ESP gitarlarinin istanbulda resmi olarak saitisa baslamasi.

Nedir bu marka fanatikliği ben anlamadım ki arkadaş. Zaten yavaş yavaş piyasada parayı gitara değil markaya vermeye başladık. Güzel ses veren gitarın markası Cort ta olsa, Rockson da olsa o gitar güzeldir... (bence)

Ayrıca masterofpuppetsasd çok güzel demiş, gitar alırken ırkçılık mı olur yahu?

Sen neden usa ya da japon almak istersin söylim. Birinci neden kaliteli olduğundan değil. Gerçek birinci neden, piyasadaki herkezin japon ve amerika yapımı kalitelidir dediği için. İnsanlar gitarını görünce içleri gitsinler diye. Gitarın ne yapımı diyince "kore" cevabını verdiğinde bu işten anlamayan insanların "koremi aaa dandiik" demesinden korktuğun için... İkinci neden kaliteli olduğu için... Bu nedenle bir çok insan (meclisten dışarı burada hakkı yenmeyecek insanlar var) parasını markaya veriyor gitara değil... Gitar bu denersin, çalarsın, okşarsın, ellersin öyle alırsın. Sadece kafadaki birkaç tipografik eleman yüzünden salya akıtmazsın...

Başlık gerçekten sapmış. İnsanlar buraya bilgi almak, bilgi paylaşmak için geliyor. Burada bir gitar hakkında yorum yapılacak ise, o yorum o gitarı çalmış, denemiş birisinden gelmeli ki buraya o gitar hakkında bilgi almak için gelenler objektif bir sonuç alsınlar diye düşünüyorum. Bırak pahalı olup olmadığına alacak insan karar versin. Eğer alacak insan alternatif isterse senden ozaman söylersin şu da var bu da var diye.

Saygılar...

ciyzis_kirayzs demiş ki:
uzgunum ama gayet de oyle yanı ozellıkle bazı arkadaslar alınmasın ama yanı gıdıp gibsonlara falan emg takmıolar mı insanın gitara el koyası gelıo yanı bı emg kullanıcısı olarak da gayet bunu soyleyebılıorm 2000 ytllık gıtardan alabılecegınız tonları cort x2 e takılmıs emgler ıle de alabılırsınız cunkı gayet de gıtarın ozellıklerının %75ını saklıyor ve gayet de odundan ses cıkarırken daha ii gitarlardan alacagınızı randımanı da dusuruyor tabı ben bu olayı genel bı kullanım olarak dusunuorm yanı sadece cayır cayır ton alayım dıenler ıcın emg ıı guzel ama ii gıtara da gerek yok onun ıcın

Öncelikle Emg 81-60 "bence" les paul ün o abartı koyu tonunu toparlıyor ve çok sağlam bi ton çıkartıyor.Dünyada LP+EMG kullanan çok fazla insan var, bak ünlü de demiyorum...Onların hepsi salak oluyor senin fikrini baz alırsak.

İkinci olarak da emg ler bu kadar öldürüyorsa gitarı neden bu kadar insan elindeki emgli ltd lerle ibanezlerle vs metallica tonu diye yırtınıp da bi gıdım yaklaşamıyor? Bu mantığa göre düşünürsek dünyadaki gitaristlerin çoğu salak oluyo, alsınlar bi X-6, taksınlar 2 emg bitti iş...

Yahu senin zevkine göre değişir bu. Piyasada lp+emg kullanan birsürü insan var gerçekten. Bu adamlar senden benden daha ünlüler orası kesin :D o adamlar işi hiç mi bilmiyor? Zevk meselesidir, tarz meselesidir. En basit örnek olarak Zakk Wylde'ın tonları kötümü? Bence gayet güzel. Bu tip tartışmaların gereksiz olduğu düşüncesindeyim.

