Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Slap yapabilirsin:)Tam funk/slap tonu vardır,idealdir o tarz çalım için.Ayrıca vidalarından söküp çıkartabilirsin o demir parçasını:)Tellerin üstünden geçiyor.Saçma sapan süs olsun diye yapılmış bişey.Lüzumsuz FENDER süsü:)sevgiler...

ares75 demiş ki:
Slap yapabilirsin:)Tam funk/slap tonu vardır,idealdir o tarz çalım için.Ayrıca vidalarından söküp çıkartabilirsin o demir parçasını:)Tellerin üstünden geçiyor.Saçma sapan süs olsun diye yapılmış bişey.Lüzumsuz FENDER süsü:)sevgiler...

euheue gereksiz fender süslerine hayranım.Çok saçma bişey o demir parçası beah.Şimdi hiç bir işlevi yok dimi onun_?

Sayın ARAVIL:)Benim bilmediğim bi işlevi var sanırım,aydınlat bizde öğrenelim.Buarada yazış tarzın hiç hoşuma gitmedi.Bu forumda bu tarz üslubu hoş karşılamıyoruz bilesin,Yine de ne işe yarar çok lüzumlu vazgeçilmez bişeymidir senden duymak isteriz canım kardeşim:)saygılar...

nochristrequires için:

Boss limiter/enhancer iyi bir seçenek olabilir senin için. Sansamp'ı Türkiye'de deneme imkanın olabilir, sansamp ve tech21 biraz vintage tınlayan aletler, mesela bass driver DI'ın tonları bana falza dolu ve yüklü gelmişti; bu özellik başkalarının çok hoşuna gidebilir ama :D burada ART, Behringer gibi markaların DIlarını da deneyip fikir sahibi olabilirsin. Genel olarak burada sözü edilen cihazlar seni memnun edecektir.... :D

Aravil için: Marcus Miller Jazz Bass üzerindeki o kısım ilk yapılan Fenderlerin üzerinde olan ve manyetiği kapatma/koruma gibi bir işlev yüklenen (gerekliliği tartışılır) bir kısım. Benzer olarak artık bugün hiç kullanılmayan eşiği örten parça, başparmak dayamak için olan kısım(thumbrest) ve hatta pickguard, benzer aksesuarlar içinde sayılabilir.... bu parça el pozisyonlarını doğal olarak etkiler (üzerinden çalamayacağın için ya önünden ya da arkasından çalarsın!!!) başka bir zararı olmaz... bunların hala takılmasının tek amacı alete vintage, retro bir görünüm vermek... seviyorsan ne ala :D

Jaglara geçmiş olsun, tatsız bir durum... umarım en kısa zamanda iyileşirsin :)

beyler bu el sakatlamak nasıl bir duygu ? cok sukur hic basima gelmedi, bass dan uzak durabilecegimi kesinlikle dusunmuyorum, allah kolaylik versin, gecer hemen umarim :)

bi keresinde slap imiz flea ye benzesin diye pop ları orta parmakla yapmaya calisiodum ( normalde isaret parmagimla yapıyorum ), e tabi alismamis hic, yuzey yumusacik, 10 cekiste su topladi, yarildi, 3-4 gun calamadim..o bile ne kadar koymustu.

CAN geçmiş olsun.Müzisyen hakkaten spor yapmamalı yani en azından sakatlanma riski olan sporları.Aman beyler ellerinize dikkat edin onlar bizim herşeyimiz.
Buarada CAN davulcu arkadaşla konuştum,yardımın için çok sağol.Sevgiler...

nochristrequires demiş ki:
beyler bu el sakatlamak nasıl bir duygu ? cok sukur hic basima gelmedi, bass dan uzak durabilecegimi kesinlikle dusunmuyorum, allah kolaylik versin, gecer hemen umarim :)
teşekkürler...
valla ne ben anlatıyım nede sor :)
bugün ken smith kullanan bi abim elimi görmeyip sahneye çağırdı ve bende ken smith'e ağlamaklı
bakıp hayır dedim.. :)
bak bu msjı bile sol elle baya zorlanarak yazıyorum sana :)
herkese bol sağlıklı sonra günler...

