Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Bassclef demiş ki:
compressor düşünüyorum (analog), önerilen ne var arkadaşlar? Koray bu arada senin kullandığın multi-processor digital ama memnun musun? ekipmana digital katmak niyetinde değilim pek ama, fikrin ne? (konser iyiydi umarım )

Can konser çok iyiydi, farklı bir elektrik vardı bu hafta :D :D

Dijital efektler eğer chipleri kaliteli ise iyi sonuç veriyor. O gün programda Lexicon MPX200 vardı. 3 senedir kullanıyorum, fiyat aralığında çaldığım en iyi prosesör, aleti yüklemezsen önemli bir frekans atenüasyonu da yapmıyor. Birçok kayıtta kullandım, ses kalitesi çok iyi, efekt üzerinde oynama imkanı zayıf, orta hızlı işlemci kullanarak farklı bir efekt algoritması oluşturup pahalı prosesörlerin ses kalitesini düşürmemeyi başarmışlar ama ekstrem parametreleri ve kontrolleri azaltmak zorunda kalmışlar...sonuç nedir dersen, klasik Lexicon Lexichip efektleri, az parametre az kontrol, normalde yaptığın reverbin frekansı, yansıması vb. üzerinde real time kontrol yok mesela...

Lexicon MPX1 ile solo bas kaydı yaptım, FireworkX'ü vb. saymazsak kullandığım en iyi ve açık prosesör diyebilirim. Yine Lexicon'un çok iyi stüdyo efekt ve reverb katlarını kullandım, istersen model ve özellikleri ayrıntılı yazabilirim, hepsi çok iyi, fiyatları da !!!(2000 dolar). Denediğim stüdyo modelleri de dahil hiçbir Digitech'i sevmediğimi de söylemek isterim.

Ben kompresör olarak gerektiğinde DBX 160A kullanıyorum. Artık üretiliyor mu bilmiyorum; ben pedal kompresörlere nefret geliştirip dinamikleri en az etkileyen kompresörü ararken 1999da bunda karar kılmıştım. Kompresörlerde sevmediğim şey, dinamik aralığı çok daraltmaları, bunu yapmayan gerçekten az kompresör var. Bazıları bu özellik için kompresör kullandığından hani ne kadar istenmeyen bir şeydir o konuda yorum yapmayayım ama benim çalış tekniğim için gereken kompresyonun en hafif vuruşla en sert vuruş arasını çok yaklaştırmaması gerekiyor. Slapte bile farklı derecelerde nüans duymak istediğim ve parça arasında sık sık slap-parmak-akor-armonik kullandığım için "en az devreye giren" ve hafif settinglerde efektif olan kompresörü bulmam gerekiyordu. EBS kullanmadım ama çok çok iyi yorumlar okudum. Digitech ise benim hoş tecrübelerim olmayan bir marka, kat ve pedal birçok efektinin hepsinin frekans aralığını daha midlere çektiğini farkettim.
Celal'in dediği kompresörü ya da adı geçen diğer markaları de kullanmadım, bütçe sıkıntısı varsa deneyerek alınmasını öneririrm, çünkü gerçekten kompresörlerin karakterleri çok farklı olabiliyor. :D

Bana kalırsa çok da vazgeçilmez bir efekt değil kompresör. İyi bir amfi ile gerek kalmaz, hele de tüplüyse tüplerin doğal kompresyonu çok daha güzel olabilir :D :D :D kompresör getirteceksen EBS getirt derim, aa EBSin diğer pedallarına da baksana, güzel şeyler vardı yanılmıyorsam :D

uls demiş ki:

Açıkçası slap çalınca gitarımın sesi çok yükseliyor ve elimdeki 3000B prosesorle dengeli bir tuşe elde edemiyorum.thumblarım, fingerlarımla aynı seviyede olsada poplarım ne yazıkki "fazla" geliyor, yavaşça çektiğimde ya da EQ ile oynadığımda tonumu kaybediyorum açıkçası kendimi kompresörün anlayışlı kucağına atmak istiyorum.

Evet evet kesinlikle kompresörün gelmiş :D :D :D
Yazdığın markalarla ilgili güzel yorumlar var ama dene derim yine :D :D

DIGITECH'in bu yeni X serisi pedalları farklı bi bakın derim bunu DIGITECH processor'unu nefret ederek İstanbullu bi elemana kakalayan biri olarak söylüyorum:))Tonuda yemiyo biçok compressor gibi
Çalım sırasındaki dinamiklerle ilgili olarak KORAY'a katılıyorum yapılan nüansları aletin yememesi lazım
.Bu alette o yok düzgün ayarlanırsa,zaten busebeple sevdim.

