Demo Kayıtlar Ve Teknik Yorumlar

çalarken aynı anda plug in lerin seslerini kullanmak istiyorsan eger, "monitor" diye bi buton var track ın uzerinde(kucuk bi hoparlor şekli) ona tıklamalısın,
ses clean geliyorsa , drive karakterli bir similator seç, TUBE CLEAN da ise Hİ GAİN e al knob u

piyanist demiş ki:
Merhaba.
Bir kayıt yaptım. Beethoven' in Für Elise' sini biraz sertleştirdim. Askeri bir hava kattım... Başında helikopter efekti bile var...:)
http://www.angelfire.com/pop2/piyanist/mp3/furelise.mp3
Helikopter efektin kısa kalmış ve askeri bir hava olmamış malesef.Mesela trampet sektirebilirdin.(veya daddiri daddad ,daaadad,şaka şaka :LOL: )
Yani vst leri kapatırsak pek farklı bir Für Elise dinleyemeyeceğiz gibi geliyor bana.

The Clegg olarak ilk yarı profesyonel çalışmamız... İlginç bir FIrt Emin coverı ve Bir tane de kendi bestemizle birşeyler yapmaya çalıştık yorumlarınızı yazarsanız mutlu oluruz. Ekipmanlar;
Washburn X11 - Markası bile olmayan bir bass gitar - Davul(TAMA) - El yapımı Bağlama ( Kırık )

http://www.purevolume.com/theclegg

!!! İkinci Kez Yazıyorum !!! Lütfen Bakarmısınız Şu kayda Lütfen

bladebj demiş ki:
www.purevolume.com/theclegg
!!! İkinci Kez Yazıyorum !!! Lütfen Bakarmısınız Şu kayda Lütfen

bladebj,sakin.Zaten değerlendirme yapan birkaç kişi var.Dinlenmeyen daha bir sürü demo vardır buralarda.Ki bazılarına demo denemez.Sizinkide bunlardan biri,dermişim.(şaka hopsss :LOL: )

Şarkılarınızı dinledim.Keşke kayıdı nerde ve nasıl kaydettiğinizide yazsaydın,merak ettim...
Birincisi elinizdeki aletlerle iyi iş çıkarmışsınız.Kayıtta fena değil,herşey net duyuluyor.Herhalde ortaya bir mikrofon koyarak yaptınız.
Sazla giren parçayı dinlerken bekliyorum acaba ne girecek şimdi.Derken davul giriyor,gitar giriyor ve birazdan Cahit Berkay'da girer herhalde diye düşünürken :LOL:... Kısacası şarkınız Moğollar'ı anımsatıyor.Ama kötü demek değil bu.İyi çalmışsınız,özen göstermişsiniz.Dinlerken 70 li yılların tadı geliyor.Fakat daha önce yapılan işleri iyi bilmeniz gerekli,yoksa yaptığınız/yapacağınız tekrar olur.
Fırt Emin, bence ilginç bir cover olmamış.İlginç olabilmesi için,ne biliyim farklı bir akor,ritm birşey olmalı.İlginç deyince ilginç birşey bekliyor insan.Özledim dedikten sonraki kısım iyi yapışmamış.Bak mesela şöyle olabilirdi orası:

Özle......."dim" le beraber crash'e vurulacak ve burada Davul susacak,gitarın tınısı devam edecek.
Bas iki ölçü boş devam edip,Üçüncü ölçü başında davul ritme başlayacak.
4. ölçü aynen devam ve 5. ölçüde solo gitar girecek.Çok basit bir düzenleme ama kesinlikle birşey gerekli oraya.

Bu arada Fırt Emin de parçanın devamı neden sessiz...Orasıda cover mı? :p
Part 1 ve Part 2 aynı parçalar değil mi...
Part 1 ve 2 de fade out bittikten sonra kısa bir saz sesi geliyor,orada o sesin ne işi var...
Parçaları yüklemeden önce bunlara dikkat edin.

Not:parçaların,kayıdın,programın,aletin edevatın vs.nin hakkında daha detaylı bilgiler vermeniz,dinlenme oranınızı artıracaktır,bilginize...

düzemlemeyi audition la yaptım kendim. ankarada raven la yaptık kaydıda hucüm kayıt şeklinde kayıt ekipmanlarını hatırlamıyorum

Bu arada Fırt Emin de parçanın devamı neden sessiz...Orasıda cover mı?

parçanın sonu cover degil hocam orası uykusuzluktan kaynaklanan bir hata

Part 1 ve Part 2 aynı parçalar değil mi...

evet şimdi fark ettim part 2 part1 i unutmuşum upload ı düzeltecegim saol yine kardes allahtan yorum yaptın yoksa kudurcaktım :D