sakatlanan arkaslar umarım kalıcı olmaz, benimde sol bileim incinmisti ve hala [4yıl]zorlandıında agrı oluyor ve gitar calamıyorum. Cok fazla calısamıyorum, ve calamıyorumda. bu nedenle artık hayalleri, umutları bıraktım, sadece calıyorum öylesine:) zevk almasam,benim icin önemli olmasa bırakırdım heralde. Sizler iyi bakın, zorlamayın, kalıcı hale gelmesin, sonuclar üzücü olabiliyor. Ama iyi bakarsanız sorun olmaz üzülmeyin:) Malmsteen trafik kazasında sol elini sakatlamıs (farklı biseyde olabilir.) ama adam güzel bi tedaviyle olayı halletmis ve hala canavar gibi calıyor mesela:) (bascılardan kimseyi bilmiyorum o yüden elektrocu örnegi vermis olduk, olsun oda müzisyen:)

bu arada yeni cıkmıs bi sansamp, kullanan deneyen bilenlerin yorumları nelerdir?
http://www.tech21nyc.com/paradriver.html

ares75 digitech compresorum ve boss eq um geldi, deniyorum bugunlerde. Sanırım compressoru iyice hissetmek icin yüksek volume de calmak lazım, evde nasıl olcak bilmiyorum:) Ama ne olursa olsun iyi ton icin iyi gitar sart, ebs olsa tonu guzellestirmez heralde:)

sevgiyle kalın

FINSTIN,hayırlı olsun öncelikle pedalların:)
Compressor ve equalizer sadece tonu şekillendirirler.Tonun geldiği yer,ana karakteri veren yer bass+anfi+teller'dir.Bunlardan gelen karakteri bu pedallarla şekillendirirsin.Yani bi yemek düşün bu pedallar tuz ve biber'dir.Önemli olan bunları attığın yemek.Aldığın pedallar güzel pedallar iyice kavramaya çalış mantıklarını ve olabildiğince oyna evde ve neler yapabiliyolar öğren.Kitapçıklarındaki örnek setting'ler yardımcı olacaktır.Ton konusunda radikal bi değişim istiyorsan eğer AMPEG veya HARTKE gibi markalardan anfi al derim sıradaki hedefin o olsun.sevgiler...

ares saolasın, pedalları kuzenime satmıstım aldıım anfiyi karsılayabilmek icin. Sora saolsun annem üstlendi maddiyatı bende geri aldım pedalları ama kitapcıkları yok maalesef. Sen setupları burdan yazabilirmisin. Senin önerilerin varsa onlarıda eklersen iyi olur.

anfim crate bx50 dlx, ampegin fabrikadan cıkıyomus falan aldık iste zar zor gucum buna yetti, aslında yetmedi ama labildim. Ampeg falan asıyo beni maalesef. Ben artık washburn xb125 ve anfimle biseler yakalamaya calısıyorum. Müzik yapabilyeimde nolursa olsun diyorum artık, bunada sükür:)

sevgiler..

nochristrequires için:

Gördüğün setup, oldukça sade; ciddi bir konser için çok verimli bir sistem.

Eğer elinde G-K 2001RB gibi bir amfi varsa, kompresöre hiçbir şekilde ihtiyacın olmaz. Hatta düzgün herhangi amfi ile (özellikle de pedal)kompresör kullanmana gerek kalmaz. Neden dersen, uygun grafik ya da parametrik EQ ayarı ile yüksek seviyelerde olan yüklenmeleri, dinamiklerde değişiklik yapmaya gerek kalmadan önleyebilirsin (hem de tonu etkilememiş olursun!!!). Eğer preamfi tüplü ise, tübün doğal kompresyon etkisi ek olarak dinamiklerin kontrolüne yardım edecektir. Ayrıca bas ve tizleri farklı, o frekanslar için özel yapılmış kabinlerden duymak frekans ve kontrol kaybını en aza indirecektir.

Kompresyonun tam olarak ne yaptığını hem TurkRocktan hem de diğer web kaynaklarından (mesela www.harmonycentral.com) öğrenebilirsin. :D

slm

ARES gitarımı direkt anfiye bagladıgımda aldıgım tonla, eq bagladıktan sonra aldıgım ton farklı. Eq ile baglayınca daha pes, istedgim gibi ton alıyorum. Bu güzel bir durum tabiki:) sende de durum boyle mı? bu olagan birseymi?

Birde compressor,eq sıralamasında hangisi öne gelmeli? genel bir standart varmı yoksa zevkimize göremi kullanacagız?

Tesekkürler..

Geri