EBS konusuna gelince OCTABASS pedalıda baya popüler octave pedalı olarak,Ben alamadım gerçi 260$ olduğunu görünce,BOSS OC-3 super octave aldım ,hoşuma gidiyo alet.Good old BOSS:)

DIGITECH Bass Squeeze'ye baktım, DBX ile digitech'in ortak ürünüymüş zaten :) mutlaka denemem lazım bu durumda... Rack istemiyorum açıkçası; bi ara heves edip bi setup kurmuştum aklımda ama taşıması etmesi zor geliyor :) zaten epey üşengeç ve tembel bir insanım özümde :D Trace Elliot'u biraz daha inceledim kulağıma hoş gelmeye başladı ama deneyebileceğim bir yer varmolaki? Sanmıyorum... Bilgisini esirgemeyen herkese teşekkürler.

Ares75 demiş ki:

Beyler aranızda reverb kullanan varmı.Kullanıyosanız ne marka kullanıyosunuz.

Sürekli kullandığım tek efekt reverb!!!! :D :D

Çaldığım yere göre tipini (plate, hall vb.) ve parametrelerini ayarlıyorum.
Lexicon MPX200 'ü zaten neredeyse sadece Lexicon reverbleri için aldım
(mastürbatif efektler için Lexicon Vortex ya da çok zorda kalırsam BOSS SE-70 kullanıyorum).

cort vs. rodin

arkadaslar yeni bas alacagim kısmetse 4 telli butce<1000$
tek bi müzik türü ile ilgilenmediğim için hem fingerstyle hem de gerektiğinde slap ve funk calabilecegim bi alet lazım...
en son cort artisan a4 ya da rodin bg4 olabilecegini dusunuyorum...
yamaha trb4II de fena deil ama turkiye de yok sanirim
hatta music123 te bile yok musician friend de buldum ama gitari denemeden almak istemiyorum...

cortun tonları ve işçiliği+pickup(bartolini mk1) fena deil fiyatına göre ama rodini henuz deneyemedim istanbula gidemediğim icin... daha once kullanmis olan var mi rodin aranızda??

ya da ya bosver bunlari esas sen suna bak dediginiz??

simdiden tesekkurler

enjv demiş ki:

arkadaslar yeni bas alacagim kısmetse 4 telli butce<1000$
tek bi müzik türü ile ilgilenmediğim için hem fingerstyle hem de gerektiğinde slap ve funk calabilecegim bi alet lazım...
en son cort artisan a4 ya da rodin bg4 olabilecegini dusunuyorum...
yamaha trb4II de fena deil ama turkiye de yok sanirim
hatta music123 te bile yok musician friend de buldum ama gitari denemeden almak istemiyorum...

cortun tonları ve işçiliği+pickup(bartolini mk1) fena deil fiyatına göre ama rodini henuz deneyemedim istanbula gidemediğim icin... daha once kullanmis olan var mi rodin aranızda??

Rodin'i hiç denemedim hatta duymadım işin doğrusu, ama bu kötü olduğu anlamına gelmez.

Şunları söyleyebilirim:
- bütçenin ne kadar olduğunu tam olarak yazmamışsın, yani 950 doların varsa iş başka 750 doların varsa başka olabilir, yazdıklarımı 1000 civarı olarak kabul ederek yazıyorum.
-Türkiye'deki YAMAHA distribütörleri istediğin model konusunda yardımcı olabilirler. Bana vaktiyle herhangi bir modelin rahatlıkla gelebileceği söylenmişti.
-Cort Artisan'ı ciddi olarak denemedim; Cort daha düşük fiyat değerleri için kabul edilebilir baslar yapıyor ama bu fiyata bence mutlaka başka markalara da bakmalısın. İkinci el çok iyi Fenderler; ikinci el ya da sıfır Ibanezleri aramanı ve denemeni kesinlikle öneririm. Neden dersen, belki senin için daha iyi olacaklarından değil ama aradığının ne olduğunu daha iyi saptayabilmen için!!!
-Ama dersin ki "ben Cort'u denedim, çok beğendim, diğer denediklerimden daha iyi", o zaman onu al derim.
-Klişe önerilere, efsanelere çok da kulak asma; özellikleri karşılaştır, sonuçta sevdiğin aleti al :D :D