ciyzis_kirayzs demiş ki:
uzgunum ama gayet de oyle yanı ozellıkle bazı arkadaslar alınmasın ama yanı gıdıp gibsonlara falan emg takmıolar mı insanın gitara el koyası gelıo yanı bı emg kullanıcısı olarak da gayet bunu soyleyebılıorm 2000 ytllık gıtardan alabılecegınız tonları cort x2 e takılmıs emgler ıle de alabılırsınız cunkı gayet de gıtarın ozellıklerının %75ını saklıyor ve gayet de odundan ses cıkarırken daha ii gitarlardan alacagınızı randımanı da dusuruyor tabı ben bu olayı genel bı kullanım olarak dusunuorm yanı sadece cayır cayır ton alayım dıenler ıcın emg ıı guzel ama ii gıtara da gerek yok onun ıcın

Jackson,Esp Vs firmalar hiç birşey bilmiyor yani :D Bağla kalasa emg leri kendi kendine çalsın :D Yok artık :D

Elbetki gitarın agaç kalitesini yansıtıyor emg ler.Yoksa millet alır bir X2 senin tabirinle üstüne emg leri döşe çık konsere.Ayrıca James e filan bakarsan 500 tane gitarı var ve nerdeyse hepsinde emg var.meger emg nin kendi tonu var adam niye o kadar gitar aldı :D

Ayrıca bir gün kendi Emg li X2 in ile Bir Eclipse Vs karşılaştırma imkanın olursa farkı daha net görebilirsin kanımca...

Arkadaşlar merhaba. Ben yaklaşık 4 yada 5 sene önce istanbuladaki pera müziğe gittim amacım ESP'leri denemekti. Almak için değil yani. Sonra gittiğimde ESP ltd diye bir markanın olduğunu daha keşfettim. Bunların sahte kelitesiz olduğunu düşündüm ama ESP'nin çok güzel fiyat kataloğunda tanıtımları ve fiyatları yazıyordu. SOnra kağıt üzerinde ESP ve ltd gitarları karşılaştırdım. Çünkü çoğu zaman aralarında sadece iki fark vardı. Ör: ESP olan 3000 dolardı ama ltd olan 2000 ytl. Aralarındaki diğer farkda birinin sapında gül ağacı diğerininkinde abanoz kaplama olması. Başka hiç bir farkları yok. Fiyat farkı sadece Amerika ve ESP yazıları yüzündendi bunu anlamıştım :)

Sonra para biriktirmeye başladım ve tekrar oraya gittim. Amacım şuydu hani o çok kaliteli olan amerikan yada japon (herneyse) esp'lerden almak ve tabiki sapında abanoz kaplama olmalıydı :)
oturup 5-6 tane gitarı elime aldım tam kararımı vermiştimki satıcı bana Dave Mustaine'nin kullandığı ltd dv8-r diye bir gitar getirdi denemem için. Daha doğrusu bu ESP dv8 in ltd olanıydı. Fiyatı 1900 ytl idi. Ben oturup denedim. O an bütün ön yargılarımı sildi bu gitar. Birincisi sapı abanoz değil gül ağacı kaplamasındandı. İkincisi manyetikleri emg değil seymour duncan jazz jb yada öle bir şeydi. Kendime göre bu gitar emg olan aboz saplı gitarlardan çok daha iyiydi.

Yani bir sürü insan yok emg yok abanoz yok amerikan yok japon kafamı ütüledi.

Gitarı peşin alınca fiyat 1550 ytl'ye inmişti. Kore yapımıydı. Sap gül ağacıydı ve manyetikler emg değil SD idi. Ama sesi bence muhteşem. Önemli olanda bu. Amerikan ve emg olsun diye gidip beğenmediğimiz bir gitarı almanın bir anlamı yok. Gidin Cort alın eğer sesi sizin için iyiyse bu yeterli. 3000 dolar harcamak gereksiz. markaya para vermeyin :)

