaç Türk'ün adı geçiyor. Yani perdesiz gitarla ilgilenen oldukça insan var.

erkan oğur ve birkaç türk ün adını gördüm ama çok uzun bir listeydi ki erdesiz gitarın mucidi erkan oğur un da ismi olsun mümkünse sitede. sağol paylaşımın için

Ben inlay değilde :) fretlerimi kendim değiştirmek istiyorum.Yapılabilir sanırım.Ne dersiniz altından kalkılabilir mi?Luthier'e ver diyeceksiniz ama burda herhangi bir adama gitarı emanet etmektense kendim yaparım daha iyi. :)

Bende Perdesiz işine Girdim Geçen Hafta , İnternetten 30 Liraya Bi Klasik Aldım Klavyesini Söktüm komple, Kömürlükten Bi Ağaç Buldum Kestim Ölçtüm Biçtim Bi Klavye Tuşesi Yaptım Gitarın Klavyesine Oturttum Ve Şu An elimde Çalıyorum Ve Şunu Tavsiye ediyorum Ben Denemek Amaçlı Yaptığım İçin Klavyede Kullanılan Ağacı kullanmadım Keşke kullansaydım Gül Ağacı , Abanoz gibi Bi Klavye Yapsaydım Daha Güzel Olurdu. Bildiğiniz Mobilya Ağacından Yaptım klavyeyi. Şu An sonuçtan Çok Memnunum Arkadaşlar Eminim Bu Bana Yaptırmaya Kalksam Çok Pahalıya Patlardı 8 Senedir Gitarla Ugraşıyorum Kromatik Akor Cihazı Aldım Bütün Sesler Dogru Yani Çok Zor Bişey Değilmiş Bana Göre. 30 Liralık Gitar Şu an Gözümde Ve Başkalarının Gözündede Çok Değerli Hale Geldi Tek Hatam Kafama Göre Bi Ağaç Kullanmaktı ( Bu Ağacın Ne Olduğunuda Bilmiyorum Ve Çokta güzel oldu Yani Şimdilik Bi Sıkıntı Yok Umarım Çabuk Aşınmaz) Herşey Dört Dörtlük Sanki Luthier Yapmış Gitarı Resmini Koyuyorum Daha Üzerinde Çalışıcam Bitmedi Ama Bunu Bu Hale Getirmek Baya Bi Zamanımı Aldı Açıkçası. Yapmak Zaman Almıyor Hesaplamak Klavye Entonasyonu Vs ... Ve Çok Malzeme Aldım (Iskarpela ,Kumpas,İşkence, Mengene ,Zımpara, Yapıştırıcı,Çok Çeşit Eğe Vs...) Ama Emin olun Yaptığım Masraf Mağazalarda Yada Luthierlerde Alcağam bi Gitarın Çeyrek Fiyatı Eder Anca Ve Daha İstediğim Kadar Yapabilme Özgürlüğüne Sahip Oldum Malzeme Var Elimde Çünkü ''Artı olarak 1,5 ay Bir luthierin yanında Takıldım Tek Artım Buydu'' Ama Emin Olun Bende Herkez Gibi Gitar Çok Hassas Zannederdim Ama işin içine Girince Nelerle Karşılaştım Anlatamam, Yapmak İsteyen Olursa Elimden Geleni Yaparım Malzeme Konusunda Gerçekten Paranıza Yazık, Eğer Benim Gibi Zor Kazanıyorsanız. Resminide Çektim. resimde Klavye Pütürlü Gibi Görünüyo Ama 80 Den Başlayıp 1000 e Kadar Kademe kademe Zımparaladım Yağ gibi Kayıyo klavye Halada İnanamıyorum Şu An Gitarı Çaldığımda. Perdelerini Söküp Doldurmayı Denemedim Direk Zor Olanı Seçtim. Zaten Amacım Denemekti , Gitarın Klavyesi Gül Ağacıydı Söktüm Klavyeyi Kökten Başka Bir Ağaç Yapıştırdım. Sesinide Duyurabilseydim keşke Ama İnternetle Pek Aram Yok Sosyal Medya Hesabımda Yok , Duygusal Davranmıyorum Kendim yaptım Diye, Gayet objektif Bakıyorum. Emin Olmak İçin Kromatik Cihazla Denedim Herşey Süper Hiç Bi Sıkıntı Yok. Perdelerini Söküp Yapmak Çocuk oyuncağı Bunu Yapabildiysem. Bunu Düşünenlere Tavsiyem İnternette Dandik Gitarlar Var 30-40-50 Liraya Alabileceğiniz 2. el Alın Deneyin Derim Boşuna Para Vermeyin Değişen Pek Bişey Yok Dogru Hesaplayıp Doğru Malzemeler Kullanın yeter Kolay Gelsin Hepinize. Müziksiz Kalmayın :)
resim001.jpg
resim002.jpg
resim003.jpg
resim002.jpg
resim001.jpg
resim002.jpg
resim003.jpg
Estetik olarak Çok Hoş Değil Ama Sesi gerçekten Şok Etti beni Ben Bile Kendim Yaptığıma inanamadım. Ses Deliğindeki Fazlalığa Şekil Vermek içiN Dokunmadım Onuda Yaparsam Tam Olcak Benim için Estetik pek Önemli Değil Hor kullandım Malzemeyi Ama Kaliteli Bi Gitar olsaydı Çok Daha İnce Çalışırdım