Kolay gelsin şimdiden :D

ENJV, FENDER MARCUS MILLER JAZZBASS'ı bi dene derim öncelikle 4 telli istiyosan.Ama Koray'ın dediği gibi IBANEZ ve YAMAHA'lara ayrıca WARWICK'lere bulabilirsen Istanbul'da MUSICMAN STINGRAY tek tek dene ,İnternetten yorumlara bak.
Ama sakın cort ve adını bile duymadığım Rodin'i alma:)yukarda belirttiğim markaların değişik tarzlarda bassları var ,sana uyanı seç ama bu markalara bak derim,sevgiler...

enjv demiş ki:
cok tesekkurler arkadaslar yorumlarınız icin...
rodini bende hic duymamistim, ama bu yakinlarda bi arkadasim aldi istanbulda pera muzigin tavsiyesiyle ve su anda iyiki yamaha almamisim diyo... hatta bi arkadasi aleti denedikten sonra ken smithini satip rodin almayi kafasina koymus!??...

internetten okudugum yorumlarin haddi hesabi kalmadi su son 3 haftadir ve koraye'ye katiliyorum isminin bilinmemesi gitarin kotu oldugu anlamina asla gelmiyo.. keza harmony-centralin review sayfasinda adini bilmedigim yuzlerce marka var ve elbetteki iclerinde cok iyi aletler vardir...
bu arada butcede 1000$ a kadar cikabilirim ama kisa sure icinde iyi bi hartke almayi dusundugum icin ne kadar ucuz olursa o kadar hartkeye daha cok para ayirabilirim tabe....

ya insan cok pimpirikleniyo gitar alirken ama naapican sevgilinden daha cok dokunuyosun alete bi yerde... :)

herneyse ben bi yamaha ile konusayim bi de haftasonu istanbul sart oldu artik... rodini bi deniyim hakkaten ken smith satmaya deger mi degmez mi onu yazarim... (bence ken smithi duvara tablo niyetine asmak lazım nasıl satarsın ya herneyse)...
tekrar tesekkurler beyler...

Yanlışlıkla yeni bir başlığa açılıp yazılmıştı, buraya taşıdım.

enjv için:

İşin aslı; eğer biraz olsun anlayan ve ton arayan birisi, Ken Smith'le karşılaştırıyorsa bir aleti, kötü olmadığı aşikar :D :D (ek olarak Ken Smith Türkiye'de "fetiş" markadır).

Sana şöyle bir hikaye anlatayım: 1997 yılında ben, Türkiye'de çok az bilinen Carvin'e, hiç çalmadan, sadece sonucu tahmin ederek bir bas ismarlamıştım.... geçen aylarda "artık kullanmadığım için" EMG manyetikli Fender Amerikan Deluxe Jazz Basımı sattım, 3. Carvinimle gayet mutlu bir hayat sürüyorum; dene bu Rodin her ne ise :D :D

Ama bence amfiye para ayırmadan toplam paranın alım gücündeki tüm basları dene; nedeni ise Türkiye'de bazı markalar ve fiyatları arasında bazen küçük fiyat farklılıkları büyük kalite faklılıkları yaratabiliyor. amfi için 200 dolar kenara koyacağım diye iyi bir bas yerine orta kalite birşey alma...

Kolay gelsin :D :D

fender jazz bass'a geçmeyi düşünüyorum. şimdiye kadar amerikan olsun diye inat ediyordum. mexico ve japan modelleri gördükçe inadım kırılmaya başladı (herhangi birini deneyebilmiş değilim)
özellikle geddy lee jazz bass(japan) oldukça uygun göründü.
basları deneyenler aradaki kalite farkını ve genel olarak ton çeşitliliğini anlatabilir mi? şimdiden teşekkürler.