spree demiş ki:
Arkadaşlar merhaba. Ben yaklaşık 4 yada 5 sene önce istanbuladaki pera müziğe gittim amacım ESP'leri denemekti. Almak için değil yani. Sonra gittiğimde ESP ltd diye bir markanın olduğunu daha keşfettim. Bunların sahte kelitesiz olduğunu düşündüm ama ESP'nin çok güzel fiyat kataloğunda tanıtımları ve fiyatları yazıyordu. SOnra kağıt üzerinde ESP ve ltd gitarları karşılaştırdım. Çünkü çoğu zaman aralarında sadece iki fark vardı. Ör: ESP olan 3000 dolardı ama ltd olan 2000 ytl. Aralarındaki diğer farkda birinin sapında gül ağacı diğerininkinde abanoz kaplama olması. Başka hiç bir farkları yok. Fiyat farkı sadece Amerika ve ESP yazıları yüzündendi bunu anlamıştım :)

Sonra para biriktirmeye başladım ve tekrar oraya gittim. Amacım şuydu hani o çok kaliteli olan amerikan yada japon (herneyse) esp'lerden almak ve tabiki sapında abanoz kaplama olmalıydı :)
oturup 5-6 tane gitarı elime aldım tam kararımı vermiştimki satıcı bana Dave Mustaine'nin kullandığı ltd dv8-r diye bir gitar getirdi denemem için. Daha doğrusu bu ESP dv8 in ltd olanıydı. Fiyatı 1900 ytl idi. Ben oturup denedim. O an bütün ön yargılarımı sildi bu gitar. Birincisi sapı abanoz değil gül ağacı kaplamasındandı. İkincisi manyetikleri emg değil seymour duncan jazz jb yada öle bir şeydi. Kendime göre bu gitar emg olan aboz saplı gitarlardan çok daha iyiydi.

Yani bir sürü insan yok emg yok abanoz yok amerikan yok japon kafamı ütüledi.

Gitarı peşin alınca fiyat 1550 ytl'ye inmişti. Kore yapımıydı. Sap gül ağacıydı ve manyetikler emg değil SD idi. Ama sesi bence muhteşem. Önemli olanda bu. Amerikan ve emg olsun diye gidip beğenmediğimiz bir gitarı almanın bir anlamı yok. Gidin Cort alın eğer sesi sizin için iyiyse bu yeterli. 3000 dolar harcamak gereksiz. markaya para vermeyin :)

esp'nin amerikan gitarı yok (sadece custom shop'u olduğunu duydum o da rock star değilseniz ulaşılmaz bişey), Espler amerika için üretilenleri var (eclipse2 mesela gibsonla özellikleri çakışmasın diye amerikaya eclipse 1 giremiyor) . Orjinal espler Japon, Ltd üst modeller kore , düşükler endonezya. Zaten üst model ltdler kötü değil tek burda tartışılan fiyat performans, o fiyata şekil marka ve özelliklerde ısrarcı değilse arkadaşlar japon ibanez alabilirler mesela.

Bende fiyat performans demeye çalışmıştım ama arkadaşlar baya bir ısrarcı anlamamakta. Mesela Dore müziğin Schecter'lar için biçtiği fiyat gayet makul ve ayarlayabilirsem bir tane edinicem bende Schecter. Burda ltd'yi savunan diğer başlıkta Schecter sahibi olmak istediğini yazıyor. Bir şey pahalı ise pahalıdır. Bunun "alacak olan karar versin" durumu yoktur. Birinin verdiği para içine siner, alır ama bu o gitarın pahalı olmadığı anlamına gelmez. Ltd'lerde ülkemizde maalesef pahalı ama kötü gitar mı, değiller(kore yapımları)?