Perdesiz gitar, gitarın perdelerini çıkarmakla bitmez. Çoğu 'marka' gitarda bile adamlar daha boş tel ile 12. perdedeki notaları tutturamıyorken (entonasyon), 21 ilâ 24 perdenin entonasyonunu hiç düşünemiyorum. Kaldı ki işin daha milimetrik durumları var; gitarın orijinal fretleri jumbo veya medium oluşuna göre ayarlanmış entonasyonlar ve fret çıktığı anda hepsinin floje vereceği alan genişliği mevzuları var ki bu da emin ol fret boyutları gibi gözle görülür genişlikler değil :)

Başta Şunu Söyleyebilirim Sıfırdan Gitar Yapmıyoruz Zaten Adamlar Yapmışlar Biz Perdesize Çeviriyoruz Ve Perdesiz olayında Bi Tek Entonasyon Bizi ilgilendiriyor, Yani Adamlar Zaten Hesaplamışlar Klavyenin uzunluğunu Eşik Köprü Orantısını Vs... Burda Bizi ilgilendiren Gitarın Sadece Entonasyon Ayarlarını Dogru Hale Getirip Perdesize Çevirmek. Ben Perde Çıkarmadığım İçin Pek Bişey Diyemem Bu Konuda Ama Şu Bi Kesin Elektro Gitarda Vida Entonasyonu Var Klasik Ve Akustikte de Eşik , Şunu Demek istedim Yanlış Anlaşılmasın, Bi Mastar Alıp Ki Pahalı Bişey Bunuda Söliyim Elektro İse Sapı Söküp Üzerinde Çok Rahat Çalışılabilir ,Eğriliğini Düzeltebilirsin Klavyenin, Rende Yada Zımpara Ve Pleksiglass Madde ile De Yapılabilir. Ve Eşik Biraz Düşülürüp Daha Yüksek bi Eşik te Takabilirsin yeterki Klavyeyi Düzelt. Tabiki Bunlar Matamatiksel Hesapla olcak İşler Ama Çokta Abartılı Hesaplar Değil. Klasikse Klavyeyi Mengeneye Sıkıştırıp Onunda Üzerinde Pleksiglass Maddeye Zımpara Sarıp İster Klavyeyi ister Alt Ve Üst Eşiği Düşürüp Yükseltebilirsin. Zaten Sahnede Çalmıcan Benim Bahsettiğim olay Evde Bi Perdesiz Gitarı olması isteyenler İçin Geçerli, (Birazda Maddi Sebeplerden) Ben Çok memnunum Sonuçtan Çünkü Şunuda Belirteyim Türk Müziğinde Gidiyo Daha Çok Perdesiz Gitar yani Bi Ton para Verip Sonra Kenara Atma ihtimali çok Yüksek Ve Çalımı Bi O Kadar Zor. Ve Jumbo Fretle Medium Fretteki Farkı Eşiği Düşürerek Yapabilirsin Ne Kadar Sağlıklı Olur Tartışılır Ve Yapan Kişiye Göre Değişir, Yani Jumbo Fret li Bi Gitarı Perdesiz Yapmak İstersem Fret Jumbo Oldugu İçin Entonasyon Kalan Yüksekliği Kabul Etmicektir Sesler Kırılacaktır, Bunu Alt Eşik ve Üst Eşiği Düşürerek Halledebilirsin ... Pek Ciddi Bi Bilgim yok Bu Konuda Ama 1,5 Ayda lithuerden Çok Şey öğrendiğimi Söyleyebilirim Ve Beni Daha iyi Anlaman için Yaptığım Gitarı Çalman Lazım O Zaman İşler ve Düşünceler Çok Değişicektir. Yani Gitarı Yakından Görmen Gerekicek O Zaman Sana Ne İşlemler Yaptığımı Çok Daha Rahat ifade Edebilirim Ve Kafamada Takıldı Fender Bi Elektromda Var Onunda Perdelerini Söküp Doldurcam Onda Risk Çok Daha Az Çünkü Sadece Perdeleri Söküp Doldurcam Klavyeyi Tesviye Edicem 2 tanede üst Eşik İşimi Görücektir Deneme Yanılma İçin, O Çok Daha Bi kısa Zamanımı Alıcak. Yani Demek İstediğim Senin Bişey Bilmediğin Değil Ukala Olarak Algılanmak istemem , Söylediklerin Doğru Ama Hallolmicak Kadar Problem değil Deneme Yanılma ile Hallolacaktır En Fazla 3 Tane Alt Eşik Üst Eşik çöp e Gider 4 te Bulursun ayarını (belkide ilk denemede bulursun deneme yanılma) Ve en Son Olarak şunu Ekliyim , Perdesini Söktüğün Gitarı Geri Perdeli Hale Getirebilirsin Mikro Testere İle Tekrar Doldurdugun Yerleri Açıp Perdelerini Çakıp Çalıncak Hale Gelebilir Ben Bizzat Bunları Yapmadım Ama Çalıştığım Süre Zarfı İçerisinde Yapan ustaya Birebir Yardımcı oldum Ve Hepsi olağan Şeyler , ''Kasası Ortadan İkiye Ayrılan bi Akustik Gitarın Bile Kullanılabilir Hale Geldiğini Gördükten Sonra OooOoooooOo Neler Yapılabilir düşünemiyorum Yani Ağaç Hatayı Kabul Etmiyo Ama Estetik olarak Etmiyo , Orayı Doldurcak Bi Madde Mutlaka Bulunuyo Sıfır Gibi olmasada Kullanılcak Hale Gelebiliyor''.

Geri