Evde Kristal adlı bir mixleyiciyle yapılmış bir demo... Stüdyoya girmeden önce ön kayıtları buradan alıyoruz... Sizlerin beğenisine ve eleştirisine her zaman açığız ki ne yaptığımızı ve nasıl olduğunu bilelim... http://rapidshare.de/files/6920589/Elma_Giri_.mp3.html
Yorumlarınızı yaparsanız çok sevinirim... Yakında prof. kaydı yapılacak olan ve albüm çalışmaları hızla devam eden 32+1 grubunun elma isimli şarkısının introsu...
Tamamen evde yapılmış bir kaydın ne yapabileceğini görmeniz açısından iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum...
Buda Melek adlı projemizin ham hali(sadece gitar ve vokal) http://rapidshare.de/files/6917547/melek.mp3.html Ses değerlendirmeleriniz için yorumlarınızı lütfen esirgemeyiniz...Saygılarımla...

32arti1,
Tamam,madem bizlerin beğenisine ve eleştirisine açıksınız,o zaman ben açık açık söyleyeyim:Elma adlı parçanın kayıtı berbat olmuş.Ayrıca beste olarakta kötü,bana çok klişe geldi(36.sn akorları),kusura bakmayın.

Bence yapılması gerekenler:
1-Midili baget girişi silinmeli.
2-Gitar kayıttan önce düzgün şekilde akort edilmeli.
3-Gitarist arpejlere daha çok çalışmalı.(27.sn)
4-Gitar ve bassda metronom sorunu var,düzeltilmeli.
5-Daha iyi davullar yazılmalı.(özellikle ataklar)
6-Dist. gitar tonları çok çok kötü ve hasta,tedavi edilmeli. :)
7-Parça 58 sn.de bitiyorsa,59.sn deki ses imha edilmeli. :)

Tamamen evde yapılmış bir kaydın ne yapabileceğini görmeniz açısından iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum...
Malesef iyi bir örnek değil.Burda evde yapılmış çok daha iyi kayıtlar var.

Not:parçanın girişdeki arpeji Hero of the Day'i hatırlatıyor.

Polski90 öncelikle önemli zamanını ayırdığın, ilgilendiğin ve hatta saldırı amaçlı yapmadığına inandığım eleştirilerin için teşekkürler...
Bu parça tek seferde kaydedilmiş ve arenje edilmemiş olmasıyla bayağı bir ham haldir... Şarkının ahenginin nasıl olduğunu merak ettiğimizden kayıt esnasındaki hatalara pek önem vermiyoruz(haklısın 27.snde arpej hatası var...) diğerlerine gelelim...
1-Zaman sorunu olunmasın diye konuldu baget...Stüdyo kaydında öyle bir şey yapmayız...
2-Akortta sorun olduğunu sanmıyorum çünkü kontrol etmiştik...
3-Haklısın
4-Aksak akor yaptık bilerek bir kaç yerde kulağı tırmalayacağını düşünmemiştik...Dinleyici olarak önerilerinizi değerlendireceğiz...
5-Haklısın...(geçişlerde zil koymadık,stüdyoda olacak...)
6-Evet: :D herkes öyle diyor ama biz bu tonu seviyoruz...Stüdyodada aynı ton olacak...
7-Tamamen mp3convector ın hatası... Wav olarak öyle bir şey yoktu...
Tekrar çok teşekkür ediyorum...
Melek şarkısının vokalinede yorum yaparsanız seviniriz...

Polski90 öncelikle önemli zamanını ayırdığın, ilgilendiğin ve hatta saldırı amaçlı yapmadığına inandığım eleştirilerin için teşekkürler...
Yanlış anlaşılmadığım için bende teşekkür ederim.
Melek şarkısının vokalinede yorum yaparsanız seviniriz...
Yine açık söyleyeyim Melek adlı şarkınızda hoşuma gitmedi.Tabi sen vokali soruyorsun.Fazla bir yorum yapamam ama şunu söyleyebilirim.Parça içinde detone olmamış fakat hep tekrar eden bir vokal melodisi var ve bu sıkıyor bence.Birde acıklı söyleme tarzı hoşuma gitmedi.Aslında kısaca söylersem potansiyel var,ama kendini geliştirmeli...
Bu kadar :?
Not:2.02 sn'de bir kopukluk var.
Evet: herkes öyle diyor ama biz bu tonu seviyoruz...Stüdyodada aynı ton olacak...
Tamam ama parçadaki gitarlar hakketten çok kötü.Herhalde sizin istediğiniz az dist.lı gitar tonu,fakat böyle kayıttaki gibi olmaz bence.