Bir zamanlar yabancı bir forumda okuduğum bir yoruma % katılıyorum.
LTD asla kötü bir gitar değildir ama ESP'ye vereceğin paraya yazık, o kadar da fark yok aralarında şeklinde bir sürü yorumun üzerine eleman aynen şöyle demiş: ESP ve LTD arasında fark yok demek için hiç ESP çalmamış olman gerek.
Aynen katılıyorum, LTD iyidir ama model olarak muadili bir ESP daha iyidir. Fiyat ayrı bir mevzu. Her iyi şey gibi pahalı tabi ki.

dün gibson lp standart ile esp eclipse standart(duncanlı modeli) kafa kafaya kıyaslama imkanım oldu. eclipse, beklediğimden iyiydi. daha önce emg li modelini denemiştim ve nefret etmiştim, duncanlarla çok daha güzel olmuş. kalite olarak gibson standart ile yarışabilir, işçilik olarak kesinlikle daha iyi. ama gibson lp tonları ile resmen alakası yok. daha modern, daha metalhead bir gitar. biraz daha esnek birşey olsun dersem elim gibson lp ye mahkum yani, ama metal çalacaksam esp yi alırdım.

obican demiş ki:
dün gibson lp standart ile esp eclipse standart(duncanlı modeli) kafa kafaya kıyaslama imkanım oldu. eclipse, beklediğimden iyiydi. daha önce emg li modelini denemiştim ve nefret etmiştim, duncanlarla çok daha güzel olmuş. kalite olarak gibson standart ile yarışabilir, işçilik olarak kesinlikle daha iyi. ama gibson lp tonları ile resmen alakası yok. daha modern, daha metalhead bir gitar. biraz daha esnek birşey olsun dersem elim gibson lp ye mahkum yani, ama metal çalacaksam esp yi alırdım.

Geçen sene bu ayrıma bende çok düşmüştüm.Gibson LP almak istiyordum fakat hiçbiryerde doğru düzgün bir gibson bulamamıştım.Daha sonra gittim ESP eclipse aldım...En azından benim İstanbul da denediğim bütün Gibson lardan çok daha iyi diyebilirim.Keşke imkan olsaydı da yurt dışına çıkıp kendi ellerimle bir gibson seçebilseydim...Ama şu anda elimde ki eclipse den çok ama çok memnunum...Bu arada aynı modelin LTD sini denedim.Kesinlikle kötü bir gitar değil.Ama performans olarak arada bariz bir fark var.Yani kimse gelipte ESP ve LTD aynı demesin kulağı olan insan arada ki farkı anlar. Ben aldığım zaman ESP ye 1900 euro vermiştim.Olaya birde fiyat-performans oranı olarak bakacak olursak bu defa LTD öne geçiyor.Bu da bir gerçek...

esp gibsondan iyi diyemem ben, ton olarak les paul ile alakası yok çünkü. kalite olarak belki kıyaslanabilirler, standart ile ton, çalım, dolgunluk vs olarak belki yarışabilir. studiodan üstündür. işçilik olarak ise kesinlikle üstündür.

ancak ne olursa olsun, lp tonu yok eclipselerde. alakaları yok.

LP nin gövdesi çok kalın Eclipse'e göre.Bir de LP'nin bir kaç cm'lik maple kaplaması var.Eclipse'de ise görüntü amaçlı kağıt kalınlığında bir flame maple olabilir.

Tondaki farklılığın önemli bir kısmı burdan kaynaklanıyor bence.Ama esp'yi de seviyorum, güzel gözüküyor. :)

Alexi Laiho'nun gitarlarından geldi mi ki acaba? Gerçi alacak gücüm yok ama, yakından bakıp avcumu yaladıktan sonra tıpış tıpış dükkandan uzaklaşabilirim en azından :D

solitude71 demiş ki:
Pera zaten ESP distribütörü, mağazaya gittiğinizde de genelde bütün modeller bulunuyor. Bu arada Alexi hikaye, asıl SV ve NV mükemmel gitarlar.

Hikaye demek biraz ağır oldu ama sana katılıyorum. Sadece birtane emg var üzerinde clean tonlar için yapılmış bir gitar değil bu yüzden ben uzak durdum ondan ayrıca üzerinde iki tane emg olan gitarlar varken neden gidip birtane olanına 3999 dolar vereyim ki? Yada ltd olanına fark etmez. Kitarın kullanılabilirliği az. Sadece dist kullananlar için ideal ama parasını hak etmediği bir gerçek.

Geri