Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

nochristrequires,fender jazzbass almak istediğini yazmışsın.Jazzbass almak istiyosan jazzbass75 al derim ve gövde ağacı ash sapı maple olsun derim.Modifiye konusuna gelince köprü olarak schaller kullanabilirsin(sustain'i iyidir)manyetik olarak bartolini tavsiye ederim.

http://www.music123.com/Fender--75-Jazz-Bass-i27177.music
bu linkini verdiğim jazzbass 75.diğer jazzbass'lardan ton olarak çok farklıdır.Sap kısmındaki dikdörtgen inlay'lerden ayırt edebilirsin.Bi müzik mağazasında görürsen mutlaka dene.

Sana önerebileceğim diğer jazzbass'lar şunlar olabilir.
http://www.music123.com/Fender-Marcus-Miller-Jazz-Bass-i26476.music

http://www.music123.com/Fender-American-Deluxe-Jazz-Bass--Maple-FB--i127497.music

Efekt konusuna gelince.O sorduğun basscı abinin kişisel fikri ve sadece kompressor konusundaki fikrine katılıyorum.processor konusunda da tamamen karşıyım processor kullanımına.Tek pedal al.forum'un ilk sayfalarını okursan efekt konusunda yazdıklarımı görürsün,sevgiler...

arkadaslar sagolun fakat onerdikleriniz benim aldıgım bass ın 2 katı :) standart jazz bass ıyurtdısından getirtiyorum o yuzden ucuz olcak. ustelik sunu da aklınızda tutun ki ben washburn xb100 den terfi ediyorum buna :) yani yapılabilecek modifikasyon varsa bu bass a yapmak istiyorum.

elimdeki washburn ve bd12 adlı elektro amfisini satarak, gelecek parayı ( 200-220 dolar civarı ) pedallara harcamayı dusunuyorum.

aklımda kesin alıcagım pedal bir kompressor olcak, baska 2 tane daha alabilirim, ne onerirsiniz, bir amfi simulatoru olarak di box dusunuyorum, bunun yanında ne alayım ?

Jazz Bass konusunda tercihler farklı olabilir; bence çalmadan peşinen bir modifikasyon planlama; alet gelsin, bir alış, tonlarını anla, daha sonra ne istediğini netleştirip ona göre bir modifikasyon ya da yeni bir enstrüman planlarsın.

Efekt konusunda, özellikle de kompresör, önceki yazılarda oldukça yeterli bilgi var. DI boxlar da birçok kalitede, aktif/pasif vb. olabiliyor, ayrıca çok büyük ihtimalle 200-220 dolara hem düzgün bir kompresör hem DI alamazsın; almayı düşündüklerini belirleyip yazarsan daha çok yardımcı olabilirim. Eğer tek birşey alacaksan DI al derim....

Kolay gelsin... :D :D

DI konusunda bunu öneririm.
sansamp%20bassdriver%20DI.jpg

abi digitech squeeze onermissin ama music123.com da pek memnun degillerdi, buna ragmen boss limiter enhancer dan cok memnun herkes,

di box olarak da aklımda aslen mxr vardı, neden sansamp ı tercih ettin, artıları nedir sana gore ?

KorayE demiş ki:
çok büyük ihtimalle 200-220 dolara hem düzgün bir kompresör hem DI alamazsın; almayı düşündüklerini belirleyip yazarsan daha çok yardımcı olabilirim. Eğer tek birşey alacaksan DI al derim....