Tekrar teşekkür ederim... Ama 2akorlu ve güzel olan çok şarkı biliyorum... Şarkının 4akoru var ve basit bir şarkı... 2aylık gitaristin bile hemen hemen çalacağı bi şarkıdır,doğrudur ama 2yıllık adamın bile yazamayacağı ve söyleyemeyeceği bir şarkıdır bence çünkü hissedilerek yazılıp söylenmiştir... Zaten vokal yorumu sormuştum eyvallah onada yorum yapmışsınız olumlu, olumsuz... Tekrar çok teşekkür ediyorum.Bu arada şunuda söyleyeyim bunları özeldende yazışabilirdik ama ne tip şarkıya kimler nasıl yorum yapıyor diye diğer okurlarada yardımcı olacağını düşünüyorum bu yazıların. Yani eğer biri bunlara benzer tarz müzik yapacaksa eksilerini ve artılarını daha yapmadan görebilecektir...Onun için şarkıların yorumlarının burada yapılması taraftarıyım.Hatta herkes burada yayınlarsa şarkısını bence çok iyi olur... Ama şunu da bütün herkese duyurmak isterimki güzel şarkı demek hızlı ve agresif şarkı demek değildir... güzel şarkının tanımı yoktur güzel güzeldir kişiye göre değişir... Soloların çok hızlı olması nasılki şarkının bence mükemmel olduğunu göstermiyorsa yavaş sololu şarkılarda kötü değildir...
Dist. tonları biraz daha sert farklı biraz daha ağır enstrumantal içinse
http://rapidshare.de/files/7057762/32_1_-_Somewhere_i_fly.mp3.html
Bunada yorumlarınızı buradan yaparsanız hem bizim için hemde bu tür dinleyenler ve yapanlar için yorumlarınız değerli olacaktır... Saygılarımla...

Yorum yapacaktımda yok abi hiçbir yapıcı eleştiride bulunamıyorum. Üzücü şeyler söylerim siz sağ ben selamet böyle devam edelim.

İnternetten daha fazla amatör çalışma dinlemenizi tavsiye ederim çıtanızı yükseltmeniz için. Yoksa en iyi ev kaydının sizinki olduğunu zannetmeye uzun süre devam edersiniz.Doğal olarak yerinizde sayarsınız.
İyi çalışmalar

Somewhere i fly isimli eserinizde distortionlı gitarlar pik yapmış(patlama olarak kabul edebilirsiniz, sesin olması gerektiğinden yüksek bir seviyeyle kayda girmesi sonucu oluşan bir durumdur, eq flat iken -2 db gerekli düzenlemeler için uygundur)Gerek solo gerekse ritm gitarlar için geçerli bu söylediğim. 41-44-45. saniyelerde solo gitar uygun giderken ritm gitar ton dışına çıkmış. Duygu yok mu? Var ama doğru kullanılamıyor, zamana ihtiyacınız var. Sık sık kayıtlarınızın üzerine gitar çalıp kaydedin, ama yaptığınız her kaydı buraya asıp "alında evde nasıl kayıt yapılırmış görün" tavrında bulunmayın lütfen.
Dediğim gibi gitar kayıtlarını yaparken bilgisayara giriş sesini şu anki seviyeye göre oldukça düşük tutmalısınız. Yoksa temiz bir kaydınız olmaz.
Şu anki haliyle mp3 ün üzerine distortion uygulamışsınız gibi duruyor.

Sizede teşekkür ediyorum... Evde yapılmış çok daha kötü kayıtlar dinledim... Bu kayıtlarında güzel olduğunu savunmuyorum çünkü kısıtlı imkanlarla dandik bir bilgisayarda yapılmış kayıtlar... Ben mükemmelim çok güzel şeyler var elimde amacıyla yapılmamış şeyler olduğunu lütfen anlayın... Zaten eleştiri amaçlı soruyorum ve hiçbir zaman bana yararı olacak eleştirilerede karşı çıkmam...Haklısınız ancak ben şöyleyim ben böyleyim amaçlı yapmadığımı bilin lütfen... Yukarıda da açıkladım bunları buraya yazma nedenlerimi zaten birilerine yararı olsun diye...Ben bunları buraya yazmamış olsaydım ne ben hatalarımı bilecektim nede bu tip müzik yapanlar...

evimde bilgisayarda gitar kaydı yapmak istiyorum ama açıkçası kayıt programları hakkında hiç bilgim yok. en temiz kaydı hangi programlarla yapabilirim önerileriniz nelerdir? yoksa bilgisayarda kayıt yapmaktan daha iyi seçenekler nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim

Geri