Wooten belli bi standart yok deneyip al derim,ama Amerikanlar illaki belli bir standartta.Jazzbass düşünüyosan gövdesi ash olan Jazzbass 75leri tercih et(sapında dikdörtgen şekilde inlay'ler olanlar)Bi de MARCUS MILLER JAZZBASS'a bi bak güzel bass,sevgiler...

merhaba arkadaslar, okuyana kadar canım cıktı valla 10 sayyfayı doldurmussunuz:)

Peki ya washburn t25 ve crate bx50 dlx hakkında neler düsünüyosunuz? iyi cift olularmı? Fiyatını bilen varmı peki. Yorumlarınız önemli tabi, gördüğüm kadaryla acaip prof arkadaslar var burda:)

fender jazz bass'a geçmeyi düşünüyorum. şimdiye kadar amerikan olsun diye inat ediyordum. mexico ve japan modelleri gördükçe inadım kırılmaya başladı (herhangi birini deneyebilmiş değilim)
özellikle geddy lee jazz bass(japan) oldukça uygun göründü.
basları deneyenler aradaki kalite farkını ve genel olarak ton çeşitliliğini anlatabilir mi?

Son yıllarda amerika dışı jazz basslar da kalite oldukça yükseldi. Aslında 80lerin ortası japon fenderler çok kalitelidir, hatta bir ara amerikalı alıcılar(ve birkaç ünlü isim) özellikle japon fenderleri tercih etmeye başlayınca ciddi sıkıntı olmuştu fender açısından :D :D

Genel olarak amerikan yapımlı olanlar işçilik açısından daha iyidir. Japonların bir kısmı da olduça iyi, mexico için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, ama bu denediğin her mexico basın kötü olacağı anlamına gelmesin.

70 ortası jazz bassların kendilerine has bir tonları vardır, bazıları çok sever...ama bana kalırsa o dizayn çalış rahatlığı açısından biraz sorunludur, ton olarak da "tek ve kararkteristiktir"... elimdeki '74 jazz bassı hiçbir zaman 89 amerikan deluxe'e tercih etmedim, o nedenle "git ve al" diyemem (1 yıl sonra da sattım zaten)...

Geddy Lee jazz bası üstünde "geddy lee" yazdığı için ya da aynı tonları almayı amaçladığın için alma, diğer olası jazz basslarla karşılaştır derim (ama denemiş ve beğenmişsen ne güzel!!).... Marcus Miller Jazz Bass, Victor Bailey jazz bass serinin en iyi örnekleri (hatta Marcus Milleri Mor ve Ötesi'nde de görebilirsin, jazz basların tüm özelliklerini webden bir bakmanı öneririm). Onun dışında deluxe vb olması şart değil (olanların tonal spektrumu genelde daha geniş), standart, güzel jazz bassları çevrede bulabilirsin. Stu Hamm Urge de iyi bir fender basıdır.

Kolay gelsin :D :D

FİNSTİN,crate bx50 dlx hakkında yorum istemişsin.Öncelikle 50 watt'lık bi anfi ancak evde kullanabilirsin sahneyi düşünme bile:)sahne için 150 watt'ın altındaki anfiler ancak komedi yaratır:)
Olayın içine gitar cırlaması,zil hışırdaması,kötü bi monitör ve sistemi eklersen duyulman biraz zor hakkaten.Ayrıca bu anfide eğer 5 veya 6 telli kullanıyosan veya pes bi ton çekmek istiyosan ve bunları yüksek bi volume'la çalmak istiyosan Anfinin distortion yapacağından emin olabilirsin,zaten 50 watt'da volume'u köklemelisin yani sonuç distortion yapmış hacimsiz kötü bir ton.
Anfi almak istiyosan benim sana önerebileceğim ve Türkiye piyasasında bulabileceğin sadece 2 marka var,AMPEG ve HARTKE.Bunların dışında SWR,EDEN,GALLIEN-KRUEGER,MESA BOOGIE,TRACE ELLIOT iyi markalardır ve Türkiyede raslarsan mutlaka bi dene.Bunların dışındaki markalar basscılar tarafından pek tercih edilmez ve genellikle kötüdürler.
Washburn t25'e gelince bu markayıda pek önermem,biraz midli ve growly bi ton seviyosan tercihin olabilir ama pek warm,yumuşak tonlar elde etmen zor ve ton yelpazeside biraz dar.Bass konusunda da benim sana önerebileceğim ve Türkiye piyasasında bulabileceğin 4 marka var,YAMAHA,IBANEZ,WARWICK,FENDER.Bu markaların değişik kalite ve her zevke göre bassları var dene ve sana göre olanı seç derim.Bu seçimi yaparken bass'ın yapıldığı ağaç ve bu ağacın sound karakteri, manyetiklerin sound ve gain/çıkış özelliklerini öğrenip iyice analiz et zevkine göre,sevgiler...

Geri