Kolay gelsin... :D :D

yurtdisindan getirtebilirim, boss limiter enhancer lar 70 dolar, mxr di box larda 135 dolar music123 de, kargo parasini cikartiriz bir yerden artik.

arkadaşalar benim washburn xb100 gitarım ve laney hardcore max amf. var...amfinin üstünde compressor gain var ve bir düğme ile compressor ü aktif hale getirebiliyorsun...merak ettiğm compresor'ü her türlü yükseltip alçaltsam bile tonda çok bir değişiklik olmuyor.gerçi amfiden her her şeyi değiştirsem de ton pek değişmiyor.(tamam gitarım pek iyi değil zaten sırf kendimi geliştirmek için aldım ama ben yine de çok olmasa da farklı tonlar elde etmek isterdim.en azından biraz daha tok bir ses)basa yeni başladım,,yardımcı olursanız sevinirim özellikle compressor un tam olarak işlevini anlatırsanız....

daha tok bir ses hepimizin istedigi zaten, ama kaliteli bir bass ve iyi bir amfi dısında o mukemmel sese pek yaklasılamıyor. bende de wahburn xb100 var, alınmıyor yani ordan biliyorum :)

Compressor enstrumandan gelen frekansları baskılayarak belli bir aralıkta verir.bu şekilde güçlü sesler düşürülüp,zayıf sesler yükseltilir.sonuç olarak bütün sesler ve notalar birbirine yakınlaştırılır,notaların tınıması uzatılır,her nota tek tek net bir şekilde duyulur hale gelir.Özet olarak bu şekilde anlatılabilir.sevgiler...

Evh ve nochristrequires,ton iyi bass ve anfi'den çıkar sadece processor veya anfi simülatöründen değil.İyi ton için yüksek çıkışlı anfi(minimum 150 watt,o bile az gerçi)iyi bir kabin,iyi bir bass ve iyi teller gerekir.Ama bildiğiniz gibi bunları para vermeden alamazsınız:)
Reçete olarak şunu öneririm(kişisel tecrübem ve fikirlerim bunlar)
1-bass gitar:YAMAHA,IBANEZ,WARWICK,FENDER, MUSICMAN markalarının orta ve üst düzey modelleri(türkiye piyasası için konuşuyorum).Ayrıca her iyi bass sizin için iyi demek değildir.Ağaç,manyetik,elektronik ve sap yapısı size hitap edeni deneyip bulun.
2-tel:D'ADDARIO,ROTOSOUND,ELIXIR.Birçok alaşım,kalınlık,sarım şekli ve model seçenekleri var.Size uyanı bulun.
3-Anfi:AMPEG,HARTKE(bulursanız SWR,TRACE ELLIOT,EDEN,GALLIEN KRUEGER)
kabin şekli(1x15,1x18,2x10,4x10),preanfi,watt,ohm özelliklerine göre deneyin zevkinize göre olanı alın.

Ton bunlardan çıkar.Bunları desteklemek ve detayları düzeltmek için analog pedal,preanfi,DI,equalizer,compressor eklenebilir.Bunlarıda bize sorabilirsiniz,Sevgiler...

teşekkürler...gitarı seneye değiştirmeyi düşünüyorm o zamana kadar kafamda hangi gitarı alacağım şekillenir heralde...sormak istediğim başka bir şey daha var.bana pasif manyetikli baslar ile aktif manyetikli baslar arasındaki farkı açıklar mısınız?benim bas pasif...bildiğim kadarıyla manyetiklere bir şeyler yapıp aktifleştirebiliyormuşsun(yanılabilirm)bunu yapmamı önerir misiniz?

merhabalar...
tel olarak ghs deneyen varmı?
yorumlarınızı bekliyorum :)
ayrıca bir yalnış anlama sonucu alınıp kullanılmayan bir takım tel var.
yalnız steınberger sistem (ghs 5 strings) uygun fiyata verebilirm hatta paramda yok diyorsanız
hediyede edebilirim... nede olsa ben kullanamıyacam.. :)
(bu arada bir müzisyen için başına gelebilecek en kötü olaylardan biri geldi,
malasef parmağımı kırdım bu gün :-( yazıyı sol elle yazana kadar canım çıktı :) )
herkese başarılar...

EVH,manyetiklere herhangi birşey yapılarak aktifleştirilemez:)Ama aktif elektronikler(on board preamp) takabilirsin pasif manyetiklere ama uyan marka ve modeli iyi seçmen lazım,sevgiler...

Geri